İran nükleer hedefine ulaşıyor

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
126987.jpg

İran'ın ilk nükleer santralinin yıl sonuna kadar hizmete girecek.

Rusya'nın Tahran Büyükelçisi Aleksander Sadovnikov, "Rusya, Buşehr'deki nükleer santrali mümkün olan en kısa sürede bitirmeye kararlı" dedi.

Sadovnikov, "Batılı ülkelerin İran'a uyguladığı ambargolar nedeniyle söz konusu santralin tamamlanmasının uzun sürdüğünü" söyledi.

Bu arada, Rusya Federal Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Sergei Kiriyenko'nun yakında Tahran'ı ziyaret edeceği bildirildi.

Kiriyenko'nun ziyaretinde Buşehr nükleer santralinin hizmete açılması konusunun görüşülmesi bekleniyor.

Rusya, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetiminde gecikmeli olarak Aralık 2007'de 82 ton nükleer yakıtı Buşehr'deki santralde kullanılmak üzere İran'a teslim etmişti.

İran, Rusya'nın yardımıyla ilk nükleer santralini bitirmek için gün sayarken, yeni nükleer santrallere yönelik olarak 6 yerli firmaya teklif ve görev vermişti.

İlk yerli haberleşme uydusu fırlatılacak

İran, "Ümit" adlı ilk yerli haberleşme uydusunu da yakında uzaya fırlatacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, "İran, ambargolara rağmen havacılık ve uzay teknolojisinde büyük başarılara imza attı ve ilk haberleşme uydusunu fırlatmaya hazırlanıyor" dedi.

"Sefir" adlı ilk yerli uydu taşıyıcısını geçen hafta fırlatan İran, 2020'ye kadar ilk astronotunu uzaya göndereceğini açıklamıştı.

İran, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) ile ortaklaşa yeni bir uydu yapmak için çalışmalara başlandığını bildirmişti.

KAYNAK

0ReiS0

Dekan
Reaksiyon puanı
91
Helal Olsun biz bunlarıda yapamıyoruz:)

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Mahmud Ahmedinecad ve İran umarım elinde tuttuğu teknolojiyi bölge adına iyi işler için kullanır...

_taha

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Bende diyorum helal olsun adamlara... Adamlar kendilerine geliştiriyorlar .. dünya globalleşiyor.. ve tehikeler çoğalıyor ... ama bizde hiçbirşey yok.. bizde bir enerji santrali kuralım dedik her kafadan bir ses çıktı...

Chester Merve

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bu adamı takdir ediyorum arkadaşlar. Amerika'ya kafa tutuyor kereta. :)

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Bende diyorum helal olsun adamlara... Adamlar kendilerine geliştiriyorlar .. dünya globalleşiyor.. ve tehikeler çoğalıyor ... ama bizde hiçbirşey yok.. bizde bir enerji santrali kuralım dedik her kafadan bir ses çıktı...

bizim insanımız sürü psikolojisi ile hareket ediyor.birileri bunlara nükleer enerji şöyle zararlı böyle zararlı diyor hepsi bi an da buna inanıyor.kardeşim yararına kullanırsan neden zarar versin buyrun örneği ;

nukleersantral.jpg

(Japonya'da aktif halde olan 55 adet santralde 47 bin MW lık nükleer enerji üretilmektedir. Adanın dört bir yanındaki bu santrallere en son katılan, Shikamachi'deki ilave 1358 MW'lik Shika İkinci Ünitesi olmuştur. Halihazırda nükleer yatırım programında Hokkaido ve Chugoku'da yapımı devam eden 2 adet ünite ve yapımı planlanan 11 adet ilave ünite bulunmaktadır. Yatırımların hedefi 2010 yılında enerji ihtiyacının yüzde 40'ını gerçekleştirmektir...)

peki soruyorum bu kadar zararlı bir şey olsa japonya nın neden 55 santrali var ?

Kaynak:www.bizimlejaponya.com - Nükleer Santraller ve Japonya

Xasiork

Asistan
Reaksiyon puanı
0

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Japonların başka çaresi yok da ondan. Ülke zaten küçücük. Ne yapsın baraj mı kursunlar :D

Majeste'ye de katılıyorum. Burda yapılsa kesin bişeler olur. Ya yapanlar malzemeden çalar ya ihmalkarlıktan bişiler olur :D

:fever: :nuke::nuke::nuke: :fever:

legolas4444

Profesör
Reaksiyon puanı
16
helal olsun bu adama..bana göre bizimkilerden daha onurlu politika izliyor..

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
demek ki nukleer elektrik santrali kurup nukleer bir hedef belirlemek amerikaya kafa tutmak ve onurlu bir politika izlemek demekmis.

legolas4444

Profesör
Reaksiyon puanı
16
demek ki nukleer elektrik santrali kurup nukleer bir hedef belirlemek amerikaya kafa tutmak ve onurlu bir politika izlemek demekmis.

Benim onurlu politikadan kastım bulunduğun coğrafyada adam yerine konmak, saygı görmek, hegemon güçlere kafa tutmayı başarabilmektir. İran ve Türkiyeyi karşılaştır bakalım. Hangi devlet daha çok saygı görüyor? Daha düne kadar askerimizin postalını yalayıpta bugün bir kürt kedisini dahi Türkiyeye vermem diyebilen Talabani ortadayken, İzmirden ufak devlet ermenistan dahi bizim içişlerimiz hakkında yorumda bulunma cesaretini gösterebiliyorken, Avrupada her önüne gelen Türkiyeye onu yapın , bunu yapmayın diyebiliyorken, Amerikadan izin almadan vatandaşının canını korumak için Iraka giremiyorken ve daha bir sürü örnek varken , söyle bakalım sence hangi devlet daa onurlu politika izliyor? Unutma ki İranda bu bölgenin devleti. Bunca zamandır Amerikaya ve batıya rağmen bu bölgede bizden çok daha iyi politika yürüttü ve bizden çok daha iyi Irakta istediklerini yaptı. Biz ise son 5-6 yılımızı Amerikadan izin almak için geçirdik. Olan ise ölen şehitlerimize ve vatandaşlarımıza oldu.

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
iyi de bu dediklerinizin nukleer hedefle ne alakasi var?

ote yandan
iran bu haliyle ab birligine aday olsun
iran cumhurbaskani bir beyazsaraya bir ab uyesi ulkeye davet edilsin
iran bir irak'a girsin bakalim abd'den izin almadan

eger iran hala saygi gorurse ben de size saygi gosteririm.

legolas4444

Profesör
Reaksiyon puanı
16
iyi de bu dediklerinizin nukleer hedefle ne alakasi var?

ote yandan
iran bu haliyle ab birligine aday olsun
iran cumhurbaskani bir beyazsaraya bir ab uyesi ulkeye davet edilsin
iran bir irak'a girsin bakalim abd'den izin almadan

eger iran hala saygi gorurse ben de size saygi gosteririm.

Olayların farkında olmadığın haberleri takip etmediğin gün gibi ortada. Bizimkiler Iraka girebilmek için ABD den izin dilenirken İran kandil dağını defalarca bombaladı. Hiç mi haberlerde denk gelmedin. Biz Kuzey ıraktaki aşiret liderlerinin dalga geçtiği ülke durumuna düştüğümüzde iran , Irak'ta Amerikaya karşı direnen güçlere silah yardımı yapıyordu. Buda haberlerde defalarca çıktı.Bunuda mı görmedin. AB'ye davet edilir mi diye komik bir gerekçe ileri sürmüşsün, sanki oraya davet edilmek oraya gitmek inanılmaz bir olay gibi..Bizimkiler AB ülkelerinin her söylediğine el bağlayıp aman efendim tamam efendim derken, AB'nin 3 büyük ülkesi İngiltere, Fransa, Almanya İrana defalarca barış görüşmelerine başla , ABD ile gerginliği bitir diye telkinlerde bulunan heyetleri defalarca yolladı.Tüm bunlara ilaveten Amerika , İran bizim ırakta en büyük engelimiz , iran ajanları ırakta direnişçilere destek veriyor diye defalarca açıklama yaptı. Yoksa bunuda mı görmedin? Eğer bunların hiç birini görmediysen sen işkembeden sallayan bir insansın.

Ha bu arada unutmadan söyleyeyim..Avrupaya gidip görüşme yapmayı çoookkkk büyük bir olay gibi görmüşsün, geçtiğimiz aylarda Libya lideri Kaddafi Fransaya gittiğinde Parisin göbeğine kalmak için çadır kurdurdu. Senin mantığınla gidersek Libya lideri bizden çok daha kutsal biri olmalıki bırak görüşmeyi, Parisin orta yerine çadır bile kurdurup yattı. Şimdi ben senin gibi düşünürsem bizimkilere bir çadır bile kuramadılar diye inanılmaz sinirlenmem lazım:)

AMA NE DERSEM DİYEYİM SEN YİNEDE BİZİM İRANDAN DAHA ONURLU DIŞ POLİTİKA İZLEDİĞİMİZİ İDDİA EDER, BİRDE BENİ İNANDIRMAYA ÇALIŞIRSIN...

idealterror

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hayir anlamadigim, amerika'yi dinlemek onursuzluk mudur? emperyal guclere kafa tutmak onurlu bir hareket midir? kandil dagina izin almadan bomba atmak insana/devlete onur mu kazandirir?

.ike benzeyen 55 senelik turk dis politikasidir, fakat iranin kafa tutma politikasi kesinlikle onurlu bir politika degildir, uzlasmacilik ve diyogdan uzak. insan haklarindan uzak, ozgurluge darbe vuran...

ne diyelim siz gene de haklisiniz. keske biz de kafa tutsak, konjokturu sallamadan istedigimizi yapsak, bir taraftan abd'ye kizip terorizmi terorizm ile bitirsek, ote taraftan ermeni soykirimini hayir sokiyirim yapan sizdiniz diye bastirsak, petrol tuketmek yerine petrol yagdiracak bir takim teknolojiler gelistirsek, musulu cart diye ilhak etsek, ab'ye kizip artizlik yapan yunanistani besyuzbin sehitle alsak, adana'daki incirlik ussunu toptan kapatsak onurlu olurduk.

elbet ben de diyorum, abd'ye bu kadar yardaklanmak turkiye'ye ne getirir diye sormadan edemiyorum.
burada kastettigim sudur: dediklerinizde haksiz degilsiniz, ama ya onurlu davransak?
onurlu politika demek ne demek? benim anladigim uzlasmaci ve cozume dayali politika demek. iran bunun neresinde? biz neresindeyiz?

ha unutmadan. su yazi da size kapak olsun http://www.sabah.com.tr/2006/07/23/ozdil.html

legolas4444

Profesör
Reaksiyon puanı
16
hayir anlamadigim, amerika'yi dinlemek onursuzluk mudur? emperyal guclere kafa tutmak onurlu bir hareket midir? kandil dagina izin almadan bomba atmak insana/devlete onur mu kazandirir?

.ike benzeyen 55 senelik turk dis politikasidir, fakat iranin kafa tutma politikasi kesinlikle onurlu bir politika degildir, uzlasmacilik ve diyogdan uzak. insan haklarindan uzak, ozgurluge darbe vuran...

ne diyelim siz gene de haklisiniz. keske biz de kafa tutsak, konjokturu sallamadan istedigimizi yapsak, bir taraftan abd'ye kizip terorizmi terorizm ile bitirsek, ote taraftan ermeni soykirimini hayir sokiyirim yapan sizdiniz diye bastirsak, petrol tuketmek yerine petrol yagdiracak bir takim teknolojiler gelistirsek, musulu cart diye ilhak etsek, ab'ye kizip artizlik yapan yunanistani besyuzbin sehitle alsak, adana'daki incirlik ussunu toptan kapatsak onurlu olurduk.

elbet ben de diyorum, abd'ye bu kadar yardaklanmak turkiye'ye ne getirir diye sormadan edemiyorum.
burada kastettigim sudur: dediklerinizde haksiz degilsiniz, ama ya onurlu davransak?
onurlu politika demek ne demek? benim anladigim uzlasmaci ve cozume dayali politika demek. iran bunun neresinde? biz neresindeyiz?

ha unutmadan. su yazi da size kapak olsun SABAH - 23/07/2006 - Yılmaz Özdil

Kardeşim bir Türk vatandaşı olarak her önüne gelen adamın bizim iç işlerimiz hakkında yorumda bulunmasından büyük utanç duyuyorum.En son AB dönem başkanı Türkiye ziyaretinde meclise geldi ve orada açıkça Başbakan ve tüm milletvekillerinin gözlerinin içine baka baka kürtlere siyasi haklarını verin, şöyle yapın böyle yapın diye adeta emirler verdi. Bu konuşma neye benziyor biliyor musun? Bizim başbakan gidecek ingiltere kamarasında milletvekillerine şu iskoçların ayrılıkçı hareketlerine göz yumun, Rus parlamentosuna gidecek ya şu çeçenlerin siyasi taleplerine göz yumun onlara toprak verin demekle aynı şey. Sence bizim başbakan böyle birşey yapabilir mi? Dünyayı onun başına yıkmazlar mı? Ama gel görki bizde rahatlıkla yapıyor..Bu durum ancak sömürge devletlerinde olur başka yerde değil..Ama bizde oluyor işte ve ben bundan büyük utanç duyuyorum..Bilmem sen ne düşünürsün? Sen uzlaşma adına bizim şamar oğlanına dönmemize razıysan o senin fikrin..Ama bu durumda karşındaki devlet nasıl olsa bizim sözümüzden çıkmaz her istediğimizi yapar mantığıyla sana yaklaşır ve bunu yaparkende senden güneydoğunu istediğinde, kıbrısı istediğinde uzlaşma adına egede yunanistana ses çıkarma dediğinde istediklerini tıpış tıpış yaparsın o zaman.Daha evvelsi gün almanyada yine 2 türk çocuğunu yaktılar. Nerde bizim hükümetin tepkisi. Nerde cumhurbaşkanı, nerde meclis. Uzlaşma adına milletimizin diri diri yakılmasına göz mü yumuyorlar yoksa? Daha önce yakılanların bile hesabı sorulmadı..Sen hala uzlaşmadan bahsediyorsun..

genuine983

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bizim insanımız umursamaz.

Bişey olmaz nolacak. Vur geç gitsin. Baştan savma usulüyle. İş bir an önce bitsinde nolursa olsun.

Günlük hayatta o kadar çok örnekle kaşılaşıyoruz ki. Saymakla bitmez.

Ülkemizdeki meydana gelen depremlere ve sonuçlarına bir bakın, birde Japonyadaki depremlere ve sonuçlarına bir bakın.

Ülkemizde 7,2 şiddetince bir deprem oluyor binlerce kişi hayatını kaybediyor.
Japonyada belki daha şiddetli bir deprem oluyor sadece bir kaç yaralanma yada ölüm.

Adamlar yaptığı işi çok sağlam yapıyorlar.

Gelde sen bu şartlarda türkiyede nükleer santral yap.

Ülkemizdeki olası bir nükleer santralin yapımına tek bir şartla güvenebilirim.

Çalışanları arasında türk insanı ve malzemelerin türk malı olmaması koşulu ile tamamı japonyaya yaptırırlarsa.

berckai

Profesör
Reaksiyon puanı
9
iranda şeriat olduğu için kimse ses çıkaramıyor karşı olamıyor ama türkiye de sahte demokraside türkiyenin güçlenmesini istemeyen dış mihrapların desteklediği iç kuvvetler yıllarca engelledi bu olayı aynı olay arabada da oldu imza jet-pa ne oldu hatırlarsanız adamı karaladılar karteller ve destekçileri en sonunda da dayanamadı kaçtı bir sabancı bir koç neden araba yapmıyorda hep yabancı ortaklı işlerine geliyor kolay yoldan para nükleer de de inş. böyle olmaz