Soru iPhone Mu Kamera Mı?

Bu konuyu okuyanlar

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Merhaba,

Zamanı müphem olsa da yakın gelecekte başta YouTube için vidyo çekeceğim bir cihaz alacağım. Lakin hem telefona da ihtiyacımın olması sebebiyle iki seçenek arasında kaldım. iPhone 14 Pro mu, yoksa belki yarısı fiyatına bir kamera + daha düşük model iPhone mu alayım, kararsızım. Evet, iPhone 14 Pro kamerası gelişmiş ve hemen her ihtiyaca hizmet ediyor, lakin bir kameranın vereceği kalite de başka. Diğer yandan çekimler sadece evde olacakmış gibi dursa da dışarı da çıkılır, fakat evde eğer alabilirsem ışık da almayı düşünüyorum. Yani bir nevi stüdyo misali.

Ne dersiniz?

Mehmet Ali Ertunç

mehmetaliertunc.com
Admin
Editor
Reaksiyon puanı
63
iPhone 14 veya profesyonel bir kamera kullanman farketmeksizin, iyi bir ışık kurulumuna veya ışığın bol olduğu bir alana (gündüz çekim yapmak gibi) ihtiyacın var.

Evet sensör çok daha büyük olduğu için kameralar, bir telefona kıyasla çok daha fazla ışık alıyor.

Ancak şu anda başlangıç aşamasında birisi olarak ben telefon almandan yanayım.

Hem sosyal medyaya içerik üretebileceğin / hesaplarını yönetebileceğin hem de iyi seviyede görüntü kaydı gerçekleştirebileceğin bir telefona sahip olacaksın.

Ek bütçen varsa ışık olayını hallettikten sonra mikrofona yatırım yapmanı tavsiye ederim.

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,929
Gece çekimlerinde, düşük ışıkta, zoomda ve makro modunda S22 Ultra, 14 Pro Max'den daha iyi çekiyor.

Profesyonel değilsen S22 Ultra almanı öneririm, eğer profesyonel değilsen kamera almak gereksiz bence.

Var olan bir şeye yok diyemem, illa iPhone diyorsan 14 Pro yeterli bence ama bunun bir manası ya da mantıklı bir yanı yok.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Kameranın yerini hiçbir telefon tutamaz sensörün büyüklüğü çekim kalitesi tartışılmaz daha iyi olur. Ciddi iş yapacaksanız kamera daha mantıklı tabi Sony Canon Nikon marka tercih edilirse iyi olur.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Isiklandirma iyi olacaksa telefon almak bence de su an icin cok daha mantikli. Ev ortaminda iyi bir isikla iPhone 14 Pro ile gayet iyi video cekilir. iPhone 14 Pro yerine de S22 Ultra almanin tek mantikli tarafi buyuk ekranli cihaz istemek olmali aksi taktirde bana kalirsa hicbir mantikli yani yok S22U tercih etmenin. Disarida dusuk isikta profesyonel cekim yapmak istiyorsan seni S22 Ultra'da kurtarmayacak zaten.

yusufege

servet sayar
Reaksiyon puanı
849
Isiklandirma iyi olacaksa telefon almak bence de su an icin cok daha mantikli. Ev ortaminda iyi bir isikla iPhone 14 Pro ile gayet iyi video cekilir. iPhone 14 Pro yerine de S22 Ultra almanin tek mantikli tarafi buyuk ekranli cihaz istemek olmali aksi taktirde bana kalirsa hicbir mantikli yani yok S22U tercih etmenin. Disarida dusuk isikta profesyonel cekim yapmak istiyorsan seni S22 Ultra'da kurtarmayacak zaten.
arkadaş yukarda demiş zaten nerelerde iyi olduğunu fiyatıda ucuz olduğu için s22 ultra tercih edilebilir sıfırdan başlayacak zaten

irsuya

beyond negative diff
Emektar
Reaksiyon puanı
2,929
arkadaş yukarda demiş zaten nerelerde iyi olduğunu fiyatıda ucuz olduğu için s22 ultra tercih edilebilir sıfırdan başlayacak zaten
Yurt dışında S22 Ultra, 13 Pro Max'den daha pahalı. Apple'ın TR satış politikası ya da Samsung'un TR satış politikasından kaynaklanıyor. Eğer büyük ekran istemiyorsa bile S22 ya da S22+ modellerine yönelebilir, Samsung'un sensörleri üstte yazdığım şeylerde rakipsiz çünkü. F/P açıdan Galaxy S modelleri daha mantıklı bir seçenek olur.

Aklınızda herhangi bir Android algısı oluşmasın çünkü One UI, en stabil ve kullanışlı arayüzlerden bir tanesi. 2019 model S10+'ın bile en az iPhone 11 kadar akıcı olması her şeyi özetliyor zaten. S22'nin iPhone 13'e göre tek kötü yönü bataryadır, eğer mobil verili ve oyunlu kullanım varsa S22 ile 5-6 saat ekran süresi alabilirsiniz ama 40-50 dakikada zaten full dolum yapabilmekte.

S10'da bazı oyunlar daha hızlı açılıyor ve arayüz çok akıcı... Aklınızda Android, iOS gibi değildir diye bir algı oluşmasın.

Son düzenleme:

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,227
Yurt dışında S22 Ultra, 13 Pro Max'den daha pahalı. Apple'ın TR satış politikası ya da Samsung'un TR satış politikasından kaynaklanıyor. Eğer büyük ekran istemiyorsa bile S22 ya da S22+ modellerine yönelebilir, Samsung'un sensörleri üstte yazdığım şeylerde rakipsiz çünkü. F/P açıdan Galaxy S modelleri daha mantıklı bir seçenek olur.

Aklınızda herhangi bir Android algısı oluşmasın çünkü One UI, en stabil ve kullanışlı arayüzlerden bir tanesi. 2019 model S10+'ın bile en az iPhone 11 kadar akıcı olması her şeyi özetliyor zaten. S22'nin iPhone 13'e göre tek kötü yönü bataryadır, eğer mobil verili ve oyunlu kullanım varsa S22 ile 5-6 saat ekran süresi alabilirsiniz ama 40-50 dakikada zaten full dolum yapabilmekte.
Hükümetin satış politikası o, elma ülkede statü göstergesi ve herkes sahip olmasın isteniyor.

Tıpkı pikaplar ticari geçerken 4x4 pikaptan binek suv vergisi alınması gibi, hükümet bunu böyle görüyor

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

Makro cekim ve zoom tarafinda fikrim yok, muhtemelen S22 Ultra daha iyidir zoom tarafinda epey iyi isler cikariyor zaten Samsung. Ancak gece cekimi goreceli iste. Yurt disinda da mesela Pixel, Samsung vb. cihazlarin gece cekimini sevmeyen cok kisi var cunku neredeyse geceyi sabah yapiyor cekimler. iPhone o konuda biraz daha dogal kaliyor. Gece oldugunu anliyorsun yani. Dedigim gibi bu goreceli bir sey, kimisi de renklerin patlamasini daha cok seviyor mesela. Zaten gece karanlik bir ortadam video cekimi yapmak ne kadar mantikli orasi tartisilir elde hangi cihaz olursa olsun.

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
iPhone 14 veya profesyonel bir kamera kullanman farketmeksizin, iyi bir ışık kurulumuna veya ışığın bol olduğu bir alana (gündüz çekim yapmak gibi) ihtiyacın var.
Gündüz çekim yapmak hoş, lakin bazı sıkıntıları da var. Dediğiniz gibi ışığa da yatırım yapmayı düşünüyorum. Çünkü vidyo çekmek için zaman mefhumunu planlayıp durmak can sıkıcı olabiliyor.
Isiklandirma iyi olacaksa telefon almak bence de su an icin cok daha mantikli.
Elbette ama uç noktaları da düşünmek istiyorum. Ya evden uzakta çekim yapmam lazım gelirse, ya film çekmek istersem... :) iPhone kesinlikle harika. Dahası film çekerken bile sıkıştırılmayan vidyo çekip düzenlemek ve bunu kaliteli bir şekilde yapmak işe yarayacaktır.
Profesyonel değilsen S22 Ultra almanı öneririm, eğer profesyonel değilsen kamera almak gereksiz bence.
Yarı profesyonelim diyelim. En azından öyle yapmaya çalışıyor ve profesyonel olmak istiyorum. Samsung'u çok severim. Andorid tarafında genel olarak Samsung kullandım ve Android alacak olanlara onu tavsiye ediyorum. Lakin kendimi Apple donanımına ve yazılımına emanet etmek daha hoşuma gidiyor. iTunes arşivlerimin falan olması da beni bağlıyor biraz.

Evet, ülkemizde çok pahalı. Yurtdışının 2 katı. Lakin yine de memleketimizden satın almak çok daha mantıklı; çünkü güvencesi var ve 2 sene garanti.

Çok eski bir iPhonedo seyircisi olduğum için kendisi bana da bir Sony sevgisi aşıladı. Sony kullandım denilemez ama makineleri hoşuma gidiyor. Fakat o da karmaşık. Daha doğrusu bir o kadar pahalı. Acaba aynasız yerine el vidyo kameralarını mı alayım diye de düşünüyorum. Fakat ne olursa olsun onlarda ucuz değil, 14 Pro'nun fiyatı civarında bulunuyor genelde. E, almışken de biraz daha iyisi derken fiyat buralara geliyor. Lenstir falan...

Burada da iPhone biraz daha mantıklı, çünkü onunla sadece fotoğraf, vidyo çekmiyor, aynı zamanda düzenleyebiliyor ve adeta bir bilgisayar gibi kullanabiliyoruz. Gerçi benim için bilgisayar her zaman ön planda. Fakat her türlü hal olabilir.

Gerekli kaynağı temin edebilirsem, bankalarla uzlaşabilirsek bence de iPhone mantıklı. Tabii kredi ile iPhone mu alınır derseniz, görüldüğü gibi sadece telefon olarak düşünmüyoruz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu vidyo gerçek mi ya:

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,461
Merhaba,

Zamanı müphem olsa da yakın gelecekte başta YouTube için vidyo çekeceğim bir cihaz alacağım. Lakin hem telefona da ihtiyacımın olması sebebiyle iki seçenek arasında kaldım. iPhone 14 Pro mu, yoksa belki yarısı fiyatına bir kamera + daha düşük model iPhone mu alayım, kararsızım. Evet, iPhone 14 Pro kamerası gelişmiş ve hemen her ihtiyaca hizmet ediyor, lakin bir kameranın vereceği kalite de başka. Diğer yandan çekimler sadece evde olacakmış gibi dursa da dışarı da çıkılır, fakat evde eğer alabilirsem ışık da almayı düşünüyorum. Yani bir nevi stüdyo misali.

Ne dersiniz?
YouTube a video koymak gibi profesyonel işler yapacaksan 14 Pro almanı tavsiye ederim.14 Pro kameraları kalite olarak çok iyi.

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Bugün mağazada 14 Pro'ya baktım. O delik ekranı çok kaplıyor ya. Bir siteye girdim, yapışkan başlık vardı. O şekilde daha çok fark ediliyor kapladığı alan. Resmin ekranı işgal etmiş. Eski çentik çok daha masumdu. Bu vaziyete ne dersiniz? O delik beni biraz soğuttu.

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,461
Bugün mağazada 14 Pro'ya baktım. O delik ekranı çok kaplıyor ya. Bir siteye girdim, yapışkan başlık vardı. O şekilde daha çok fark ediliyor kapladığı alan. Resmin ekranı işgal etmiş. Eski çentik çok daha masumdu. Bu vaziyete ne dersiniz? O delik beni biraz soğuttu.
Evet dinamik ada biraz yer kaplıyor.Zamanla alışılır diye düşünüyorum.Eğer profesyonel kamera deneyimi istiyorsan 14 Pro bu konuda mükemmele yakın bir deneyim sunuyor.Pro res video,48mp Raw,4K sinematik video,hareket modu bu cihazın kamerasında en dikkat çeken özellikler.Ekran kalitesi güneş altında 2000nit gibi mükemmel bir değer sunuyor.Benim bu cihazda eleştirilerim dokunmatik hızının hala 240hz olması.(En azından 360hz beklerdim) Birde ultra geniş açı lensin hala 12mp olması ki keşke 48mp i ultra geniş açı lense koysalardı.

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Evet dinamik ada biraz yer kaplıyor.Zamanla alışılır diye düşünüyorum.Eğer profesyonel kamera deneyimi istiyorsan 14 Pro bu konuda mükemmele yakın bir deneyim sunuyor.Pro res video,48mp Raw,4K sinematik video,hareket modu bu cihazın kamerasında en dikkat çeken özellikler.Ekran kalitesi güneş altında 2000nit gibi mükemmel bir değer sunuyor.Benim bu cihazda eleştirilerim dokunmatik hızının hala 240hz olması.(En azından 360hz beklerdim) Birde ultra geniş açı lensin hala 12mp olması ki keşke 48mp i ultra geniş açı lense koysalardı.

Ya orası öyle. Şimdi bir kamera ve telefon alayım desem de çok pahalı olacak. en azından 14 pro hem sonrasında yükseltme için hem kullanım için harika. Fakat işte, devamlı ekrana bakıyoruz.

Evet kamerası güzel. Ekranının parlaklığına 13 ile aşinayım. gece HDR film seyrettiğimde ışık patlamalarında gözlerimi kamaştırmak zorunda kalıyordum. Pro'lar tabii daha iyi.

Bence 15 Ultra ile tüm kameraları 48mp yapacaklar. Ekranın hz hızını ise bilemiyorum. 120hz mi demek istediniz?

Applemania

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,461
Ya orası öyle. Şimdi bir kamera ve telefon alayım desem de çok pahalı olacak. en azından 14 pro hem sonrasında yükseltme için hem kullanım için harika. Fakat işte, devamlı ekrana bakıyoruz.

Evet kamerası güzel. Ekranının parlaklığına 13 ile aşinayım. gece HDR film seyrettiğimde ışık patlamalarında gözlerimi kamaştırmak zorunda kalıyordum. Pro'lar tabii daha iyi.

Bence 15 Ultra ile tüm kameraları 48mp yapacaklar. Ekranın hz hızını ise bilemiyorum. 120hz mi demek istediniz?
Ekran hızı ile dokunmatik hızı farklı şeyler.Bahsettiğim unsur dokunmatik hızı yani cihazın uygulamalarda verdiği hızlı tepki.Dokunmatik hızı 12 Pro dan beri 240hz.Artık bunun minimum 360hz olması lazım.

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Anladım. Bakalım. Ekrana alışma söz konusu olabilir ama dendiği üzere çentiği bir zaman sonra görmüyorduk. Delik ise ben buradayım diyor.