iPhone,iPod touch,iPad için iTunes incelemesi

Bu konuyu okuyanlar

straighthate

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
iPhone,iPod touch,iPad için iTunes incelemesi

Arkadaşlar merhaba.iPhone,iPod touch,iPad üzerinden erişilebilen iTunes uygulaması –yakın zamana kadar ben dahil- çoğu insanın gözünden kaçıyor veya Apple’in sağladığı binlerce uygulamanın arasında çoğu zaman arka planda kalıyor.Buna en büyük etki de TR Store kullanıcılarının uygulamaya sınırlı erişimi olsa gerek.Bende bu yazımda iPhone,iPod touch ve iPad cihazlarımız üzerinden ulaşabiliceğimiz iTunes uygulamasını elimden geldiğince incelemeye karar verdim.

29283792.jpg

iTunes uygulaması mobil cihazımızı kutusundan çıkardığımız andan itibaren bizimle.Uygulamayı yüklemek için ekstra bir indirme işlemi gerekmiyor.Ancak maalesef biz Türkiye store kullanıcıları olarak iTunes uygulamasını sınırlı olarak kullanabiliyoruz.Sadece ücretsiz olanları kullanıma açık.Elbette bir US hesabıyla iTunes’un tüm içeriğini kullanmak mümkün fakat ben en yaygın kullanım olan TR hesabı ile iTunes kullanımı ve özelliklerini açıklamaya çalışacağım.

Menüden iTunes’a tıkladığımız anda bizi Podcasts adlı bölüm karşılıyor.(Podcast nedir?)

10526740.jpg
70893904.jpg

Bu ekranda yeni ve görülmeye değer olarak nitelenen ve “What’s Hot”(Neler yeni) başlığı altındaki podcastleri görüyoruz.Üst kısımda ise “What’s Hot”a ek olarak iki sekme daha görüyoruz.Bunlar “Top Tens”(En iyi 10’lar) ve “Categories”(Kategoriler).

“Top Tens” kısmında kategorilere ayrılmış biçimde her alanda en iyi 10 podcasti görüp inceleyebiliyoruz.İlk 10’la yetinemiyorsak “10 More Podcasts” yazısına tıklayarak daha sonraki sıralamaları da görebiliyoruz :).

89834704.jpg
83184565.jpg

“Categories” başlığı altında ise kategorilere ayrılmış biçimde podcastler yer alıyor.Buradan da sıralamaya bağlı kalmaksızın inceleme yapabiliyoruz.

92254958.jpg
32195550.jpg

37631237.jpg
39599143.jpg

Gelelim bir Podcast’i oynatmaya.Podcasts bölümünde içerikler video halinde veya sadece ses dosyası halinde paylaşılıyor.Ulaşmak istediğimiz başlığa tıklıyoruz ve bizi o alandaki içerikleri karşılıyor.Ben kendim de sevdigim için Cenk ve Erdem’i seçtim :D.

34838134.jpg
68106073.jpg

Cenk ve Erdem’in radyo programlarına podcasts üzerinden erişebiliyoruz.İstersek direk içerik ismine tıklayarak aynı anda dinleyebiliyor,istersek “Free” butonuna ardından da “Download” butonuna basarak daha sonra iPod menüsü üzerinden ulaşabilmek için cihazımıza yükleyebiliyoruz.İndirme işlemini sağ alt kısımdaki “Downloads” kısmından takip ve kontrol edebiliyoruz.İndirme işlemi bitince içeriğimiz iPod uygulaması altında hazır oluyor.iPod uygulamasından sağ alttaki “Fazlası” alanına tıklayıp “Podcastler”i seçtiğimiz anda indirmiş olduğumuz içeriklere başka bir bağlantıya gerek duymadan buradan ulaşabiliyoruz.

42111685.jpg
34812098.jpg

40857559.jpg
13341962.jpg

Bir de Discovery Channel podcastine bakalım.Bu podcast görüntülü içeriklere bir örnek.Bir içeriğin görüntülü olduğunu ismiyle “Free” butonu arasındaki minik TV işaretinden anlayabiliyoruz.

14778227.jpg
28231128.jpg

31377181.jpg

iTunes uygulamasının bir bölümü de “iTunes U” yani “iTunes University” için ayrılmış.Her ne kadar Türkçe içerik olmasa da her alana ait faydalı şeyler var.Özellikle bölümlerini İngilizce okuyan arkadaşlar için gayet faydalı olabilir.Her üniversite bölümüne göre konular mevcut.Hatta yeterli İngilizceniz varsa bu kaynakları kullanarak ödev bile yapabilirsiniz :).

28102587.jpg
42506949.jpg

95643324.jpg
232d.jpg

90838709.jpg

Sonuç olarak iTunes uygulaması her ne kadar biz TR Store üyelerine sınırlı olarak sunulsa da her kategoride geniş içerikleri,yüksek kalitede ve hızlı materyalleri ve belki de çoğu kullanıcı için en önemli olan özelliği yani ücretsiz olması ile günlük takibe değer bir uygulama :).

Erdem UĞURLUOL

Bu inceleme straigthate tarafından SDN forum için yapılmıştır.

Kadıköy1907

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için... iTunes gerçekten müthiş ama tek sorun sınırlı olması... free uygulamaları da küçümsememek lazım. son zamanlarda çok uğraşıyorum iTunes'te ve hayatımı kolaylaştıran mükemmel bir uygulama indirdim... işe gidip gelirken her yerde yanımda bir tv, radyo ve gazete taşıyor gibiyim. bütün bunları samanyoluhaber iPhone uygulamasında birarada gördüm... arkadaşlar görmeniz gerekir derim özellikle masa başında değilde sürekli seyahat halinde olanlar için eşsiz bir uygulama...

sezaiii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@straigthate ellerine sağlık çok güzel paylaşım olmuş ancak itunes için link belirtmeyi unutmuşsun sanırım :) iTunes'i aşağıdaki linke tıklayarak indirebilirsiniz arkadaşlar.
iTunes İndir

Suskunl4r

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iOS 6 da sanirim TR store var FR hesabimdan cikip TR hesabimi girmistim bana bu hesap " turkish store " dedi galiba bu duzeltildi iOS 6 da