iPhone düşük güç modu pil performansına etkisi

Bu konuyu okuyanlar

Mly

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Arkadaşlar merhaba iphone 11 telefonumda düşük güç modunda kullanınca şarjı ciddi derecede uzun dayanıyor nerdeyse 2 kat diyebilirim ancak şarj edince kendisi otomatik olarak neden kapaatıyor bu modu anlamış değilim.Bu modun pil sağlığına bir zararı vs yok değil mi ?

Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar merhaba iphone 11 telefonumda düşük güç modunda kullanınca şarjı ciddi derecede uzun dayanıyor nerdeyse 2 kat diyebilirim ancak şarj edince kendisi otomatik olarak neden kapaatıyor bu modu anlamış değilim.Bu modun pil sağlığına bir zararı vs yok değil mi ?
Aslında var biraz her zaman böyle kullanmanız sağlıklı değil o mod arka planda çalışan uygulamaları ayrıca bazı gerekli sistemde çalışan programlarıda durduruyor buda pilinizi daha uzun süre dayandırıyor ve pili zorluyor önerim her zaman kullanmamanız zararı olabilir.

Omereyiol

Asistan
Reaksiyon puanı
71
%80 in üzerine çıkınca kapatıyor. Yeteri kadar şarj oldu gibi bir ibare çıkıyor zaten bildirim panelinde görürsünüz,ona basılı tutunca güç tasarrufunu yeniden aç diye çıkıyor

Mly

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Aslında pile neden zarar verebilir ki sadece arka planda uygulama çalışmasına engel oluyor

Apple Destek®️

Öğrenci
Reaksiyon puanı
53
IPhone aygitinizi düşük güç modunda tutmak tamamen güvenlidir ve pil üzerinde bir etki oluşturmaz ancak Iphone performasinizini etkileyebilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Düşük Güç Modu şu özelliklerin kullanımını azaltır veya etkiler:

• iPhone 12 ve iPhone 13 modellerinde 5G (video yayını hariç)1
  • Otomatik Kilit (saptanmış olarak 30 saniye)
  • Ekran parlaklığı
  • ProMotion ekranlı iPhone ve iPad modellerinde ekran yenileme hızı (60 Hz ile sınırlıdır)2
  • Bazı görsel efektler
  • iCloud Fotoğrafları (geçici olarak duraklatılır)
  • Otomatik indirmeler
  • E-posta alma
  • Arka planda uygulama yenileme

• Beğen
Reactions: Mly
Reaksiyon puanı
4,382
IPhone aygitinizi düşük güç modunda tutmak tamamen güvenlidir ve pil üzerinde bir etki oluşturmaz ancak Iphone performasinizini etkileyebilir.

• Ekran parlaklığı
  • ProMotion ekranlı iPhone ve iPad modellerinde ekran yenileme hızı (60 Hz ile sınırlıdır)2
  • Bazı görsel efektler
  • Otomatik indirmeler
  • E-posta alma
Düşük güç modunun faydasını pek göremedim şahsen.

Mly

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Bende batarya 2 kat daha uzun gidiyor. Ben aşırı fayda gördüm. iPhone 11 kullanıcısıyım.

Son düzenleyen moderatör:

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
699
Performansı yavaşlatıyor, pile zarar vermiyor.

Son düzenleyen moderatör:
Reaksiyon puanı
4,382
Ben şahsen düşük güç madunda kullanmıyorum, daha önceki kullandığım cihazımda pil sağlığım daha çabuk düşmüştü. Daha sonraki aldığım cihazlarda kullanmadığım için cihazdan daha fazla verim aldım.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,002
Düşük güç modunun pil sağlığını düşürmesi, tamamen kalıplaşmış bir safsata. Düşük güç modu, işlemcide bulunan CPU ve GPU bileşenlerine watt ve frekans limiti koyar ve dolayısıyla daha az pil tüketir. Bu da yapılan pil döngüsünü daha yavaş bitirmek demektir ve doğrudan pilin kimyasal sağlığını olumlu yönde etkiler.

Son düzenleme:

Lord Erenify

Imperial Lord
Reaksiyon puanı
563

• Ekran parlaklığı
  • Bazı görsel efektler
  • Otomatik indirmeler
  • E-posta alma
Güç modunda tutmak her zaman güvenlidir.

Reaksiyon puanı
4,382
Sürekli güç modunda tutmak pil sağlığını öldürüyor. Zaten iPhone Xr ve sonrası günü rahatlıkla çıkartıyor. Hem performansı kısmaya hem de pilden yemeye gerek yok.
İşte ne kadar bilgili insanlar olup olmadıkları belli oluyor bu sayede hocam.
Bir defa kullandım düşük güç moduna aldım sonra çok pişman oldum.
Ve söylediğiniz gibi zaten, Xr ve sonrasında çıkan cihazların pil performansı yeterli düzeyde.
( Mini modeller hariç )

Reaksiyon puanı
8,023
İşte ne kadar bilgili insanlar olup olmadıkları belli oluyor bu sayede hocam.
Bir defa kullandım düşük güç moduna aldım sonra çok pişman oldum.
Ve söylediğiniz gibi zaten, Xr ve sonrasında çıkan cihazların pil performansı yeterli düzeyde.
( Mini modeller hariç )
Kesinlikle aynı düşüncedeyiz. Anlamadığım şey forumda insanlar neden bu kadar pil sağlığına psikolojik derecede bağımlılar.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,002
Sürekli güç modunda tutmak pil sağlığını öldürüyor. Zaten iPhone Xr ve sonrası günü rahatlıkla çıkartıyor. Hem performansı kısmaya hem de pilden yemeye gerek yok.
SoC’u kisip, arka planda uygulama tazeleme gibi islemleri devre disi birakmak tam olarak neden pil sagligini olduruyor? Bu kimyasal acidan imkansiz, oyle bir durum yok.

Pil sağlığının daha çabuk düşürmekten başka bir şey değil. Ferrari'ye Tofaş motoru takmak gibi bir şey.
Yaklasik 8 aydir iPhone 12 kullaniyorum, hep dusuk guc modunda kullandim ve pil sagligim daha yeni %97’ye dustu. 120 Hz bir cihaz kullansaydim kesinlikle boyle yapmazdim tabii. Ben; kullanmadigim CPU’yu ve GPU’yu %30 kisip, 6 watt limiti koyduktan sonra %10-20 arası bir tasarruf yapmaktan yanayim. Bu 4,5 tam dongude %100 pil tasarrufu demek. Ayrica belirttigin gibi Ferrari’ye Tofas motoru takmak gibi bir sey degil, asiri absurt bir ornek olmus bu. Misal sen A17 Pro kullaniyorsun, dusuk guc moduna alinca CPU ve GPU kendini %30 kisiyor ancak hala A16’dan daha performansli, buna Tofas motoru diyorsan A15 gibi SoC’lar ölmüs o zaman.

Reaksiyon puanı
4,382
Kesinlikle aynı düşüncedeyiz. Anlamadığım şey forumda insanlar neden bu kadar pil sağlığına psikolojik derecede bağımlılar.
Bende anlayamıyorum gerçekten.

SoC’u kisip, arka planda uygulama tazeleme gibi islemleri devre disi birakmak tam olarak neden pil sagligini olduruyor? Bu kimyasal acidan imkansiz, oyle bir durum yok.

Yaklasik 8 aydir iPhone 12 kullaniyorum, hep dusuk guc modunda kullandim ve pil sagligim daha yeni %97’ye dustu. Ben; kullanmadigim CPU’yu ve GPU’yu %30 kisip, 6 watt limiti koyduktan sonra %10-20 arası bir tasarruf yapmaktan yanayim. Bu 4,5 tam dongude %100 pil tasarrufu demek. Ayrica belirttigin gibi Ferrari’ye Tofas motoru takmak gibi bir sey degil, asiri absurt bir ornek olmus bu. Misal sen A17 Pro kullaniyorsun, dusuk guc moduna alinca CPU ve GPU kendini %30 kisiyor ancak hala A16’dan daha performansli, buna Tofas motoru diyorsan A15 gibi SoC’lar ölmüs o zaman.
Kendi cihazım için örnek vermedim, ki düşük güç modu kapalı bende.
Aşarı absürt bir örnek değil, senin yaptıklarına bakacak olursak. Hatta tam da yerinde olduğunu söylemek mümkün. Ben İphone 15 Pro Max ile günü çok rahat çıkarıyorum gece 12 de baktığımda hala şarjım oluyor.
Sizin yaptığınız tasaruf değil pilin kullanım süresini azaltmaktan başka birşey değil. İşte bu yüzden diyorum bir halt bildiğin yok senin diye! Şimdi sen git tedavi ol. Ayrıca her özelliği kısıtladıktan sonra Üst segment cihaz kullanmanın da bir anlamı kalmıyor. Ki İphone 15 Pro Max son derece mükemmel performans sergiliyor her anlamda. Karşımda gerçek bir kullanıcı olsun isterim. Söylemek istediğimi anlayamayabilirsiniz!

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
8,023
Kimya ile ne alakası var bunun? Piller anakarta belirli bir voltajda akım verme üzerine tasarlanıyor. Sen düşük güç moduna aldığında tüm bileşenlerin güç tüketimi minimuma indiriliyor yazılımsal olarak. Normal şartlar dışında bir durumda çalıştırıyorsun bir nevi anlatabildik umarım. Apple'da zaten pilin düşük olduğu zamanlarda kullanılmasını söylüyor. Hatta bu diğer markalarda da öyle. iPhone 5 6 7 8 zamanında herkes hep güç modunda kullanıyordu çünkü 1500 1800mah pil vardı cihazlarda yani zorundaydılar. Şu an 3000+ cihazlara bunu yapmak eski alışkanlıkları devam ettirmek veya sizin deyişiniz ile hurafelerdir.
Yaklasik 8 aydir iPhone 12 kullaniyorum, hep dusuk guc modunda kullandim ve pil sagligim daha yeni %97’ye dustu. 120 Hz bir cihaz kullansaydim kesinlikle boyle yapmazdim tabii. Ben; kullanmadigim CPU’yu ve GPU’yu %30 kisip, 6 watt limiti koyduktan sonra %10-20 arası bir tasarruf yapmaktan yanayim. Bu 4,5 tam dongude %100 pil tasarrufu demek. Ayrica belirttigin gibi Ferrari’ye Tofas motoru takmak gibi bir sey degil, asiri absurt bir ornek olmus bu. Misal sen A17 Pro kullaniyorsun, dusuk guc moduna alinca CPU ve GPU kendini %30 kisiyor ancak hala A16’dan daha performansli, buna Tofas motoru diyorsan A15 gibi SoC’lar ölmüs o zaman.
O zaman 12 kullanmanızın anlamı kalmıyor telefon çoğu özelliğini kısıyor ki. Ayrıca 8 ayda %3 düştü diye önümüzdeki 8 ayda bir daha %3 düşmeyecek lineer bir şekilde ilerlemiyor. Çat diye bir anda 87 88 düşünce şaşırmayın yani. Daha yeni iOS geçmişsiniz sanırım bu kadar çok takıntılı olmayın cidden psikolojinizi bozar o menü bu gidişle.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,002
Kimya ile ne alakası var bunun? Piller anakarta belirli bir voltajda akım verme üzerine tasarlanıyor. Sen düşük güç moduna aldığında tüm bileşenlerin güç tüketimi minimuma indiriliyor yazılımsal olarak. Normal şartlar dışında bir durumda çalıştırıyorsun bir nevi anlatabildik umarım. Apple'da zaten pilin düşük olduğu zamanlarda kullanılmasını söylüyor. Hatta bu diğer markalarda da öyle. iPhone 5 6 7 8 zamanında herkes hep güç modunda kullanıyordu çünkü 1500 1800mah pil vardı cihazlarda yani zorundaydılar. Şu an 3000+ cihazlara bunu yapmak eski alışkanlıkları devam ettirmek veya sizin deyişiniz ile hurafelerdir..
Dostum, pil bir kimyasaldır. Pil sağlığı dediğimiz ibre, maksimum mAH’ın ne kadar düştüğünü yüzdesel hesaplamaya döker ve mAH kaybı da kimyasal bir olaydır. Düşük güç modu başta SoC olmak üzere 3-4 daha işlemi daha kısar ve telefon daha az güç yakar, bu da daha az pil döngüsü demektir ve dolayısıyla pil sağlığın daha yavaş düşer. İşi psikolojik boyuta falan taşımadım, zira ben 778G’li cihazımı O.C ile 7 Gen 1’in dibine yaklaştırdım ve öyle kullandım, overclock delisiyimdir esasında, her şeyi tam potansiyelinde kullanmayı severim, misal kardeşime verdiğim eski laptop da 60 To 75 Hz. Düşündüğünüz bir takıntım olsa iPhone 12 almazdım zaten, ben düşük güç moduyla da kullandım, normal haliyle de kullandım. Herhangi bir deneyim farkı yaratmıyor, saydamlık ve arka planda uygulama yenile gibi özellikler zaten kapalı. Burada herhangi bir feragatta bulunmadan %20 pil tasarrufu elde ediyorum. Ekran tazeleme hızından ödün vermediğim sürece benlik bir sorun yok, öznel meseleler bunlar.

Kendi cihazım için örnek vermedim, ki düşük güç modu kapalı bende.
Aşarı absürt bir örnek değil, senin yaptıklarına bakacak olursak. Hatta tam da yerinde olduğunu söylemek mümkün. Ben İphone 15 Pro Max ile günü çok rahat çıkarıyorum gece 12 de baktığımda hala şarjım oluyor.!
Anlatamıyorum galiba. Ferrari motoruna, Tofaş motoru takılıyor demişsin, şimdi de çok yerinde bir örnek diyorsun. Kullandığın A17’yi güç tasarrufuna alsan bile, A16’dan daha performanslı çalışıyorken bu örnek aşırı absürt.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
4,382
Dostum, pil bir kimyasaldır. Pil sağlığı dediğimiz ibre, maksimum mAH’ın ne kadar düştüğünü yüzdesel hesaplamaya döker ve mAH kaybı da kimyasal bir olaydır. Düşük güç modu başta SoC olmak üzere 3-4 daha işlemi daha kısar ve telefon daha az güç yakar, bu da daha az pil döngüsü demektir ve dolayısıyla pil sağlığın daha yavaş düşer. İşi psikolojik boyuta falan taşımadım, zira ben 778G’li cihazımı O.C ile 7 Gen 1’in dibine yaklaştırdım ve öyle kullandım, overclock delisiyimdir esasında, her şeyi tam potansiyelinde kullanmayı severim, misal kardeşime verdiğim eski laptop da 60 To 75 Hz. Düşündüğünüz bir takıntım olsa iPhone 12 almazdım zaten, ben düşük güç moduyla da kullandım, normal haliyle de kullandım. Herhangi bir deneyim farkı yaratmıyor, saydamlık ve arka planda uygulama yenile gibi özellikler zaten kapalı. Burada herhangi bir feragatta bulunmadan %20 pil tasarrufu elde ediyorum. Ekran tazeleme hızından ödün vermediğim sürece benlik bir sorun yok, öznel meseleler bunlar.

Anlatamıyorum galiba. Ferrari motoruna, Tofaş motoru takılıyor demişsin, şimdi de çok yerinde bir örnek diyorsun. Kullandığın A17’yi güç tasarrufuna alsan bile, A16’dan daha performanslı çalışıyorken bu örnek aşırı absürt.
Element bulaşamışsın saldırmaya çalışıyorsun, bir insan kendini ancak bu kadar batırabilir.
Bilmiyorsan uzatma da ayrıca, arkadaşta anlamadığın için uzunca açıklamaya çalışmış onun söylemeye çalıştığını bile anlamamışsın. Tedavin yaklaşmış! Hala boş boş konuşuyorsun ya!

Reaksiyon puanı
8,023
Pilin kimyasal olduğunu inkar etmiyorum sadece YKS'ye hazırlandığını belli etmeye çalışanların yeni öğrendiği konuları gözümüze sokması gibi belirtmen komikti. Piller eskiye kıyasla daha sağlam uzun ömürlü. Örneğin 15 serisinde pillerde geri dönüştürülmüş kobalt kullanıldı.

Senin güç tasarruf modunda ve normal modda fark hissetmeme sebebin iOS akıcılığı ve Apple çiplerinin çok güçlü olması. Farkı Geekbench gibi işlemciyi zorlayan testlerde görürsün günlük kullanımda hiçbir iPhone yavaş çalışmaz zaten. Yani telefona hız aşırtma yaptım en aşırı kullanıcam diyerek ve ardından güç modunda işlemciyi kısıtlayarak kendi içinizde çelişiyorsunuz. Güç modunda işlemci frekans kısmasına ek konum hizmetleri, arka plan yenileme ve başka görsel şeylerden feragat ediyorsunuz. Sırf 2 yıl değil 2 yıl 3 ay pil uzun gitsin diye telefondan alacağınız ufak keyifleri kısıyorsunuz. Takıntım yok diyorsunuz ama gerçekten çok ciddi takıntınız var pil sağlığına.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,002
Element bulaşamışsın saldırmaya çalışıyorsun, bir insan kendini ancak bu kadar batırabilir.
Bilmiyorsan uzatma da ayrıca, arkadaşta anlamadığın için uzunca açıklamaya çalışmış onun söylemeye çalıştığını bile anlamamışsın. Tedavin yaklaşmış! hala boş boş konuşuyorsun ya!
Saldirmaya mi calisiyorum? Gayet de medeni medeni tartisiyorum, bu platform zaten bilgi alisverisi yapmak icin var. “Bilmiyorsan uzatma” demekle olmuyor o, yazdiklarimin aksini iddia edemiyorsan muhalif olmaya calisma.

Güç modunda işlemci frekans kısmasına ek konum hizmetleri, arka plan yenileme ve başka görsel şeylerden feragat ediyorsunuz. Sırf 2 yıl değil 2 yıl 3 ay pil uzun gitsin diye telefondan alacağınız ufak keyifleri kısıyorsunuz. Takıntım yok diyorsunuz ama gerçekten çok ciddi takıntınız var pil sağlığına.
Hepsi zaten ben de kapali ve dogrudan SoT’umu arttirdilar, daha fazla kullaniyorum telefonu ama olmasa da olur, sevmiyorum o tarz gorsel blurlari. Ayrica zerre takintim yok.

iPhone yavaş çalışmaz zaten. Yani telefona hız aşırtma yaptım en aşırı kullanıcam diyerek ve ardından güç modunda işlemciyi kısıtlayarak kendi içinizde çelişiyorsunuz.
“iPhone yavas calismaz zaten” demissin de, ee yavas calismiyorsa ben hizdan feragat etmiyorum zaten. Benim ilgili oldugum durum hiz, o icerigin sonuna da “ekran tazeleme hizindan feragat etmedigim surece benlik sorun yok” yazdim.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
4,382
Saldirmaya mi calisiyorum? Gayet de medeni medeni tartisiyorum, bu platform zaten bilgi alisverisi yapmak icin var. “Bilmiyorsan uzatma” demekle olmuyor o, yazdiklarimin aksini iddia edemiyorsan muhalif olmaya calisma.

Hepsi zaten ben de kapali ve dogrudan SoT’umu arttirdilar, daha fazla kullaniyorum telefonu ama olmasa da olur, sevmiyorum o tarz gorsel blurlari. Ayrica zerre takintim yok.
Zerre takıntın var senin, Apple ile ciddi sorunların var efe! Kendini kandırmayı da kes artık bana diyosun ya git sen tedavi ol.

Reaksiyon puanı
8,023
Arkadaşın kızma sebebi Elektrik Elektronik mühendisi olması yani bu konuların eğitimini almış birisine herhangi bir belge sunamadan dediklerinin aksini inatla savunmanız. Örneğin çok iyi bildiğiniz bir konuyu başka bir kişi varsayımlar üzerine yalanlamaya karşı çıkmaya çalıştığında siz de 1 2 normal tartışmaya girdikten sonra baktınız konuyu uzatıp farklı yerlere çekiyor artık muhatap almak istemez ve bu tarz tepkiler verirsiniz. İnsanız hepimiz herkesin bir taşma noktası olabilir.

Bu konuda da aynısı oldu, bu işi iyi düzeyde bilen birisine herhangi bilimsel bir şey sunmadan tam zıttı şeyler söyleyip konuyu çok farklı yerlere çekmeniz. Ben sizin savunduğunuz şeyleri düzgün argümanlarla sunsanız arkadaşın tepki vereceğini zannetmiyorum diğer konularına da bakabilirsiniz bu tarz bilgi alışverişlerini seven birisi çünkü.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,002
Arkadaşın kızma sebebi Elektrik Elektronik mühendisi olması yani bu konuların eğitimini almış birisine herhangi bir belge sunamadan dediklerinin aksini inatla savunmanız. Örneğin çok iyi bildiğiniz bir konuyu başka bir kişi varsayımlar üzerine yalanlamaya karşı çıkmaya çalıştığında siz de 1 2 normal tartışmaya girdikten sonra baktınız konuyu uzatıp farklı yerlere çekiyor artık muhatap almak istemez ve bu tarz tepkiler verirsiniz. İnsanız hepimiz herkesin bir taşma noktası olabilir.

Bu konuda da aynısı oldu, bu işi iyi düzeyde bilen birisine herhangi bilimsel bir şey sunmadan tam zıttı şeyler söyleyip konuyu çok farklı yerlere çekmeniz. Ben sizin savunduğunuz şeyleri düzgün argümanlarla sunsanız arkadaşın tepki vereceğini zannetmiyorum diğer konularına da bakabilirsiniz bu tarz bilgi alışverişlerini seven birisi çünkü.
kanka adamin tek yapitigi sey anlama sorunlusun deyip gecmek. baska forumda seni kizdirmak icin yanlis bilgi veriyorum dedi, gerci yazdigi seyin yanlis oldugunu ogrenince bunu yapti da, neyse. bununla mi bilgi alisverisi yapicam. ayrica konumuzun elektrik muhendisligiyle falan ne ilgisi var, tamam sarj akimi vs. ilgilendiriyor ama elektrik muhendisi olunca bu konularda bilgili olmuyorsun hemen, zira “dusuk guc modu pili kullanim suresini azaltir” demesinden belli anlamadigi. ben ustte argumanlarimi sundum, “2 yil yerine 2 yil 3 ay kullanmak” yazarak sen de bir nevi kabullendin zaten. arkadas aksini iddia edebiliyorsa etsin.

ve tekrar tekrar yaziyorum, ustteki iceriklerimin aksini iddia edemiyorsaniz muhalif olmayin.

ek olarak arkadas o kadar hazimsiz ki, “mersin’e gelecegim, adamsan yuz yuze konusalim” falan diyodu. bayagi bilgi alisverisi yapilasi biriymis.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
4,382
kanka adamin tek yapitigi sey anlama sorunlusun deyip gecmek. baska forumda seni kizdirmak icin yanlis bilgi veriyorum dedi, gerci yazdigi seyin yanlis oldugunu ogrenince bunu yapti da, neyse. bununla mi bilgi alisverisi yapicam. ayrica konumuzun elektrik muhendisligiyle falan ne ilgisi var, tamam sarj akimi vs. ilgilendiriyor ama elektrik muhendisi olunca bu konularda bilgili olmuyorsun hemen, zira “dusuk guc modu pili kullanim suresini azaltir” demesinden belli anlamadigi. ben ustte argumanlarimi sundum, “2 yil yerine 2 yil 3 ay kullanmak” yazarak sen de bir nevi kabullendin zaten. arkadas aksini iddia edebiliyorsa etsin.
Sen olayı fazla yanlış anlamışsın, bu kadar yalana başvurman üzücü gerçekten.
O konu Apple Türkiye den alıp kopyaladığım içerikti ki o konuda yanlış yapan sendin!
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği okudum ve bitirdim. Bu senin bilmediğin herşeye hakim olduğum anlamına geliyor sen anlayamıyorsun bu yüzden ne alakalı var diyerek te gram anlamadığını açıkça yazmışsın zaten. Pilin ömrünü azaltır diyoruz buda kullanım süresi ile alakalıdır zaten anlamazsın sen.
Senin üstte sunduğun argüman değil saçmalıktan başka bilmiyorsan bilmiyorum de kötü birşey değil.
Ama bilmediğin halde bildiğini söylemek ve argümanların da bilmediğini gösteriyor zaten.
Ben senden daha uzun süredir Apple ekosisteminin içerisindeyim. Bilinçli kullanıcı değilsin.
Ki gerçek kullanıcı asla ama asla değilsin, birşeyler bildiğini iddia ediyorsun ama ben birşey göremiyorum.
Doğruları bile söyleyemeyen birinin bir şeyler bildiğini söylemesi komik.
Ve ayrıca ciddi üslup sorunların var senin.

Reaksiyon puanı
8,023

ve tekrar tekrar yaziyorum, ustteki iceriklerimin aksini iddia edemiyorsaniz muhalif olmayin.
Örnek verdim çünkü siz inatla pile zarar vermediğini hatta pil sağlığına iyi geldiğini savunuyorsunuz, 2 3 tane uzun mesajla açıklamaya çalıştım anlamak istemediniz artık ben de pes ettim. Ayrıca pilin anakarta verdiği voltajı ben endüstri mühendisi olarak hesaplamıyorum veya bilgisayar, makine mühendisleri hesaplamıyor. EEM hesaplıyor ve pil sadece telefonda kullanılan bir şey değil pilin son kullanıcının her yerde kullanılabilen kimyasal madde olduğunu biliyorsunuz, onlarla da tonlarca teorik ve pratik uygulama yapan bir meslek dalı. Fazla akım vermek için tasarlanan bir şeye az akımla sınırlandırırsanız ne olacağını bilen birisi mesela. Dolayısıyla mühendislikle ne alakası var demen iyice dibe çekiyor yorumlarını.

8 aydır iPhone kullanıyormuşsun. iPhone 7'den beri iOS ekosistemindeyim ve tecrübelerimden dolayı pil sağlığını etkiliyor diyebiliyorum. Arkadaş da forumda bildim bileli iOS ekosistemini takip eden kullanan birisi ve o da deneyimlerini aktarıyor ancak siz bunu dinlemek istemiyorsunuz. Ne diyeyim 8 ayda %3 düşmesini bile iyi olarak nitelendiriyorsunuz. Ben 12 Pro kullanırken 1 yıl sonunda 99'a düşmüştü dikkat etmeme rağmen lakin uzatmayalım :)

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,002
Sen olayı fazla yanlış anlamışsın, bu kadar yalana başvurman üzücü gerçekten.
O konu Apple Türkiye den alıp kopyaladığım içerikti ki o konuda yanlış yapan sendin!
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği okudum ve bitirdim. Bu senin bilmediğin herşeye hakim olduğum anlamına geliyor sen anlayamıyorsun bu yüzden ne alakalı var diyerek te gram anlamadığını açıkça yazmışsın zaten. Pilin ömrünü azaltır diyoruz buda kullanım süresi ile alakalıdır zaten anlamazsın sen.
Senin üstte sunduğun argüman değil saçmalıktan başka bilmiyorsan bilmiyorum de kötü birşey değil.
Ama bilmediğin halde bildiğini söylemek ve argümanların da bilmediğini gösteriyor zaten.
Ben senden daha uzun süredir Apple ekosisteminin içerisindeyim. Bilinçli kullanıcı değilsin.
Ki gerçek kullanıcı asla ama asla değilsin, birşeyler bildiğini iddia ediyorsun ama ben birşey göremiyorum.
Doğruları bile söyleyemeyen birinin bir şeyler bildiğini söylemesi komik.
dostum “sacmalik” deyip gecmekle olmuyor o. Islemci daha az yakiyor, bir cok fonksiyon devre disi kaliyor ve telefon daha az guc yakiyor, bu da daha fazla pil dongusu demek ve uzun vade de pilin kimyasal sagligini olumlu yonde etkiliyor. ayrica %20 daha fazla sot aliyorsun. elektrik muhendisisin ve buna sacma diyorsun, dusuk guc modunun, yazılımsal olarak kismanin, PMIC’in daha az guc etkilesimi yapmasinin neden pili oldurdugunu aciklarsan sevinirim.

Reaksiyon puanı
4,382
Örnek verdim çünkü siz inatla pile zarar vermediğini hatta pil sağlığına iyi geldiğini savunuyorsunuz, 2 3 tane uzun mesajla açıklamaya çalıştım anlamak istemediniz artık ben de pes ettim. Ayrıca pilin anakarta verdiği voltajı ben endüstri mühendisi olarak hesaplamıyorum veya bilgisayar, makine mühendisleri hesaplamıyor. EEM hesaplıyor ve pil sadece telefonda kullanılan bir şey değil pilin son kullanıcının her yerde kullanılabilen kimyasal madde olduğunu biliyorsunuz, onlarla da tonlarca teorik ve pratik uygulama yapan bir meslek dalı. Fazla akım vermek için tasarlanan bir şeye az akımla sınırlandırırsanız ne olacağını bilen birisi mesela. Dolayısıyla mühendislikle ne alakası var demen iyice dibe çekiyor yorumlarını.

8 aydır iPhone kullanıyormuşsun. iPhone 7'den beri iOS ekosistemindeyim ve tecrübelerimden dolayı pil sağlığını etkiliyor diyebiliyorum. Arkadaş da forumda bildim bileli iOS ekosistemini takip eden kullanan birisi ve o da deneyimlerini aktarıyor ancak siz bunu dinlemek istemiyorsunuz. Ne diyeyim 8 ayda %3 düşmesini bile iyi olarak nitelendiriyorsunuz. Ben 12 Pro kullanırken 1 yıl sonunda 99'a düşmüştü dikkat etmeme rağmen lakin uzatmayalım :)
Bu forumda iyi ki tanımışım dediğim insanlardansınız hocam, iyi ki varsınız.
Ben şahsen kendisine bundan sonra asla hiç bir yerden karşılık vermeyeceğim.
Tekrar tekrar teşekkür ederim hocam, elinize kolunuza sağlık her yorumunuz için. :hearteyes:

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,002
Ben şahsen kendisine bundan sonra asla hiç bir yerden karşılık vermeyeceğim.
Asagilama cabandan baska bir sey gormedim zaten. Boylesine bir durumun savunulmasi da garip.

Neyse, konuyu okuyanlar icin yaziyorum; dusuk guc modunu acarak, gorsel blurlari ve arka planda uygulama yenilemeyi kapatiyorsunuz, bunun yani sira, SoC %30 civari debunklaniyor, CPU bileseni cok hissettirmez de, Genshin Impact tarzinda konsol grafiklerine sahip oyunlarda GPU bileseni iliklerinize kadar hissettirir. Oyuncuysaniz kesinlikle acmayin zaten. Bunlar disinda hissedilir bir downgrade yok, yaptiginiz islemlere gore pil performansiniz %20 civari artiyor ve pil sagliginiza da olumsuz yonde bir etkisi yok, yazilimsal olarak telefonu kismanin, pil sagligina olumsuz bir etkisi olamaz zaten. Bunu yapinca da takintili olmuyorsunuz, misal ben panel overclocklayan birisiyim ve iPhone 12 cihazimi dusuk guc modunda kullaniyorum, saat 22:00’da pile takacagima; 00:00’da takiyorum. Kullanmadigim ozellikleri kapatiyorum, 120 Hz bir cihaz kullansaydim bunu yapmazdim mesala.

Son düzenleme:

Son mesajlar