iPhone 6s Ve iPhone 6s Plus Kullananlar Kulübü

Bu konuyu okuyanlar

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
İphone 6s almayacağım. Ekonomik yönden problem yok ta kafa da var ben ona o kadar para verirsem biraz enayilik yapmış gibi olurum diye kafa rahat durmaz :)

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
iphone 8s de görüşmek üzere. (iphone 6 kullanıcısı :D )

6262

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkdaslar bugunku canlı yayında 6s plus cok onerıldı bnde 6s almayı dusunuyorum fıyat sartları malum bırazda sınırı zorlayacagım neden 6s plus da 6s degıl buyuk ekran merakım yok

Starbowl

Müdavim
Reaksiyon puanı
266
Merhaba arkdaslar bugunku canlı yayında 6s plus cok onerıldı bnde 6s almayı dusunuyorum fıyat sartları malum bırazda sınırı zorlayacagım neden 6s plus da 6s degıl buyuk ekran merakım yok

Daha iyi pil ömrü ve ois destekli kamera olduğu için.

6262

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
valla arkdaslar bılmıyorum kafam suan oyle bı karıstıkı zaten felaket pahalı bıde plus olunca asırı yuk oluR bana.. sabah 7de cıkıuyorum evden cok sık olmamakla beraber telefonla ugrasıyorum 4 de cıkıyorum ısten herhalde goturur benı wıfı ve mobıl verı kapalı haldeyken
bı arkadasım 6 almıstı ısyerınden bırısı sarjı cok cabuk bıtıyor dedı bırı de 2 gun gıdıyo dedı anlamadım alıp kullanıp denemek lazım o ımkanda yok malesef sasırdım kaldım..

tâhîrtde

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selâmlar.. Ben 2 yıldır Samsung S4 kullanıyorum ama miâdı doldu. Şimdi İphone'a yöneldim ama 6 Plus ile 6S arasında kararsızım. Şimdi bakıyorum 6 ile S modeller arasında fâhîş farklar yok ama fâhîş fiyat farkları var. Kamera ile çok uğraşan biri değilim. 4K nedir, bana nasıl bir kazanım sağlayacak; fark etmez yani.. Peki bu hususta siz ne dersiniz? 6 plus mu; 6S mi?

hopeful123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selâmlar.. Ben 2 yıldır Samsung S4 kullanıyorum ama miâdı doldu. Şimdi İphone'a yöneldim ama 6 Plus ile 6S arasında kararsızım. Şimdi bakıyorum 6 ile S modeller arasında fâhîş farklar yok ama fâhîş fiyat farkları var. Kamera ile çok uğraşan biri değilim. 4K nedir, bana nasıl bir kazanım sağlayacak; fark etmez yani.. Peki bu hususta siz ne dersiniz? 6 plus mu; 6S mi?

6s tr'de biçilen fiyatı hak etmiyor ama 6 ile arasındaki yaklaşık 400 tl'yi hak ediyor. Paran varsa gözü kapalı 6s al bence. neden? kamera iyileştirmeleri 6'da arka 8 ön 1,5 ; 6s arka 12 ön (en önemlisi) 5 ayrıca daha parlak selfie (true flash). ekran ve kasa sağlamlaştırılmış, force touch (youtube'tan falan bakarsın), ram 2 gb'a yükseltilmiş, touch id hızlandırılmış, a9 işlemci ve baya bi geliştirilmiş grafik kartı vs. vs.

mstf13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Apple kendi sitesindende iphone 6s için ön sipariş alacak mı acaba ? Avea ve türkcell 9 ekimde aldığı siparişleri 16 sında mı gönderecek

S

SDN Okuru2

SDN Okuru
6S için ön sipariş 9 ekim ,satış 16 ekim tarihinde. Satarkende zarar etmeyeceğiniz bir ürün olduğu için alınabilir ama minimum 64 gb alın.

CorvoAttano

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
Cihaz çok başarılı ancak Apple önceki modellerde uyguladığı düşük maliyet politikasını iPhone 6s'de de sürdürmeye devam ediyor.

Bildiğiniz gibi Apple işlemci üretimini bu yıl TSMC ve Samsung'a verdi. TSMC 16nm Samsung 14nm teknolojisine sahip. Yani 2 farklı nanometre boyutuna sahip A9 işlemci bulunuyor. İşin garip ve saçma yanı Apple bunları belirli bir model, renk ya da sınıfa göre cihazlara yerleştirmiyor. Tamamen karışık bir şekilde üretip cihazlara koyuyor. Örneğin iPhone 6s 64 GB Gold cihazına sahip bir kullanıcının işlemcisi 14nm Samsung mimarisine sahip olabiliyorsa, iPhone 6s Plus 128 GB Space Gray cihazına sahip bir kullanıcının işlemcisi ise 16nm TSMC üretimi olabiliyor.
Pratikte bu, Ali ve Ayşe için tamamen önemsiz ve anlamsız bir şey olsa da, teoride bizim gibi teknoloji inekleri için inanılmaz bir önem arz edebiliyor. Çünkü 14nm FinFet mimari 16nm FinFet mimariye göre %10 daha küçük. (Bu ne anlama geliyor küçük veya büyük olsa ne olur la iş yapsın yeter) diyenlerinizi duyar gibiyim. %10 basit bir rakam değil. Aramızda işlemci nanometresinin küçük olmasının batarya ve performansa ne kadar etki ettiğini bilen kişiler vardır. %10 daha küçük işlemci, %10 daha az pil tüketir, %10 daha az ısınır ve bundan ötürü %10 daha fazla performanslı çalışır işin özü %10 daha iyidir. (''Yahu niye Apple gibi bir firma böyle bir ayrımcılık yapmış neden nasıl olur yahu koskaca Apple..'') Haklısın güzel kardeşim. Apple için kar marjı, senin kullanıcı deneyiminden önce geliyor.
Para aşkı sadece bunları yaptırmıyor tabii ki Apple'a..
Diğer bir fark ekranlar.. Apple yeni şaheseri 6s için 3 farklı ekran üreticisi ile anlaştı. Bunlar Sharp, Samsung ve LG. ve buda tıpkı işlemci gibi cihazlara random yerleştiriliyor. (''Ee ne olmuş ne farkı var, retina yine retinadır. Retina olsun çöpten olsun..'') değil kardeşim. Kullanıcı deneyimleri ve YouTube daki pek çok incelemeye göre Sharp ve Samsung üretimi ekranlar LG panellere göre beyazı daha sarı bir tonla veriyor olması. Bu sorun (aslında iSheepler için bir sorun değil) 'yellow tint' olarak adlandırılıyor. Asıl gerçek beyazı ve renkleri sunan panel ise LG.
Başka bir farkta var maalesef.. (''Yahu daha ne farkı olacak saçmalama bunları nerden çıkarıyorsunnn!!11bir!..'')
Apple yine üretim maliyetini düşürmek için cihazlardaki Flash Nand. depolama alanını 2 tip olarak belirlemiş. MLC ve TLC olarak ikiye ayrılıyor. Söylenenlere ve tecrübe edilenlere göre 16 GB modellerin neredeyse tamamı MLC, 64 GB modeller karma ve 128 GB modellerin tamamı TLC olarak üretilmiştir. (iPhone 6'da olduğu gibi.) Ekran ve işlemcide olduğu gibi bu da rastgele cihazlara yerleştiriliyor.
Şimdi nedir bu MLC ve TLC farkı diyorsunuz tabii, izah edeyim hemen de gerçek ile biran önce yüzleşip ''dur lan bir dakika ne oluyor nereye geldik?!'' deyin..
MLC ( Multi-Level Cell ) – Çok Düzeyli Hücre: Hücre başına iki ya da daha fazla bit sığdırılmış NAND türüne MLC denilmektedir. Barındırılan bit sayısına paralel hücreler arası mesafe de kısalır. Veri işlenirken doğabilecek muhtemel hatalar SLC’ye göre daha fazladır. Yazma ömrü ise günümüzde 1.000 ile 5.000 arası değişmektedir. Yonga yoğunluğu fazladır bu nedenle okuma hızı SLC'ye göre 5 kat TLC'ye göre 3 kat daha fazladır. Yüksek kapasiteli NAND belleklere imkan tanır. An itibari ile SSD pazarının en çok rağbet gören ancak diğer SSD türlerine nazaran nispeten daha masraflı NAND türüdür.

TLC ( Triple-Level Cell ) – Üç Düzeyli Hücre:
Hücre başına üç ya da daha fazla bit sıkıştırılmış NAND tipine verilen isimdir. Hücreler arası mesafe oldukça kısadır. Veri işlenmesi sırasında ortaya çıkabilecek hatalar en fazla bu tip NAND belleklerde gerçekleşir. Yani ECC yükü fazladır. Hali ile diğer NAND türlerinden daha yavaştır. MLC’ye nazaran daha istikrarsızdır. Yazma ömrü 250 ile 1.500 arası değişmektedir. Üç farklı NAND cinsi arasında en ucuz olanıdır. (iPhone 6'da rastgele kapanma, kitlenme ve mavi ekran hataları geçen yıl internette yüzlerce teknoloji sitesine haber olmuştu. Nedenini şimdi daha iyi anlayabilirsiniz. Benzer şikayetler şimdiden iPhone 6s'de de görünmekte. Buradan bile basitçe halen Apple'ın bu tutumundan vazgeçmediğini görebiliyoruz.)

İşin asıl üzücü tarafı tüm bunları öğrenmiş olsanız dahi, iPhone alırken bunların hiçbirini seçebilecek şansa sahip olmamanız. ( ''Hadi bismillah, şansıma ne gelirse..'') Son olarak benim için mükemmel kombo tabii ki, 14nm işlemci, LG panel ve MLC nand. flash bellek..:sleep: Böyle bir cihaza sahip kişi dünyanın en şanslı kişisi olmaya adaydır.

Size bu defa ''Neden Apple?'' yerine, Neden Apple değil?'' diye sorulmuş olmasını varsaymanız dileğiyle..

MR.Anonymous

Müdavim
Reaksiyon puanı
498
Ekleyin beni yurtdışından geliyor. ( 6s+ 64gb)

Starbowl

Müdavim
Reaksiyon puanı
266
Peki Türkiye ile yurtdışı arasındaki fiyat farkından bahsettin mi? Bence daha büyük sıkıntı.

Anlatmıştım. Riske girmek istemiyor annem. Bu konularda biraz şansım yok. Cihazlar şansıma sıkıntılı çıkarsa diye

ibo4fun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Taksitle alma ihtimalim olsa 6s almak isterdim ama suan 6alabilirim arada baya fark var gibi kararsız kaldım

CorvoAttano

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
Cihazı 15 inde teslim alıyorum sıkıntı çıkmazsa

MR.Anonymous

Müdavim
Reaksiyon puanı
498
Teslim aldım sonunda bir sıkıntı yok. Güzel.

Code Carbon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Support - AppleCare+ - iPhone - Apple Plana bakmanızı öneririm, apple'ı arayarak sorularınızıda sorabilirsiniz, Türk site üzerinde satışına ulaşamamıştım ilk baktığım zamanlar fakat alışveriş yapacağın id zaten appleid olduğu için sorun olmayacaktır düşüncesindeyim. Apple'ı arayıp sorarsanız net bilgi sahibi olabilirsiniz, bu plan satın alındığında burada kullanılabiliyor mu? sorusu en önemli soru sanırım.