Rehber Iphone 12 Mini Inceleme - İlk İos Deneyimim

Bu konuyu okuyanlar

aspet

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
242
İLK SÜREÇ

Yaklaşık 2 hafta önce siyah rengi satın aldım. İlk iphone’um olduğu için biraz garipsedim ama elimde verdiği his baya iyiydi. Kenarları düz, bu baya etkileyici.

2 yıl garantisi var. Telefondan sonra aynı hafta içinde AirPods 2, airtag, magsafe kılıf, adaptör ve yanlardan görünmeyen ekran koruyucu aldım. Telefonu alacaksanız yanında adaptör siparişi de vermenizi tavsiye ederim. Kutudan çıkmıyor. Ayrıca kılıf ve ekran koruyucu da şart. Çünkü korkuyorsunuz düşerse kırılırsa falan diye. Ayrıca ben kamera koruyucu almadım ama almanızı tavsiye ederim

FİYAT

Cihaza 8.000+ verdim
AirPods 2 1250 TL
Airtag 300 TL
Magsafe kılıf 500 TL (5 yıl garantili)
Yanlardan görünmeyen ekran koruyucu 300 TL (garantisiz)

TELEFON AÇILIŞI

Basit bir kurulumu var. iCloud hesabı gerekiyor bu arada. Zorunlu değil ama telefonu satın almadan önce bir iCloud hesabı açmanızda fayda var.

PUANLARIM

Ekra görüntüsü: 8/10
Boyut: 5/10
Hız, kullanılabilirlik, performans: 10/10
İşlevsellik: 7/10
Kalite: 10/10
Elde tutuş hissiyatı: 10/10
Kamera: 10/10
Ses: 10/10
Aramalardaki ses: 7/10
Mikrofon: 10/10

Özetle çok iyi telefon ama oyun oynamak için alınmamalı. Ekranı baya küçük çünkü bunun için.
Soru sorabilirsiniz almayı düşünen varsa

Kamera testi vs yapıp çektiğim fotoğrafları da forumda paylaşabilirim isteyen olursa

Dontachi

Asistan
Reaksiyon puanı
243
Açıkçası güzel olur hocam 12 mini çok küçük olduğu için (sanırsam 5.7 veya 5.4'lük bir ekrana sahipti) almakta tereddüt edilebiliyor. Telefon hakkında daha ufuk açıcı şeyler oluşmasını istiyorum içimde.

teknoman007

Doçent
Reaksiyon puanı
312
iPhone 11 128 gb ile iPhone 12 Mini 64 gb arasında kalmıştım. 28 nisan 2021 tarihinde 7.600 liraya 11 128gb aldım. İşim gereği sürekli seyahat ettiğim için 12 mini Bataryası beni düşündürdü ve 11 aldım. 12 mini ekran süresi ne kadar? (Ben Oyun oynamak hariç telefonda her şeyi yapıyorum)

aspet

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
242
Açıkçası güzel olur hocam 12 mini çok küçük olduğu için (sanırsam 5.7 veya 5.4'lük bir ekrana sahipti) almakta tereddüt edilebiliyor. Telefon hakkında daha ufuk açıcı şeyler oluşmasını istiyorum içimde.
Konuyu detaylandırdığım zaman sizi bilgilendiririm hocam. Birkaç gün sürer max. Bu arada konuyu düzenleyemiyorum nasıl düzenleyebilirim,düzenle kısmını bulamadım.
iPhone 11 128 gb ile iPhone 12 Mini 64 gb arasında kalmıştım. 28 nisan 2021 tarihinde 7.600 liraya 11 128gb aldım. İşim gereği sürekli seyahat ettiğim için 12 mini Bataryası beni düşündürdü ve 11 aldım. 12 mini ekran süresi ne kadar? (Ben Oyun oynamak hariç telefonda her şeyi yapıyorum)
Hocam şunu söyleyeyim beklediğim kadar kötü değil hiç. Ben ekran süresi istatistiklerinden hiç anlamam. Ekran süresi kısmını aşağıya ekliyorum fotoğraf olarak. Siz yorum yaparsınız. Hiç süre falan da tutmadım ama şunu söyleyeyim oyun oynamıyorsanız şarjı süper gidiyor hiç tereddüt etmeyin. Bunu hiç kararsızlık yaşamadan söylüyorum. Ben çok oyun oynar ve telefonu çok kullanırım. Uzun yıllar android kullandıktan sonra ıphone’a ilk geçişimde de batarya farkını farketmem lazımdı ama ben pek fark göremedim android telefonum ile karşılaştırınca. Şarjı süper gidiyor bence kısaca

Ayrıca ayarlarda falan görmek istediğiniz bir kısım vs. varsa ekran görüntüsü atabilirim. Airtag bağlandığındaki görüntüyü ya da herhangi bir uygulama ve ayarın görüntüsünü ss atabilirim. Ben çünkü ilk kez ıphone’a geçeceğim için telefonun içini çok merak ederdim. İnceleme videoları içinden pek bahsetmezdi. Yani benim böyle bir şansım olmamıştı telefonun uygulamalarını vs görmek gibi..

BDC1C214-1D2E-4DE7-82BA-41A4CF123C64.png

Edit olarak şu fotoğrafı ıphone’um ile çektim ama dediğim gibi birkaç gün içinde yeni fotoğraflar çekip atarım buraya.
D3C15A60-1CD0-4154-BBEE-13122BAFB59B.jpeg

Ayrıca benim sim 4.5 G destekliyor ama şurada hep 4 G yazıyor anlamadım
05E373B8-7788-4CEF-A0B0-35AD700F2EC3.jpg

Bu arada telefon baya ısınıyor hocam oyun oynarken vs..

10 dakikada %3 şarjım gitmiş onu farkettim bir de. Ama ben telefonu her dakika oynarım elimden düşmez

Son düzenleme:

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Bence küçük ekranlı olması daha iyi. Her açıdan.

Büyük telefonlar tablet gibi ya. Bir de iPhone 12 serisinin hepsinin işlemcisi ayni. Küçük kötü diye bir şey söz konusu olamaz.

aspet

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
242
Bence küçük ekranlı olması daha iyi. Her açıdan.

Büyük telefonlar tablet gibi ya. Bir de iPhone 12 serisinin hepsinin işlemcisi ayni. Küçük kötü diye bir şey söz konusu olamaz.
Hafızası dışında her şey iyi.
Hocam biraz el alışkanlığına bağlı aslında bence. Ben eski telefonumu satmadım o da duruyor. Bazen onu kullanıyorum. 1 saat kullanınca elim alışıyor ıphone küçük geliyor. Ama uzun süre ıphone kullandıktan sonra o telefonu elime alınca cidden tablet gibi geliyor.

Bu arada telefonun depolama kısmını paylaşmayı unutmuşum. Diğer hocalarımın da ilgisini çeker diye onları da alıntıladım:

Şu an saydım telefonumda 34 tane harici uygulama yüklü. Sosyal medya uygulamaları, diğer uygulamalar ve 2 tane de oyun yüklü( Wild Rift ve PUBG)Benim ihtiyacım olan her şeyi yükledim ben fazlasıyla telefona. Geriye kalan alan ise:
1CA78F19-1EA2-4276-84A1-3BC397E7A129.jpeg

4K 60 fps 20 saniyelik bir video telefonumda 480 MB alan kaplamıştı bunu da bilgilerinize sunarım. Çok fazla ve kaliteli videolar fotoğraflar çekecekseniz bunun yakında uygulamanız çok ise alan yetmeyebilir. Ama oyun oynamıyorsanız zaten yükleyeceğiniz uygulamaların maksimum kaplayacağı alan bellidir zaten. Yani 64 GB yeter. Ben şahsen oyun da yüklerim çok fotoğraf da çekerim, bana 64 GB yetiyor ?

edit: an itibariyle şarjım %69 arka planda açık uygulama yok

Son düzenleme:

Akagi

Doçent
Reaksiyon puanı
841
Özellikleri iyi sayılır şarjda fena değil ama ekranı yüzünden pek sevemedim.

enescmz

Asistan
Reaksiyon puanı
133
İLK SÜREÇ

Yaklaşık 2 hafta önce siyah rengi satın aldım. İlk iphone’um olduğu için biraz garipsedim ama elimde verdiği his baya iyiydi. Kenarları düz, bu baya etkileyici.

2 yıl garantisi var. Telefondan sonra aynı hafta içinde AirPods 2, airtag, magsafe kılıf, adaptör ve yanlardan görünmeyen ekran koruyucu aldım. Telefonu alacaksanız yanında adaptör siparişi de vermenizi tavsiye ederim. Kutudan çıkmıyor. Ayrıca kılıf ve ekran koruyucu da şart. Çünkü korkuyorsunuz düşerse kırılırsa falan diye. Ayrıca ben kamera koruyucu almadım ama almanızı tavsiye ederim

FİYAT

Cihaza 8.000+ verdim
AirPods 2 1250 TL
Airtag 300 TL
Magsafe kılıf 500 TL (5 yıl garantili)
Yanlardan görünmeyen ekran koruyucu 300 TL (garantisiz)

TELEFON AÇILIŞI

Basit bir kurulumu var. iCloud hesabı gerekiyor bu arada. Zorunlu değil ama telefonu satın almadan önce bir iCloud hesabı açmanızda fayda var.

PUANLARIM

Ekra görüntüsü: 8/10
Boyut: 5/10
Hız, kullanılabilirlik, performans: 10/10
İşlevsellik: 7/10
Kalite: 10/10
Elde tutuş hissiyatı: 10/10
Kamera: 10/10
Ses: 10/10
Aramalardaki ses: 7/10
Mikrofon: 10/10

Özetle çok iyi telefon ama oyun oynamak için alınmamalı. Ekranı baya küçük çünkü bunun için.
Soru sorabilirsiniz almayı düşünen varsa

Kamera testi vs yapıp çektiğim fotoğrafları da forumda paylaşabilirim isteyen olursa
Umarım iOS isteyen herkes böyle konular açar :)

Dontachi

Asistan
Reaksiyon puanı
243
Hocam düzenlemek için ilk mesajınıza gelin düzenle kısmına basın bildiğim kadarıyla halledersiniz.

teknoman007

Doçent
Reaksiyon puanı
312
Konuyu detaylandırdığım zaman sizi bilgilendiririm hocam. Birkaç gün sürer max. Bu arada konuyu düzenleyemiyorum nasıl düzenleyebilirim,düzenle kısmını bulamadım.
Hocam şunu söyleyeyim beklediğim kadar kötü değil hiç. Ben ekran süresi istatistiklerinden hiç anlamam. Ekran süresi kısmını aşağıya ekliyorum fotoğraf olarak. Siz yorum yaparsınız. Hiç süre falan da tutmadım ama şunu söyleyeyim oyun oynamıyorsanız şarjı süper gidiyor hiç tereddüt etmeyin. Bunu hiç kararsızlık yaşamadan söylüyorum. Ben çok oyun oynar ve telefonu çok kullanırım. Uzun yıllar android kullandıktan sonra ıphone’a ilk geçişimde de batarya farkını farketmem lazımdı ama ben pek fark göremedim android telefonum ile karşılaştırınca. Şarjı süper gidiyor bence kısaca

Ayrıca ayarlarda falan görmek istediğiniz bir kısım vs. varsa ekran görüntüsü atabilirim. Airtag bağlandığındaki görüntüyü ya da herhangi bir uygulama ve ayarın görüntüsünü ss atabilirim. Ben çünkü ilk kez ıphone’a geçeceğim için telefonun içini çok merak ederdim. İnceleme videoları içinden pek bahsetmezdi. Yani benim böyle bir şansım olmamıştı telefonun uygulamalarını vs görmek gibi..

Ekli dosyayı görüntüle 154469

Edit olarak şu fotoğrafı ıphone’um ile çektim ama dediğim gibi birkaç gün içinde yeni fotoğraflar çekip atarım buraya.Ekli dosyayı görüntüle 154470

Ayrıca benim sim 4.5 G destekliyor ama şurada hep 4 G yazıyor anlamadım
Ekli dosyayı görüntüle 154471

Bu arada telefon baya ısınıyor hocam oyun oynarken vs..

10 dakikada %3 şarjım gitmiş onu farkettim bir de. Ama ben telefonu her dakika oynarım elimden düşmez
Ortalama ekran süresi 12 saat diyor fakat bu süreyi 12 pro max ile alabilirsiniz. Doğru bir ölçüm için şarj 100 iken o gün boyunca kullanıp ekran süresini söylemek daha doğru olacak. Çünkü bu ekran süresinde muhtemel gün içinde bir kez şarja takmissiniz telefonu