iPhone 12 64 Gb mı, Redmi Note 13 Pro Plus 512 Gb mı?

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
131
O yüzden apple uzun ömürlülük olarak daha iyi
Bütçe sınırlı değilse Xiaomi, Redmi falan bakılacak markalar değil. 2 sene sonra çöp olacak cihazın özellikleri iyi olsa ne yazar. Kamerası zaten kötü, hızı desen yavaşlayacak. Yazılım berbat. Almayın şu Xiaomi’yi! Paranıza yazık ediyorsunuz.

Xiaomi fanboyları cevap vermeden önce yandaki görsele baksın. IMG_1149.jpeg

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,167
Bütçe sınırlı değilse Xiaomi, Redmi falan bakılacak markalar değil. 2 sene sonra çöp olacak cihazın özellikleri iyi olsa ne yazar. Kamerası zaten kötü, hızı desen yavaşlayacak. Yazılım berbat. Almayın şu Xiaomi’yi! Paranıza yazık ediyorsunuz.

Xiaomi fanboyları cevap vermeden önce yandaki görsele baksın.Ekli dosyayı görüntüle 193002
Cihaz hakkında hiçbir bilginiz yok. Android'lerin 2016'da kaldığını sanıyorsunuz sanırım. Amiral gemisi cihazlar önermiyoruz, tabii ki eksikleri olacak orası ayrı. Ama bir Apple kullanıcısı olarak marka takıntınızı anlamlandıramıyorum.

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
131
Cihaz hakkında hiçbir bilginiz yok. Android'lerin 2016'da kaldığını sanıyorsunuz sanırım. Amiral gemisi cihazlar önermiyoruz, tabii ki eksikleri olacak orası ayrı. Ama bir Apple kullanıcısı olarak marka takıntınızı anlamlandıramıyorum.
Yanlış olan birşey var mı yazdığımda? Kamerası iyi mi? Sosyal medya desteği bile yok. Yazılımının kötü olduğunu siz söylüyorsunuz zaten. 2 sene sonra çöp olacağınıda biliyorsunuz. Ben Android’ler 2 senede yavaşlar demiyorum. Redmi ve Xiaomi 2 sene sonra yavaşlar. Kaldıki Samsung’ta olsa orta segment Android’ler 2 sene sonra yavaşladıklarını belli ediyor. Android’e kötü demiyorum ki. Samsung var, Honor var, Huawei var. Güzel cihazlar var gerçekten Android’de. iPhone 12’nin 2 sene sonra güncelleme desteği bitsede bişey olmayacak hâla kullanabileceksin. Ama alacağın Redmi 2 sene sonra beni değiştir artık diye yalvaracak. Marka takıntısı falan demişsinizde Redmi’de kullandım, Samsung’ta. Redmi sadece 2 sene dayanabildi. Annemle babamda Redmi kullanıyor. Cihaz orta segment, üzerinden 1 yıl geçti ama elime aldığımda daralıyorum. Sürekli bir hata, sürekli bir kasma. Kamerasını koymasalardı daha iyiydi!

Bu arada malzeme kalitesi olarakta iPhone 12 daha iyi. Donanım olarakta, A14 hala süper bir işlemci. Önceki tartıştığımız konuda eski amiral gemisi almanın F/P seri almaktan daha mantıklı olduğunu savunmuştunuz. Bende eski bir amiral gemisi olan iPhone 12’nin Redmi’den daha iyi olduğunu savunuyorum şuan.
Mesaj otomatik birleştirildi:

IMG_1172.jpeg

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,167
Yanlış olan birşey var mı yazdığımda? Kamerası iyi mi? Sosyal medya desteği bile yok. Yazılımının kötü olduğunu siz söylüyorsunuz zaten. 2 sene sonra çöp olacağınıda biliyorsunuz. Ben Android’ler 2 senede yavaşlar demiyorum. Redmi ve Xiaomi 2 sene sonra yavaşlar. Kaldıki Samsung’ta olsa orta segment Android’ler 2 sene sonra yavaşladıklarını belli ediyor. Android’e kötü demiyorum ki. Samsung var, Honor var, Huawei var. Güzel cihazlar var gerçekten Android’de. iPhone 12’nin 2 sene sonra güncelleme desteği bitsede bişey olmayacak hâla kullanabileceksin. Ama alacağın Redmi 2 sene sonra beni değiştir artık diye yalvaracak. Marka takıntısı falan demişsinizde Redmi’de kullandım, Samsung’ta. Redmi sadece 2 sene dayanabildi. Annemle babamda Redmi kullanıyor. Cihaz orta segment, üzerinden 1 yıl geçti ama elime aldığımda daralıyorum. Sürekli bir hata, sürekli bir kasma. Kamerasını koymasalardı daha iyiydi!

Bu arada malzeme kalitesi olarakta iPhone 12 daha iyi. Donanım olarakta, A14 hala süper bir işlemci. Önceki tartıştığımız konuda eski amiral gemisi almanın F/P seri almaktan daha mantıklı olduğunu savunmuştunuz. Bende eski bir amiral gemisi olan iPhone 12’nin Redmi’den daha iyi olduğunu savunuyorum şuan.

Ekli dosyayı görüntüle 193003
Bak hocam, sen genel yargınla konuşuyorsun. Ne bu cihaz hakkında ne de genel olarak donanım hakkında hiçbir bilgin yok. Mesajımda zaten Xiaomi'nin yazılımının iyi olduğunu söylemedim. Gitmiş bir de aramışsın mesajı, sanki çeliştiğim bir şey varmış gibi. Diğer konuda da bu konuda da, ısrarla alâkasız modellerden örnek verip duruyorsun. Haklı çıkmanı diretmenle uğraşacak halim ya da vaktim yok.

Konudaki cihazın bırak 2 senede yavaşlamasını, Redmi Note 10 serisi bile halen yeni yeni gitmeye başlıyor. Kamerası kötü diyorsun da, hangi testlerini araştırdın, bu fiyat bandındaki hangi rakipleriyle karşılaştırdın, neye göre söylüyorsun, hiçbirinin cevabı yok sende. Bir iki giriş seviyesi cihazlar kullanmışsın, onlardan yola çıkarak markalar hakkında iyi veya kötü çıkarımda bulunup ortaya bir şeyler sallıyorsun.

Farklı konularda aynı mantığı savunmuş olabiliriz ama burada bahsedilen cihazlar farklı. Ben ilk sayfada iki cihazı da karşılaştırdım. Onu alıntılayıp mantıklı şekilde cevap versen, iPhone 12'nin hangi yönlerden iyi olduğunu ve neden tercih edilmesi gerektiğini söylesen, sorun kalmaz. Zira, senin deneyimlerini ve öznel düşüncelerini merak etmiyorum, ben konuya insanlar yanlış yönlendirilmesin diye mesaj yazıyorum. O yüzden ısrarla somut bir görüş sun diyorum. Dayanaksız argümanlarının hiçbir geçerliliği yok.

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
131
Bak hocam, sen genel yargınla konuşuyorsun. Ne bu cihaz hakkında ne de genel olarak donanım hakkında hiçbir bilgin yok. Mesajımda zaten Xiaomi'nin yazılımının iyi olduğunu söylemedim. Gitmiş bir de aramışsın mesajı, sanki çeliştiğim bir şey varmış gibi. Diğer konuda da bu konuda da, ısrarla alâkasız modellerden örnek verip duruyorsun. Haklı çıkmanı diretmenle uğraşacak halim ya da vaktim yok.

Konudaki cihazın bırak 2 senede yavaşlamasını, Redmi Note 10 serisi bile halen yeni yeni gitmeye başlıyor. Kamerası kötü diyorsun da, hangi testlerini araştırdın, bu fiyat bandındaki hangi rakipleriyle karşılaştırdın, neye göre söylüyorsun, hiçbirinin cevabı yok sende. Bir iki giriş seviyesi cihazlar kullanmışsın, onlardan yola çıkarak markalar hakkında iyi veya kötü çıkarımda bulunup ortaya bir şeyler sallıyorsun.

Farklı konularda aynı mantığı savunmuş olabiliriz ama burada bahsedilen cihazlar farklı. Ben ilk sayfada iki cihazı da karşılaştırdım. Onu alıntılayıp mantıklı şekilde cevap versen, iPhone 12'nin hangi yönlerden iyi olduğunu ve neden tercih edilmesi gerektiğini söylesen, sorun kalmaz. Zira, senin öznel düşüncelerini merak etmiyorum, ben konuya insanlar yanlış yönlendirilmesin diye mesaj yazıyorum. Dayanaksız argümanlarının bu durumda hiçbir geçerliliği yok.

Dxo mark testlerinde iPhone 12 genel anlamda daha iyi, sadece zoomdan kaybediyor. Zaten iPhone’lar genel anlamda zoom konusunda yoksun. Ama Redmi ile Instagram’a story attığın zaman kasacak. Birde giriş seviyesi falan demişsinizde bu telefon Amiral Gemisi mi? Redmi’lerin 2 sene sonra yavaşladığı aşikar. Konu sahibi Redmi’yi alıp ROM ile uğraşacaksa alsın. Diğer türlü, 2 sene sonra iPhone’dan “iyi” özelliklerini severek kullanır. Redmi’ler ile ilgilenmiyorum. 2 sene sonra yavaşlayacak, özgün olmayan, malzeme kalitesinden yoksun Redmi cihazlar ilgi alanım değil. Öznel diyorsunuz yine. Burada öznel olan birşey yok. iPhone 12’nin kamerasının daha iyi olduğu aşikar. 120Hz ekran bir telefonu tercih etmek için sebep değil.

Redmi kendi uygulamalarında bile reklam gösteriyor. Tercih ederken bunuda göz önünde bulundurun.

Son düzenleme:

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,167
Dxo mark testlerinde iPhone 12 genel anlamda daha iyi, sadece zoomdan kaybediyor. Zaten iPhone’lar genel anlamda zoom konusunda yoksun. Ama Redmi ile Instagram’a story attığın zaman kasacak. Birde giriş seviyesi falan demişsinizde bu telefon Amiral Gemisi mi? Redmi’lerin 2 sene sonra yavaşladığı aşikar. Konu sahibi Redmi’yi alıp ROM ile uğraşacaksa alsın. Diğer türlü, 2 sene sonra iPhone’dan “iyi” özelliklerini severek kullanır. Redmi’ler ile ilgilenmiyorum. 2 sene sonra yavaşlayacak, özgün olmayan, malzeme kalitesinden yoksun Redmi cihazlar ile ilgi alanım değil. Öznel diyorsunuz yine. Burada öznel olan birşey yok. iPhone 12’nin kamerasının daha iyi olduğu aşikar. 120Hz ekran bir telefonu tercih etmek için sebep değil.

Redmi kendi uygulamalarında bile reklam gösteriyor. Tercih ederken bunuda göz önünde bulundurun.
İlk olarak; bu telefonlar orta-üst segment. İkincisi; bu telefon iPhone 12'den ekran, ses, batarya olarak önde. Ve sen kamerası daha iyi (?) diye iPhone 12'yi önerebiliyorsun. DxoMark'a bakarak konuşmanı geçtim. SoC konusunda ise, bu telefonun SoC'si A14 Bionic'e yakın bir SoC. Redmi Note 8 serisi bile gündelik kullanımda kasmazken bu Dimensity 7200'e sahip bir cihazın 2 sene sonra yavaşlayacağını düşünmen oldukça gülünç. Malzeme kalitesi olarak ise aliminyüm çerçeveler dışında hiçbir fark yok, zira iPhone 12'nin arka kapak malzemesi paslanmaz çelik değil, cam. 2019-2020 modellerin sağlam Xiaomi'leri 3-4 yıl kadar idare etti insanları, kullanılmayacak duruma gelmeden. Deneyim arıyorsan bende fazlasıyla var, merak etme.

Uygulama ayarlarından kapatılıyor, bilgine. Denetim merkezinden sonraki yeni argümanını da bulmuşsun. 👍

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
131
İlk olarak; bu telefonlar orta-üst segment. İkincisi; bu telefon iPhone 12'den ekran, ses, batarya olarak önde. Ve sen kamerası daha iyi (?) diye iPhone 12'yi önerebiliyorsun. DxoMark'a bakarak konuşmanı geçtim. SoC konusunda ise, bu telefonun SoC'si A14 Bionic'e yakın bir SoC. Redmi Note 8 serisi bile gündelik kullanımda kasmazken bu Dimensity 7200'e sahip bir cihazın 2 sene sonra yavaşlayacağını düşünmen oldukça gülünç. Malzeme kalitesi olarak ise aliminyüm çerçeveler dışında hiçbir fark yok, zira iPhone 12'nin arka kapak malzemesi paslanmaz çelik değil, cam. 2019-2020 modellerin sağlam Xiaomi'leri 3-4 yıl kadar idare etti insanları, kullanılmayacak duruma gelmeden. Deneyim arıyorsan bende fazlasıyla var, merak etme.
DxoMark’ta ne var. Öznel diyorsunuz bende nesnel karşılaştırma yapan bir yerden örnek verdim. Xiaomi’den bahsetmiyoruz konumuz Redmi.

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,167
DxoMark’ta ne var. Öznel diyorsunuz bende nesnel karşılaştırma yapan bir yerden örnek verdim. Xiaomi’den bahsetmiyoruz konumuz Redmi.
Bu o siteyi güvenilir yapmıyor. Top 10 listesine bakın anlarsınız. O kadar metnin içinde sadece bu kısmı seçip yanıtlayabildin, bundan sonra da mantıklı bir yanıtın yoksa benim mesajlarımı cevaplama. Çünkü yanıtlamayacağım.

ozmen_celik

Doçent
Reaksiyon puanı
322
Xiaomi fanboylar dediklerin senin kadar iphone fanboyluk yapmadı ama sen bilirsin.

Yanlız Moderator arkadaşın dediği doğru. Gerçektende yazılımdan, donanımdan da anlamıyorsun kameradanda o yüzden bu tartışma hiç bir yere varamayacak.

Apple ios kullanıyor ve donanımlarını ona göre üretiyor.
Diğer android cihazlar ise sadece üretiliyor ve android işletim sistemi ile çalışıyor.
Acaba burada ne kast etmiş olabilirim bir düşün bakalım !!!

Yani bu bağlamda sen sadece izlediğin ve kulaktan duyduğun seylere göre burada yorum yapıyorsun buda gerçeklikten uzaklaştırıyor seni.

Ayrıca 13 pro plus dediğimiz cihaz o eski redmi note 8 pro cihazları gibi değil. Ortanın üst segmenti ilemcisi, ekran hızı, ram kapasitesi ve türü, depolama kapasitesi, 68M renk barındırması, 200mpx kamera olması 10 x zoom düz iphone 15 lerden bile net cekmesi ( denedim ), sonra su ve toz geçirmez sertifikası, kavisli ekranı, güzel ve ince tasarımı. Hyperos işletim sistemi ( ios kopyası ama stabillik te test et fark o kadar yok göreceksin.zaten günden güne daha da geliştiriyor IOT yaklaşımı ile. Buda ona apple a yakın bir ekosistem sağlıyor.

Birde NFC var redmide :D

Birde biri YD si 12.000 iken diğeri x2 yada x3 tür.

NOT: Bu yorumları Apple Macbook Air M1 16gb modelinden yazıyorum. Yani eski iphone kullanıcısıyım inkar etmediğim şey 14 pro max yada 15 pro max bu fiyatlara olsaydı neden kullanmayayım ama işte arada 80-90 bin tl var. O yüzden xiaomi 13 ultra yada 14 ultra YD alırım 20-30 bine otururum keyfime bakarım yada yD samsung s23 ultra - s24 ultra :(

Şimdi fanboyluğu bırakıp bir telefoncuya gidip rica et sana 3-4 saat kullandırsınlar. ( hava kararmasına 1 saat kala gitki gündüz ve gece cekimlerini gör ).

Bunu seni kötülemek yada sana laf atmak için yazmıyorum ama yorum yaparken fanboyluk yapıp birde karşıya bu lafı yakıştırmaya çalışman hiç hoş değil diye belirtmek istedim.

İyi forumlar.

Son düzenleme:

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
131
Teknik detaylar beni ilgilendirmez. Zira kamera 200MP olsa ne yazar. Ben sadece deneyimlerimden bahsediyorum. Redmi kadar rezil bir telefon markası yok. O bütçede S23 FE alırım bin kat daha iyi. Daha iyi seçeneği savunmak fanboyluksa evet fanboyum. iPhone 14 Pro’nun falan YD’si sarı sitede 25k civarı falan. Ne 2, 3 katı.

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,167
Teknik detaylar beni ilgilendirmez. Zira kamera 200MP olsa ne yazar. Ben sadece deneyimlerimden bahsediyorum. Redmi kadar rezil bir telefon markası yok. O bütçede S23 FE alırım bin kat daha iyi. Daha iyi seçeneği savunmak fanboyluksa evet fanboyum. iPhone 14 Pro’nun falan YD’si sarı sitede 25k civarı falan. Ne 2, 3 katı.
Senin deneyimlerinin hepsi konuyla alâkasız ya da kulaktan dolma bilgilerden ibaret dostum. Sana yanlışını anlatmak benim hatamdı, kusura bakma. S9+ yerine A13 önermiş birisin ennihayetinde. Bu yazdıklarını başka yerde söyleme, gülerler.

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
131
Senin deneyimlerinin hepsi konuyla alâkasız ya da kulaktan dolma bilgilerden ibaret dostum. Sana yanlışını anlatmak benim hatamdı, kusura bakma. S9+ yerine A13 önermiş birisin ennihayetinde. Bu yazdıklarını başka yerde söyleme, gülerler.

Klişeler doğru olduğu için klişedir. A13 falan önermedim A serisi dedim. A13’ün sıfırı zaten 7k civarı. Konuda 2. El isteniyordu bende A serisine bakabileceğini belirttim. Fotoğrafa A13’ü koydum rastgele. Konuyu yanlış yerlere çekiyorsunuz. Lütfen saygı çerçevesinde konuşun.

Telefonlar sadece donanımdan ibaret değildir. Onu çalıştıracak bir yazılıma ihtiyacı vardır. Yazılımda çöp olunca telefonun donanımı istediği kadar iyi olsun o telefon çöptür.

Son düzenleme:

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,167
Klişeler doğru olduğu için klişedir. A13 falan önermedim A serisi dedim. A13’ün sıfırı zaten 7k civarı. Konuda 2. El isteniyordu bende A serisine bakabileceğini belirttim. Fotoğrafa A13’ü koydum rastgele. Konuyu yanlış yerlere çekiyorsunuz. Lütfen saygı çerçevesinde konuşun.

Telefonlar sadece donanımdan ibaret değildir. Onu çalıştıracak bir yazılıma ihtiyacı vardır. Yazılımda çöp olunca telefonun donanımı istediği kadar iyi olsun o telefon çöptür.
A serisi önermenin de hiçbir farkı yok. Hem bu konuda, hem diğer konuda alâkasız örnekler verip konuyu değiştiren, başka yerlere çeken sizsiniz. Yanlışını söylememi saygısızlık olarak algılıyorsan kusura bakma.

Sana yazılım hakkındaki cevabımı da verdim. Söylediklerini de söylediklerinin doğrusunu da senden çok daha iyi biliyorum emin olabilirsin. Hayırlı akşamlar.