iPhone 11'in ekranı beni üzer mi?

Bu konuyu okuyanlar

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Ben var ya size şunu diyeyim, Apple'ın yüksek skor almasında şu etkenler var;
1.Arka planda, çok azın şeyin çalışması,
2.Ekran çözünürlüğü olarak küçük olması.
Hem doğru,hem de değil. Çözünürlüğün düşük olması, daha yüksek çözünürlüklere göre daha iyi performans verir ama testlerde belli bir çözünürlük seçilerek bu engellenebiliyor. Zaten daha yüksek çözünürlüklü iphonelar da yüksek skorlar elde ediyor.

Gfxbench’in offscreen testleri gibi testler çözünürlüğü değil de daha çok işlemciyi önemsiyor çünkü o testte tüm cihazlar için aynı çözünürlük seçiliyor. (1080p veya 1440p gibi...) Bu testlerde dediğim gibi yüksek çözünürlüklü iphonelar da 11’le benzer bir skor alıyor. Onscreen testinde ise çözünürlük önemseniyor çünkü bu testte seçilmiş, sabit olan bir çözünürlük yerine cihazdaki ekran çözünürlüğünde çalışıyor. Burada 11 gibi düşük çözünürlüklüler daha avantajlı.

Arkaplan konusuna gelirsek bildiğim kadarıyla IOS’un çok iyi sıkıştırma yöntemi var. Yani arkaplanda çok uygulama da olabilir.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
bence ekran çözünürlüğü ile alakalı değil yazılım ve çip setin donanımı ile alakalı
exynos 2100 aldığı puan 89,25 puan samsung galaxy s21 ultra modeli örnek alalım
a14 bionic aldığı puan 95,50 puan iphone 12 pro max modelini örnek alalım

samsung galaxy s21 ultra ekranı
6.8 inc
1440 x 3200 pixels
515 ppi
Dynamic AMOLED 2X

iphone 12 pro max ekranı
6.7 inc
1284 x 2778 pixels
458 ppi
Super Retina XDR OLED

bakıldığında ekranlar arasında çok büyük fark yok. büyük fark ile söylemek istediğim mesela iphone 11 ile s21 ultra arasında büyük fark var fakat görüldüğü gibi 12 pro max ile s21 ultra arasında ekran konusunda büyük bir fark yok değerler yakın
0.15 oranında bir fark kanki ama eski cihazlarını da düşün. 7,8 ve X.
Bir de kanki işlem sayısı. Apple'da bir şey yok ki :D.

canberks

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Ekranı üzedebilir, üzmeyedebilir o birazda sizin önceki deneyimlerinize bağlı. Daha önce daha yüksek çözünürlükte ekran kullanmadıysanız farketmeyebilirsiniz bile. Ama ekranı 720 p den yüksek bir cihaz ile yan yana koyduğunuzda keşke almasaydım bile dedirtir insana Ayrıca sadece çözünürlük değil kullanılan ekran teknolojisi de farklı

11 çıktığında sırf çözünürlük nedeniyle almamıştım 11 pro ve 11 pro max içinde bütçem yoktu. 6s plus ile idare ettim 12 de daha iyi ekran çıkacaktır diye

Ama ios işletim sistem kullanmaya devam etmek istiyorsanız ve iphone 12 ye de yüksek fiyat verme durumunuz yoksa alınabilecek en iyi seçenek. Artık xr,x,xs max gibi telefonlar alınmaz.

teknoman007

Doçent
Reaksiyon puanı
312
Ekranı üzedebilir, üzmeyedebilir o birazda sizin önceki deneyimlerinize bağlı. Daha önce daha yüksek çözünürlükte ekran kullanmadıysanız farketmeyebilirsiniz bile. Ama ekranı 720 p den yüksek bir cihaz ile yan yana koyduğunuzda keşke almasaydım bile dedirtir insana Ayrıca sadece çözünürlük değil kullanılan ekran teknolojisi de farklı

11 çıktığında sırf çözünürlük nedeniyle almamıştım 11 pro ve 11 pro max içinde bütçem yoktu. 6s plus ile idare ettim 12 de daha iyi ekran çıkacaktır diye

Ama ios işletim sistem kullanmaya devam etmek istiyorsanız ve iphone 12 ye de yüksek fiyat verme durumunuz yoksa alınabilecek en iyi seçenek. Artık xr,x,xs max gibi telefonlar alınmaz.
hala 6s plus mı kullanıyorsunuz? ben aralık 2015 tarihinden beri 6s plus kullanıyorum. iphone 11 - iphone 12 mini yada galaxy s21 cihazlarından birini alacağım yeni telefon olarak.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
hala 6s plus mı kullanıyorsunuz? ben aralık 2015 tarihinden beri 6s plus kullanıyorum. iphone 11 - iphone 12 mini yada galaxy s21 cihazlarından birini alacağım yeni telefon olarak.
Macbook, yada Gaming Laptop al kanki. Keyfine bakarsın :D.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299

İkinci el temiz kullanılmış Xs Max in 11 e göre daha iyi bir tercih olduğunu düşünüyorum.

canberks

Asistan
Reaksiyon puanı
59
İphone XR kullanıyorum. Ve Iphone 11 ile ekran ve tasarım özellikleri aynı biliyorsundur. Bir kaç yorumumu paylaşayım;
1. Çözünürlük konusunu düşünme anlamazsın gündelik kullanımda. Büyüteçle bakmadığın sürece sorun yok.
2. Çözünürlük düşük olduğu için pil ömrüne biraz artısı var.
3. Kalın ve ağır. Kırılmaz cam ve kılıfla kullanınca biraz daha kalın olucak Fakat onada alışıyorsun.
4. Seni en çok rahatsız edicek şeylerden biri geceleri yada karanlıkta telefonda birşey izlemek.
LCD ekran olduğu için arkadaki aydınlatma can sıkıyor.(Siyah renklerde)
5. Peki ne kazanırsın? A13.
A12 bile hala iyi iş çıkarabilirken A13 İşlemcisi daha iyidir. Ve rahat 4 sene güncelleme desteği alacaksın. klasik ios artıları eksileri falan..

2.El'e sıcak bakıyorsan XS Max yada yukarı da önerildiği gibi iphone 11 pro'ya çıkabilirsin.

Eğer ki ios işletim sisteminin artıları çokta önemli değilse, daha iyi ekran, daha iyi pil, daha iyi özellikler, daha fazla özgürlük istiyorsan android bir cihaza yönelmelisin. Bu fiyat bandında android'de iyi modeller var. Eğer kafaya koydum Iphone istiyorum diyorsan da ekranı seni üzmez ama, güzelmişte dedirtmez. Nötr yani. Hele Galaxy S10+ gibi bir telefonla yanyana koyarsan "aa evet ekranım çok iyi değilmiş" dersin ama, açıp bir cod, pubg girdiğinde çatır çatır oynarsın saatlerce. (Batarya da işlemcinin performansı gibi akar gider yalnız onuda belirtiyim)
İmkanın varsa yukarı çık. Yoksa Iphone 11'ini al, bir yıl kadar kullanır garantisi bitmeden üzerine ekleme yapıp 12 lere yada 11 prolara da çıkabilirsin.

Yani genel olarak düşüncelerim bu şekilde umarım işinize yaramıştır.
Tek bir yanlışı düzeltmek isterim Malesef düşük çözünürlüğün pil ömrüne pek katkısı yok çünkü tek fark sadece çözünürlük değil kullanılan ekran teknolojileri de farklı iphone 11 de her ne kadar çözünürlük düşükte olsa lcd panel var ve lcd paneller verimli batarya kullanımı konusunda sıkıntıdır. Diğer modellerde ekran çözünürlüğü yüksek olsa da enerji verimliliği çok daha iyi olan amoled panel var.

canberks

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Iphone 11'in sadece çözünürlüğü düşükmüş gibi belirtiliyor. Ama kullanılan ekran teknolojisi de farklı ve iyi değil. Bazen sanki kaliteli bir ekran da sadece çözünürlüğü düşük gibi algılanıyor.

teknoman007

Doçent
Reaksiyon puanı
312
Elimde İPhone 7 Plus var 3000₺ ye alıcısı var 7500₺ iPhone 11 e geçmeyi düşünüyorum ama 11 in ekranı 720p bu beni üzeri mi aradaki farka ne diyorsunuz mantıklı mı
bence üstüne 1000₺ daha ekleyip 8500₺ ile iphone 12 mini al. ekranı küçük gelir dersen üzerine 1500₺ daha ekleyip 9000₺ ile samsung galaxy s21 al.

teknoman007

Doçent
Reaksiyon puanı
312
S21 8K olacak 2-3 aya
döviz artışı olmazsa evet dediğin olucak. çünkü 14 ocak 2021 tarihinde 10.000 lira ile satışa çıktı. 20 mart 2021 tarihi itibari ile 9.000 liradan satılıyor. 2 ayda 1000 lira düşmüş. 15 mayısta 8000 liraya kadar iner. ama iphone 12 mini ve iphone 12 fiyatının düşeceğini sanmıyorum. şuan 12 mini 64 gb 8.500 lira düz 12 64 gb 10.500 lira düşse bile eylül 2021 tarihe kadar en fazla 500 lira düşer iphone modelleri

bErAt433_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
döviz artışı olmazsa evet dediğin olucak. çünkü 14 ocak 2021 tarihinde 10.000 lira ile satışa çıktı. 20 mart 2021 tarihi itibari ile 9.000 liradan satılıyor. 2 ayda 1000 lira düşmüş. 15 mayısta 8000 liraya kadar iner. ama iphone 12 mini ve iphone 12 fiyatının düşeceğini sanmıyorum. şuan 12 mini 64 gb 8.500 lira düz 12 64 gb 10.500 lira düşse bile eylül 2021 tarihe kadar en fazla 500 lira düşer iphone modelleri
Allah Apple'a Samsung İndirimi Nasip Etsin

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
galaxy note 10 dan iphone 12yi geçtim. Oğlumda iphone 11 var.
ekran olarak hiçbiri arasında BEN fark göremiyorum. Gören vardır muhakkak
ama hepsi bana aynı.

sadece tasarım olarak kılfısız kullanımlarda iphone 12 ele iphone 11 den daha iyi oturuyor.
Elime en rahat gelen ise note 10 oldu.. Kulıflı kullanımlarda ise hepsi aynı.

Son karar olarak ios beni androidden daha memnun ediyor.

Brian O'Conner

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
722
Ben senin yerinde olsam o kadar para verdikten sonra 60hz IPS LCD bir ekrana bakmak istemezdim. Üstüne üstlük ekran HD+. Çıkış fiyatı 100 dolar olan Redmi Note 8'de bile FHD+, 60hz IPS LCD ekran var. Tabii panel farkı mutlaka vardır iPhone'un paneli daha iyidir ama bu sadece bir örnek. Samsung Galaxy S20+ ve Samsung Galaxy Note 10+ aynı fiyat bandında QHD+ ekran sunuyor. Bir düşünün derim.

®Shift®

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,806
İphone 11 kullanıyorum 90 hz bir telefondan geçiş yaptım hiçte pişman değilim seni üzmez ekranı bi arkadaş gördüm redmi note 8 ile ekranı kıyas yapmış arkadaşım sen bu işten anlamıyorsun.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
galaxy note 10 dan iphone 12yi geçtim. Oğlumda iphone 11 var.
ekran olarak hiçbiri arasında BEN fark göremiyorum. Gören vardır muhakkak
ama hepsi bana aynı.

sadece tasarım olarak kılfısız kullanımlarda iphone 12 ele iphone 11 den daha iyi oturuyor.
Elime en rahat gelen ise note 10 oldu.. Kulıflı kullanımlarda ise hepsi aynı.

Son karar olarak ios beni androidden daha memnun ediyor.
Ekran konusunda normal ortamda 11 ile 12 arasında fark yok zannedersin ama aşırı güneşli bir ortama çıktığında yada Netflix den yüksek çözünürlüklü bir dizi yada film izlediğinde arada ciddi fark olduğunu anlarsın.12 nin ekran kalitesi ile 11 arasında ciddi farklar var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İphone 11 kullanıyorum 90 hz bir telefondan geçiş yaptım hiçte pişman değilim seni üzmez ekranı bi arkadaş gördüm redmi note 8 ile ekranı kıyas yapmış arkadaşım sen bu işten anlamıyorsun.
Normal ortamda üzmez ama aşırı güneşli bir ortama çıktığında yada Netflix den yüksek çözünürlüklü bir dizi yada film izlediğinde ekranın ne olduğunu o zaman anlarsın.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
Ekran konusunda normal ortamda 11 ile 12 arasında fark yok zannedersin ama aşırı güneşli bir ortama çıktığında yada Netflix den yüksek çözünürlüklü bir dizi yada film izlediğinde arada ciddi fark olduğunu anlarsın.12 nin ekran kalitesi ile 11 arasında ciddi farklar var.
deneyeceğim :)

Brian O'Conner

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
722
Yorumumu dikkatlice tekrardan okumanı tavsiye ederim. Ortada kıyas yok. Çıkış fiyatı 100 dolar olan Redmi Note 8'de BİLE FHD+, 60hz IPS LCD ekran var. Ekranın daha iyi olduğunu iddia etmiyorum. Bu fiyattaki bir cihazda bile FHD+ ekran var. iPhone 11 almaktansa aynı fiyat bandındaki başka cihazlara yönelebilir. QHD+ ekranlı cihazlar var o fiyat bandında.

S20+ ile karşılaştırdığım taraf ekran çünkü konu sahibi ekranı sormuş. İşlemci vs. olarak iPhone daha iyi tabii.

ЅƤΣCIΔL FΘΓCΣЅ

İPHONE 15 PRO MAX 512 GB BLUE TİTANYUM KULLANICISI
Reaksiyon puanı
4,169
Yorumumu dikkatlice tekrardan okumanı tavsiye ederim. Ortada kıyas yok. Çıkış fiyatı 100 dolar olan Redmi Note 8'de BİLE FHD+, 60hz IPS LCD ekran var. Ekranın daha iyi olduğunu iddia etmiyorum. Bu fiyattaki bir cihazda bile FHD+ ekran var. iPhone 11 almaktansa aynı fiyat bandındaki başka cihazlara yönelebilir. QHD+ ekranlı cihazlar var o fiyat bandında.

S20+ ile karşılaştırdığım taraf ekran çünkü konu sahibi ekranı sormuş. İşlemci vs. olarak iPhone daha iyi tabii.

VR gözlüklerle kullanılacaksa ve siyahların tam siyah olmamasına takıyor ise İphone 11 mutlu etmeyecektir. o zaman sizi bu tarafa alalım :D

teknoman007

Doçent
Reaksiyon puanı
312
Elimde İPhone 7 Plus var 3000₺ ye alıcısı var 7500₺ iPhone 11 e geçmeyi düşünüyorum ama 11 in ekranı 720p bu beni üzeri mi aradaki farka ne diyorsunuz mantıklı mı
ekran konusunda bende kararsız kaldım. 5 yıl 3 aydır iphone 6s plus 64 gb kullanıyorum. yeni bir telefon alacağım. iphone 11 128 gb 7.800 lira ile iphone 12 mini 64 gb 8.500 lira arasında kaldım. ekran boyutu benim için önemli değil ve telefonda oyun oynamıyorum. sadece ekran kalitesi olarak ve batarya süresi olarak bu iki cihaz arasında kaldım karar vermek zor

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
sizin yerinizde olsam ekran büyüklüğüne de önem vermediğinizi düşünerek
daha yeni çip - daha kısa pil süresi ve daha az depolama- daha dayanıklı cam - iphone 12 mini
daha eski çip - daha uzun pil süresi - daha çok depolama- daha az dayanıklı cam - iphone 11

ki mininin kasası ufak ama ekranı iphone 8 plus kadar olduğunu düşündüğümüzde

sanırım 12 mini seçerdim ikisi arasından ama mümkünse mini 128 gg almak isterdim

ЅƤΣCIΔL FΘΓCΣЅ

İPHONE 15 PRO MAX 512 GB BLUE TİTANYUM KULLANICISI
Reaksiyon puanı
4,169
Video film izleme?

Abartıldığı kadar kötü değil ama iyi de değil :) FHD+ kullanan bir cihaz ile HD+ çözünürlüğe sahip iki cihazı karşılaştırdıklarında HD+ çözünürlüğündeki Xr seçtiklerini unutmamak lazım :)
Ben İphone 11 Pro Max den İphone Xr geçtim beni rahatsız etmedi doğruyu söylemek gerekirse.
İphone 12 Pro Max da kullandım 1 ay kadar :)

Son düzenleme: