IOS vs Android

CanKaramanli

Asistan
Reaksiyon puanı
51
güvenlik için İOS, özgürlük için ANDROİD

Durmuşkandemir

Profesör
Reaksiyon puanı
1,098
Tartışma meydanı ;) elmamı armutmu ilk önce beklentini belirle ona göre cevabını bulutsun bana göre ıos benim beklentimi karşılıyor

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ama telefon da en güçlü kamera bende olsun en iyi donanım bende olsun para sıkıntım Yok güvenlik falan öyle önemli işlerim Yok dersen android aynı şekilde yüksek limitlere çıkamam dersen de android her bütçeye göre modeller de mevcut

Son düzenleme:
M

Murat Burç

SDN Okuru
Ya ne güvenlikmiş arkadaş.
Ya bir tane haber getirin android yüzünden soyuldum diyen.
Çatır çatır hacklenen iclouddan bahseden yok ama. İosda bulunan bir sürü açıktan iOS'un daha tehlikeli bir işletim sistemi olduğundan bahseden haberleri konuşan yok.

Abdülkadir123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Android de google verileri vermeden uygulama indirmene bile izin yok. Ama özgürlük böyle birşey vermeden olmuyor:))

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,406
Android daha kullanışlı. Özelleştirebiliryorsunuz.

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
ios

ErdemKr91

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Ya ne güvenlikmiş arkadaş.
Ya bir tane haber getirin android yüzünden soyuldum diyen.
Çatır çatır hacklenen iclouddan bahseden yok ama. İosda bulunan bir sürü açıktan iOS'un daha tehlikeli bir işletim sistemi olduğundan bahseden haberleri konuşan yok.
Gel senle yine atışalım:D
Bende iosdan dolayı soyuldum diye bir haber görmedim iCloud hesapları çalındı evet ama hacker işi biliyorsun hackerlar banka hesaplarına girmeye çalışırı Facebook İnstagram hesabıyla uğraşmak gmail hesabının şifresini hesabın sahibi biraz tedbirsizse biraz da bilgin varsa sen ben bile çözebilirsin :p

M

Murat Burç

SDN Okuru
Gel senle yine atışalım:D
Bende iosdan dolayı soyuldum diye bir haber görmedim iCloud hesapları çalındı evet ama hacker işi biliyorsun hackerlar banka hesaplarına girmeye çalışırı Facebook İnstagram hesabıyla uğraşmak gmail hesabının şifresini hesabın sahibi biraz tedbirsizse biraz da bilgin varsa sen ben bile çözebilirsin :p
Ünlüler enayi değil mi zaten?
İşinize geldiği gibi konuşuyorsunuz.
Şu son 2 yılda iOSun daha tehlikeli veya android ile eşit tehlikede olduğu bir çok haber çıktı. Kimsenin iOS daha güvenli demeye hakkı yok.
Kimsenin özellikle 2016 amirallerinden sonra iOS daha stabil demeye hakkı yok. Şu son yıllarda iOSun iddia edilen ve uydurulan tüm üstünlükleri neredeyse yok oldu

ErdemKr91

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Ünlüler enayi değil mi zaten?
İşinize geldiği gibi konuşuyorsunuz.
Şu son 2 yılda iOSun daha tehlikeli veya android ile eşit tehlikede olduğu bir çok haber çıktı. Kimsenin iOS daha güvenli demeye hakkı yok.
Kimsenin özellikle 2016 amirallerinden sonra iOS daha stabil demeye hakkı yok. Şu son yıllarda iOSun iddia edilen ve uydurulan tüm üstünlükleri neredeyse yok oldu
Evet enayi çoğu eski Facebook kullanıcıları şifrsini 123456 yapıyordur zamanında artık sosyal medya hesapları artık bir büyük harf ve rakam zorunluğu getirdi internet bankacılığı yaparken bile arka arkaya aynı 3 rakamı kullanamıyorsun. Geçen yıla kadar bakacak olursak androidlerde uygulamalar kişilerin verilerini çalıyordu iosa stabilliği kalmadığı konusunda son günlerde katılmaya başladım önceden android ile iOS arasında dünya kadar fark vardı android yükselmeye başladı artık iOS hala yerinde sayıyo şu an kafa kafayalar nerdeyse

Goktug14

Asistan
Reaksiyon puanı
128
IOS'un stabil olduğu günler,Android'in de kastığı günler geçeli çok oldu.Bunu bir IOS kullanıcısı olarak söylüyorum,IOS 11 kadar hatalı bir Android sürümü olamaz.Bir yerden sonra IOS paslanmaya başladı,durakladı.Android ise rezil halinden kurtulmak için tam gaz ilerledi.Ve yine bir IOS kullancısı olarak birdahaki telefonumun Android olacağını söyleyebilirim.Hadi eskiden az özelliği var ama stabil diyorduk.E şimdi ne oldu Android çok özellik sunuyor IOS az özellik sunuyor ve performansları aynı.Ayrıca güvenlik konusuna gelirsek;saçma sapan uygulamalar indirmeyip cihazı temiz kullandığın sürece sıkıntı yaratması az ihtimal Android'in.Ki IOS ta artık güvenliğini kaybetti.Hacklenen ICloudlar,tek mesajla çöken cihazlar vb...

ErdemKr91

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
IOS'un stabil olduğu günler,Android'in de kastığı günler geçeli çok oldu.Bunu bir IOS kullanıcısı olarak söylüyorum,IOS 11 kadar hatalı bir Android sürümü olamaz.Bir yerden sonra IOS paslanmaya başladı,durakladı.Android ise rezil halinden kurtulmak için tam gaz ilerledi.Ve yine bir IOS kullancısı olarak birdahaki telefonumun Android olacağını söyleyebilirim.Hadi eskiden az özelliği var ama stabil diyorduk.E şimdi ne oldu Android çok özellik sunuyor IOS az özellik sunuyor ve performansları aynı.Ayrıca güvenlik konusuna gelirsek;saçma sapan uygulamalar indirmeyip cihazı temiz kullandığın sürece sıkıntı yaratması az ihtimal Android'in.Ki IOS ta artık güvenliğini kaybetti.Hacklenen ICloudlar,tek mesajla çöken cihazlar vb...
Sana bir soru android de yapılıp iosta yapılamayan ne var MP3 ve videoyu direk telefona indirmek dışında ?

Goktug14

Asistan
Reaksiyon puanı
128
Sana bir soru android de yapılıp iosta yapılamayan ne var MP3 ve videoyu direk telefona indirmek dışında ?
-Telefonu arkaplan değiştirmek dışında özelleştirebilme
-Zengin bir mağaza
-Daha fazla arayüz özellikleri

Ayrıca Google'nin uygulamaları IOS'ta ya hiç güncelleme gelmiyor yada çok geç güncelleme geliyor.Ancak Android'te Apple uygulaması var mı emin değilim.

Not:Google'nin klavyesini,not uygulamasını,takvimini ve çevirisini kullanıyorum.

ErdemKr91

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
-Zengin bir mağaza

Ayrıca Google'nin uygulamaları IOS'ta ya hiç güncelleme gelmiyor yada çok geç güncelleme geliyor.Ancak Android'te Apple uygulaması var mı emin değilim.

Not:Google'nin klavyesini,not uygulamasını,takvimini ve çevirisini kullanıyorum.
-AppStore Google playdaki gibi her önüne gelen uygulama oyun yükleyemiyor zaten bakarsan Google playdaki uygulamaların yaklaşık yüzde 30 u boş uygulama
-Arkaplan değiştirme dışında özelleştirme derken TEMA’lardan bahsediyorsun galiba o tamamen kişisel bir tercih zaten iosun arayüzünü beğenmiyorsan almazsın ben android telefon kullandığım zaman bile kutudan çıktığı TEMA’yı kullanıyorum
-Daha fazla arayüz özelliği derken bunu anlamadım ben gibi mesela

Benim bildiğim kadarıyla iosun uygulamarı yok galiba Google play de zaten iosda Google veya android de iOS uygulamarı kullanmak derbi maçında yanlış tribüne oturmak gibi bişey :D

Goktug14

Asistan
Reaksiyon puanı
128
-AppStore Google playdaki gibi her önüne gelen uygulama oyun yükleyemiyor zaten bakarsan Google playdaki uygulamaların yaklaşık yüzde 30 u boş uygulama
-Arkaplan değiştirme dışında özelleştirme derken TEMA’lardan bahsediyorsun galiba o tamamen kişisel bir tercih zaten iosun arayüzünü beğenmiyorsan almazsın ben android telefon kullandığım zaman bile kutudan çıktığı TEMA’yı kullanıyorum
-Daha fazla arayüz özelliği derken bunu anlamadım ben gibi mesela

-Hem tema yükleyebiliyorsun,hem ana ekranda uygulamaları istediğin düzene göre koyabiliyorsun,temanın da ötesinde launcher yükleyebiliyorsun.Arayüz özelliği derken firmanın eklediği arayüzün özellikleri.Ha saf Android başka tabii.

ErdemKr91

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
-Hem tema yükleyebiliyorsun,hem ana ekranda uygulamaları istediğin düzene göre koyabiliyorsun,temanın da ötesinde launcher yükleyebiliyorsun.Arayüz özelliği derken firmanın eklediği arayüzün özellikleri.Ha saf Android başka tabii.
İşte dediğim gibi launcher yani tema olayı tamamen kişisel bir zevk arayüz özelliği bu kaydırma efektlerinden felan mı bahsediyorsun (tamamen şarj bitirme olayı bana göre ) ana ekran derken kilidi açtıktan sonra ki ana ekran galiba iosda da kilidi açınca menü geliyo zaten direk istediğin öncelik verdiğin uygulamarı istediğin sayfaya taşı

20567053

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Peki bir soru daha Apple telefonlar amiral gemisi Android telefon olarak hangisinin performansı daha yüksek

M

Murat Burç

SDN Okuru
Peki bir soru daha Apple telefonlar amiral gemisi Android telefon olarak hangisinin performansı daha yüksek
S9 Plus , Zenfone 5Z ,Mix 2S , Sony XZ2 ve Compact dışında kas gücü olarak 8 serisi ve X diğer amirallerden daha güçlü fakat iş pratiğe gelince kas gücü olarak güçsüz olan 5T, Note 8 Mate 10 Pro gibi cihazların gerisinde kalıyorlar bence

20567053

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
S9 Plus , Zenfone 5Z ,Mix 2S , Sony XZ2 ve Compact dışında kas gücü olarak 8 serisi ve X diğer amirallerden daha güçlü fakat iş pratiğe gelince kas gücü olarak güçsüz olan 5T, Note 8 Mate 10 Pro gibi cihazların gerisinde kalıyorlar bence
Ben mate 10 pro düşünüyorum sizce bana sorun çıkarır mı?

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,406
İphone lar daha performanslı aslında. Apple bütün telefonlarda performans konusunda stabil aynı düzeni tutturabilirse ağır kayıplar yaşanmaz. Google'da yıllardan beri telefonu tamamını sömüren işletim sistemini düzeltmemekte ısrarcı.

seyhmus21

Profesör
Reaksiyon puanı
255
Android'in kaybettiğ konu sade değil normal sıradan birinin telefonu kontrol altında tutması çok zor nedenlerine gelirsek
1.Uygulama durduruldu diyor en küçük bir şey de çok nadir olmasada yapıyor
2.Sildiğin uygulamaların küçük çaplı dosyaları telefonda kalıyor ve silmesi için 3 parti uygulama indirmeniz gerekiyor
3.Pili götüren ani şeyler çıkıyor mesela bi bakıyorsun arkadaki yüklediğin zararlı uygulama hem pili sömürmüş hem MB'ı
4.Kapanıp açılmayınca daha açılmıyor servise götürüyorsun abi bunun ana kartı yanmış ekran filmi yanmış gel sana bi 800TL geçirelim
5.Birdenbire kendini sıfırlaması yok diyeceksiniz belki ama zamanında Lebron James bile şikayet etmişti kendisinin telefonu hiçbirşey yapmadığı halde sıfırlanmıştı aniden sıfırlıyor yedekte alamıyorsunuz gitti
6.Amcama s6 telefon almıştık kamera camı çatladı kendiliğinden parayla hallettiler ama eve getirince işin komik kısmı ortaya çıktı ekran tam oturtulmamış siyah lekeler çıktı servisin yaptığı sonraki işlem sadece format bizde tüketici heyetine Android telefonlarda servis denen bir şey yok
Şimdiki amiral gemileri çok performanslı çok iyi ama 6 ay sonra yada 1 yıl sonra ne olacağını kestirmek zor İos'ta telefonları yavaşlatmalarına rağmen sorun olmadı 2.5 sene İp6s plus kullandım banamısın demedi
Hiç mi iyi yönü yok android'in var kısayol çok özelleştirme tema desteği Pc'de usb gibi görmesi yapmak istediğin işlerin İos'taki gibi zor olmaması
İos'a gelirsek kapalı kutu kamera düşük ışıkta kötü tema desteği yok otomatik parlakığı açmak için menülerde uzun süre gezmek zorundasın
Şimdi daha çok yazsam roman olur bence S9 plus Huwaei p20 pro muhteşem cihazlar İos'ta 8 plus daha iyi iphone X kullanıyorum 18:9 zorluğu ana tuşun yatay uygulamalarda kaybolmayışı yüksek kapasiteli oyunlarda 10Dk'dan sonra alev topuna dönüşü beni soğuttu eskiyene kadar kullanıp İos tarafında düzgün bir gelişme olmazsa android'e geçmeyi düşünüyorum

Goktug14

Asistan
Reaksiyon puanı
128
Ben şahsen saf Android’li cihazları daha iyi buluyorum.Ancak saf Android dışında Huawei iyi,onun dışında Samsung’a bulaşmam.

ezel56

Asistan
Reaksiyon puanı
41
Android güvenlikte sıfır annemin gecen parmak izi iptal olmuştu pin vardi pini kendim koydum ve dogru girdigime adim gibi eminim naptim ne ettim olmadı telefonu kapatip resetlemem lazimda ama sifre girmeden telefon kapanmiyor bende telefonu yeniden baslatip o ara tuslara basili tutup reset attim ve annem telefonu kullanmaya basladi ama bi ios cihazinda bunu yapamazsınız sanirsam ana karti degistirip oyle kullaniyolar diye biliyorum.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Az önce yok şöyle stabil yok böyle stabil ios diyen arkadaşım 100 MB mobil veri sınırı yüzünden uygulamayı guncellemeyemedigi ve Pubg'ye giremediği için geldi benden hotspot ile veri çekti. Döndü durdu döndü durdu süper iOS dedi geldi kıytırık androidden yardım istedi (yurtta wifi yok var ama yok sayın öyle rezalet ) iOS işte böyle rezalet bir işletim sistemi

---- Mesajlar birleştirildi ----

S
Android güvenlikte sıfır annemin gecen parmak izi iptal olmuştu pin vardi pini kendim koydum ve dogru girdigime adim gibi eminim naptim ne ettim olmadı telefonu kapatip resetlemem lazimda ama sifre girmeden telefon kapanmiyor bende telefonu yeniden baslatip o ara tuslara basili tutup reset attim ve annem telefonu kullanmaya basladi ama bi ios cihazinda bunu yapamazsınız sanirsam ana karti degistirip oyle kullaniyolar diye biliyorum.
Saniyorsun işte ancak o iPhone'u bul kapalı ise sıfırlar geçersin direk girersin
Android tarafında cihaza tanımlı gmail hesabını ve şifresini bilmeden cihazı sifirlayip acamazsin(android 5.0 ve üzeri )

Son düzenleyen moderatör:

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Gelişmiş dosya yöneticisi sistemi ve istediğimiz şeyi kolayca indirmek ve istediğimiz gibi özelleştirme yapmamıza izin verdiği için yıllardır android kullanıyorum ve kullanacağım da.

serdarski

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
-Zengin bir mağaza

Aynı anda hem iPhone 8 hem de General Mobile GM5 Plus kullanıyorum. Her ikisinde de farkı görebilmek için hemen hemen aynı uygulamaları kullanıyorum.

Mesela her ikisinde de kullandığım MobiL iETT uygulaması iPhone'da daha hassas çalışıyor ve konum bilgisini daha kolay alıyor.

Bunun dışında insanlar android veya ios farketmeksizin amiral gemisi denen modelleri almayı tercih ediyor. Mesela Samsung gALaxy S9 gibi..

BlueEyess

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
IOS.Eski bir android kullanıcısıyım yıllarca kullandım.1,5 yıl önce Iphone 6s aldım ve android birdaha hayatıma giremez.

Hızlı-Güvenilir-Kullanışlı-Hoş bir görüntüsü var-Kasa yapısı ve tasarımı çok güzel,Android'teki gibi bir süre sonra kasmaya başlamıyor.Açıkcası benim çok hoşuma gidiyor :)

Goktug14

Asistan
Reaksiyon puanı
128
Aynı anda hem iPhone 8 hem de General Mobile GM5 Plus kullanıyorum. Her ikisinde de farkı görebilmek için hemen hemen aynı uygulamaları kullanıyorum.

Mesela her ikisinde de kullandığım MobiL iETT uygulaması iPhone'da daha hassas çalışıyor ve konum bilgisini daha kolay alıyor.

Bunun dışında insanlar android veya ios farketmeksizin amiral gemisi denen modelleri almayı tercih ediyor. Mesela Samsung gALaxy S9 gibi..
General Mobile ile mi Android in kalitesini ölçüyorsun?