İnternet Hızımız Uçaçak(mış)!

defectboy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pek inandırıcı değil ama insan umutlanıyor işte :(

Akamai işbirliğiyle Türk Telekom, internet deneyimini iki kat hızlandırıyor. Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin
Yılmaz, “Kullanıcılar hız farkını 2014 yılının ilk çeyreğinde hissedecek. Artan hızda fiyat farkı olmayacak” dedi
Türk Telekom (TT), ABD’li içerik dağıtım ağı ve bulut altyapı servis sağlayıcısı Akamai ile yaptığı anlaşmayla Türkiye’de internet hızını iki katına çıkarıyor. İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen toplantıyla lanse edilen işbirliği, özellikle sosyal medya ve video servislerini hızlandıracak.

Gelecek yıl uygulamada

Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Akamai teknolojisiyle internet verimliliğini artıracaklarını, internet ve sosyal ağlara erişimde hızın iki katına çıkacağını söyledi. Yılmaz, “Bu işbirliği üzerinde bir yıldan fazladır çalışıyoruz. Son kullanıcılar bu işbirliğinin getirdiği hız farkını 2014 yılının ilk çeyreğinde hissetmeye başlayacak. İki katına çıkan hızlarda ekstra bir fiyat farkı olmayacak” dedi.

Erişim kolaylığı, hız ve kapasite alanlarında altyapı yatırımlarını sürdürdüklerine de işaret eden Yılmaz, “Son 7 yılda 13 milyar TL konsolide yatırım yaptık. Bu yılın dokuz ayında 1.4 milyar TL yatırımımız oldu. Yıl sonunda yatırım miktarımızı 2.2 milyar TL’ye çıkaracağız.
Fiber optik ağ uzunluğu 174 bin kilometreyi geçti. Türkiye’nin altyapısını en ileri teknolojilere hazır hale getirdik. Altyapımızın fiber modernizasyonu devam ediyor.

Fiberde internet hızında limit olmaz. Ortalama erişim hızı networkte yükselmeye devam edecek.

100 megabit hız alsanız bile sunucu uzaktaysa siteye erişim yavaşlıyordu. Akamai bu noktada katkı sağlayacak. Önemli olan son kullanıcının hissettiği hızın artması. Hız iki katına çıkıyor” diye konuştu.

Diziler kolayca izlenecek

Tahsin Yılmaz, işbirliğiyle yurtdışı çıkışlarda diğer ülkelere ödenen verginin de azalacağına işaret etti. Tahsin Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrıca artık Türkiye’deki şirketlerin veri trafiğini de yurtdışına daha hızlı sunabileceğiz. Bu sistemi kullanan firmaların trafikleri artacak, zaman ve maliyet kaybı önlenerek ekonomi için ek gelir sağlanacak. Türkiye’deki sunuculardaki içeriğe diğer ülkelerden gelecek taleple oluşacak veri trafiği de ek bir gelir kaynağı oluşturacak. Anlaşmayla beraber yurtdışından 2.5 ekzabaytlık veri transferi bekliyoruz.

Bu verinin 100 Gigabaytlık kısmında tasarruf sağlayacağız. Üretilen içeriğe yurtdışından erişimde de önemli avantaj sağlanacak. Türk dizilerini yurtdışından indirmek isteyenlerin işi kolaylaşacak”

Facebook’a daha hızlı erişim

* Türk Telekom, Akamai işbirliği internet altyapısının en yüksek verimli kullanılmasını sağlayacak

* Yurtdışı kaynaklı içerikler Türk Telekom altyapısı üzerinden aktarılacağı için bağlantı ve dosya indirme süreleri çok kısalacak, zaman kayıpları en aza inecek.

* İçerik portalları, e-ticaret platformları, medya kuruluşları ve site sahipleri bu sayede ek sunucu yatırımı yapma zorunluluğu olmadan, veri trafiğine göre ücret ödeyecekleri için maliyetleri kontrol edebilecek.

* Akamai, anlaşma yaptığı içerik sağlayıcıların sitelerine yönelik web trafiğini dünyanın farklı noktalarında bulunan 141 binin üzerinde sunucuya yönlendiriyor.

* Taşıdığı içeriği kullanıcının bağlandığı ağ ve cihazın sahip olduğu kapasiteye göre optimize ediyor. Bu sayede özellikle küresel içerik siteleri için bekleme süresini en aza indiriyor, altyapı kapasitesi ve bant genişliğinin en verimli şekilde kullanılmasını sağlıyor.

* Akamai, içerik dağıtım ağı, barındırdığı sitelere yönelik söz konusu olabilecek hacker saldırılarına karşı da ek güvenlik avantajları barındırıyor.

* Akamai sisteminde 250 bin domain, 60 e-ticaret sitesi ve 30 büyük şirket var.

* Akamai sistemindeki Facebook gibi sitelere erişim de hızlanacak. Google ve Youtube gibi Akamai sisteminde bulunmayan sitelere erişim hızı ise aynı kalacak.
Türkiye’de ofis açıyor

Akamai Kurucusu ve CEO’su Tom Leighton, dünyanın en büyük veri taşıyıcılarından biri olduklarını dile getirerek, “90 ülkede 141 bin sunucumuz var. İnternet içeriğinin yüzde 15-30’u bizim sayemizde oluyor. Saniyede 10 terabit veri trafiğimiz var.

25 milyondan fazla bilgi teslimatı yapıyoruz. Bu alanda 15 yılı geride bıraktık. Akamai’nin kurulmasının arkasındaki fikir internetin daha iyi çalışması. Kullanıcı internete girdiğinde en yüksek hızda sunucumuz neredeyse onu bulmasını sağlıyoruz. Türk Telekom kullanıcılarının okyanusun ötesindeki verilere bile sunucularımızla daha çabuk ulaşmalarını sağlayacağız. İşbirliği sonrasında Türkiye’de de ofis kuruyoruz” dedi.

Kaynak: İnternet hızımız uçacak!

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
İnternet hızı uçarmı bilmemde,Fiyatların uçacağı kesin.:)
Zira bu masrafın bir yerden alınması gerek.
Buda biz oluyoruz maalesef.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Internet zaten uçuyor, yerde kalanı da yakalayıp biz kullanıyoruz...

Fiyatta değişiklik olmazmış, yıl başı nasıl olsa zam gelecek. Tarifeleri de buna göre ayarlarlar.

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
uçacaksın uçacaksın ışık hızında uçacaksın,ayağını yerden kesicem senin çöplükte kalacaksın.

Dea

Profesör
Reaksiyon puanı
35
Desene Şimdiden Ayvayı Yedik :D

mstfhll2012

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Bu haberi acaba kadar ben amerikaya ucup gelirdim TT neyin kafasında ki daha ortalama bi sayfayı açmaya ıkınıyo

Sansar667

Profesör
Reaksiyon puanı
524
Kime göre ve neye göre hızlı olacağı takdire şayan...Anlamlandıramadığım diğer şeyse ilk resimdeki 144 dün neden sadece yüzde 5-7 sini kullanabilmem :confused1:

uddz5.jpg

3090840421.png

defectboy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kime göre ve neye göre hızlı olacağı takdire şayan...Anlamlandıramadığım diğer şeyse ilk resimdeki 144 dün neden sadece yüzde 5-7 sini kullanabilmem :confused1:

uddz5.jpg

3090840421.png

Oha upload hızı o kadar yüksek olan TTNet tarifesi mi var :D

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Karınca kanadıyla mı uçacakmış.

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
ImageThumbnail2.aspx

20 MBPS Fiber internet kullanıyorum, AKK yüzünden 3 mbps'e müracaat.

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Akamai > Akamayi > Akamay > Akamıyo

İnternet akamıyo :p

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Haber değilde atılan yorumlar daha ilgi çekici :mrgreen:

Sansar667

Profesör
Reaksiyon puanı
524

uddz5.jpg

3090840421.png

Acaba serverdan dolayı mı bu hız azalması..Diğer serverlardan bu sonuçlarıı alıyorum..
udqbb.jpg

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
İnternet hızının artması demek ttnete daha çok sövmem demek :mrgreen: Bir günde akk dolar 29 gün söverim artık :D 3mbit lik internet için ayda 69 tl para ödüyoruz gerçekten yazık o paraya :(

PetyrBaelish

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Olabilir, belki? Neden olmasın. :p

Bir umut işte bizimkide.:mrgreen:

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
İnternet hızımdan şahsi olarak gayet memnunum. Bu geliştirmeyi fiyatı ucuzlatmak ve AKK yı kaldırmak için harcarlarsa tüketicinin asıl istediğini yapmış olurlar. Tabi ben fiber altyapının çoktan ulaştığı bir yerdeyim her yeri böyle düşünmemek lazım
3091526599.png

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Bari Vine videolarını izlerken donmayacak hıza çıkarsalar :D

BLacK+

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
18
Vinton Cerf'de bizi görecekmi?

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Arkadaşlar bu bahsedilen hız artışı farklı bir olay. Bizlere 8 Mbit diye sunulup 2 Mbit verilen hıza farkı yok. Sık kullanılan içerikler sunucularda depolanıp daha hızlı yüklenecek. Olay basitçe bu.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
[video=youtube;R4IHer-cwak]http://www.youtube.com/watch?v=R4IHer-cwak[/video]

yav hehe

nickbyfone

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kesin yine aynı hız olacak ttnet yaptığına göre... :D :D :hammer::turned:

blackdown

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Yav siz bu AKK yi nasıl dolduruyonuz ben sadece bir kere doldurdum o ayda FIFA 13,MoH birde 9-10 tane Full HD film indirmiştim haketmiştim bir ayda neler indiriyonuz siz ya

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Yav siz bu AKK yi nasıl dolduruyonuz ben sadece bir kere doldurdum o ayda FIFA 13,MoH birde 9-10 tane Full HD film indirmiştim haketmiştim bir ayda neler indiriyonuz siz ya

Bu ayı iyi geçirdim yine ben 4 Günde dolması gerekiyordu. :D

udx92.png

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
ne yapacakmış ttnet, 40 tl ye 100 mbit internet mi verecek (AKK 50 gb sonrası 3 mbit tabiki :D )