Internet Explorer Kan Kaybediyor

Bu konuyu okuyanlar

Cem

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Microsoft'un Netscape'ten devraldığı internet tarayıcısı liderliği Mozilla Firefox'un agresif çıkışından bu yana aşınıyor. Diğer tarayıcılarında işin içine girmesiyle IE'ın durumu ne oldu dersiniz?

Bilindiği üzere Internet Explorer'ın gücü birkaç temel noktaya dayanıyor. İlki Windows ile birlikte gelmesi ve dolayısıyla kullanıcıların varsayılan anasayfayı ziyaret ederek direkt IE kullanmaya başlaması; ikincisi ise Netscape'ten sonra devraldığı liderliği korumak için o dönemde başarılı geliştirmeler ortaya koyması. Ancak bunlar geride kaldı. IE'nin ağırlığında sona yaklaşılıyor gibi gözüküyor.
Analitik firmalarından Net Applications'dan gelen son rakamlar Microsoft'un Internet Explorer tarayıcısının yüzde 67,5 pazar payına sahip olduğunu, yani geçtiğimiz yıla oranla yüzde 7'den fazla düşüşe tekabül ettiğini gösteriyor.
Bu genel kaybın temel sebeplerinin başında artık 8 yaşını geçmiş IE 6'yı yeni bir Internet Explorer'a güncellemek yerine Firefox, Safari veya Chrome ile değiştirmeleri geliyor.
Dahası, IE 6 kullanıcılarının oranı halen yüzde 20. Ve bu durum Mozilla, Apple veya Google'ın tarayıcıları için halen iyi haber niteliğinde.
Microsoft internet tarayıcısı pazarında son iki yılda yüzde 9'dan fazla pay kaybetti. Microsoft'un son tarayıcısı Internet Explorer 8 hız ve hafiflik anlamında Firefox ve Chrome'u tam olarak adresleyebilmiş değil. Bu durum internet tarayıcıları pazarında 1 numara olan IE'nin işini Netbook ve dizüstü bilgisayarların yoğun olarak kullanıldığı gelecekte daha da zorlayabilir ve pazar payının daha da erimesine yol açabilir.

:: Hangi internet tarayıcısını kullanıyorsunuz? IE 6-7-8, Firefox, Chrome, Opera, diğer?
Yazan: Cem Sünbül
SDN - http://shiftdelete.net

MegaWolt

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
IE'nin artık çöpe atılması gerektiğini bilmeyen yok. Asıl yarış diğerleri arasında Opera-Firefox-Chrome-Safari....

Çoğu kişi hala opera veya firefox'u bilmiyor. Kendi bilgisayarında ie yüklü olduğu için onu kullanıyor. Yoksa diğerleri gibi sonradan yüklenen bir program olsa sanırım adını sadece birkaç saniyeliğine duyardık. :D

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
Firefox kullanıyorum. Eklentileri sayesinde tabi. :D

engin_er

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ie kesdinlikle kan kaybetmez neden mi bir çok resmi kurumda ie kullanılıyor,
ancak bizim gibi kullanıcılar firefox ve operayı tercih ederken yinede resmi işlemleri gerçekleştirirken mecburen ie kullanmak zorunda kalıyoruz çünkü resmi kurumların bankaların web sayfalarının bir çoğu uyumlu değil ve hata veriyor.

metallica91

Asistan
Reaksiyon puanı
1
firefox forever :D ie kan kaybetmesin hepten gebersin gitsin :D:D

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
İ'e 8 hiç bir zaman %30 altına düşmez bence..:)

moz

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Tek kelime ile Firefox :icon_:

e-k@til

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Uzun bir firefox kullanıcısıydım ama bazı sitelerde yavaş yüklemesi nedeniyle chrome'a geçtim.Gerçekten güzel ve daha hızlı yükleniyor siteler o yüzden chrome en iyisi şu an

VisuaL.NET

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
herşey ie'ye göre ayarlanmışken. ne kan kaybetse de yakında öne geçer, geçmezse bile diğer web tarayıcılarını satın alır olayı bitirir :D

ben bütün tarayıcıları kullanıyorum.
iki farklı hotmail, facebook hesabını aynı anda kullanabiliyorum :D....

antilove

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
ie artık alışkanlık oldu kullanıyoruz ama firefox un eklentileri çok süper

hta1905

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Mozilla daha iyisini yapana kadar en iyisi Firefox!!!

hotertr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ie ye ne olduğu beni hiç ilgilendirmiyor ama şunu söyleyebilirim OPERA'dan daha kullanışlı bir internet tarayıcısı bilmiyorum ancak firefoxun hakkınıda yemem.iyiki varsınız ve bizi tekelcilikten kurtardınız...

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
İe Kullanan var mı daha yhaA ? :D

7aner

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
alayına chrome, daha geniş bir ekran sunuyor

boikot

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İe kan kaybetse ne olcak sonuçta microsft onu ayrı olarak parayla satmıyor ki işletim sisteminin içinde yer alıyor kullanmazsalarda farketmez.Ben hepsini kullanıyorum şu an bilgisayarımda hem explorer 8 hem firefox hemde safari var elim nereye giderse onu açıyorum ya olay fanatikliğe dönmüş durumda sadece bizim ülkemizde var bu durum heralde ya da ben bilmiyorum ya firefox sanki babanızın malı ölümüne firefox falan filan :) komik geliyor bana.