Internet Explorer Kan Kaybediyor

Cem

Profesör
Microsoft'un Netscape'ten devraldığı internet tarayıcısı liderliği Mozilla Firefox'un agresif çıkışından bu yana aşınıyor. Diğer tarayıcılarında işin içine girmesiyle IE'ın durumu ne oldu dersiniz?

Bilindiği üzere Internet Explorer'ın gücü birkaç temel noktaya dayanıyor. İlki Windows ile birlikte gelmesi ve dolayısıyla kullanıcıların varsayılan anasayfayı ziyaret ederek direkt IE kullanmaya başlaması; ikincisi ise Netscape'ten sonra devraldığı liderliği korumak için o dönemde başarılı geliştirmeler ortaya koyması. Ancak bunlar geride kaldı. IE'nin ağırlığında sona yaklaşılıyor gibi gözüküyor.
Analitik firmalarından Net Applications'dan gelen son rakamlar Microsoft'un Internet Explorer tarayıcısının yüzde 67,5 pazar payına sahip olduğunu, yani geçtiğimiz yıla oranla yüzde 7'den fazla düşüşe tekabül ettiğini gösteriyor.
Bu genel kaybın temel sebeplerinin başında artık 8 yaşını geçmiş IE 6'yı yeni bir Internet Explorer'a güncellemek yerine Firefox, Safari veya Chrome ile değiştirmeleri geliyor.
Dahası, IE 6 kullanıcılarının oranı halen yüzde 20. Ve bu durum Mozilla, Apple veya Google'ın tarayıcıları için halen iyi haber niteliğinde.
Microsoft internet tarayıcısı pazarında son iki yılda yüzde 9'dan fazla pay kaybetti. Microsoft'un son tarayıcısı Internet Explorer 8 hız ve hafiflik anlamında Firefox ve Chrome'u tam olarak adresleyebilmiş değil. Bu durum internet tarayıcıları pazarında 1 numara olan IE'nin işini Netbook ve dizüstü bilgisayarların yoğun olarak kullanıldığı gelecekte daha da zorlayabilir ve pazar payının daha da erimesine yol açabilir.

:: Hangi internet tarayıcısını kullanıyorsunuz? IE 6-7-8, Firefox, Chrome, Opera, diğer?
Yazan: Cem Sünbül
SDN - http://shiftdelete.net
 

MegaWolt

Profesör
IE'nin artık çöpe atılması gerektiğini bilmeyen yok. Asıl yarış diğerleri arasında Opera-Firefox-Chrome-Safari....

Çoğu kişi hala opera veya firefox'u bilmiyor. Kendi bilgisayarında ie yüklü olduğu için onu kullanıyor. Yoksa diğerleri gibi sonradan yüklenen bir program olsa sanırım adını sadece birkaç saniyeliğine duyardık. :D
 

engin_er

Asistan
ie kesdinlikle kan kaybetmez neden mi bir çok resmi kurumda ie kullanılıyor,
ancak bizim gibi kullanıcılar firefox ve operayı tercih ederken yinede resmi işlemleri gerçekleştirirken mecburen ie kullanmak zorunda kalıyoruz çünkü resmi kurumların bankaların web sayfalarının bir çoğu uyumlu değil ve hata veriyor.
 

e-k@til

Asistan
Uzun bir firefox kullanıcısıydım ama bazı sitelerde yavaş yüklemesi nedeniyle chrome'a geçtim.Gerçekten güzel ve daha hızlı yükleniyor siteler o yüzden chrome en iyisi şu an
 

VisuaL.NET

Öğrenci
herşey ie'ye göre ayarlanmışken. ne kan kaybetse de yakında öne geçer, geçmezse bile diğer web tarayıcılarını satın alır olayı bitirir :D

ben bütün tarayıcıları kullanıyorum.
iki farklı hotmail, facebook hesabını aynı anda kullanabiliyorum :D....
 

Son mesajlar

Üst