İnternet cafecilere yapılan haksızlıkla Lütfen bu Konuda Görüşlerinizi bildirin.

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
Lütfen arkadaşlar Duyarlı Olallım bu Konuda Görüşlerinizi bildirin bir Meslektaşımın Yaşadığı Sorunu Paylaşıyorum Bende Bu Sorunlarla boğuşuyorum bu Konuda hukuki acıdan ne yapa biliriz bu konuda yardımlarınızı bekliyoruz Olaya geçelim.

Ankarada internet cafe işletiyorum bölge keçiören.

Yasa yürürlüğe girdikten sonra 2 kere denetleme gördük birisinde 5 gün kapatma aldık ikincisinde tamamdır dediler ve izin belgesini verdiler. Komik olan ise valilikte görevli olan memure ile tartışmamdı. Knight yasak dedi, Bende cevap olarak siz hiç knight 'ı gördünüzmü? Evinizde internet varmı? Çocuğunuz hangi oyunları oynuyor biliyormusunuz? Aptallaştı tabiki doğal olarak.. Nitekim knight online ve bilimum bir çok oyunu valilik kararı ile oynatmamak zorunda kaldık. Olaydaki komik anı şu kaldı beynimde,

- Peki madem bu oyun içeriği ile yasak, ve oyunun yasaklanmasında rol alan kurum TİB ve İçişleri bakanlığı aynı zamanda hepsinin bağlı olduğu bir Başbakanlık değilmidir

- Evet

- Öyle ise neden ben yasaklayayım oyunu, oyun zaten internet üzerinden oynan Multimedya Online Rol Oyunu MMORPG. Server isimleri belirli , bulamıyorlarsa tek tek bütün serverlarını ben vereyim, madem şiddet içeriyor, nasıl youtube vs. gibi siteler engellenebiliyorsa Knight serverlarına girişte engellensin

- Hayır TİB engellemiyorsa siz engelleyeceksiniz...

(memure beni bir internet cafeciyi Başbakan gibi görüyor bu çok komikti biz engelleyeceğiz, sıkıştığınız noktada zaten hep birilerine yüklüyorsunuz sorunlarınızı, ama eşeklik bizde, semer vuranda çok olacak bundan sonra)

Gelelim ikinci bir ayrıntıya

TİB resmi sitesinde onaylanan filtre yazılımlarını inceledim, AKINSOFT Cafe Plus 8'i kurdum demosunu. Programı beğendim (daha önce hiç akınsoft kullanmamıştım) Bunun üzerine telefon açtım Ankara bayilerinden birtanesine. İlk konuşmamız;

- Demo olarak programı kurdum, filtre birçok yeri engelliyor filtrede izin verebildiğimiz noktalar var ise programı satın almak istiyorum.

- Tabiki gereken herşeyi destekli olarak biz yapacağız zaten (destekli)

- Peki o halde satın alıyorum (Ertesi gün bir görevli, mail order ile gelir)

Kredi kartından taksitlendirme yapılır filtre programıda satın alınır.. Aradan 3 saat geçer görevli halen uğraşıyor online lisans almak için.. Günlerden cumartesi, mesai saati biter ve Akınsoft kapandığı için online lisans alamıyoruz pazartesine kalacak.. Pazartesi günü biz geleceğiz tekrar lisans ve filtre konusunda yardımcı oluruz.

- Peki eywallah

Aradan 2 gün geçer Pazar, Pazartesi ne gelen var ne giden..

Salı günü telefon açıyorum,

- Lisanslama ve filtre için gelinecekti

- Beyefendi lisans numaranız şudur, lütfen girin sisteme

- Tamam ama filtre? Herşeyi engelliyor bu nasıl bir mantık, satarken böyle değildi şimdimi böyle oldu

- Biz size dönelim

Aradan 3 saat geçer tekrar telefon açarım

- Dönecektiniz

- Malesef filtreye müdahele edilmiyor, bu konu ile ilgili Akınsoft ile görüşürmüsünüz?

Akınsoft görüşmesi

- Arkadaşım programı satarken bayiniz diyorki, filtrede istenilen siteye izin verilebilir, oysa şimdi ben hiçbiryere giremiyorum cafemde özellikle de izlesene , camfrog vs. bir çok kullanılan siteye girilmiyor bunun çözümü nedir.

- TİB 'e yazın beyefendi bize değil.....

Buda bize kapak oldu...

Diyeceğim o ki, haddimi aşarak...

Ne yapmaya çalıştığını bilmeyen bir içişleri bakanlığı
Ne yapmaya çalıştığını bilmeyen bir Telekom İdare Başkanlığı
ve malesef ne yapması gerektiğini bilmeyen madur internet cafeciler..

3 kuruş ekmek için çaba gösteriyoruz ekmeğimizi elimizden alıyorlar.

Bir mantık vardır, avrupa birliği uyum yasası değilmi?

Kumar avrupada serbest arkadaşım, o halde Türkiyede de serbestleştirin..

Oyunlar şiddet içeriyor yasak.. O halde oyun yasak neden 12 yaş sınırı var..

İnternette girilen bütün siteler filtre programı ile engelleniyor.. Madem içerik uygun değil neden bunu TELEKOM yasaklamıyor da, zorunlu filtre getiriliyor... Site uygun değilse Türk Ceza Kanunları çerçevesinde uygun değildir ve gereken telekom tarafından gerçekleştirilir. Yani şöyle bir SAÇMALIK Olamaz... İnternet cafede YASAK, Evine internet bağlat HERŞEY SERBEST...

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
5 yıl sonra bu internet cafe kavramıda biter gibime geliyor. Böyle şartlardan sonra kim mekan açmak isterki.. Yada kim gitmek ister..

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
online destek dedi ki:
5 yıl sonra bu internet cafe kavramıda biter gibime geliyor. Böyle şartlardan sonra kim mekan açmak isterki.. Yada kim gitmek ister..

Bunlarla Bitmiyor Burda Anlatsam Hepsini Yaşadığımız Sorunları İnanki Dersin bu Ülke Bitmiş artık Yeter artık ya hakkımızı istiyoruz............

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
Rica etsem başlığı düzeltir misiniz ???

Forum kurallarına göre başlığın ilk harfi büyük olmalı ....

Ne internet cafeler var herşey serbest asla böle sorunlar olmaz resmne pislik yuvaları ... Sizin şansızlığınız olmuş . Şikayet etsenizde sizin zararınıza olacağına inanıyorum.

0ReiS0 dedi ki:
online destek dedi ki:

Bunlarla Bitmiyor Burda Anlatsam Hepsini Yaşadığımız Sorunları İnanki Dersin bu Ülke Bitmiş artık Yeter artık ya hakkımızı istiyoruz............

Herkes hakkını alsa bu ülkenin hali kim bilir ne olur ... Keşke her işte hak ettiğimize kavuşsak ama bu ülke öyle bir ülke değil .. Hak eden hiç bir zaman kazanmadı kazanmayacak ;)

Kriptograf

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Daha yüzlerce benzeri durum mevcut bu sanal ortamlarda.Bir saçmalıktır almış gidiyor,çünkü olmayan şeyleri kanunlara sokmakta ve onlara yargıya göre yön vermekte pek başarılı değiliz ki bu konuda sadece biz değil bütün dünya ülkeleri bazen aksaklıklar yaşıyorlar.
Yani adam öldürmüşsün gören var o zaman sen suçlusun la bitmiyor olay ortada somut bir kanıt yok ki ayrıca ortada somut bir olay yok her şey elektriğin bittiği an yok olacak bir düzende kurulu e bunun için sanırım dünyevi değil bünyevi önlemler gerekiyor.
Aynı sorunu yaşayan benimde bir kaç internet kafe sahibi arkadaşım var,şuan yaptıkları herkesin yaptığı gibi ................ oynatmak.
Allah ya da tanrı sonumuzu hayır etsin :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
online destek dedi ki:

Zaten internet cafeleri bitirmek üzere yapılan uygulamalar bunlar. Internet cafelerle uzun süre etkileşimde olan birisi olarak diyorum ki, bu yasaklar geldikten sonra internet cafelerin müşterilerinde %50'den %90'a varan azalmalar oldu. Çok sebebi var hepsini konuşmaya gerek yok. Şimdi de bu filtre olayı çıktı ki, kalan müşteri sayısını da yarı yarıya azaltır diye tahmin ediyorum.

Yazıyı yazan kafeci arkadaşı destekliyorum, her ne kadar kafelerde hoş olmayan şeyler olsa da kurunun yanında yaşı yakmak söz konusu. Üzgünüm arkadaşım ama devlet sizi bitirmeye niyetli, bu konuda yapabilecek bir şeyinizin olduğunu zannetmiyorum.

Yasakçılara diyecek de çok söz var, istediğiniz kadar yasaklayın sanal ortamda mutlaka delikleri var o yasakların, kendinizi alemin kralı zannetmeyin.

Ayrıca onay almış yazılım olarak sadece AkınSoft'un adının geçmesi de çok düşündürücü. AkınSoft da kısa süre öncesine kadar yeni çıkmış bir yazılımken bugün yazılım devi olmuş. Umarım bu sadece onların şahsi başarılarıyla olmuştur.

gncbeyin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım hükümet internet cafelere gerçekten cok acımasızlık ediyor.Buralara bi hizmet nokrası olarak bakmıyorlar,sürekli yaptırım yasak yıpratıyorlar.Dediğin gibi filtre programı diye bişiye gerek bile olmamalı Türktelekomun işi ne engellesin madem filtre koyuyonuz hizmeti bari engellemeyin adam izlesene.com'a giremiyosa filtrenin ne önemi var.

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Çek kepenkleri o büyük strese değmez bu iş.
Bu vukulardan çok şikayetçi cafe sahibi arkaşım var.
Allah büyük sabır versin sizlere.

İnsanlar para kazanmak için sağlıklarını verirler.
Sağlıklarını geri kazanmak için servetini harcarlar.

OkN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Cafeler youtube kapandığından beridir bence epey kaybetti müşteri + çoğu sitelerede giremiyorlar ooo bu insanlar nasıl kazancak para ...
bizim burda 2 cafe var eskiden full dolu olurdu şuan sadece 6 da dolu :(

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
Elmacik dedi ki:
online destek dedi ki:

Zaten internet cafeleri bitirmek üzere yapılan uygulamalar bunlar. Internet cafelerle uzun süre etkileşimde olan birisi olarak diyorum ki, bu yasaklar geldikten sonra internet cafelerin müşterilerinde %50'den %90'a varan azalmalar oldu. Çok sebebi var hepsini konuşmaya gerek yok. Şimdi de bu filtre olayı çıktı ki, kalan müşteri sayısını da yarı yarıya azaltır diye tahmin ediyorum.

Yazıyı yazan kafeci arkadaşı destekliyorum, her ne kadar kafelerde hoş olmayan şeyler olsa da kurunun yanında yaşı yakmak söz konusu. Üzgünüm arkadaşım ama devlet sizi bitirmeye niyetli, bu konuda yapabilecek bir şeyinizin olduğunu zannetmiyorum.

Yasakçılara diyecek de çok söz var, istediğiniz kadar yasaklayın sanal ortamda mutlaka delikleri var o yasakların, kendinizi alemin kralı zannetmeyin.

Ayrıca onay almış yazılım olarak sadece AkınSoft'un adının geçmesi de çok düşündürücü. AkınSoft da kısa süre öncesine kadar yeni çıkmış bir yazılımken bugün yazılım devi olmuş. Umarım bu sadece onların şahsi başarılarıyla olmuştur.

Zaman ayırıp bizi desteklediğin için sana tşk ederim keske herkes sizi,n gibi olsa

bide Söle bi Olay Var Telemikasyon Tarafından Onaylanan Flitrelerin Lisans Anlaşmasında söle bi uyguluma yapmıslar diyorlarki yarın öbürgün polis gelirse sizin cafeden illegal bi siteye girse bizi bağlamaz diyorlar öle bi zihniyet nerde var madem sen malının arkasında durmuyorsa buna nasıl izin veriyorlar bu sityeye nasıl bi zihniyet gene cafecilere patlıcak.

Serkannd

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
10
belki konuyla alaksı yok ama int cafelerinde suçu var int cafeye gittim kulaklık çalışmıyor yetkiliden dilene dilene kulaklığı değiştirmesini rica ettim yetkili önce ters bi şekilde baktı sonra değiştirdi kulaklığı ama değiştirdiği kulaklık daha kötüydü tabi ağzımı açamadım neyse müzik dinlemeyelim dedim sonra ıpot uma müzik atmak için kasaya taktım baktım bilgisayar tanımadı tek tek bütün usb girişlerini denedim olmadı yetkiliyi çağırdım adam olmaz parayla müzik atabilirsin dedi tam sinir oldum e ne yapalım bari mynette video izleyim dedim youtube kapalı mynetin video sevisi yassak nereye girsem uyarı zaten intereti tek bir modemden sağladklarından yavaş oyuna giriyorum oyun kapanmıyor görev yöneticinden kapatmaya çalışıyorum yetkili bağırıyor oyunu doğru düzgün kapat
-kapanmıyo abi dondu bu
-lan neyaptın bilgisayara

bende o gün bugün int cafeye gtmiyom daha doğrusu bahsettiğim internet cafeye en iyisi ucuz bir bilgisayar alıp evde rahat rahat öğrenerek kullanmak...

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
Onu Sana yapan internet cafeci meslek taşım da demicem benim öle bi meslek taşım olamaz MÜşteri herzaman haklıdır Müşteriye kalkıp bağıramazsın vede ne diyorsa yapmak zorundasın seviye çerçevesi içinde.

Benim cafem söle işliyor

1 Bütün PClerde Kulaklıklar çalışır Halde Çalışmayan Kulaklık varsa anında deyişilir

2 Flim Müzik arşivim Var Muzikler Bedava Flimleri satmıyorum Vermiyorum da Kimseye.

3 Usblerim Kapalı Sebebi Virüsler.

4Pc de Sorun varsa o Pc Devre Dısı Kalır Müşteri Oturtmam düzelene kadar.

OkN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yndn dedi ki:
belki konuyla alaksı yok ama int cafelerinde suçu var int cafeye gittim kulaklık çalışmıyor yetkiliden dilene dilene kulaklığı değiştirmesini rica ettim yetkili önce ters bi şekilde baktı sonra değiştirdi kulaklığı ama değiştirdiği kulaklık daha kötüydü tabi ağzımı açamadım neyse müzik dinlemeyelim dedim sonra ıpot uma müzik atmak için kasaya taktım baktım bilgisayar tanımadı tek tek bütün usb girişlerini denedim olmadı yetkiliyi çağırdım adam olmaz parayla müzik atabilirsin dedi tam sinir oldum e ne yapalım bari mynette video izleyim dedim youtube kapalı mynetin video sevisi yassak nereye girsem uyarı zaten intereti tek bir modemden sağladklarından yavaş oyuna giriyorum oyun kapanmıyor görev yöneticinden kapatmaya çalışıyorum yetkili bağırıyor oyunu doğru düzgün kapat
-kapanmıyo abi dondu bu
-lan neyaptın bilgisayara

bende o gün bugün int cafeye gtmiyom daha doğrusu bahsettiğim internet cafeye en iyisi ucuz bir bilgisayar alıp evde rahat rahat öğrenerek kullanmak...

Böyle kafecilerden nefret ediyorum faresi bozuk oluyor bozdurma kardeşim adam gibi kullandırt yada uyar o pc ye geçmeyin faresi bozuk counter oynayacağız adam gibi yapmıyorlar faresi desen ayrı bir dert kulaklık ayrı bir dert.Birde çağırdınmı trene bakar gibi bakınca fıttırıyorum.Ama bu onlara yapılan haksızlığı görmememiz anlamına gelmez.Bİr taneside ne desek hemen yapıyor ondanda hızlı gelişiyor bir nevi büyük abimiz

rave

Asistan
Reaksiyon puanı
0
valla pek de iyi olmuş internet cafelerin hepsinde uygulanması lazım. lisansız kopya oyunlar vslerle haksız kazanç elde ediliyor. oyun oynatacaksan atarici açacaksın: )
evde çocuklar gözetim altında tutulabilir ama cafede kim tutacak kafenin çeri başı mı?
insanın kafeye gidip maillerine bakası bile gelmiyor. ne o öyle çoluk çocuk bağırışlar vsler.

Serkannd

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
10
rave dedi ki:
valla pek de iyi olmuş internet cafelerin hepsinde uygulanması lazım. lisansız kopya oyunlar vslerle haksız kazanç elde ediliyor. oyun oynatacaksan atarici açacaksın: )
evde çocuklar gözetim altında tutulabilir ama cafede kim tutacak kafenin çeri başı mı?
insanın kafeye gidip maillerine bakası bile gelmiyor. ne o öyle çoluk çocuk bağırışlar vsler.

allah allah sen lisansız yasa dışı hiç bişey kullanmıyomusun her şeyin dört dörtlükmü ???

vacip42

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar int. kafe isletmek o kadar zor bir işki açmayı düşünen falan varsa hiç düşünmeden vazgeçsin ilk konuyu açar arkadasın dedikleri doğru buna benzer bizde cok sorun yaşıyoruz 2 defa üstüste haksız yere ceza yedik kendi kafemizde

filtre konusuna gelince E-FİLTRE'yi tavsiye ederim istediğin siteye istediğin anda izin verebiliyor yasaklıyabiliyorsun ama gayet kullanışlı olduğu için 5 tane progra onaylandı şuana kadar e-filtrwe hala onaylanmadı demosu bile ful gibi nerdeyse aa birkaç eksik var full-ünü alcaz ama hala onaylanmadı gene sorun cıkardiye hala alamadık tib napıyo anlamadım daha...

İnt. kafe ile sorunuz olursa özelden mesaj yazabilirsiniz.

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
vacip42 dedi ki:
Arkadaslar int. kafe isletmek o kadar zor bir işki açmayı düşünen falan varsa hiç düşünmeden vazgeçsin ilk konuyu açar arkadasın dedikleri doğru buna benzer bizde cok sorun yaşıyoruz 2 defa üstüste haksız yere ceza yedik kendi kafemizde

filtre konusuna gelince E-FİLTRE'yi tavsiye ederim istediğin siteye istediğin anda izin verebiliyor yasaklıyabiliyorsun ama gayet kullanışlı olduğu için 5 tane progra onaylandı şuana kadar e-filtrwe hala onaylanmadı demosu bile ful gibi nerdeyse aa birkaç eksik var full-ünü alcaz ama hala onaylanmadı gene sorun cıkardiye hala alamadık tib napıyo anlamadım daha...

İnt. kafe ile sorunuz olursa özelden mesaj yazabilirsiniz.

Bende 3 yıldan Beri e-flitre kulanıyorum vazgeçilmez onaylanmasını bekliyorum.

Beowulf

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Arkadaşım Allah Size Sabır Versin Ne Diyim. Sonuna Kadar Haklısınız. Bu Türkiyede Hiç Bişi Yapılmaz. Yasakçı Zihniyet Nereye Kadar.

Kapat Kepenkleri Derim. Başka Bir İş Bulmaya Çalış . Ama Şu Devirde Oda Zor Ama Ne Diyim Valla Şaşırdım.

Allah Sabır Versin Tekrar!