INTERNAL POWER ERROR Hatası ve Çözümü

okaizm

Öğrenci
6 Ağustos 2015
3
0
1
Windows 10 yayınlandıktan sonra ortaya çıkan lanet olası hata. Bi de o mavi ekranda size : ( yapması yok mu.. İnsanı çıldırtıyor. Neyse ki çözümü var.

“INTERNAL POWER ERROR” hatası hem Windows 10 hem de Windows 8.1’de karşınıza çıkıyor. Dolayısıyla sebebi Microsoft değil, yani bu sefer masumlar. Nedeni ekran kartınız. Evet, hiç aklımın ucundan geçmezdi ama öyle. Eğer ekran kartınızın sürücüsünü silerseniz hata almadığınızı göreceksiniz.

AMD marka ekran kartı kullanıcılarının yaşadığı bu sorun özellikle HD8750M modelinde görülüyor. Sürücüyü silmek sorunu çözüyor gibi gözükse de bu kesin çözüm değil. Sürücüyü silmek, sistemin harici ekran kartınızı görmemesi demektir. Sistem eğer harici ekran kartınızı göremezse dahili ekran kartınızı kullanır. Bu da oyunlarda ve grafik gerektiren işlerde performansın düşmesi demektir.

HP ProBook 450 G1 kullanıyorum. AMD HD8750M ekran kartımın sürücüsünden dolayı Windows 8.1 ve Windows 10’da yaşadığım “INTERNAL POWER ERROR” hatasını aşağıdaki yöntemleri uygulayarak çözebilirsiniz.

Windows 8.1 Çözümü
Tek yapmanız gereken Windows 10’u yüklemeden önce ekran kartının sürücüsünü silmek. Bunun için Denetim Masası > Program Kaldır’a girip AMD Catalyst Control Center’ı silin. Sürücüyü sildiğinizden emin olduktan sonra Windows 10’u yükleyin. Yükleme işlemi bittikten sonra sistem otomatik olarak ekran kartınızın sürücüsünü yükleyecek ve sorun ortadan kalkacaktır.

Windows 10 Çözümü
Burada biraz daha zaman harcayacağız. Bilgisayarınız açılırken Shift’e basılı tutun. Gelişmiş Başlangıç Seçenekleri’ne giripGüvenli Mod’da başlatmayı seçin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Denetim Masası > Program Kaldır’a girip AMD Catalysy Control Center’ı silin. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Windows Update’i açıp ekran kartınız için gelen güncelleştirmeyi yükleyin. Sorun çözülecektir.

Eğer ekran kartınız için güncelleştirme gelmediyse birkaç gün bekleyin, gelecektir. Yine de gelmezse tekrar Windows 8.1 yükleyip, üst başlıktaki yöntem ile sorunu çözebilirsiniz.

İyi günler.

Kaynak: 1 Piksel: INTERNAL POWER ERROR Hatası ve Çözümü