Intel'den 22 çekirdekli işlemci !

22 Çekirdek Abartı mı ?

• Hayır . Abartı değil . Olması gereken buydu .

Kullanılan: 2 33.3%
  • Evet. Fazla Abartı .

• GEYTA 5 Kaldırır mı Abi ?

• Kullanılan toplam oy
    6

Bu konuyu okuyanlar

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Intel, kısa süre önce sadece hayal edilen bir ögeyi, gerçeklikle buluşturuyor. Amerikalı teknoloji şirketin, 22 çekirdekli işlemci mimarisini, kamuoyu ile buluşturmayı amaçlıyor.

İşlemci performansları her yıl belli düzeyde artsa da, Advanced Micro Devices’ın (Herkesçe bilinen ismiyle AMD) yeni nesil Zen işlemcileri, rekabeti akıl almaz seviyede kızıştırdı.

Intel; 22 çekirdekli Xeon E5-2699 v4 mimarisi üstünde çalışmalar yürütüyor. Henüz resmi açıklama yapılmasa, söz konusu mimari, şu anda dünyanın en hızlı yongası olarak biçimlendirildi.

22 çekirdek ibaresini kullansak da; asıl gerçek, sanal mimariyle, kağıt üstünde 88 çekirdekli yapıya adım adım gidildiği yönünde. Ne de olsa her çekirdek, 4 farklı sanal işlemciye destek sağlıyor. Bu mimariden masaüstü işlemciler de, ilk etapta yararlanılmayacak olsa da, server tipi bilgisayarlar muazzam hızdan faydalanacak. Bahsi geçen yongalar, yeni nesil Grafik Yongaları ile birlikte performansta zirveye ulaşacak ve VR (Sanal Gerçeklik) aksesuarları ile uyumlu olacak.

Intel, benzer bir projeye ilk adımını 72-çekirdekli Xeon Phi (20 fiziksel ve 52 sanal işlemci) ile atmıştı.

Amerikalı teknoloji devinin iddiasına göre yeni altın çocuk, Advanced Micro Devices muadillerinden yüzde 40 seviyesinde hızlı olacak. Üstelik yeni işlemci ailesi 14-nanometrelik yapım mimarisine sahip olacak. Bu da, çok daha az tüketim ve çok daha fazla güç anlamına geliyor.

Amerikalı yonga devinin yeni ürününün, beklentileri ne ölçüde karşılayacağını ise zaman gösterecek...

Siz ne düşünüyorsunuz ? 22 çekirdekli işlemci abartı mı ?

Kaynak

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Bence çok iyi olmuş.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Xeon sunucular için bir işlemci. Bizim şimdilik bir işimize yaramaz.

Reaksiyon puanı
227
Profosyonel oyuncu olarak benim işimi görmez. Yüksek Ghz ve Cpu önemli çekirdek sayısı önemli değil. En önemliside Windows 10 uyumu.

Çekirdek sayısı dersen illaki Zen 64 çekirdekleri seçerim gibi duruyor.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Konuyla ilgisi olmayan bir soru sorayım. Bir profesyonal oyuncu, oyun oynamaktan para kazanıyormu?

Reaksiyon puanı
227
Profosyonel oyuncu olup bundan para kazanmaya (çalışırsan) kazanırsın. Ama bir günde değil. Mesela kendinden örnek verim.

Dota'da oynuyorum. Bazı maçlarım dünya şampiyonları ile yarışır. Ama istikrar yok.

Çünkü kendimi geliştirmiyorum gelişime çabalamakta zor. Dota bilmiyorsundur Counter için örnek verim. Adama tek atmak için map var adamları sadece kafadan vurup antreman yapıyorsun ne kadar sıkıcı sürekli aynı şey. Sonra oyunda ezersin herkesi.

Dota takımı 5 milyon dolar kazanmıştı. Counter bilmiyorum.

Bunun dışında Youtube'de yayın yapabilirsin. Uzun vadede ne konuda en iyisini yapıyorsan bi yere gelirsin. Ben oyundan Gtx 950 ve oyuncu setleri kazandım toplasan 1500 tabi amacım bu değilken. Yani iş olarak görmen gerek.

Boş vakitlerini böyle değerlendirirsin. İş haline gelince zevk azalır. Çok emek vermen gerek.

Genelde rahat işten para kazanayım diyorsun ama rahat değil o kadarda. 10+ yılımı verdim ben şahsen.

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
bilgilendirme için sağol. Kafamda bir soru işareti olarak kalmıştı.

Son mesajlar