Intel mi? AMD mi?

Intel mi? AMD mi?

• Kullanılan toplam oy
    460

El Padrino

Dekan
Reaksiyon puanı
70
arkadaşlar yeni bir PC alıcak olsanız bir PC nin en önemli parçası olan ne marka işlemciyi seçerdiniz???

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
VIA C7: Sessiz çalışmaya mahkum, düşük enerji tüketimli, daha az alanda nispeten düşük başarım sağlayan, VIA'nın tüm denetçi yongalarıyla şahane şekilde çalıştığı sistemi her türlü bağlantıya ve özelliğe kavuşturan bir işlemci...

Sheythun

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Berkin Bozdoğan dedi ki:
VIA C7: Sessiz çalışmaya mahkum, düşük enerji tüketimli, daha az alanda nispeten düşük başarım sağlayan, VIA'nın tüm denetçi yongalarıyla şahane şekilde çalıştığı sistemi her türlü bağlantıya ve özelliğe kavuşturan bir işlemci...

Hocam ilk olarak 2005 de duyduk VIA'i. Tayvanlı arkadaşlar o zamandan beri neler yapmış bi bilgin var mı? 1000 doların altında yüksek performanslı laptop yapmanın hayallerini kuruyorlardı...

Valla benim için şu an INTEL ve AMD var, gerisi hakkında bilgim yok. Sadece işlemci olsa iyi anakart ile bütün düşünmek lazım...

AMD'yi seviyorum, kullanıyorum.. Hiç bi sorun da görmedim...

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574
AMD Kullanıcısıyım gayet memnunum ;)

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Selamlar,

Açıkçası VIA ile nispeten düşük performanslı, çok küçük ve hafif dizüstü bilgisayaralar üretmek mümkün. Fakat nedense VIA'nın yongalarını kullanacak 750 gramlık bir makineye 700 dolar vermek yerine 1,2 kg ağırlığında Intel'li bir sisteme 2500 dolar vermek daha çekici geliyor insanlara. Hem de aradaki performans farkı pil ömrü farkıyla oldukça iyi telafi edilebilecekken... Bu konuda yapabilecek birşey yok.

Güzel günler,

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
sessiz olsun performansı iyi olsun çabuk ısınmasın süper daha nolsun :)

dahi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
dergide okumuştum ferrari pclerinde kullnıyormuş ama bizim anakarta ilave edilecek parçaların uyumlugu konusunda intel derim(kamera kartları için)

blackwhite

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Herhalde bu soru tarihe gececek, ilk sorulan soru bu oluyor nedense.Durum ise goreceli.Kisiden kisiye gore degisebilir.Istatistiklere baksak onlar da nekadar tatmin edici ve dogru.Ama su bir gercek.Iki marka da kendini kanitlamis durumda.Ne alirsan al daha cok fiyat ve model uzerinde durmak lazim derim...

El Padrino

Dekan
Reaksiyon puanı
70
blackwhite dedi ki:
Herhalde bu soru tarihe gececek, ilk sorulan soru bu oluyor nedense.Durum ise goreceli.Kisiden kisiye gore degisebilir.Istatistiklere baksak onlar da nekadar tatmin edici ve dogru.Ama su bir gercek.Iki marka da kendini kanitlamis durumda.Ne alirsan al daha cok fiyat ve model uzerinde durmak lazim derim...

ewt haklısın dostum...ama su an için AMD önde... ::)

hadi intelciler nerdesiniz? :)

J3uLuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İnteL Kullanıyorum Ve Memnunum. Ama Amd'yede İlgim var. Amd Genel Başkanı Amd İşlemcı 2oo7 İşmlemci Markası oLacak diye bi AçıkLama Yapmıştı. Ve Biraz Ayıktıysam Duruma Amd Ve İnteL birbirine Gıcık  :)  Kısa Bi Açıklama Yapacam Bu Konu Hakkında ;

İşlemci endüstrisinin son üç dört yılına Baktıgımızda Rekabetın yarattıqı etkının olması gerektiqi Kadar Ciddiye Alınmadıqını Görebılırız. Ikı Dev InteL Ve  Amd.  Amd sunuculardan dizüstlerine kadar çeşitli alanlarda yaptığı yeniliklerle Intel'i şaşırtmayı başarmış görünüyor Şu An. Intel Amd Core Mıcro Mımarısını Hafıfe aLmıştı Ve Bu Yüzden Masaüstü, İşistasyonu Ve sunucu Alanındakı Lıderlıqını Amd ye Kaptırmıştı.. Pc'i Takip edenLer Bunu HatırLarLar. AMD'nin Intel'i, ilk dört çekirdekli işlemciye sahip olmak için "sahte" dört çekirdekli işlemcileri (temelde iki çift çekirdeklinin birleştirilmesi) aceleyle piyasaya sürmekle suçlaması, AMD'nin liderliği rehavete kapıldığı için kaybettiği hissini silemedi. Intel'in bu kadar çabuk ve sert bir şekilde tepki verebileceğini düşünmüyorlardı. Ama Sonuç Ortada işte..

Amd nın Şu Anki hedefi,İşlemcı pazarına sert bir darbe vurmak. Ve bunun için kaynaklarını yeniden yapılandırıyor.  bı Sıteden Alıntı Verecem. Aşşağıda; Amd'ın Uğraşı...

AMD'nin açık bir şekilde işlemci pazarında sert bir darbe vurmak için kaynaklarını yeniden yapılandırdığı ortada. Bu darbe özellikle Barcelona ve onun masaüstleri için olan kardeşi Agena/Agena FX işlemcilerin "gerçek" dört çekirdekli oldukları üzerine kuruluyor. Pek çok meraklı kullanıcı ve geliştirici kendi sisteminin gerçek dört çekirdekli ya da Intel Clovertown/Kentsfield modellerinde olduğu gibi iki çift çekirdeklinin birleşiminden oluşmasını çok önemsemez. AMD burada pazardaki yerini güçlendirmek için Opteron/Athlon stratejisinin temel özelliklerinden yararlanacak. AMD'nin iddiasına göre gerçek dört çekirdekli işlemciler şu an pazarda bulunan iki çekirdekli Opteron serisi işlemcilerden daha fazla güç tüketimi yapmayacak, yani firma modele göre 68 watt, 95 watt ve 125 watt sınırlarının içinde kalacak. Güç sınırlarının kararlı olması özellikle girişimci (enterprise) alanında çok önemli, bu sayede firmalar iki çekirdekli Opteron sistemlerini (AMD dört çekirdekli işlemcilerini Soket 1207 ve AM2 yapılarında sunacak) dört çekirdekliye kolayca ve soğutma sorunlarını düşünmeden yükseltebilecekler. Bu açıdan bakıldığına Barcelona güncellemesi kasayı aç işlemciyi değiştir kasayı kapat şeklinde olacak.

Intel yakın zamanda aynı stratejiyi Xeon DP çift çekirdek ve dört çekirdek işlemcilerini ısıl tasarım gücü (TDP) "80 watt veya daha düşük" olarak belirleyerek uygulamıştı. Fakat Intel bu konuda AMD kadar kararlı değil ve dört çekirdekli işlemcileri arasında değişen güç gereksinimleri uygulamak zorunda kalıyor: Örneğin, firma 2007'nin birinci çeyreğinde duyuracağı LV 5310 dört çekirdekli modelinin 50 watt olan TDP değeri iki çekirdekli sürümü LV 5148'de 40 watt'a düşüyor. Bu sayılardan çıkarılacak bir başka sonuçta artık AMD kullanıcıları sadece düşük güç tüketimi özelliğiyle kendine çekemeyecek.

Evet Arkadaşlar. Amd 2oo7'ın İşlemcı Markası oLacakmı? MerakLa ßekLıyoruz. Benım Amd ye Karşı Bı Sempatım Var Nedense  :) Ve Amd yi destekleyelim diyorum... Bu arada Kısa bi açıklama demiştim ama.. Pardon  ;)

Denizhan Dakılır

Profesör
Reaksiyon puanı
23
AMD sistemleri genellikle yüksek perfonmanslı olduğu için AMD Shrek 3 gibi bir oyun böyle bir işlemcide yapıldıysa kesinlikle AMD.Çünkü Shrek 3 çok fazla sistemi yormuyor ama Directx10 la yapmak biraz zor olucaktır.O zaman
Shrek 3 ün arkasında tek bir şey olabilir AMD. AMD nin genel özelliklerini herkes bilir hele bu son çıkan işlemci ise herşeyiyle göz kamaştırıyor

J3uLuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Denizhan Dakılır dedi ki:
AMD sistemleri genellikle yüksek perfonmanslı olduğu için AMD Shrek 3 gibi bir oyun böyle bir işlemcide yapıldıysa kesinlikle AMD.Çünkü Shrek 3 çok fazla sistemi yormuyor ama Directx10 la yapmak biraz zor olucaktır.O zaman
Shrek 3 ün arkasında tek bir şey olabilir AMD. AMD nin genel özelliklerini herkes bilir hele bu son çıkan işlemci ise herşeyiyle göz kamaştırıyor

Evet Üstün Oyun Performans'ı Diye VurguLamıştılar...

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Selamlar,

J3uLuT dedi ki:

- Şrek 3 bir film olarak daha fazla AMD ile anılıyor.
- O filmlerin yapımında kullanılan bilgisayar/işlemci/çekirdek sayısını duysanız oracıkta bayılırsınız. AMD'nin tercih sebebi çoklu işlemci sistemlerine Opteron ile çok daha iyi hakim olmalarından (bunu başka yerde desem çok tepki çekerim, kendini intel'e satmış çok arkadaş var basından. ben yiğit katliamı yapıp haklarını mirasçılara dağıtanlardanım) geliyor. Fiziksel olarak tek bir bilgisayarda 16 çekirdek, animasyoncuların çalışmasını biraz rahatlatır :)
- Filmden bahsediyorsak DirectX 10'u geçtim, yapım aşamasında Windows'un bile adı geçmez. Genellikle Unix/Linux tabanlı makinelerde çalışılır. Zira bilmemkaç çekirdekli sistemde işlemci başına bilmemkaç GB veriyi Windows ve/veya 32 bit bir işletim sistemiyle idare etmek zor olur.
- Filmin esas üretiminde ise render işlemlerini yapan çiftlikler var.

Velhâsılıkelâm, AMD daha fazla büyümek istiyorsa bir şekilde reklam ve pazarlamaya önem vermeli. Sonuçta karşısında gerçekten "dünyanın en iyi işlemcisi" yok, en büyük pazarlama kampanyası var.

Güzel günler,

El Padrino

Dekan
Reaksiyon puanı
70
Berkin Bozdoğan dedi ki:
Selamlar,

J3uLuT dedi ki:

- Şrek 3 bir film olarak daha fazla AMD ile anılıyor.
- O filmlerin yapımında kullanılan bilgisayar/işlemci/çekirdek sayısını duysanız oracıkta bayılırsınız. AMD'nin tercih sebebi çoklu işlemci sistemlerine Opteron ile çok daha iyi hakim olmalarından (bunu başka yerde desem çok tepki çekerim, kendini intel'e satmış çok arkadaş var basından. ben yiğit katliamı yapıp haklarını mirasçılara dağıtanlardanım) geliyor. Fiziksel olarak tek bir bilgisayarda 16 çekirdek, animasyoncuların çalışmasını biraz rahatlatır :)
- Filmden bahsediyorsak DirectX 10'u geçtim, yapım aşamasında Windows'un bile adı geçmez. Genellikle Unix/Linux tabanlı makinelerde çalışılır. Zira bilmemkaç çekirdekli sistemde işlemci başına bilmemkaç GB veriyi Windows ve/veya 32 bit bir işletim sistemiyle idare etmek zor olur.
- Filmin esas üretiminde ise render işlemlerini yapan çiftlikler var.

Velhâsılıkelâm, AMD daha fazla büyümek istiyorsa bir şekilde reklam ve pazarlamaya önem vermeli. Sonuçta karşısında gerçekten "dünyanın en iyi işlemcisi" yok, en büyük pazarlama kampanyası var.

Güzel günler,

bilgilendirici açıklamaların için cok tesekkurler berkin bozdogan ;) :)

combata

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bence bu soru biraz şaçma olmuş çünkü hemen hemen her sene ikisinin arasındaki fark değişiyor 2002 ye kadar intel iyi iken 2002 den 2006 ya kadar athlon serisi ile amd öne geçmişti, geçen sene ise core 2 duo larla intel öne geçti ve amd buna cevap veremedi ekim ayında ise amd nin yeni işlemcileri barcelonalar gelecek ve amd yeniden öne geçecek gibi görünüyor.Yani hersene değişen bi durum bu.Şimdiki zaman için konuursak 150 dolar ve üzeri işlemcilerde intel daha iyi 150 dolar altı işlemciler için amd fiyat/performans açısından daha iyi.

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Bizim mahalle komple AMD ci I ntel alan olur evinin önüne çöp atıyoruz. B)

faruk_gs_01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
AMD yi severek kullanıyorum :yes: ama param olsa kesinlikle İntel alırım :D
Paraya ihtiyacım var. :helpsmilie::hammer: