intel hd graphics 4000 + amd radeon 7600m kapanma sorunu

ferhat1123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar,
Samsung NP350V5C-S0DTR Intel Core i5 3210M 2.5GHz 4GB 750GB marka laptopa sahibim.
AMD ekran kartı driverinı güncellemeye çalıştığım zaman 1-2 dakika sonra ekran gidip geliyor ve kapanıyor. Sonrasında aygıt yöneticisi üzerinde kontrol ettiğimde yüklenmiş gibi görünüyor ancak yine aynı şekilde kapanıyor. Aygıt yöneticisinden kaldırınca kapanma durumu geçiyor. DDU ile tüm ekran kartlarını kaldırdım ve driverları intelin ve amd'nin sitelerinden indirip denedim yine aynısı oluyor. Windows 10 pro yüklü ikende durum aynı windows 8.1 yükledim yine aynısı oluyor. Bu arada aşırı ısınma söz konusu da var. Garantisi olmadığı için herhangi bir laptop tamircisine fan temizliği ve bakım yaptırdım ancak ne kadar yaptılar emin değilim. Altında rampage marka bir harici fanda ekli olduğu halde yine sıcaklık fazla. Boştayken 70-80 arası, video izlerken de 90 ve üzeri derecelerde oluyor. Driver programlarınıda denedim ancak aynı şekilde ekran donması oldu.

Sorun yazılımsal mı donanımsal mıdır?
Teşekkürler.

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
Selamlar,
Samsung NP350V5C-S0DTR Intel Core i5 3210M 2.5GHz 4GB 750GB marka laptopa sahibim.
AMD ekran kartı driverinı güncellemeye çalıştığım zaman 1-2 dakika sonra ekran gidip geliyor ve kapanıyor. Sonrasında aygıt yöneticisi üzerinde kontrol ettiğimde yüklenmiş gibi görünüyor ancak yine aynı şekilde kapanıyor. Aygıt yöneticisinden kaldırınca kapanma durumu geçiyor. DDU ile tüm ekran kartlarını kaldırdım ve driverları intelin ve amd'nin sitelerinden indirip denedim yine aynısı oluyor. Windows 10 pro yüklü ikende durum aynı windows 8.1 yükledim yine aynısı oluyor. Bu arada aşırı ısınma söz konusu da var. Garantisi olmadığı için herhangi bir laptop tamircisine fan temizliği ve bakım yaptırdım ancak ne kadar yaptılar emin değilim. Altında rampage marka bir harici fanda ekli olduğu halde yine sıcaklık fazla. Boştayken 70-80 arası, video izlerken de 90 ve üzeri derecelerde oluyor. Driver programlarınıda denedim ancak aynı şekilde ekran donması oldu.

Sorun yazılımsal mı donanımsal mıdır?
Teşekkürler.
Bende de Intel HD 4000+AMD Radeon 7600m ekran kartları var.Geçenlerde Windows 8.1'de iken atikmpag.sys adlı mavi ekran hataları aldım.Windows 7'de de denediğimde aynı sorunla karşılaştım.Windows 10'da da durum böyle.Muhtemelen bu ekran kartları sorunlu.Güncellemeye çalışınca başınıza iş çıkıyor.Sorunlardan Linux Ubuntu'ya geçerek şimdilik kurtulmuş gibiyim.Bu arada bende de aynı şekilde fazla ısınma sorunları göze çarpıyor.Termal macununu falan da yeniledim ancak pek etkisi olduğu söylenemez.Sorun muhtemelen yazılımsal.Ben bu sorunlardan artık bezdim,çok başımı ağrıttı ekran kartı sorunları...
Malesef bir çözüm sunamayacağım ancak dediğim gibi Linux dağıtımlarından birini de deneyebilirsin.O da ne kadar işini görür bilemem.

ferhat1123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok teşekkür ederim bilgi için, galiba çözüm bulamayacağız :/

dokumacı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok teşekkür ederim bilgi için, galiba çözüm bulamayacağız :/
Merhaba, ben de aynı sorunu yaşayanlardanım. Aynı cihazım ve windows 4000 HD + AMD 7600M ekran kartım var. Geçen sene oyun oynarken ekranda değişik çizgiler belirdi daha sonra AMD 7600M aktif iken oyun açtığımda mavi ekran almaya başladım. AMD 7600M ekranı devre dışı bırakınca temel ekran kartı ile COD 2 gibi oyunlar açabiliyorum. Ama oyun esnasında grafik performansı bazen kötüleşiyor. Sizce oynamaya devam etmeli miyim?