• GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!

[İnceleme] Huawei HG8245X6 Wi-Fi 6 Modem ve ONT Cihazı

Bu konuyu okuyanlar

atkaksoy501

Müdavim
Katılım
31 Mayıs 2018
Mesajlar
2,622
Çözümler
1
Reaksiyon puanı
4,069
Puanları
113
Merhaba değerli SDN Forum kullanıcıları. Bugün sizlerle farklı bir cihaz incelemesiyle beraberim. Bu incelemeyi @Jarvisit abimin önerisiyle yapıyorum. Bu yazımda sizlere yaklaşık 5 aydır kullandığım Huawei HG8245X6 ONT Cihazından bahsedeceğim.

1615906575503.png


Bu cihaz bana Superonline tarafından sağlandı. Kendisi bir ISS tarafından verilen bir cihaz olmasına karşın çok üst seviye ve kaliteli. Cihaz, sadece eve kadar fiber (FTTH) altyapılarda kullanılabiliyor. Çünkü üzerinde bir WAN girişi yok, Optik giriş var. Bu optik girişe binanın altından gelen sarı, ince fiber kablosu bağlanıyor direkt olarak. Bu sayede internetinizin stabilitesi daha iyi ve ping değerleri daha düşük oluyor. Cihaz pek çok modem/router’a kıyasla çok hızlı açılıyor. Yaptığım testlerde 30sn civarında bir sürede bilgisayarıma internet bağlantısı gelmiş oluyor.

1615906715019.png


Cihazın arkasındaki giriş çıkışlardan bahsedeyim. Görünüşü bozmaması için bir kapak arkasına gizlenmiş optik giriş, 2 adet sabit telefon için çıkış, 4 adet LAN çıkışı, 1 adet USB girişi ve 1 adet de güç girişi bulunuyor. Cihazın arkasındaki LAN portlarının 1 gigabit destekli olduğunu da belirtmeliyim. Yani fiberin nimetlerini rahatça alabiliyorsunuz bu cihazla.


Gelelim cihazın kablosuz teknolojisine. Wifi 6 destekli bu cihaz, 2.4 ve 5 Ghz bantlarını destekliyor. Bu sayede kablosuz bağlantıda bile çok stabil ve hızlı internete erişebiliyorsunuz. Kablolu ve kablosuz bağlantı testlerimden yazımın sonunda bahsedeceğim.


Gelelim modem arayüzüne. Arayüze ilk giriş yaptığımızda bizi şöyle bir ekran karşılıyor:
arayüz giriş.png


Bu ekrandan cihazın durumu hakkında kısa bir özeti görebiliyor ve ayarlara hızlıca geçiş sağlayabiliyoruz. Oldukça sade bir arayüz görebileceğiniz üzere.

Sistem bilgileri bölümünde ise farklı alt kategoriler olduğunu görüyoruz. Hızlı hızlı geçeceğim.

sistem3.png
sistem5.png


Burada ikinci portta 100mbps yazmasının sebebi, o porta bağlı olan bilgisayarımın ağ kartının desteklediği hızın bu olmasından kaynaklı :)

Ayarlar kısmını da hızlıca geçiyorum.

ayar5.png
ayar6.png


Üst resimdeki wifi ayarları hakkında bir bilgi vermek istiyorum. Normalde cihazı ilk açtığınızda tek bir SSID oluyor. Yani tek wifi ağı üzerinden destekleyen cihazlara 5Ghz, desteklemeyenlere de 2.4Ghz bandından internet verebiliyor. Ancak ben hangi cihazı hangi bantta kullandığımı bilebilmek için kendim ekstra ağlar oluşturdum bu ayar menülerinden :)

Alt resimdeki otomatik wifi kapatma özelliğine de değinmek istiyorum. Modemle aynı odada yaşadığımdan gece uyurken wifi sinyallerinin açık kalmasını istemiyorum. Bu yüzden bu özelliği gece wifi kapalı olacak şekilde ayarladım. Saati geldiğinde otomatik olarak wifi kapanıyor, saati geldiğinde de açılıyor. Çok kullanışlı benim gibiler için.

Şimdi de gelelim hız ve ping testlerine. Kullandığım paket Superonline 200Mbps download/10Mbps upload paketi. Ankara'da ikamet ediyorum. Burada paylaştığım testleri 2.5Gigabit destekli ağ kartımı modeme CAT7 kablo ile bağlayarak yaptığımı belirtmek isterim.

Standart speedtest:

16.3.21 speedtest.png


Burada neden downloadın iki kat yüksek çıktığını şu yazımda açıklamıştım: Superonline Hız Testi Numarası

Cmd üzerinden ping testleri:

1615907309436.png

Yine aynı bilgisayardan bu sefer wifi6 5Ghz ile bağlanarak aynı testleri gerçekleştiriyorum:
1615907542929.png


Görüntü ekleme sınırına ulaştığımdan dolayı ping testlerinin ekran görüntüsünü ekleyemiyorum. O yüzden yazı ile paylaşacağım.

Ping statistics for 1.1.1.1:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 47ms, Maximum = 47ms, Average = 47ms

Ping statistics for 8.8.8.8:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 49ms, Maximum = 52ms, Average = 49ms

Ping statistics for vie.valve.net:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 45ms, Maximum = 47ms, Average = 46ms

Gördüğünüz gibi wifi6 teknolojisi ile birlikte neredeyse kablolu internetle aynı performansı alıyorum.

Özetle,
Cihaz tamamen şans eseri kullanıcılara dağıtılıyor. Benim şansıma bu cihazı kullanabiliyorum :) Gerçekten wifi kalitesi olsun, özellikleri olsun çok dolu ve üst seviye bir cihaz. Genel olarak oldukça memnunum hiçbir sıkıntı yaşamadım. Umarım sizlere de böyle cihazlar denk gelir ve siz de bu kalitenin tadına bakarsınız :) Umarım yazım sizler için faydalı olmuştur. Başka konularda görüşmek üzere...
 

thelordof

Asistan
Katılım
12 Kasım 2016
Mesajlar
364
Reaksiyon puanı
62
Puanları
28
Bu modeme kendi router'ımızı rahatca bağlıyabiliyoruz değil mi?

Bir de HG8245X6 'in 2.4 ve 5ghz de ki teknik mbps değerlerini biliyor musunuz? Herhangi bir yerde göremedim.

Online oyunlarda kaç ping alıyorsunuz? Bölge sorumlusu oyuncu olan kullanıcılarıma sorduğumuz da 20-25ms 'i geçmiyor demişti.
 

atkaksoy501

Müdavim
Katılım
31 Mayıs 2018
Mesajlar
2,622
Çözümler
1
Reaksiyon puanı
4,069
Puanları
113
Bu modeme kendi router'ımızı rahatca bağlıyabiliyoruz değil mi?

Bir de HG8245X6 'in 2.4 ve 5ghz de ki teknik mbps değerlerini biliyor musunuz? Herhangi bir yerde göremedim.

Online oyunlarda kaç ping alıyorsunuz? Bölge sorumlusu oyuncu olan kullanıcılarıma sorduğumuz da 20-25ms 'i geçmiyor demişti.
Maalesef sorularınızın tam bir cevabı yok bende. Başka bir router bağlamayı denemedim.
Macbook Air 2020 ile Wifi6 + 5Ghz bağlantıda 1200mb/sn aktarım hızı gösteriyor. Wifi6 + 2.4Ghz seçtiğimde ise bu değer 154 mb/sn oluyor. Modem ile bilgisayar arasında herhangi bir engel olmadığını ve aralarında yaklaşık 2 metre bulunduğunu belirtmek isterim. Ancak odada çalışan çok fazla elektronik alet olduğundan 2.4 Ghz çok düşük çıkmış olabilir.

Online oyunlarda kablo ile bağlanıyorum ancak wifi denemesi de yapmıştım. Yine modemle dip dibe olan ve Wifi6 + 5Ghz bağlantıyla bağlanan bilgisayarımda ping değerleri 1-3ms civarında fark etmişti. Yani kullanıma etkiyen bir farkı yok. Riot Tr sunucularına ortalama 15-20ms, csgo oyununda ortalama 50-55ms gibi değerler alıyorum örnek olarak.
 

emaldemir

Öğrenci
Katılım
16 Eylül 2022
Mesajlar
1
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Yaş
33
Merhabalar, Hocam bendede aynı modem var, bahsettiğiniz gibi oldukça güçlü bir modem, bende robot süpürge var sürekli 5g'yi görüyordu 2.4'e çekene kadar canım çıkmıştı :) şunuda belirteyim bende de 100mbit internet var 200mbit gösteriyor. fakat farklı sunucularda hız testi yapınca gerçek hız olan 100mbit çıkıyor. Zaten indirme hızında 12mb/s'yi geçmiyor.

Benim sormak istediğim soru şu, bu modemde nasıl port açabiliriz, (torrent için, herhangi bir numara işimizi görür. ör: 55555, 55556 vs) ben internetten bakarak baya bir denedim, kendi çapımda bilgimde var, açıyorum olmuyor, deniyorum olmuyor, neredeyse her yolu denedim, genel olarak bu modemin port açma sıkıntısı var deniliyor. Müşteri hizmetleri üzerinden de port açık deniliyor (Kendilerinede port açtırıldı) ancak açık port kontrol sitelerinde kapalı görünüyor. sizede zahmet olmazsa port açmayı denermisiniz.

İyi forumlar.
 
Üst