İnanmak... Ateist

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

seciL

Dekan
Reaksiyon puanı
102
Haydin birazda bu kelimeyi içeren yorumlar yapalım ne dersiniz?
Gerçekten inançsız yaşanırmı?
Ateizm varmıdır?

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
asla inançsız yaşanmaz...

yaradan ın olmadığını idda etmek bile bir inançtır

ateistler bile fakında olmadan bunu yapıyorlar yani birşeye inanıyorlar ..

ateizm malesef vardır ama niye varolduklarını onlar bile bilmezler ...

DaY_WalkeR

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Bence bu inançları konuşacağımıza dinimizin güzelliklerini konuşalım..

armess

Asistan
Reaksiyon puanı
0
**Ateizm ateistlere göre evet vardır onlar doğa üstü hiç birşeye inanmazlar onlar için önemli olan neden sonuç ilişkisidir ALLAHın varlığına inanmayan bir inanıştır...
inançsız yaşanmaz tabi ki ateistlerde inançsız değil onlar inandıkları yada inanışları tanrı yoktur doğa üstü herşey bir neden ve sonuç ilişkisine bağlanarak açıklanmalıdır...
(bu arada bilgim dahilinde konuştum kişisel bi aktarım yoktur...)**

armess

Asistan
Reaksiyon puanı
0
DaY_WalkeR_15 dedi ki:
Bence bu sapkın inançları konuşacağımıza dinimizin güzelliklerini konuşalım..
**Aslında bunlar konuşulmalı o zaman kendi dininin anlam ve önemini daha iyi anlamış olursun...**

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Bu arada dinimizin büyüklüğünü ispatlayan bişeyde diğer inanışlarından dönen çoktur (inanışını tam bilen tam bağlı olanlardan) ama gerçek müslümanlığı bilipte dönen pek yoktur ;)

seciL

Dekan
Reaksiyon puanı
102
herkesin yorumuna saygım vardır.Herkes yorumlarına ve dogrularına kendi penceresinden bakar... aslında ona inanmayan tek bi kişi dahi olmadıına eminim..ama insanların kabullenemediii bazı şeyler vardır
yada ne bilim kendisiyle bağdaştırmadıı şeyler..

TozyeT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bdco dedi ki:
Bu arada dinimizin büyüklüğünü ispatlayan bişeyde diğer inanışlarından dönen çoktur (inanışını tam bilen tam bağlı olanlardan) ama gerçek müslümanlığı bilipte dönen pek yoktur ;)
Turan Dursun müftü iken ateist oldu ;)

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Geçen ateistlerin sitesine gittim, Şöle bi yan konu vardı

Atesitlere SSS(sıkça sorulan sorular)

Sırf mantıktan yola çıkmışlar,Ama bi açıklarını yakaladım
diyorki:
[quote author=Ateistler]Eğer Tanrı varsa,
Ondan daha büyük bi Tanrıda vardır(onu yaratan)
Ve ondanda daha büyük bi Tanrı vardır(onu yaratan)
Dersek bunun sonu gelirmi?
[/quote]
Kısaca soru şu:
Bizi yaratan Tanrı ise Tanrıyı kim yarattı? Sonuçta MADDE nasıl oluştu?
------
Bunun cevabını kim bulabilir ki!!!!!!!!!!!!!? Onlar burdan sonrasınıda düşünüyor...
anla artık, onu çözemiyorsan, Evren yaratalışında Mantık diye bişey bulamıyorsan,Bizi yaratan kısıtlı zekada yaratmışki Cevabı bulamıyorsun
Hangi birimiz bu sorunun cevabını bulabilir ki!!!?

O zaman burda Mantık U dönüşü yapıp Gereken olur
Nedir Gereken?
Cevap: Boşver kardeşim, Sonuçta bu sorunun Cevabını bulamassın,Hiç kimse bulamaz!!

Diyelimki Kendi Kendine türeyen bi madde buldular,Bu kez soru şöyle olur
O maddenin kaynağı nedir,Onu kim yarattı
Soru hep bu şekilde gidicekse Cevap bulamassınki!!

Aslında kendilerini çok zeki ve tanrıdan üstün görmek istedikleri için,Ateist oluyorlar,Tanrıyı silmek istiyorlar çünkü ondan korkuyorlar

Not: Sonradan farkettim yanlış anlaşılabilir diye, Ufak bi düzenleme yaptım,Ama zaten kimse yanlış anlamamış

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
[quote author=TozyeT]Turan Dursun müftü iken ateist oldu ;)
[/quote]
Sınav filmindeki Kolsuz Levo'yu bilirmisin
O adamda belliki okulu Levo gibi bitirmiş(kopya çekerek)
Bilmediği için kibir onuda kapmış!

Kibir=Kendini beğenmişlik

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
bence Allah ın varlıgını veya yoklugunu ispatlamak mümkündeğildir.ya var deyip mantık aramıyacaksınız yada yoktur diyeceksiniz...

bir yorumda ; eğer allah bizim onun varlığında şüphe duymamızı istemeseydi bu konuları acmamıza gerek olmazdi mademki konusuyoruz demekki bu konuda konusmalarımızda daha güzel bir inancı doguracaktır

sonuçda herkes istediği gibi düşünür bu da ayrı bir güzellik (şiddet baskı olmadıgı sürece)

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Konu Allah(c.c)'ın varlığının ispatı değil

Kör olmak isteyenler için Allah(c.c)'ın ispatı yoktur!
Görenlere bolca ispat vardır..
Sayılarını sayamazsın bile ama Körler bunlara Tesadüf der
Onlara göre Hayat Tesadüflerden ibarettir!

Onları küçümsemem,Onlardan ibret alırım!
---------------------------
Tuğbagaleri ye Katılmıyorum ve Eğer üstte belirttiğim şekilde Katılmıyorsam,Diğer yazdıklarınada Katılmadığım çok rahat bişekilde anlaşılabilir
hele O yorum bana göre çok saçma
Allah(c.c)ın yaptığı imtihanlara, Sen şüphe duyduğu kavramını koymuşsun............

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
şimi cevap verecem anlaşılmamaktan kaynaklı polemik olacak aslında raiting açısından iyi olur ama cekemem şimdi...:)

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5
benim şu an ateist bir arkadaşım var gayet düzgün bir ortamda sohbet ediyoruz birbirimizi anlamaya çalışıyoruz bakalım onun hayatında köklü bir değişim yapabilecekmiyim ama ben şuna inanıyorum ki her insanın içinde büyük yaratıcıya sığınma içgüdüsü vardır

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Ateistler dedi ki:
Eğer Tanrı varsa,
Ondan daha büyük bi Tanrıda vardır(onu yaratan)
Ve ondanda daha büyük bi Tanrı vardır(onu yaratan)
Dersek bunun sonu gelirmi?
Kısaca soru şu:
Bizi yaratan Tanrı ise Tanrıyı kim yarattı? Sonuçta MADDE nasıl oluştu?(bunun cevabını kim bulabilir ki!!!!!!!!!!!!!?)

hayırlı sabahlar arkadaşlar
şimdi ben sizlere bir soru sorayım

hareket halinde bir tren düşünün.
ben size soruyorum

en arkadaki vagonu kim çekiyor?
elcevap:bir öndeki
öndekini kim çekiyor
önündeki
......
......
.....
peki en öndekini kim çekiyor?
buyrun ateistlere verilebileccek en güzel cevap bu olsa gerek.

gelelim tugbegaleri'nin meselesine

siz yolda giderken yolun kenarında 2adet tuğla üst üste konmuş olarak görseniz ne düşünürsünüz?

bunu mutlaka bir kimse üst üste koymuştur dersiniz öyle değil mi?

peki bu kadar mükemmel ve kusursuz bir biçimde yaratılan insan Allah'ın varlığını ve ya bir yaratıcını varlığını isbat etmez mi?

DaY_WalkeR_15 dedi ki:
Bence bu sapkın inançları konuşacağımıza dinimizin güzelliklerini konuşalım..

maalesef ne kadar da sapkın inanç olsada buna inanlar mevcut
biz burda ateistliği değilde allah'ın varlığına delillerin neler olduğunu paylaşabiliriz
bence yerinde bir konu

saygılarımla

mozasur

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Şimdi ateistlere en güzel cevap; Okyanusta bir gemiyle yolculuk ediyorsunuz birden fırtına kopuyor ve koca koca dalgalar üzerinize geliyor o anda kimden yardım dilersiniz yada deprem olurken vs. insanın derinliklerinden ALLAH kelimesi otomatikmen ortaya çıkmazmı başka kimden yardım istenebilirki yaratılış fıtratımız bu şekilde yani başka bir şeye inanabiliriz ama kendimizi kandırırız gerçek anlamda başka bir yaratıcıya (yapmacık yaratıcıya) gerçek anlamda kimse inanmaz inanıyorum diyen varsa kesinlikle yalandır ve kendini gerçek anlamda derinlemesine analiz etsin kesinlikle öyle birşey olamaz. Yukarıdaki soruya başka bir cevap bulmak imkansız.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
TozyeT dedi ki:
bdco dedi ki:

Müftü demek illa ki müslüman demek değildir. ;)

Böyle şeyleri konuşmaktan çekinmeyin arkadaşlar ve konuşurken de hakaret etmeyin. İslam peygamberi her türlü ateistle en güzel ahlakla konuşmuştur. Ama bunu ezberden de yapmayalım, güzel ahlak demek, her denilene "evet" demek değildir. İslam akıl ve bilim dinidir. Daha doğrusu öyle olması gerekir. (Malesef şu anda pek de öyle değil.) Aynı zamanda bir nedensellik dinidir; yani hiç bir şey bir tesadüf değildir ve nedeni vardır. Dolayısıyla "bu kesin böyledir, sebebini bilmiyorum ama böyle işte, araştırma, sorma öğrenme" gibi bir mantık yoktur İslam'da. Mutlaka sorulması ve öğrenilmesi gerekir. Örneğin "niye 5 vakit namaz kılmak zorundaymışız" gibi bir soru sorulmalıdır, çekinilmemelidir. Hatta İslam buna teşvik etmektedir.

Mehmet'in verdiği tren örneği çok güzel onu da ayrıca tebrik etmek istiyorum.

Kur'an ın iddiasına göre herkes yaratıcısını bilir. İddia diyorum çünkü bir yaratıcı inancı olmayanlar bunu reddederler. Ancak onlar da kendilerinin herşeye yeteceklerini zannetmelerinden kaynaklanır. Yani aslında üzerlerinde bir güç olduğunu bilirler ancak bunu kabullenmek istemezler. En çarpıcı örneğini İslam öncesi Araplar'dan verelim. O dönemin Arapları, İslam henüz ortada yokken, hatta henüz Resulallah dünyaya gelmemişken dahi yazışmalarına "Bismillah" sözüyle başlarlardı. "Seni kim yarattı" diye sorulduğunda "Allah" cevabını verirlerdi. Ancak putlara tapıyorlardı değil mi? Yani onların tanrıları putlardı. Olayı bu kadar çarpıcı yapan, İslam öncesi Arap ateistlerinin "tamam Allah bizi yarattı ama o bizim rabbimiz* değil, bizi kendi başımıza bıraksın" demeleridir. Yani aslında ateistler inkar da etseler kalben kendilerinin üstünde ve herşeyin üstünde bir güç olduğunu bilirler fakat gururlarına yediremezler. (*rab: öğretici, eğitici, yol gösterici kelime anlamıyla kullanılmıştır)

Ateistler aynı zamanda İslam'ın materyalini kullanmaktadırlar; nedensellik. Ancak onu da bir yerde kesmek zorunda kalırlar. Örneğin "depremler eteklerin boyu kısaldı diye olmaz" diyen tarih hocam vardı bir adet. Sorulduğunda ise yanıt şudur: "deprem olur çünkü fay hatları vardır ve onlar kırılınca deprem olur". Peki fay hatları neden vardır; taş tabakanın üzerindeki ağırlığın basınç etkileri ve sürekli değişimden. O neden o neden.. diye sonuna kadar gidilir. En sonunda hiç bir yere varılamaz, çünkü bir yerde tıkanır. Nihayetinde, bilim dünyasında anlaşılmıştır ki her yeni keşifte aslında onlarca yeni soru keşfedilmiştir.

Böylece aslında her anlamda mükemmel olan bu düzeni bir tesadüfe bağlamanın akılsızlık olduğunu söyleyenler bile bilirler. Hatta tesadüf olduğu düşünülse bile kozmik özü taşıdığı iddia edilen ve big bang olayını gerçekleştiren noktanın nereden çıkgeldiği ve mekansızlıkta nasıl bulunduğu, sonra onun bulunduğu şekilde başka noktaların bulunabileceği gibi sorular hiç hesaba katılmamıştır, katılmaya korkulmuştur.

Malesef zaman içinde müslümanlar da "sebebini yalnız Allah bilir, böyle şeyleri sormayalım dinden çıkarız, sormak bize düşmez, biz anlayamayız" gibi anlayışlar içine girip kapılarını bilime kapatmıştır. Halbuki bilimin olmadığı ortamda İslam çok zararlı boyutlara ulaşmıştır cehalette.

Bir de örnek vereyim; hani genelde ateistlerin "Allah kaldıramayacağı bir taş yaratabilir mi" veya "kendi benzerini yaratabilir mi" gibi meşhur ve kendilerine göre paradoksal sorularından bir tanesine..

Not: Aşağıdaki olay tamamen gerçektir, bir çok ravinin kaleme aldığı hadis kaynaklarında okunabilir.)
Allah inancı olmayan birisi, islam peygamberinin (saav) 7nci kuşaktan bir torunu olan bir alime bir soru sormaya gelir. "Allah dünyayı küçültmeden, yumutayı da büyütmeden dünyayı yumurtaya sığdırabilir mi?" şeklindeki sorusunu sorar. Sonra alim ona etrafı gösterir ve ne görüyorsun diye sorar. O da boylu boyunca neler gördüğünü anlatınca der ki: "senin gözün bir mercimek kadardır; bu kadar şeyi bir mercimek tanesine sığdıran Allah dünyayı da yumurtaya sığdırır."

Aslında hikaye burada bitebilir ama başka kaynaklarda öncesi de var. Önce bir müslüman gelir aynı soruyu sormaya. Aynı alim ona der ki: "Sorunun soruluşunda mantıksal hata vardır, o yüzden bu sorunun cevabı yoktur."
(Şöyle düşünün; 2 elma bir armut daha kaç karpuz eder gibi bir soru.)
Sonra bu olayı gören üçüncü şahıs "ey Resulullah'ın oğlu! İki kişi geldi aynı soruyu sordu sen ikisine de değişik cevap verdin hikmeti nedir" diye şaşkınlığını dile getirdi. O da şöyle cevapladı; "herkese kendi aklının aldığı şekilde cevap vermek gerekir."

Olayın daha da devamı var, ama burada daha çok bahsetmek gereksiz yere konuyu uzatır. Bence merak edenler okusunlar. Çünkü dediğim gibi, İslam aciz bir din değildir, bilakis soru sormayı teşvik eden nedensellik dinidir.

Dünyayı sığan gözlerinizi yorduğum için özür dilerim. :)

Sevgiler.

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
allah senden razı olsun elmacık kardeşim
tam anlamıyla konuyu özetliyerek ateistlere verilebilecek en güzel cevabı yazmışsın

teşekkür ederek saygılarımı sunuyorum

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
TozyeT dedi ki:
bdco dedi ki:
Tamamda o tam bilmiş olmuyor.Tanımıyorum onu ama müftü sıfatını alan herkes mükemmel müslüman olmuyor.İslamiyetin doğuşunda peygamber efendimizin çevresinde birtek dönen yok(bildiğim kadarıyla) buna karşın arap yarımadası ve çevreden akın akın müslüman oluyorlarki bazılarıda davet edilmeden duyup ona katılıyor.Bu verdiğin örnekteki insanı bi onlarla kıyaslarsan sevinirim.

TozyeT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Doğrudur ama verdiğimiz örnekler bir tutulamaz.Bunun sebebi Peygamberlik makamının farklı olması ve günümüzde yaşanmaması olabilir.
Birde senin ilk verdiğin örneğe şöyle bir anlam yükledim, İslamı çok iyi bilenler ateist olmaz gibi bir anlam vardı-yani ateistler dinleri yanlış anlayanlar-
Bende buna karşın islamı bilen birisinin dönebileceğini size örnek ile açıkladım.
Turan Dursun tam bilmese bile yeterli bilgiya sahip biridir bu arada.

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Benim demek istediğimde kalpten inananlar o duruma düşmez.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
TozyeT dedi ki:
Doğrudur ama verdiğimiz örnekler bir tutulamaz.Bunun sebebi Peygamberlik makamının farklı olması ve günümüzde yaşanmaması olabilir.
Birde senin ilk verdiğin örneğe şöyle bir anlam yükledim, İslamı çok iyi bilenler ateist olmaz gibi bir anlam vardı-yani ateistler dinleri yanlış anlayanlar-
Bende buna karşın islamı bilen birisinin dönebileceğini size örnek ile açıkladım.

bdco şöyle demiş: "tam bilen tam bağlı olan" yani bilmek ve bağlı olmak çok farklı şeylerdir. Hiç şüphe olmasın, Turan Dursun, İslam hakkında bir çok müslümandan daha bilgili.. Bu çok kötü, söylerken bile utanıyorum..

Thegrey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ataistlere, Kur'an i okumasini tavsiye etmek gerekir bence.Inanc meselesi ya okusun kendi anladigi dilde.Diliyle inanmiyorum desede kalbi ve beyni ona karsi cikacaktir o zaman.

TozyeT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bdco dedi ki:
Benim demek istediğimde kalpten inananlar o duruma düşmez.
Kalpten inanmak... Evet o duruma düşmezler ama bu bilgi ile ilgili değil sanırım.İnsanın iç dünyası ile ilgili olsa gerek.

TozyeT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elmacik dedi ki:
TozyeT dedi ki:

bdco şöyle demiş: "tam bilen tam bağlı olan" yani bilmek ve bağlı olmak çok farklı şeylerdir. Hiç şüphe olmasın, Turan Dursun, İslam hakkında bir çok müslümandan daha bilgili.. Bu çok kötü, söylerken bile utanıyorum..
Benimde demek istediğim buydu zaten :)

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Anladım seni canım benim demek istediğim sadece bu konuya dediğim sıfatlara uygun bir örnek bulunamaz :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bence Kur'an ı okuyan inançsız birisinin sadece inançsızlığı artar. Ya da inançlılığa ve inançlılara olan nefreti. Kur'an basit bir kitap değil elbet. Ama basit bir mucizeden de ibaret değil ki her okuyan ermiş olsun. Kur'an, anlamak istemeyen için çok fazla kötüye kullanılabilecek materyal içerir.

Bir hadis diyeyim sana; "Kur'an öyle bir kitaptır ki, ateistler bile kendi lehlerine bir ayet bulurlar içinden". Ha bu cümleden "ateistlerin lehine bir ayet bulunabiliyorsa o halde bu Allah'tan değildir, o halde Allah diye bir şey yoktur" diyenler olayın anlatmak istediği noktayı kaçırırlar. Çünkü buradaki amaç, kendine göre yorumladığın zaman ateistler de bir sürü ayeti kendi lehlerine kullanabilirler. Nitekim zaten inançsız birisi Kur'an ı genellikle inançsızlığını pekiştirmek ve onda bir eksiklik, bir gedik, bir çelişki bulmaya çalışmak ve bununla müslümanları alt etmek için okur.

Bir de çok meşhur bir söz var onu ekleyeyim: Kör görmüyorsa bu güneşin suçu değildir.

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Kesinlikle öyle katılıyorum.Adam inanmıyosa o inancı hissetmemişse inancının aksini düşündüremezsin.

Thegrey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kur'an da ateistligi destekleyecek bir ayet yoktur.Cesit cesit hadisler var.kimileri dogru eyvallah.Ama en dogrusu Kur'an dir.Dogrunun da dogrusu.Tek bir ayet okuyarak inanmayabilir,ama Kur'an i okurken zaten beynini kullaniyorsa bi kivilcim gorulur.Bunu anlatmak istiyorum.Bizim sozlerimiz degil Allah (c.c)'nun sozleri. Sonunda inanmadim desede icinde birseyler ona karsi cikar.

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Ateizm, içtiğimiz su kadar gerçektir. Onlar için dua etmekden başka yapacak bi' şey yoktur. Kimse Ateist fikirlere sahip olduğu için aşağılanmamalı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...