İmparator kanalizasyondan çıktı

Bu konuyu okuyanlar

Darknes$

Rektör
Emektar
Katılım
13 Haziran 2008
Mesajlar
17,955
Reaksiyon puanı
337
Puanları
83
İmparator kanalizasyondan çıktı

Laodikya'da kanalizasyon çalışmalarında imparator başı bulundu

569223_detay.jpg


Denizli'nin Laodikya Antik Kenti'nde yapılan kanalizasyon çalışmaları sırasında Roma asker imparatorlarından 3. Gordianus'a ait mermer heykel başı bulundu.

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Gordianus'un gövdesinin 5 yıl önce Tapınak A'da yapılan kanalizasyon kazı çalışmalarda bulduklarını, başın ise önceki gün aynı yerde günışığına çıkartıldığını söyledi. Kazı Heyeti Başkanı Şimşek, heykelin gövdesinden sonra başının da bulunmasının heyecan yarattığını belirterek, "Gordianus III, M.S 238 ile 244 yılları arasında yaşayan Roma imparatoru. Heykelin müthiş bir portre olma özelliği var. O dönemde çok tanrılı dinlerden Hıristiyanlığa geçildi. 4. yüzyıl başında Hıristiyanlığa geçilmesi nedeniyle heykelin parçalanarak kanalizasyona atıldığını tahmin ediyoruz. 5 yıl önce gövdesini bulmuştuk, şimdi başını da bulduk. Bu eser Laodikya'nın ürettiği kaliteli eserlerden" diye konuştu.

Şimşek, "Mermer eserler yönünden 2010 yılında Laodikya bize zengin buluntular verdi. Bu buluntular arasında Helenistik döneme ait yunus figürlü aşk tanrısı Eros'un başı ve gövdesini ile kutsal seremonilerde kullanılan sunak masasının aslan başlı iki bacağı da var. Laodikya Batı Anadolu'nun Efes'ten sonra en büyük metropol kenti. Tapınaktaki çalışmalarımız bitme aşamasına geldi. Hedefimiz, burada arkeoloji parkı oluşturmak. Buranın dünyaya tanıtılmasına da büyük önem veriyoruz" dedi.

Daha önce de önemli heykel başı ve bulguların günışığına çıkartıldığını kaydeden Şimşek, 8 yıldır çalışmalarını yazın 250 kışın ise 85 kişiyle sürdürdüklerini de belirtti.
 

Son mesajlar

Üst