imei numaram klonlanmış ne yapabilirim ?

Bu konuyu okuyanlar

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,257
Arkadaşlar lütfen konu hakkında yorum yapalım. Neden bir birinize sataşma çabasındasınız anlamıyorum. Siyaset bölümünde yiyorsunuz bir birinizi, sonrasında forum dışına da taşıyorsunuz.

Lütfen biraz daha dikkat. Teşekkürler.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Mesajım silinmiş :) O zaman şöyle diyeyim; yerli ve milli telefonları tercih etmelisin. Eğer fatura ve garanti belgen var ise gerisi kolaydır. Ağlamayan bebeye süt vermezlermiş, hakkını aramayı bilecen.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
IMEI'ni birine vermediysen, normal bir durum değil. Savcılığa suç duyurusunda bulun, yoksa suç işlerinde kullanılabilir.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Neyse ben bu arkadaşı da yok sayılan listesine ekleyeyim. Adama yardımcı olmaya çalışıyoruz aldığı ürünü bırakın aldığı siteyi mağazayı bilmiyor hepsinden bir haber hala tartışıyor laf atıyor. Senin sabırın var da bizim yok mu sanki? Boşuna zamanınızı tüketmeyin bu kişi ile. Müstehak böylelerine.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Neyse ben bu arkadaşı da yok sayılan listesine ekleyeyim. Adama yardımcı olmaya çalışıyoruz aldığı ürünü bırakın aldığı siteyi mağazayı bilmiyor hepsinden bir haber hala tartışıyor laf atıyor. Senin sabırın var da bizim yok mu sanki? Boşuna zamanınızı tüketmeyin bu kişi ile. Müstehak böylelerine.

çok üzüldüm ;) ;)

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Kavga etmeyin, olayı çözmek için burada değil miyiz? Adı üstünde burası forum, kavgaların olduğu bir chat mekanı değil:)

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Adliye'ye gidip savcılığa suç duyurusunda bulunacaksın. Ve onlar araştırıp sahte kullanıcıyı bulup, diğer telefonu iptal ettirecekler. Hepsi bu kadar. Suçlu kim? biz onu bilemeyiz. Orasını savcılık araştırıp bulacak.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Adliye'ye gidip savcılığa suç duyurusunda bulunacaksın. Ve onlar araştırıp sahte kullanıcıyı bulup, diğer telefonu iptal ettirecekler. Hepsi bu kadar. Suçlu kim? biz onu bilemeyiz. Orasını savcılık araştırıp bulacak.
Evet ya, olay bu kadar basit neden büyüttünüz yahu?

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Fatura kimde ise o telefon imeisi ilgili hatta işlenir başka bir hatlarda o telefon ne yazık ki kullanılamaz.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Adına fatura yoksa, düzenlenmemiş ise yani cep telefonu kutusundan fatura çıkmamış ise uyanık satıcı kaçak klon cep satmıştır... Bu da demek oluyor ki ürün orjinal değil, çakmadır büyük olasılıkla...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Evet ya, olay bu kadar basit neden büyüttünüz yahu?

Hocam siz olayı bilmeden yanlış yönlendiriyor olabilirsiniz iyi niyetle cevap veriyorsunuz ama. Adamın söylediği hiç bir şey kesin değil ki.
Adam inatla site adı ve satıcı adı vermedi ustalıkla kıvırıyor. Site hangisi bilinmiyor satıcı kim bilinmiyor ( Hepsiburada olsa direk müşteri hizmetleri bile işi çözebilir n11 ve Gittigidiyor tarzı ise satıcı ile alıcı arasında site karışmıyor.)
Belki sahibinden üzerinden merdiven altı bir adamdan el altından aldı telefonu. Satıcıyı şikayet etmeye gidecek kendi başını yakacak bir daha :)
Şurda telefonun kutusu var mı resmi faturası var mı garanti kağıdında ne yazıyor hiç bir bilgiyi vermeden insanları uğraştırıyor.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Hocam siz olayı bilmeden yanlış yönlendiriyor olabilirsin. Adamın söylediği hiç bir şey kesin değil ki.
Adam inatla site adı ve satıcı adı vermedi ustalıkla kıvırıyor. Site hangisi bilinmiyor satıcı kim bilinmiyor ( Hepsiburada olsa direk müşteri hizmetleri bile işi çözebilir n11 ve Gittigidiyor tarzı ise satıcı ile alıcı arasında site karışmıyor.)
Belki sahibinden üzerinden merdiven altı bir adamdan el altından aldı telefonu. Satıcıyı şikayet etmeye gidecek kendi başını yakacak bir daha :)
Şurda telefonun kutusu var mı resmi faturası var mı garanti kağıdında ne yazıyor hiç bir bilgiyi vermeden insanları uğraştırıyor.
O zaman olaya farklı açıdan bakmak gerekir.

Cvnmrt

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,942
görünce şok oldum 30 gün içinde cihaz kapanacaktır diyor

halbuki kaç aydır sorunsuz kullanıyordum

arattım sorgulattım benim imei numaramı başka cihazlara kopyalamışlar

''Bu IMEI numarasının başka cihazlara kopyalandığı tespit edilmiştir ''
Hangi sitenin hangi satıcısından aldın ?

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147

Geçmiş olsun Sarda

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Kim ise ifşa et hocam. Diğer arkadaşlar zaten yolları söylemiş. Gereğini yaparlar.

Ha bu IMEI kayıt sistemi vs dünyada bizim gibi 3-5 ülkede var. Tam anlamıyla rezalet bir sistem. Bunu da tartışmak lazım bence.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Kim ise ifşa et hocam. Diğer arkadaşlar zaten yolları söylemiş. Gereğini yaparlar.

Ha bu IMEI kayıt sistemi vs dünyada bizim gibi 3-5 ülkede var. Tam anlamıyla rezalet bir sistem. Bunu da tartışmak lazım bence.
Çünkü diğer ülkelerin çalıntı malları bizim ülkemize kaçak getirilip ucuza satılıyor. Bir de Terör ve suç örgütlerinin kullanımı var işin içinde. Takibe takılmamak için başkalarına ait hat veya cihazlar kullanıyorlar. Bu nedenle de savdılığa suç duyurusunda bulunmasını tavsiye ettim. O cihazın çakması birilerini dolandırmak için kullanılmış olabilir. Suçun kimin işlediği tespit edilene kadar kendi çevresinde adı kötüye çıkar.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Çünkü diğer ülkelerin çalıntı malları bizim ülkemize kaçak getirilip ucuza satılıyor. Bir de Terör ve suç örgütlerinin kullanımı var işin içinde. Takibe takılmamak için başkalarına ait hat veya cihazlar kullanıyorlar. Bu nedenle de savdılığa suç duyurusunda bulunmasını tavsiye ettim. O cihazın çakması birilerini dolandırmak için kullanılmış olabilir. Suçun kimin işlediği tespit edilene kadar kendi çevresinde adı kötüye çıkar.

Gerekçe bu mu imei konusunda. Bilmeden konuşmayın lütfen. Her konuda ahkam kesmeyin imei kaydı ile ilgili olarak. Gerekçe bu değil

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
@kmurat
Eski bilindik marka telefon teknisyeni olarak 2 ihtimal var. Haricinde varmıdır bilmiyorum lakin %100 üzerinde %10 belki diyebilirim diğer olası sebeplere.
1 çalıntıdır telefon, imei çakılır.
2 yurt dışıdır, imei çakılır.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Konuyu açalım o zaman;

2000'li yıllardaki o cep telefonu furyası sebebiyle IMEI hususu gündeme geldi tabi. Amaç terör örgütlerinden ziyade insanlardaki o telefon alma deliliğine (ki zamanında ben de içindeydim bu grubun) engel olmaktı. Çünküleri çok. Devletin büyük geliri vardı bu işten ama bir anda yurtdışından gelen cihazlara yönelim oldu. Benim arkadaşım 2-3 ayda bir cihaz yenilerdi.

Ben öyle olamsam da senede 1 alırdım. 2. elden bile aldığım olmuştur. IMEI kaydının temel hedefi yurtdışından gelen cihazların önüne geçmek. Hala da öyle uygulanıyor. Doğru bir karar mı tartışmak lazım. Ancak yüksek vergiler ile insanlar IMEI klonlamaya bile gittiler.

Vergi adaleti sağlamadığınız müddetçe de insanlar mutlaka bir yol bulacaklardır. Bu kadar yüksek vergi alınması bana göre doğru değil.

Taksit sınırlamasına ise sonuna kadar katılmakla birlikte operatörlerin fahiş fiyatla cihaz satmaları ise verginin mobil sektörde nerelerde olduğunu gösteriyor.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,257
Biraz daha dikkat edebiliriz diye düşünüyorum.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Konuyu açalım o zaman;

2000'li yıllardaki o cep telefonu furyası sebebiyle IMEI hususu gündeme geldi tabi. Amaç terör örgütlerinden ziyade insanlardaki o telefon alma deliliğine (ki zamanında ben de içindeydim bu grubun) engel olmaktı. Çünküleri çok. Devletin büyük geliri vardı bu işten ama bir anda yurtdışından gelen cihazlara yönelim oldu. Benim arkadaşım 2-3 ayda bir cihaz yenilerdi.

Ben öyle olamsam da senede 1 alırdım. 2. elden bile aldığım olmuştur. IMEI kaydının temel hedefi yurtdışından gelen cihazların önüne geçmek. Hala da öyle uygulanıyor. Doğru bir karar mı tartışmak lazım. Ancak yüksek vergiler ile insanlar IMEI klonlamaya bile gittiler.

Vergi adaleti sağlamadığınız müddetçe de insanlar mutlaka bir yol bulacaklardır. Bu kadar yüksek vergi alınması bana göre doğru değil.

Taksit sınırlamasına ise sonuna kadar katılmakla birlikte operatörlerin fahiş fiyatla cihaz satmaları ise verginin mobil sektörde nerelerde olduğunu gösteriyor.
2000 li yıllarda IMEI numarasını tespit edebilecek bir teknoloji yoktu Türkiye'de. Bu tür teknolojilere ancak 2010 sonrasında erişebildik. Büllent Arınç'ı arayan bir telefonun IMEI numarası kopyalanmış olduğu ortaya çıkana kadar bunun mümkün olduğunu bile bilen yoktu ülkede. Telefonlar yine sık değiştiriliyor. O konuda değişen bir şey yok. Genç nüfus, her yeni bir model çıktığında telefonunu yeniliyor. Yurt dışından da telefon gelmeye her şekilde devam ediyor.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
2000 li yıllarda IMEI numarasını tespit edebilecek bir teknoloji yoktu Türkiye'de. Bu tür teknolojilere ancak 2010 sonrasında erişebildik. Büllent Arınç'ı arayan bir telefonun IMEI numarası kopyalanmış olduğu ortaya çıkana kadar bunun mümkün olduğunu bile bilen yoktu ülkede. Telefonlar yine sık değiştiriliyor. O konuda değişen bir şey yok. Genç nüfus, her yeni bir model çıktığında telefonunu yeniliyor. Yurt dışından da telefon gelmeye her şekilde devam ediyor.
Vardı. Doğru bilmiyorsunuz maalesef. Operatörler iccd dahil tüm verileri görebiliyorlardı.

Araştırın biraz.

Olay tamamen cari açık sebebiyle. Devlerin de işine geldi.

Şu anda aldığı vergi inanılmaz yüksek. Bari yandaş biri olarak bunu eleştirin.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Vergi alan bir devlet, vergileri tahsil edemeyen (aciz) bir devletten daha iyi. Vergi ödenmeyen gelire de haraç çeteleri ortak olur. Abdullah Çatlı mesela bu işi yapardı.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Vergi "adil" bir şekilde alınsın insanların başka bir düşüncesi yok.

Çok kazanandan çok alınmalı. Vergi adaleti ancak bu şekilde sağlanır. Yoksa hava civa söyledikleriniz.

IMEI kaydının tutulması doğru değildir. Bu uygulamanın da kaldırıldığı zamanları görürüz umarım.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
IMEI numaralarının tutulması kimleri kaygılandırır?
Ve konu da zaten kaymış "Mobil Dünya"dan siyasete.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
IMEI numaralarının tutulması kimleri kaygılandırır?
Ve konu da zaten kaymış "Mobil Dünya"dan siyasete.

IMEI numaralarının tutulması problem değil. BTK zaten teknik olarak yıllardır ithal edilen cihazların IMEI numaralarını envanterine alıyor. Marka - Model - IMEI olarak.

Benim itirazım IMEI numralası ile ekstra vergi olması. Bırak insanlar istediği şekilde cihaz alsın. Yurt dışından gelen cihazlara vergi mi koyacaksın, bunu 1800+ TL gibi yüksek oranlarda yapma. Envai çeşit vergi ile bıktırma insanları. İtirazım buna.

Şunu bil hocam, bilmediğinden söyleyeyim, IMEI ile birlikte senin hat numaran (10 haneli) ve simcard iccid numaran operatörler ve dolayısıyla BTK'nın yani kısaca devletimizin elinde.

Yani kim hangi cihazda ne şekilde bir aboneliği var biliniyor. Saklanmak isteyen zaten başkasına ait cihazlar ile görüşmekte. Abonelikler de zaten ciddi zapturapt altında yıllardır. Bu tür görüşmeleri daha çok internet üzerinden arama ile yapıyorlar zaten. Artık normal call ile yapılmıyor gizli saklı şeyler. Biraz teknoloji sitelerinde gezinmeni öneririm.

Crypt edilmiş GSM görüşmelerini MİT zaten istediği zaman dinleyebiliyor. Bunun için de savcılıktan izin almasına gerek yok. En son tape rezaleti öncesinde mülga TİB denilen kurum bir çok kişinin mahrem bilgilerini kaydetmişti kendi sunucularına.

Siyasete getiren ben değilim. Kişisel fikrimi söyledim çarpıtma hemen. Düzgün düzgün yazıyor cevap veriyorum sana.

Sataşırsan raporlarım, şikayet ederim seni.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Ortaya iddialar atıyorsun bir kaynak gösteremeden. Bu şekilde her konuyu siyasete çekiyorsun. Bir de tehdit ediyorsun. İnsanları böyle sindirebileceğini mi düşünüyorsun?