İmam hatipliler bile imam hatipleri istemedi

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
MEB, 1 milyon 472 bin 88 öğrencinin girdiği Liselere Geçiş Sınavı (LGS) Raporunu yayınlandı. İmam Hatip Orta Okullarında okuyan öğrencilerin bile yarısı imam hatip liselerine gitmek istemedi. Öğrencilerin yüzde 46,7'si fen lisesini tercih ederken, imam hatiplerin ilk sırada tercih oranı yüzde 11.1'de kaldı.

lgs-dhaa_16_9_1597161295-880x495.jpg

2020 LGS Analiz Raporu’na göre; merkezi yerleştirme için 571 bin 704 öğrenci tercih yaptı. Onların 212 bin 485’i tercihleri doğrultusunda sınavla öğrenci alan okullara yerleştirildi. Sınavla öğrenci alan okullara tercih oranı 2019’da yüzde 42.68 iken, 2020’de yüzde 38,84’e düştü.

Ortaokuldan liseye geçiş sürecinde okul türleri arasındaki geçiş oranı, öğrencilerin lise tercih eğilimlerini de ortaya çıkarır. Merkezi sistem yerleştirme sonuçlarına göre öğrenciler hangi okullara gittiğini incelediğimizde imam hatip ortaokulu çıkışlı öğrencilerin yüzde 50,6’sı Anadolu İmam Hatip lisesine giderken, geri kalanının fen lisesi, sosyal bilimler ve meslek liselerine gittiği ortaya çıktı.

İHL’lere gitmeme eğiliminde bu okulların üniversite sınavında lisans kazanma oranının geçtiğimiz yıl yüzde 14’lere kadar gerilemesinin de etkili olduğu düşünülüyor.

100 ÖĞRENCİDEN 67’Sİ İHL İSTEMİYOR

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan raporu şöyle yorumladı;

*Merkezi sınavla öğrenci alan okullardaki kontenjan artışı Fen Liselerinde yüzde 35 iken İHL’lerde yüzde 45’e çıkarıldı. Öğrenciler yine de ilk sırada Fen ve Anadolu Liselerini seçti.

*LGS’ye giren öğrencilerin yüzde 67’si İHL dışındaki liseleri tercih ederken, imam hatip ortaokulu mezunlarının bile yarısı İHL’yi seçmedi. 2020 LGS Sonuçları 4+4+4 eğitim sisteminin, okullaşma politikasının iflas ettiğinin kanıtıdır.

YÜZDE 85’İ LGS’YLE YERLEŞEMEDİ

*Merkezi sınavla öğrenci alan okullar için yapılan tercih oranı yüzde 42,6′ dan, yüzde 38,84’e düştü. Bunda salgında sınav yapılma ısrarı da etkili oldu. Her çocuğun akademik başarısı olumsuz etkilendi.

*Merkezi sınavla öğrenci alan okullara öğrencilerin yalnızca 212 bin 485’i yani yüzde 15’i yerleşirken, 8. sınıftaki öğrencilerin yüzde 85’i merkezi sınavla öğrenci alan okullara yerleşemedi.

*Öğrencilerin istediği okulda okuma ve laik, bilimsel eğitim alma hakkı elinden alınıp, zorunlu imam hatipleşme politikası uygulanıyor.

212 BİN ÖĞRENCİ KAYIP

*Ayırt ediciliği en yüksek alt test olan yabancı dil testinde soruları doğru cevaplama oranının yüzde 3,53’te kalması kamu okulları ile özel okullar arasında oluşan uçurumun, eğitimdeki eşitsizliğin bir kez daha vücut bulmuş hali oldu.

*2012’de 1. sınıfa başlayan öğrenci sayısı 1 milyon 884 bin 243 olmasına rağmen 8. sınıfta kayıtlı görünen öğrenci sayısının 1 milyon 671 bin 337 olması 212 bin öğrencinin örgün eğitim dışına çıkarıldığını ortaya çıkardı.

2020 LGS’DE SINAVLA YERLEŞENLERİN DAĞILIMI

*Sınavla yerleşen öğrencilerin yüzde 67’si 142 bin 682’si normal ortaokul çıkışlı.

*37 bin 243’ü yani yüzde 17,53’ü imam hatip ortaokulu kökenli öğrenci.

*30 bin 619’u yani yüzde 14.41’i özel okul kökenli öğrenci

*Bin 941’i yani 0.9’u ise yatılı bölge okulu çıkışlı

Toplam: 212 bin 4854 öğrenci 2020 LGS’ de sınavla yerleştirildi.

İMAM HATİP ORTAOKULLARININ YARISI HANGİ LİSEYE YERLEŞTİ?

*İmam hatip ortaokulu çıkışlı toplam 37 bin 243 öğrenci liseye yerleştirildi.

*Bu öğrencilerden 5 bin 183’ü yani yüzde 7.2’si Anadolu lisesi’ne gitti.

*3 bin 993’ü yani yani yüzde 8,56’sı Fen Lisesine yerleşti.

*21 bin 271’i yani yüzde 50,6’sı Anadolu İmam Hatip lisesi’ne gitti.

*5 bin 678’i yani yüzde 14.55’i mesleki ve teknik anadolu lisesine yerleşti

*İHO’lardan çıkan öğrencilerin 118’i yani yüzde 8.7’si Sosyal bilimler Lisesi’ye yerleşti.

KİMLER FEN LİSESİNE GİTTİ?

Fen Liselerine yerleştirilen öğrencilerin 32 bin 279’u yani yüzde 69’u normal ortaokul mezunu iken, 9 bin 892’si yani yüzde 21’i özel okul ve 511’i yani yüzde 1,2’si yatılı bölge okulu kökenli öğrencilerden oluştu. Fen lisesi kazanan imam hatip ortaokulu öğrenci sayısı 3 bin 993 ve oranı da yüzde 8.5 oldu.

İlk tercihinde Fen Lisesini tercih eden öğrencilerin oranı yüzde 46,7

Fen Lisesinden sonra en fazla tercih edilen okul türü Anadolu Lisesi

Öğrencilerin 2. ve 10. tercihleri arasındaki tercihleri Anadolu ve Fen Lisesi‘nde yoğunlaştı.

Öğrencilerin yüzde 6,7’si tek tercih yaparken, yüzde 48’i en fazla 4 tercih yaptı.

Öğrencilerin yüzde 11,8’i 10 tercih hakkının tümünü kullanmış.

?????????

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,016
h
Eh sevinebilirsiniz artık sevgili lâiklerimiz!
Korkularınız yavaş yavaş izale olmağa başladı.
Sanırım artık daha rahat uyku uyuyabilirsiniz. :D
hocam meslek sectim calısmadım az boyacılık yapmayıda biliyorum 237 puanım okumuyucam sorun olurmu isde calıscam. gec yazıldım 16 ya gırıcem
Mesaj otomatik birleştirildi:

ama meslek almadı beni yerlestirmede alınmadın dedi

Reaksiyon puanı
6,381
Bir imam hatipli olarak ve şu an imam hatipte okuyor olarak hepsine teker teker hak veriyorum.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Peki öğrenci sınavla yerleşemeyip imam hatip istemezse ne oluyor?

Mikail_Ebrinç

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,700
İmam hatipe gittim ve şimdide imam hatipe gidicem bende istemedim ama beni bunlar aldı tek tesellim mescidi olması

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Ben şuan ki liselerde sistemi tam bilmiyonda İmam Hatip Lisesinde okuyan birisi beni bilgilendirebilirmi.
Size zorla din dersi flan mı dayatıyorlar okullarda=? Yada sürekli namaza mı götürüyorlar. Zorla oruç mu tutturuyorlar lisede =?

Haftada kaç saat din dersi görüyorsunuz ve bu dersler zorunlu mu din dersi görmek istemeyen birisi almayabilir mi. Fizik Kimya Matamatik Biyoloji tarzı dersler görüyormusunz. Okula kızlar girerken kapanmak zorunda flan mı =? Bunları açıklarmısınz.

Normal Düz liseden farkı ney İmamhatip Lisesisinin =?

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
bende istemedim ama
Ben de bir İHL mezunuyum ve bundan gurur duyuyorum. Madem istemedin niye seçtin kardeşim? İHL'nin diğer liselerden istikbal açısından ne farkı var? Din görevlisi olma zorunluluğun yok nasıl olsa. Dilersen mühendis, dilersen hukukçu ya da bir doktor olma imkanın diğerleriyle eşit oranda. Eğer kafan basıyorsa hepsini olabiliyorsun. Ama, İHL'nin diğerlerinden farkı, fazladan dinini, diyanetini de öğrenmiş oluyorsun? Bunun neresinde kötülük. Yoksa İHL'de okumaktan utanıyor musunuz? Eğer öyleyse boşuna zahmet etme derim. Unutma ki İHL sadece İHL değildir, onun arkasında bir kültür, bir dava, hem dünyayı, hem ahireti kapsayan bir gelecek vardır.

@KovboyBey eğer bir yere puanın tutmadıysa dışarıda bir ustanın yanında iyi bir meslek öğrenebilirsin kardeşim. Meslek öğrenip ekmek sahibi olmanın yolu ille de diploma'dan geçmez. Ya da bu yıl olmadı, seneye daha çok çalışır, idealindeki okulu tutturmaya çalışırsın. Ama elinde de en azından altın bir bilezik olur. Yani mesleğinde iyi olmak bir nevi altın bilezik olarak tabir edilir.

Son düzenleyen moderatör:

?????????

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,016
Ben de bir İHL mezunuyum ve bundan gurur duyuyorum. Madem istemedin niye seçtin kardeşim? İHL'nen diğer liselerden istikbal açısından ne farkı var? Din görevlisi olma zorunluluğun yok nasıl olsa. Dilersen mühendis, dilersen hukukçu ya da bir doktor olma imkanın diğerleriyle eşit oranda. Eğer kafan basıyorsa hepsini olabiliyorsun. Ama, İHL'nin diğerlerinden farkı, fazladan dinini, diyanetini de öğrenmiş oluyorsun? Bunun neresinde kötülük. Yoksa İHL'de okumaktan utanıyor musunuz? Eğer öyleyse boşuna zahmet etme derim. Unutma ki İHL sadece İHL değildir, onun arkasında bir kültür, bir dava, hem dünyayı, hem ahireti kapsayan bir gelecek vardır.

@KovboyBey eğer bir yere puanın tutmadıysa dışarıda bir ustanın yanında iyi bir meslek öğrenebilirsin kardeşim. Meslek öğrenip ekmek sahibi olmanın yolu ille de diploma'dan geçmez. Ya da bu yıl olmadı, seneye daha çok çalışır, idealindeki okulu tutturmaya çalışırsın. Ama elinde de en azından altın bir bilezik olur. Yani mesleğinde iyi olmak bir nevi altın bilezik olarak tabir edilir.
boyacılık yapıorum babam ogrettı dekorosyon desen tamam boya desen tamam

Ben de bir İHL mezunuyum ve bundan gurur duyuyorum. Madem istemedin niye seçtin kardeşim? İHL'nen diğer liselerden istikbal açısından ne farkı var? Din görevlisi olma zorunluluğun yok nasıl olsa. Dilersen mühendis, dilersen hukukçu ya da bir doktor olma imkanın diğerleriyle eşit oranda. Eğer kafan basıyorsa hepsini olabiliyorsun. Ama, İHL'nin diğerlerinden farkı, fazladan dinini, diyanetini de öğrenmiş oluyorsun? Bunun neresinde kötülük. Yoksa İHL'de okumaktan utanıyor musunuz? Eğer öyleyse boşuna zahmet etme derim. Unutma ki İHL sadece İHL değildir, onun arkasında bir kültür, bir dava, hem dünyayı, hem ahireti kapsayan bir gelecek vardır.

pc den anlıorum heryerını sokup temızlıyıp bazen parca deıstırıp termal yenılıorum pc den baya anlıorum

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
boyacılık yapıorum babam ogrettı dekorosyon desen tamam boya desen tamam
pc den anlıorum heryerını sokup temızlıyıp bazen parca deıstırıp termal yenılıorum pc den baya anlıorum
Eğer mesleğinde iyiysen kimse öyle diplomaya bakmaz. Diploma sadece devlet kurumları için geçerlidir. Lakin bunu derken okul işini boşa al, terket demiyorum, yani kıyametin sonu gibi görme demek istiyorum. O yüzden meslek öğrenirken diğer taraftan derslerini ihmal etmeyip seneye güzel bir yere de puan tutturabilirsin.

?????????

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,016
Eğer mesleğinde iyiysen kimse öyle diplomaya bakmaz. Diploma sadece devlet kurumları için geçerlidir. Lakin bunu derken okul işini boşa al, terket demiyorum, yani kıyametin sonu gibi görme demek istiyorum. O yüzden meslek öğrenirken diğer taraftan derslerini ihmal etmeyip seneye güzel bir yere de puan tutturabilirsin.
yok hocam saldım artık ısımı tuttum bır bısıklet bır pc aldım ılk paramla bırıktırıp cok guzel oldu okumucam.

Joka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Şahsen İmam Hatip Ortaokulu mezunu oldum ve ben de Fen Lisesi tercih ettim ve de kazandım. Daha iyi puanla öğrenci alan bir okula gidip daha yüksek seviyeli öğrencilerin bulunduğu bir ortam da bulunmak yerine neden gidip daha düşük seviyedeki (lütfen hakaret olarak algılamayın, sadece puan olarak belirtiyorum) öğrencilerle aynı ortamda bulunayım? Kaldı ki bana Arapça'dan ziyade Avrupa ülkelerinde kullanılan dillerin öğretilmesi ileride yurt dışına çıkabilmem konusunda bana fayda sağlar.

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Öncelikle selamın aleyküm bazı cahil arkadaşlar yine çarpıcı haberlerle imam hatiplere saldırıyor.Burda tercihlerde hep en yüksek puanlı liselerden düşüğe tercih yapılır tüm öğretmenler de bunu tavsiye eder.Fen liselerine çok rağbet olduğu için tercihlerde en üste yazılır çünkü okullara öğrenci alınırken tercih üstünlüğüne göre alım yapılıyor.İmam hatiplerin doluluk oranlarına bakarsanız daha ilk tercihten %99 doluluk oranına ulaştığını görürsünüz Allah bu gibi ithamlara yem edilen kardeşlerime sabır versin.

Şahsen İmam Hatip Ortaokulu mezunu oldum ve ben de Fen Lisesi tercih ettim ve de kazandım. Daha iyi puanla öğrenci alan bir okula gidip daha yüksek seviyeli öğrencilerin bulunduğu bir ortam da bulunmak yerine neden gidip daha düşük seviyedeki (lütfen hakaret olarak algılamayın, sadece puan olarak belirtiyorum) öğrencilerle aynı ortamda bulunayım? Kaldı ki bana Arapça'dan ziyade Avrupa ülkelerinde kullanılan dillerin öğretilmesi ileride yurt dışına çıkabilmem konusunda bana fayda sağlar.
İmamhatiplerde ingilizce dersi daha fazla(genel olarak) benim gitmek isteyip gidemediğim okulda haftada 20 ders ingilizce dersi veriliyor ve imamhatip.

İmamhatiplerde ingilizce dersi daha fazla(genel olarak) benim gitmek isteyip gidemediğim okulda haftada 20 ders ingilizce dersi veriliyor ve imamhatip.

Joka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Hocam ben İngilizce'den bahsetmiyorum. Onu İlkokulda da veriyorlar.

Reaksiyon puanı
6,381
Keşke şu an imam hatip okullarında "İmam Hatip ruhu" dediğimiz ley olsa.

Olsaydı ben imam hatip lisesine gitmek isterdim.

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Keşke şu an imam hatip okullarında "İmam Hatip ruhu" dediğimiz ley olsa.

Olsaydı ben imam hatip lisesine gitmek isterdim.
Gittiğin liseye bağlı bazı imamhatipdeki hocalar öğrenci gelince ayağa kalkıp kendine çeki düzen veriyor bazıları ise hiç. gittiğin okula bağlı tamamen

Reaksiyon puanı
6,381
İnanın bana şu an hiç bir imam hatip okulunda o eski imam hatip yok.

Gittiğin liseye bağlı bazı imamhatipdeki hocalar öğrenci gelince ayağa kalkıp kendine çeki düzen veriyor bazıları ise hiç. gittiğin okula bağlı tamamen
3 farlı imam hatip okuluna gittim, okula bağlı değil.

Abim de bir çok farklı imam hatip okuluna gitti farklı değildi.

Reaksiyon puanı
7,999
TEOG zamanında burdaki İmam Hatip 500 üzerinden 25 puanla alıyordu. Şu an nasıl İmam Hatiplerin puan durumu?

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
TEOG zamanında burdaki İmam Hatip 500 üzerinden 25 puanla alıyordu. Şu an nasıl İmam Hatiplerin puan durumu?
Değişiyor 440 da var 360 ıda ben en düşük 356 gördüm daha düşüğü yok benim ilçemde

İnanın bana şu an hiç bir imam hatip okulunda o eski imam hatip yok.

3 farlı imam hatip okuluna gittim, okula bağlı değil.

Abim de bir çok farklı imam hatip okuluna gitti farklı değildi.
Yaşadığın yer ile ilgili burdaki imam hatiplerde çok efendi hocalar öğrenciler var