illedelinux nasıl bir "dağıtım"?

Bu konuyu okuyanlar

MacXP

Öğrenci
Reaksiyon puanı
389
illedelinux Debian tabanlı bir Linux dağıtımı.
Üç tane sürüm bulunuyor:

XFCE
Openbox
ve "Xfcebox".

Xfcebox bir masaüstü ortamı değil, kendisi Openbox ile Xfce'yi entegre etti ve "Xfcebox" ismini verdiği bir sürüm kalıbı çıkardı.

Peki, "illedelinux" nasıl bir dağıtım?

Gayet hafif ve kullanımı kolay bir dağıtım kendisi. Görünümünün guzel olduğunu söyleyemem, güzel görünmüyor. En azından bana göre.

İçinde kendisi yaptığı birçok araç bulunuyor, mesela tek tık ile Discord ya da Steam gibi uygulamaları ya da tarayıcı yükleyebiliyorsunuz, Opera ya da Vivaldi gibi.

Tek tık ile işlem öldürebiliyor ve custom kernel yükleyebiliyorsunuz.

Mesela görünümünü beğenmediniz, içinde masaüstü ortamını değiştirebildiğiniz bir araç da mevcut.

İçinde Bittorent gibi araçlar da geliyor.

Gerçekten kullanımı çok kolay bir dağıtım, hafif de. Sanal makineye 2 GB RAM verdim ve çok güzel çalıştı.

Görünümü bana göre güzel değil, o yüzden özelleştirip kullandım.

1 ay önce Xfcebox, 2 hafta Openbox kalıbı güncellendi.

Son düzenleme:

GNU or NOT

Asistan
Reaksiyon puanı
996
İlledelinux'un Openbox sürümünü denemiştim. Boşta 150Mb gibi inanılmaz düşük RAM kullanımına sahip 1 GB'lı laptoplar için internette gezinmek ve ofis işleri için ideal. Görünümü de Lubuntu gibi kötü değil.

1611697922294.png

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
İlledelinux'un Openbox sürümünü denemiştim. Boşta 150Mb gibi inanılmaz düşük RAM kullanımına sahip 1 GB'lı laptoplar için internette gezinmek ve ofis işleri için ideal. Görünümü de Lubuntu gibi kötü değil.

Ekli dosyayı görüntüle 136352
OpenBox'a bir daha şans vermek istiyorum açıkçası,İlledeLinux'un OpenBox DE'sini kullanan sürümüne bir ara göz atayım ben en iyisi.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Artık linuxta işletim sisteminin tükettiği RAM miktarının fazla önemi kalmadı esas ram tüketen web browserlar XFCE de KDE de düzgün yapılandırdığınızda 450-500 MB ram tüketiyor.

GNU or NOT

Asistan
Reaksiyon puanı
996

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481

Buradaki konuda illedelinux hocamın mesajlarını inceleyebilirsiniz.
Okudum ama bilmediğimiz birşey yazmamış arkadaş. RAMDRIVE taa dos zamanından beri var ve kullanılıyor zaten. Benim yazdığım konu farklı 1GB rami olan makineler için yazdığınız mesaja cevaben yazdım o mesajı. RAM'i kısıtlı olan kişiler için dağıtım seçimi önemlidir ama web browser seçimi çok daha önemlidir demek istemiştim. İşletim sistemi isterse 0 MB ram kullansın 3-4 gb ram kullanan browserla 1 gb ramli makinede tıkanır kalırsınız ssd yoksa carr carrr swapa yazar durur sürekli.

GNU or NOT

Asistan
Reaksiyon puanı
996
Okudum ama bilmediğimiz birşey yazmamış arkadaş. RAMDRIVE taa dos zamanından beri var ve kullanılıyor zaten. Benim yazdığım konu farklı 1GB rami olan makineler için yazdığınız mesaja cevaben yazdım o mesajı. RAM'i kısıtlı olan kişiler için dağıtım seçimi önemlidir ama web browser seçimi çok daha önemlidir demek istemiştim. İşletim sistemi isterse 0 MB ram kullansın 3-4 gb ram kullanan browserla 1 gb ramli makinede tıkanır kalırsınız ssd yoksa carr carrr swapa yazar durur sürekli.
Ben Arch Linux Lxde kullanırken Google Chrome'da 2 sekme açınca RAM kullanımı 700-800 civarlarında dolaşıyordu. 1 GB RAM'de Basilisk tarayıcısı kullanılabilir. Sadece 200-250MB kullanımı var.

Yani söylediğim şeyin sistemin RAM kullanımı ile ilgisi var. Eğer bunları Xubuntu'da yaparsa tarayıcıya sistemden RAM kalmaz.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Ben Arch Linux Lxde kullanırken Google Chrome'da 2 sekme açınca RAM kullanımı 700-800 civarlarında dolaşıyordu. 1 GB RAM'de Basilisk tarayıcısı kullanılabilir. Sadece 200-250MB kullanımı var.

Yani söylediğim şeyin sistemin RAM kullanımı ile ilgisi var. Eğer bunları Xubuntu'da yaparsa tarayıcıya sistemden RAM kalmaz.
İnternette dolaşırken 2 sekmeye göre değil de 5-6 sekmeye göre ram kullanımına bakmak lazım, reklamları ve jscriptleri kapatmadan tabii. sonrasından hddden bitmeyen nağmeler carr carrr carrr... Aynı testi bir de slitaz dağıtımı ile gelen web browserla yapın aradaki farkı ve ne demek istediğimi çok net anlarsınız.