İlk şarj kaç saat olmalıdır ?

Bu konuyu okuyanlar

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Xiaomi Poco x3 nfc aldım bugün elime geçecek inşallah.

Bu konuda biraz bilgi karışıklığı var ilk geldiğindeki %50yi bitirdikten sonra kaç saat şarjda bırakmalıyım.
%50yi bitirirken -zor bitiyor zaten işlerimi halledeyim diyorum. gmail rehber wp insta mobil bankacılık vs. halledip sonrasında 6 saat şarja bırakmayı düşünüyorum mantıklı mı ? 24 saat bırakmam da ne kadar bırakmalıyım bilemedim.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930

Bu konuda biraz bilgi karışıklığı var ilk geldiğindeki %50yi bitirdikten sonra kaç saat şarjda bırakmalıyım.
%50yi bitirirken -zor bitiyor zaten işlerimi halledeyim diyorum. gmail rehber wp insta mobil bankacılık vs. halledip sonrasında 6 saat şarja bırakmayı düşünüyorum mantıklı mı ? 24 saat bırakmam da ne kadar bırakmalıyım bilemedim.
Yeni nesil piller de bu mantık yok %100 olduğundan zaten akımı kesiyor

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Yeni nesil piller de bu mantık yok %100 olduğundan zaten akımı kesiyor
%100 olsa da ilk sefer ya ondan 6 sat bırakayım dedim yoksa telefon 1-1,5 saatte şarj olur.
Bir de ilk sefer diye tamamen bitireyim mi normalde tamamen bitirmek kötü de.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
İşte onu yazıyorum gerek yok böyle şeylere şarjı çok bitirmeden takın benim cihazımda olan üreticinin tavsiyesi böyle

Pil seviyesi sıklıkla %5 veya altındaki seviyelere ulaşana dek kullanılıp ardından şarj edilirse, pil ömrü etkilenebilir. Pilinizi düşük seviyelere ulaşmadan şarj etmeniz pil ömrünü uzatacaktır.

Şarj sıklığının pil ömrü üzerindeki etkisi​

Geçmişte sıklıkla kullanılan nikel-kadmiyum pillerin ömrü, kimyasal özelliklerinden dolayı pil tamamen deşarj olup ardından tam şarj seviyesine kadar doldurularak maksimum düzeye çıkarılabiliyordu. Ancak günümüzde cep telefonlarında kullanılan lityum-iyon pillerin kimyasal özelliklerinin tamamen farklı olduğunu unutmayın. Pillerin arka arkaya sürekli tamamen şarj edilip tamamen boşaltılması pil ömrünü olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle, pilinizi düşük seviyelere ulaşmadan daha sık şarj ederseniz, pil ömrünü maksimum düzeye çıkarabilirsiniz.

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
İşte onu yazıyorum gerek yok böyle şeylere şarjı çok bitirmeden takın benim cihazımda olan üreticinin tavsiyesi böyle

Pil seviyesi sıklıkla %5 veya altındaki seviyelere ulaşana dek kullanılıp ardından şarj edilirse, pil ömrü etkilenebilir. Pilinizi düşük seviyelere ulaşmadan şarj etmeniz pil ömrünü uzatacaktır.

Şarj sıklığının pil ömrü üzerindeki etkisi​

Geçmişte sıklıkla kullanılan nikel-kadmiyum pillerin ömrü, kimyasal özelliklerinden dolayı pil tamamen deşarj olup ardından tam şarj seviyesine kadar doldurularak maksimum düzeye çıkarılabiliyordu. Ancak günümüzde cep telefonlarında kullanılan lityum-iyon pillerin kimyasal özelliklerinin tamamen farklı olduğunu unutmayın. Pillerin arka arkaya sürekli tamamen şarj edilip tamamen boşaltılması pil ömrünü olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle, pilinizi düşük seviyelere ulaşmadan daha sık şarj ederseniz, pil ömrünü maksimum düzeye çıkarabilirsiniz.

Aynen hocam genel kullanımda öyle şarjı çok bitirmeden takarım da şimdi ilk kullanımda %5e kadar tüketip takacam taktıktan 5-6 saat sonra da çıkarırım sonraki kullanımlarda da ne zaman 100 olursa artık

murattkn3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Pil bitene kadar kullanın hatta telefon kapansın pil bitti diye sonra dolunca çekin.

enesenesbera

Doçent
Reaksiyon puanı
232

100 de yüz yapın

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru

Bence telefon kapandıktan sonra şarjda bırakın.

Ananim

Profesör
Reaksiyon puanı
2,406

Ben telefonu alırken satıcı kadın şarj %50 gibi gelir bitirene kadar kullanın hatta bırakın kendi şarjı bittiği için kapansın dedi sonra hiç telefon açmadan %100 olana kadar bırak olunca al dedi
Senin dediğin mantıksız çünkü zaten 100 oldu mu akım kesiliyo ister 6 saat ister 24 saat bırak bi mantığı olmayacak gereksiz beklemis olursun

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Bu olay artık yeni cihazlarda yok. Kullanmadan önce fulle, 2 3 gün şarjda kalsın vs gibi şeyler bitti artık. Açın kullanın normal bir şekilde şarja takın dolunca çıkarın falan :D

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299

Yeni nesil pillerde 6saat şarjda bırakma diye bir şey yok.Yüzde 10 ile 20 arasında şarja takıp yüzde yüz olduğunda çıkarmak en doğrusu.Yüzde yüz olduğunda cihaz akımı keseceği için şarjda fazla tutman bir anlam ifade etmez.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Eskide kaldı artık 18 saat şarjda kalma vs. olayları.
Tek yapman gereken tamamıyla bitirmeden önce şarja takmak. Zaten telefon uyarı veriyor %20 altına düştüğünde. O sıralar takarsanız şarja gayet uygun olur.