İdam Cezası Sizce Geri Gelmeli mi?

İdam Cezası Sizce Geri Gelmeli mi?

• Kullanılan toplam oy
    184

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Arkadaşlar
Bugün "13 yaşında Bir Kimse İdam Edildi" diye İran kaynaklı bir konu açıldı

Bu işin dini vechesi ise Kuran "Kısasa kısası emrediyor"
Yani bir kimse sebebsiz olarak bir kimsenin canına kastederse aynıyla muamele görülmesini emrediyor.Ta ki hak sahibi hakkından feragat edene kadar.

Bu vesile ile sizce'de Ülkemize idam cezası geri gelsin mi?

İyi bir paylaşım olması temennisiyle

hayırlı akşamlar

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
bu konuda hukukçu olmak gerek. ya da belirli bir birikimi olmalı kişinin. işin dini, hukuki, vicdani vb gibi çok yönü var. her yönü bilmeden bir şey demem hatalı olur.

ben bir şey diyemem. sanırım bana 5. şık uyar.(bilmiyorum)

00truva00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bence gelsin zira bazılarını teneşir paklar ancak. bir canı idam etmemekle binlerce canı tehlikeye atarız.

bazen öyle şeylerle karşılaşıyorumki idam böyle kişiler için ödül olurdu sanırım

yulaf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
otantic76 dedi ki:
bu konuda hukukçu olmak gerek. ya da belirli bir birikimi olmalı kişinin. işin dini, hukuki, vicdani vb gibi çok yönü var. her yönü bilmeden bir şey demem hatalı olur.

bilmiyorum bence en kolay cevaptır. yani bir nevi kaçmak diyelim .bu ülkede yaşıyorsan bazı şeylerle ilgili bilgi edinmelisin herşeyden bilmiyorum deyip kaçamazsın'' diyorum . (uyarı kibarcadır :)

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
bence malum kişiyi asalım sonra duruyosa dursun kalkıyosa kalksın

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
yulaf dedi ki:
otantic76 dedi ki:

bilmiyorum bence en kolay cevaptır. yani bir nevi kaçmak diyelim .bu ülkede yaşıyorsan bazı şeylerle ilgili bilgi edinmelisin herşeyden bilmiyorum deyip kaçamazsın'' diyorum . (uyarı kibarcadır :)

ne demek istediğini anladım. ama ülkede o kadar çok şey oluyor ki hangisine yetişeyim? ben bilmiyorsam bilmiyorum derim. bilmiyorum dedim, umrumda değil demedim... bilmediğim konuda ahkam kesmekten iyidir diye düşünüyorum. bu konuda bilgisi olan kişilerle konuşur, kitaplar okur sonra döner fikrimi söylerim.

ne demem lazımdı. "haydi asalım mı" karar vermek kolay, önemli olan "doğru" kararı verebilmektir.

yulaf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
otantic76 dedi ki:
yulaf dedi ki:
otantic76 dedi ki:

ne demek istediğini anladım. ama ülkede o kadar çok şey oluyor ki hangisine yetişeyim? ben bilmiyorsam bilmiyorum derim. bilmiyorum dedim, umrumda değil demedim... bilmediğim konuda ahkam kesmekten iyidir diye düşünüyorum. bu konuda bilgisi olan kişilerle konuşur, kitaplar okur sonra döner fikrimi söylerim.

ne demem lazımdı. "haydi asalım mı" karar vermek kolay, önemli olan "doğru" kararı verebilmektir.

sen bu konuda doğru karar veremiyosan bir çok konuda doğru karar veremiyorsun demekti. anlatmak istediğim bazı şeyler temelde olmalıdır. yani bu konuda herkesce temel bilinmesi gerektiğini düşünüyom. bilmiyorum cevabı bu yüzden kaçıştır demiştim. ama gerçekten bilmiyosan saygı duyarım. ilk başta bana ''POLİTİK'' bir cevap geldi

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Bence gelmeli gelmeliki insanlar suç işlerken bir daha düşünmeli "İdam" dendiğinde korkuyorlar ama "Müebbet" onları pek korkutmuyor

mavinok.ta

Dekan
Reaksiyon puanı
13
aslında idam edilecek kişiler var ama kurunun yanında yaşta yanar :S o zaman olmaz :S

engin azaklı

Asistan
Reaksiyon puanı
0
idam etmeye hayır dedim ama gerekli olduğuna inanıyorum.bu sitede birisi hakaret etse işi bitiriliyor.sebep buradaki işleyişi paylaşımı etkiliyor.çok olursa ne yapılması gerekiyor yazıların denetimden geçmesi yani tedbir.sizin için en önemli şey ne ise onu engellemek için idam cezası önleyici olabiliyor.insana uygun olmıyan bir şey ise istediğiniz insanlara zulum oluyor.

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
idam'a karşıyım, ağırlaştırılmış müebbet doğru bir uygulama.

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
Bana Kalırsa Kızına Tecavüz Edenleri Hırsızlık Yapanları BunuN Gibileri Terörleri Üstlerine Benzin Dökerek İşkence Ederek İdam Ederim Ve Sonda Yakarım Yada Halikopterle Bi Dağlık alana Atarım Köpekler Faydalansın!

ulaş35

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bana Kalırsa Kızına Tecavüz Edenleri Hırsızlık Yapanları BunuN Gibileri Terörleri Üstlerine Benzin Dökerek İşkence Ederek İdam Ederim Ve Sonda Yakarım Yada Halikopterle Bi Dağlık alana Atarım Köpekler Faydalansın!

+1921355845423

Bize bunları söyletenler utansın diyorum alayını yakın gitsin:devil: :devil: :devil:

tsewen

Doçent
Reaksiyon puanı
1
gelsin tabii ki zaten cezalar çok az

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
Evet !

Suçlu insanın gözünün yaşına bakılmamalı ..

Ki bu uygulama getiririlse git gide suç işleme oranının azalacağına adım gibi eminim.

ali5800

Asistan
Reaksiyon puanı
1
O nu bunu bılmem ıdam gelecek apo gidecek

ali5800

Asistan
Reaksiyon puanı
1
idam gelecek ve suc oranı azalacak kannatındeyım ve teröristler direk ıdam suçu mahkemesız cunku onların yaptıqlarının yanında az bıle 10 kere olduruluğp 10 kere dırıltılmesı gerek

neresionline

Asistan
Reaksiyon puanı
2
AB ye uyum çerçevesinde kaldırdılar bu idamı
sonra da af çıktı ohh ne ala
ortalık it kopuk doldu suç oranları tavan yaptı

idam edilmesi gereken ilk kişi: Apo
ikinciler:teröristler, vatan hainleri...

idam geri gelsin

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
bilemicem çok kararsızm

teroristlerin gözlerinin yaşına bakmasınlar arkalarından ağlayan annelerine eşlerine bakmasınlar idam etsnler derim ben.

yok idam olmasa da caydırıcı ceza bulsunlar..
içeri girip yan gelip yatmasınlar.mesela ağır işlerde çalıştırabiler

tabi hukukçular bilir

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
İnsan Haklarına Aykırı

Asıl İnsan haklarına aykırı olan insanların özgürlüğünü alıp bir ömür dört duvar arasına sıkıştırmaktır...
İdam cezası gelmeli ama şekli nasıl olur ona birşey diyemem...
Benim favorim kafa kesilmesi..:innocent:
Eğer bir insan birini haksız yere öldürüp 3-5 yıl hapiste yatıp çıkıp rahatça dolaşıyorsa kan davası da olur herşey olur...Sonra kimseyi cehaletle suçlayamazsın

İslam şeriatı uygulansa suç falan kalmaz..
terbiye olur terbiyesizler:mrgreen:

ESDİEN

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Bence bir kişiyi öldürmek ceza sayılmaz.Çünkü o kişiye yapılacak olan psikolojik veya fiziksel işkence kişi ölünceye kadar devam ediyor.Ama ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılınca o kişi ömrü boyunca ölüp ölüp diriliyor.Ha tabiki hapse atıp 2 ay sonra af çıkmasınada karşıyım bir cinayetin cezası en az 40 yıl olmalı ve af denen saçmalığında ortadan kalkması gerekli.

osmaniyeweb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Forumu okurken nette gördüğüm yazıyı ekledim. Hukuktaki kuralın altını çizdim sizce bu kurala bugün uyuluyormu?

Hani derler ya, “arkadaşını söyle, senin kim olduğunu söyleyim”…

Gerçekten öyledir..

Bu özdeyişten esinlenerek, örneğin şöyle bir cevahir de biz diyebiliriz:

“Cezanı söyle, sana suçunun niteliğini söyleyeyim”…

Bu özdeyişi ilk ben mi söyledim, bilmiyorum, sanmıyorum…

İlk duyuşta kulağa pek basitmiş gibi geliyor ama biraz derin düşününce, ne hikmetli bir söz olduğunu fark etmemek olası değil…

Biliyorsunuz, toplumdan topluma biraz değişmekle birlikte, her suçun niteliğine ve şiddetine uygun bir cezası vardır. Örneğin, küçük bir hırsıza küçük bir hapis cezası verilir de, taammüden adam öldürmüş bir katil idam edilir (hoş şimdi o da kalktı ya)… Yani ne kadar suç, o kadar ceza; kural bu…

Bir kuralın tersi de doğru olmalıdır değil mi… Yani “aldığın ceza”yı bana söyle, hangi “suç”u işlediğini üç aşağı beş yukarı ben sana söyleyim… Öyle değil mi?... Yirmi yıl hapis cezası almış biri için ne düşünürüz: acaba “adam mı öldürdü, eşkıyalık mı yaptı, vs…

Gelin görün ki, günümüz dünyasında film işte burada kopuyor. Artık cezalar suçları, suçlar cezaları nitelemiyor, yansıtmıyor, karşılamıyor… O zaman ne oluyor…Suç ve suçlu durmadan özendiriliyor, teşvik ediliyor…

Bakıyorsunuz adam banka hortumlamış, binlerce garibanın nafakasını çalmış, çarpmış… Eskiden bunlara hırsız, harami, eşkıya, vs denir; kimseler yüzüne bakmaz, kız alıp verilmez ve en üst dereceden cezalanırlardı… Şimdi artık bunlara “iş adamı” falan deniyor, birkaç yıl ya yatıyor, ya yatmıyorlar, mal mülk, itibar(?) aynen bâki, aramıza katılıveriyorlar… Utanma duygusu deseniz zaten çoktan ortadan kalktı… Hal böyle olunca, siz de bir banka veya zimmet hortumlamak istemez misiniz…

Şu bir gerçek ki, günümüzde cezalar artık suçları nitelemez oldu, dananın kuyruğu işte buradan kopuyor…

Bir başka deyişle: Ne halt işlersen işle, yanına kâr kalıyor…

Böyle bir toplum iflah olur mu…

Adam bilmem kaç kişinin katili olmuş, buna rağmen af bekliyor, hatta parlamenter olmayı bile düşlüyor…

Bir başka genç kadın, masum bir insanın kanına girmiş, başka ülkelere kaçmış, kaçırılmış… Doğru dürüst mahkeme bile edilmiyor, zafer işaretleri yaparak TV’lerde gösteri yapıyor, yaptırılıyor… Peki, tüm bunlara kim göz yumuyor ve teşvik ediyor, o kahrolası çifte standartlı, güya Batı uygarlığı(?)…

Hep merak etmişimdir, o Batı’dan biri, göz göre göre orada bir cinayet işlese ve Türkiye’ye sığınsa; biz de aynısını yapsak, yani suçluyu geri vermesek, zafer işaretleri yapa yapa TV’lerde gezdirsek, ne yaparlardı acaba…

Bir cemiyeti ve medeniyeti batırmanın en kestirme yolu, suçun cezaya, cezanın da suça uygun olmamasını sağlamaktır galiba…

Yâni “mülkün temeli olan adalet”i yok etmek

Alıntıdır.
http://www.mudafaai-hukuk.com.tr/test/ulusalforum/03112005.htm

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
bence Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Türk Silahlı Kuvvetlerine silah çeken ve sivil halkın canına kasteden herkez bu cezayı almalıdır ve şarttır.