Haber TBMM Başkanı Şentop: Belli suçlara mahsus idam cezası olmalı dedi sizce idam cezası gelmeli mi?

Dilara Kaya

Profesör
İçerik Ekibi
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Çok sınırlı olarak, belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim." dedi. Sizce de idam cezası gelmeli mi? Ya da hangi kurallar çerçevesinde gelmeli?
 

Fakehero

Profesör
Ülkeye ve topluma zararı dokunanlar belirli kıstaslara uyuyorsa idam edilmeli. Abd çok demokratik bir ülke değil mi ?
 

OzkanK.

Dekan
Cezalı
Çok adi suçlar için gelebilir aslında ama ben gelmeyeceğini düşünüyorum. Aynı tas aynı hamam devam edecektir gene baksana muhalefet bunada karşı. Biraz idam isteyen milletin gazı alınıyor gibi sadece.

Bu ülkede anayasal olarak 1920'den 2004 yılına kadar İdam vardı ama
Son olarak 25 Ekim 1984'te Hıdır Aslan 'ın idam edilmesinden bu yana Türkiye'de idam cezası uygulanmamış
Yani 20 yıl boyunca bu ülkede 1 tane bile adi suçlu çıkmamış mı . 1999 yılında APO yakalandığında bile yasal olarak idam varken asamadıysak şuan idamı geri getirip adam hiç asamayız gibime geliyor.

Türkiye’de 1920'de Meclisin kuruluşundan, 1984'te ölüm cezalarının fiilen kaldırılmasına kadar geçen 64 yıllık dönemde, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanan ve infazı gerçekleştirilen ölüm cezası kararı sayısı 712'dir. Bunlardan 15'i kadın hükümlüdür. Ancak bu rakama İstiklal Mahkemeleri'nin, Meclis’i devre dışı bırakarak aldığı idam kararları dahil değildir. Meclise gelmeden İstiklal Mahkemeleri tarafından verilen en az 1500 - 2000 civarında idam kararı bulunduğu tahmin edilmektedir.


 
Son düzenleme:

Assad Najjar

Doçent
Adaleti doğru düzgün uygulayacak insan yok ülkemizde. İdam gelmesi halinde bütün solcuları asarlar, haberiniz olsun. Cumburbaşkanının eşinin çantasını eleştirmek bile büyük suç sayılıyorken hem de.
 

OzkanK.

Dekan
Cezalı
Mesela Rana Batı... Bu kadın, haksız olduğu halde sosyal medyayı galeyana getirdi.

İdam deniyor haberde. Siz ne diyorsunuz...

İdam olması için canice hisler ile işlemiş cinayet veya tecavüz olması gerekir... O söylediğin olay Türkiye'de neredeyse her gün olay şeyler. İdam için tüm ülkeyi ayağa kaldıran bir olay olması gerekir.

Adaleti doğru düzgün uygulayacak insan yok ülkemizde. İdam gelmesi halinde bütün solcuları asarlar, haberiniz olsun. Cumburbaşkanının eşinin çantasını eleştirmek bile büyük suç sayılıyorken hem de.

Aynen aynen bütün solcuları asarlar :D :p ...
 

Cvnmrt

Profesör
Sosyal medyanın önüne geçtiği suçları görmüyor musun? Sosyal medya sayesinde mahkemeye çıkan insanlar idam cezası alabilir. Örneğin herhangi biri tacizci olarak görülebilir.
Sosyal medyanın yaptığı belki unutulacak üstü kapatılacak suçları gündeme getirmek sosyal medya hüküm vermiyor
 

SOLTER

Doçent
Kadın cinayetlerine,tecavüze idam gelmeli ama sıkıntı şu iftiralar olabilir suçsuz birini idam etmek.Bizim ülkenin adelet sistemi bunu doğru düzgün yaparsa hay hay.
 
Üst