İçerik çalınmasını engelleme

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
İçerik çalınmasını engelleme konusu canımı sıkıyor bildiğiniz gibi. Bazı araçlar gördüm. Bunlardan biri DMCA adlı web sitesiymiş. Daha önceden Google Console üzerinden gelen mesajlar varsa ordan hatırlarsınız.

Siz de DMCA üzerinden bir hesap oluşturup sitenizi kayıt altına alabiliyorsunuz. Ben şimdilik üyelik açtım ama bir de PRO seçeneği var.

Eğer Wordpress kullanıyorsanıuz, plug-in olarak da kullanabiliyorsunuz.

Haber yazıyoruz, çalıyorlar. Kopyala yapıştır yaparak sizin üzerinizde çıkabiliyorlar SEO oyunlarıyla veya backlink kasarak.

Belki bu durum haber ve makale çalınmasına engel olabilir.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Oraya kayıt olunca çalınması nasıl engelleniyor?

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Ben bir ara kullanmıştım. Ücretsiz üyeliklere 1 senelik onay veriliyordu yanlış hatırlamıyorsam.

the grudge

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
sağ tıklamayı iptal etseniz sorunu çözmüş kadar olmaz mı?

goldteam34

Doçent
Reaksiyon puanı
50
Sizce de saçma değilmi? nasıl engelliyor ki?

Ahbârî

Müdavim
Reaksiyon puanı
345
yazmasına gerek bile yok, sadece ocr...

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
DMCA, bir nevi internet noteri gibi bir şey. İçeriklerinizi DMCA ile siteniz üzerine tescil ettiriyorsunuz. İçeriğiniz çalındığında ise DMCA'ya bildiriyorsunuz. DMCA da inceleyip Google gibi arama motorlarına bildirip söz konusu içeriği indexlerden kaldırabiliyor. İçeriği çalan site bunu sık yapıyorsa ban yiyebiliyor. Mantık bu yani.
Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirm ki otoriter bir site olmadığınız müddetçe ücretsiz planları kullananlar pek takılmıyor.
Bilinçli hırsızlar tarafından caydırıcı olsa da Türkiye için o kadar da etkili olduğunu söyleyemem.

(Yukarıdaki yazıda DMCA kısaltması için Türkçe okunuşu baz alınarak kısaltmaya uygun ekler getirilmiştir.)

Sercan40

Müdavim
Reaksiyon puanı
372
Bu DMCA güzel bi uygulamaya benziyo...En azından durumun google tarafından haberdar olunmasını sağlıyo...Denenebilir...

ByDost

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Şimdi ben yeni açtığım bloguma DMCA uygulamasını kullansam olumlu sonuçlar elde eder miyim? 2010'dan bu yana kullandığım blog yazılarımın neredeyse %98'i bana ait?

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Bence test et ve sonuçları bizle paylaş :)

Ayşenur unsal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
DMCA, bir nevi internet noteri gibi bir şey. İçeriklerinizi DMCA ile siteniz üzerine tescil ettiriyorsunuz. İçeriğiniz çalındığında ise DMCA'ya bildiriyorsunuz. DMCA da inceleyip Google gibi arama motorlarına bildirip söz konusu içeriği indexlerden kaldırabiliyor. İçeriği çalan site bunu sık yapıyorsa ban yiyebiliyor. Mantık bu yani.
Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirm ki otoriter bir site olmadığınız müddetçe ücretsiz planları kullananlar pek takılmıyor.
Bilinçli hırsızlar tarafından caydırıcı olsa da Türkiye için o kadar da etkili olduğunu söyleyemem.

(Yukarıdaki yazıda DMCA kısaltması için Türkçe okunuşu baz alınarak kısaltmaya uygun ekler getirilmiştir.)

DMCA bu sitemi kurar fakat bunun adına bir garanti vermez. Yazıları kopyalamak isteyen elbetteki kopyalar ama buna dair eklentiler hala mevcut. Bu konu için sektör içerisinde takibi sürekli yapılıp Google'a bildirelerek önüne geçilmeye çalışılabilir.

mstb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Makale yayınlandığı anda bir an evvel "Google Search Console/Google gibi getir/Dizine eklenmesini iste" yapmak ta önemli. Kopyalansa bile ilk sizden indekslendiği için sizin olduğunu Google bilir. Sizin üstünüzde çıksa bile o makale size aittir. Üstünüze çıkan site eninde sonunda düşecektir. Ayrıca sizin altta kalma sebebiniz sitenizde bir seo sorunu yada eksikliği olduğu anlamına da gelebilir.

gölgeninefendisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu duruma DMCA yine çözüm olmuyor maalesef. Makaleyi snipleyerek servis ediyorlar. Google'ın algoritmatik yapısını değiştirmediği sürece bu devam eder.

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,344
Metinleri kopyalama yapıştırmayı sağ tıklamayı kapatın derim olay çözülür bence oraya buraya para vermeye gerek yok ha ama illaha sıkı bir önlem almak istiyorsanız iyice bir araştırın fikir edinin diyorum