IBM T41 için Linux/Ubuntu veya herhangi bir dağıtım önerisi

Bu konuyu okuyanlar

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,730
Bugün yakın bir arkadaşımdan format amacıyla IBM T41 aldım. Pentium 1.6GHz Banias ve 1.5GB RAM var üstünde. Kendisi Windows XP’sen bıktığını ve desteği bitmemiş bir işletim sistemi istediğini söyledi. Linux falan olur mu dedim. O da olur dedi. Sizce şu özelliklere sahip hangi dağıtımı önerirsiniz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Cevap yok mu penguen severler?

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,954
Bugün yakın bir arkadaşımdan format amacıyla IBM T41 aldım. Pentium 1.6GHz Banias ve 1.5GB RAM var üstünde. Kendisi Windows XP’sen bıktığını ve desteği bitmemiş bir işletim sistemi istediğini söyledi. Linux falan olur mu dedim. O da olur dedi. Sizce şu özelliklere sahip hangi dağıtımı önerirsiniz?

Cevap yok mu penguen severler?
Ubuntu olur.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Ubuntu'nun da o sistemde yavaş olacağını düşünüyorum ben, ReactOS projesine, Debian'a veya Linux Lite'a bakın derim.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
masaüstü üstü ortamı olarak xfce olur dağıtımı olarak da manjaro olur

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
linux mint 32 bir sürümünü deneyebilirsiniz. pentium m desteği için sistemi forcepae seçeneği ile kurun. bu seçenek islunux menüsünde hazır geliyor.

ayrıca kurulumdan sonra zram-config paketini kurun ve aşağıdaki komutla swappiness değerini ayarlayıp, takas alanna daha geç başvurulmasını sağlayın.

Kod:
/bin/bash -c "echo 'vm.swappiness = 10' | sudo tee  /etc/sysctl.d/10-swappiness.conf"

internette dolaşmak için midori gibi hafif bir web tarayıcı kurun. aşağıdaki bağlantıdan deb paketini indirip, pakete sağ tıklayıp ve gdebi ile kurabilirsiniz.

linux mint xfce den farklı bir dağıtım seçseniz bile, yukarıdaki önerileri uygulamanız faydalı olacaktır.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Nokta atışı;
Icon
32 bit version
Download the 32 bit version if you use an older computer or if you are unsure if your computer supports the 64 bit version.

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,730
Nokta atışı;

Teşekkür ederim.

linux mint 32 bir sürümünü deneyebilirsiniz. pentium m desteği için sistemi forcepae seçeneği ile kurun. bu seçenek islunux menüsünde hazır geliyor.

ayrıca kurulumdan sonra zram-config paketini kurun ve aşağıdaki komutla swappiness değerini ayarlayıp, takas alanna daha geç başvurulmasını sağlayın.

Kod:
/bin/bash -c "echo 'vm.swappiness = 10' | sudo tee  /etc/sysctl.d/10-swappiness.conf"

internette dolaşmak için midori gibi hafif bir web tarayıcı kurun. aşağıdaki bağlantıdan deb paketini indirip, pakete sağ tıklayıp ve gdebi ile kurabilirsiniz.

linux mint xfce den farklı bir dağıtım seçseniz bile, yukarıdaki önerileri uygulamanız faydalı olacaktır.
Teşekkür ederim.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Slax iyidir hemde boyut olarakta azdır (=