IAtkos ML2 Mountain Lion 10.8.2 HP Pavilion DV6920ET Kurulumu [VIDEOLU ANLATIM]

Bu konuyu okuyanlar

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Merhaba arkadaşlar . Uzun zamandır tekrardan bir kurulum videosu hazırlamak istiyordum fakat fırsat bulamadığımdan erteliyordum hep.

Nihayetinde bu günü boş bilip böyle bişey yapmak istedim . Öncelikle belirtmeliyimki uzun zamandır video falan çekmediğim için hem çekip hem anlatıp yapmak biraz kasmış :)

Bir çok yerde devrik cümleler hatta sürçü lisan etmişim. Bundan ötürü şimdiden özür diliyorum . Yani demem o ki mümkün mertebe videoyu tiye almamaya calısın hatalarımdan ötürü. Çünkü videoyu sizde izleyince anlayacaksınız ki çok aceleyle cektim. O yüzden pek iyi olmadı. Herneyse.

Bunu özellikle belirtmeliyim ki arkadaşlar bu video klavuz niteliğindedir. Yani OS X ile ilgili bir çok konuya değindim. Bir çok şeyi fazlasıyla nasıl yapılır yada nasıl yapılmalıdır diye anlatmaya çalıştım. O yüzden bu videoyu izleyip elbetteki her türlü sisteme MAC kuramazssınız ama en azından nasıl kurulur kurulma aşamaları nelerdir diye ufak tefek bir bilgi sahibi olursunuz. Hatta aynı makinaya sahipseniz aynı kurulum yöntemiyle sorunsuz bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan videoyu ekliyorum . Gerçi şuan video hala youtube tarafından düzenlenme aşamasındaymış . Ben yinede izlemek isteyecekler için ekliyorum.

iAtkos ML2 ~ Mountain Lion 10.8.2 ~ HP PAVILION DV6920ET [Intel C2D + 3GB DDR2 Ram + nVidia 8400M GS G.Kart]

[video=youtube;n3f4-JUlzS0]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=n3f4-JUlzS0[/video]

Umarım faydalı olur tüm dostlarıma. Bir önceki konumdan dvd'yi hangi adresten edinebileceğinizide paylaşmıştım. Ordan indirip işe koyulabilirsiniz.

Cheers
cheers.gif

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Güzel bi anlatım olmuş klavyenize sağlık :D

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Murat abi sisteme zarar verebilirsiniz derken tam olarak ne kast ettin yani nasıl zarar verilebilir? :)

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Çok güzel anlatım olmuş Murat ağzına sağlık.. Hayatımda hiç Mac kurmadım..

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Murat abi sisteme zarar verebilirsiniz derken tam olarak ne kast ettin yani nasıl zarar verilebilir? :)
Biosa direkt müdahale edebildiği için sistem , eğer anakartınız dual bios yani korumalı bios(recover bioslu) olan modelden değilse mümkünse bilinçsiz kurulmasın.

Çok güzel anlatım olmuş Murat ağzına sağlık.. Hayatımda hiç Mac kurmadım..
Adaş teşekkür ederim. Bence sende bir denemelisin :)

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Biosa direkt müdahale edebildiği için sistem , eğer anakartınız dual bios yani korumalı bios(recover bioslu) olan modelden değilse mümkünse bilinçsiz kurulmasın.

Adaş teşekkür ederim. Bence sende bir denemelisin :)
peki sistemimin dual bios u desteklediğini nasıl anlayabilirim? :)

xanovera

Asistan
Reaksiyon puanı
1
teşekkürler bu konu büyü gibi oldu : ) ben günlerdir uğraşıyorum benim laptopla çalışabilen bir derlemeye daha rastlamadım.
Laptop hp probook 6560 b. en son leo4all denedim o da olmamıştı.

şimdi bu deneyeyim bir de, fakat bilgisayarda win8 kurulu ve bu bilgisayar iş bilgisayarım. Mevcut sistemi dağıtmadan nasıl çalışır?

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
Çok güzel bir video hazırlamışsın, eline sağlık [MENTION=74155]muratveb[/MENTION]. :)
Ben hala kurmaya çalışıyorum. :/

S

SDN Okuru

SDN Okuru
usb boot nasıl yaptınız windows altında iAtkos ML2 Mountain Lion 10.8.2 usb boot yapabilirmiyiz

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
usb boot nasıl yaptınız windows altında iAtkos ML2 Mountain Lion 10.8.2 usb boot yapabilirmiyiz

Yapamazsınız. Ancak Windows altında sanal bir sistem kurarak belki olabilir ama onun dışında pek bi yolu yok bildiğim . Aslında varda o yöntemlede usb ile kurulum yapabilen daha göremedim .

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Yapamazsınız. Ancak Windows altında sanal bir sistem kurarak belki olabilir ama onun dışında pek bi yolu yok bildiğim . Aslında varda o yöntemlede usb ile kurulum yapabilen daha göremedim .
Abi aklıma bir soru takıldı şimdi ben mac kursam hazardın sürümü bir bölümü eksik yada yanlış yapsam bios um çökme durumu varmıdır? :)

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Abi aklıma bir soru takıldı şimdi ben mac kursam hazardın sürümü bir bölümü eksik yada yanlış yapsam bios um çökme durumu varmıdır? :)

Onu bilemezssin ki :) Deneme yanılmayla öğrenebilirsin. Ama benim bu anlattığım bios olayı binde bir olur. Muhtemelen o da sana denk gelmez. Ama sen yinede araştır biraz . Kurmadan önce kesinlikle araştır iyi öğren sonra kurmak için işe koyul.

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Onu bilemezssin ki :) Deneme yanılmayla öğrenebilirsin. Ama benim bu anlattığım bios olayı binde bir olur. Muhtemelen o da sana denk gelmez. Ama sen yinede araştır biraz . Kurmadan önce kesinlikle araştır iyi öğren sonra kurmak için işe koyul.
Teşekkürler Murat Abi :)
O zaman ben ilk sanal makinede kurıyım baktım birşey olmuyor kurarım teşekkürler :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhabalar,

Öncelikle çok başarılı bir anlatım olmuş, bunun için teşekkürler. Sistemi kurdum fakat, kurulum tamamlandıktan sonra kişisel bilgileri girmek için genel ekranda görüntü gidiyor. Yükleme videosu örneğindeki 15.40 civarları. Bu arada alttaki fon müzği çalmakta ayrıca. Ekran kartlarım nvidia gt555m ve intel hd3000. Özelleştirde sadece inteli aktif edip Nvidia seçtim olmadı, tam tersini yaptım yine olmadı, ikisini bir arada seçtim yine olmadı. Çözüm önerileriniz var mıdır ?

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Patlamış mısır ve içecekleri hazırlayayım, izleriz.

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Merhabalar,

Öncelikle çok başarılı bir anlatım olmuş, bunun için teşekkürler. Sistemi kurdum fakat, kurulum tamamlandıktan sonra kişisel bilgileri girmek için genel ekranda görüntü gidiyor. Yükleme videosu örneğindeki 15.40 civarları. Bu arada alttaki fon müzği çalmakta ayrıca. Ekran kartlarım nvidia gt555m ve intel hd3000. Özelleştirde sadece inteli aktif edip Nvidia seçtim olmadı, tam tersini yaptım yine olmadı, ikisini bir arada seçtim yine olmadı. Çözüm önerileriniz var mıdır ?

Benim yaptığım gibi sadece nVdia'dan 10.8.2 sürücüsünü seçin. Intel içinde hiç bir şey seçmeyin öyle bir deneyin bakalım .

Patlamış mısır ve içecekleri hazırlayayım, izleriz.

Eheh :) CSB der gibi olmuş biraz :)
Video tam 30DK sürmüş yani biraz uzun olmuş farkındayım ama elimden geldiğince detaylı anlatmaya çalıştığım için böyle uzadı. Bu youtube nasıl becermişsse videoyu ilk 30DK'sını normal ses+görüntü yapmış. Diğer 30DK'sınıda yine aynı videoyu baştan alıp sadece görüntü yapmış. Buna pek anlam veremedim :)

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
.....
Eheh :) CSB der gibi olmuş biraz :)
Video tam 30DK sürmüş yani biraz uzun olmuş farkındayım ama elimden geldiğince detaylı anlatmaya çalıştığım için böyle uzadı. Bu youtube nasıl becermişsse videoyu ilk 30DK'sını normal ses+görüntü yapmış. Diğer 30DK'sınıda yine aynı videoyu baştan alıp sadece görüntü yapmış. Buna pek anlam veremedim :)
CSB anlamadım. :)
Bence durumu Youtube'a bildir, yaşanmasın bir daha.
Bir ara bende denedim sonuç başarısız. Neden olarak BIOS menüsünde AHCI ayarı olmayışı gösteriliyor. Sanal makinaya denedim işlemcide sanallaştırma mevcut olmasına rağmen sanallaştırma istiyor. WMware ile denemiştim.

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Ben Apple'nin yerinde olsam Mac'i her bilgisaraya yüklenebilen şekilde yaparım sonra serial girdikten sonra bi de wubi gibi birşey yaparım Microsoft'u bitiririm :D

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
CSB anlamadım. :)
Bence durumu Youtube'a bildir, yaşanmasın bir daha.
Bir ara bende denedim sonuç başarısız. Neden olarak BIOS menüsünde AHCI ayarı olmayışı gösteriliyor. Sanal makinaya denedim işlemcide sanallaştırma mevcut olmasına rağmen sanallaştırma istiyor. WMware ile denemiştim.

Sata ayarı benim laptoptada yok bios'ta . Ama Donanım sürücülerden AHCI Sata kextini seçince sorunsuz kuruluyor.

CSB = Cool Story Bro :)

YavuzKaraman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkeze merhaba arkadaşlar. Laptopuma mac sistemi kurmak içi araştırma yaptıgımda google'dan sizin sitenizi ve muratveb'in makalelerini akudum ve giriştim işleme. Önerilen siteden 10.8.2 yi indirip çift katmanlı cdye yazdırdım ondan sonra başladım videodaki kuruluma. Pek bilgisayar bilgim olmasada videodaki anlaşılabilir anlatımında yardımıyla kurulumu yaptım sonunda kurulum bitti ve bilgisayarım yeniden başladı ama bir türlü Ülke / Bölge seçimi ekranına geçemedim bilgisayar oraya geçecekken gri ekranda bekleyip duruyor ve sonradan bir hata veriyor verdiği hatada resimdeki gibidir. Bu arada kurmak istediğim laptop " HP Pavilion G6 " sizce ben hatayı nerde yapıyorumki yükleyemiyorum arkadaşlar ? bu arada bilgisayarım teknik özellikleri ;

Chipset Intel CR HM76 Express
İşlemci Core i5-3210M
İşlemci Hızı 2.5 GHz
Bellek 4G DDR3
HDD 320G / 500G 5400 RPM FX
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7670M (1 GB DDR3 ayrılmış)
Optik Okuyucu Çift Katman Destekli SuperMulti 8X DVD±R/RW
USB 2.0 1 adet
USB 3.0 2 adet

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

thehallowman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tebrikler.. Sabır isteyen sıkıcı bir iş..

Oldukça uzun bir video olamasına rağmen, en can alıcı kısımlardan biri olan bootable disk yapımını anlatmamışsınız.. Bence bunu da kısa bir video ile üstteki video ya eklerseniz tamamlanmış daha faydalı bir anlatım olur.

Ayrıca usb wireless ile uğraşmayın derim. mac os, intel olan hiç bir wireless kart'ı desteklemiyor malesef. uyumlu bir wireless kart ile değiştirin. sahibinden vs türü sitelerde rahatlıkla gayet makul fiyatlara bulabilirsiniz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
murat bey öncelikle tesekürler elenize emeginize saglik, ben DVD (DL) ile kurcam pc de daha önce iatkos v .7 10.5.7 ile kurdugum leopard kullaniyordum o kurulum sirasinda boot u dvd rom a takip pc yi actigimda darwin x86 ... filan filan

ardindan su kod u giriyorduk -v cpus=1 busratio=20 yazip enter yapiyordum ve kurulum basliyor ardindan kendi pc me uygun secenekleri secip kuruyordum halada kurulu fakat bu dvd(dl) kurarken pc me her hangi bir kod girmem gerekiyor mu? leopard daki gibi(-v cpus=1 busratio=20) cevaplarsaniz sevinirim saygilarimla

pc im orta düzey bir pc 2tb hdd, 1 gb nvidia gforce 560 tx,cpu i 7 2600 ekran cözünürlügü yüksek 1280x1..küsür bir sey,8gb ram, sanirim 10.8 destekler.

Johnny_

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@muratveb Abi, Restoreyi yaptım ama Bootloader'i bir türlü yapamadım. @cgrszone Özgün abi bana chameleon linki verdi, USB'yi seçtim tamam dedim sonra başladı dolmaya 1 saat boyunca bekledim bir türlü dolmadı. İptal etmeye çalıştım olmadı. Özgün abiye sordum oda bana dedi çok ilginç dedi. Abi rica etsem senin kullanığın Bootloader'in linkini alabilirmiyim ?

drtimur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
https://kat.ph/iatkos-ml2-mac-os-x-mountain-lion-10-8-2-t6943705.html ben bu linkten torrentle indirdim. pc im orta derceli bir pc,alman medion marka ,cpu i 7 2600, grafik karti.nV gforce 550 gtx i(1280x1024 ekran cözünürlügü),hdd 2 tb, 8gb RAM, donanima sahip,pc me iatkos v.7 ile cok önce kurdugum leopard üzerine kurulum windows a göre dahada basitmis, iatkos ml2 ,dmg file uzantili imis önce mac imde bu dmg (4,89 gb)file i hdd formatina dönüstürdüm ve tekrar dvd dl a yazdirdim 5013 mb oldu,bu dvd dl ile ile hic komut gerektirmeden kurulumu gerceklestirdim, Burda 15 zoll(Inch) mac book en son gecen hafta satrunde Retina 2700 euro bu kurulumla % 50 üzerinde bir tasarruf sagliyorsunuz.burda en iyi donanima sahip Desktop dananimi x79 chip setli asus x79,cpu=i 7 3960x,4tb hdd, 32-64 gb Ram,4 gb nvidia Geforce 660 veya üstü grafikkarte bunun maliyeti bana 2000-2400 euro arasinda degisiyor bunu kendim toplayacim, üzerine birde mac os x mountain Lion kurdumda dünyalar benim. bu 500-6000 euro eder ebayda orginal mac os DVD ile(19 euro) .Burda sahte sürümlü bir sey sati isiniz bitti artik Burda yasamaniz imkansiz hapisten ciktindan sonra,kendiniz kullanirsaniz bir sey yok tabi sikayet filan olmazsa tabi. neysa....basta murat beye ve tüm Forum.shiftdelete ailesine saygilarimla tesekürler.

Johnny_

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=74155]muratveb[/MENTION]
Abi, benim problem bu http://i.imgur.com/oUx0KS0.jpg
Biraz araştırma yaptım. Karşıma şöyle bir çözüm çıktı;
Makale olduğu için uzundu sadece gerekli yerlerin fotoğraflarını çektim.
http://i.imgur.com/9rax7pz.png

Abi senden istediğim şurada söylenilenleri nasıl yapacağım hakkında beni bilgilendirmen. :)
Teşekkürler...
(Bu arada video içinde çook teşekkürler gerçekten çok şey öğrendim)

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
@muratveb
Abi, benim problem bu http://i.imgur.com/oUx0KS0.jpg
Biraz araştırma yaptım. Karşıma şöyle bir çözüm çıktı;
Makale olduğu için uzundu sadece gerekli yerlerin fotoğraflarını çektim.
http://i.imgur.com/9rax7pz.png

Abi senden istediğim şurada söylenilenleri nasıl yapacağım hakkında beni bilgilendirmen. :)
Teşekkürler...
(Bu arada video içinde çook teşekkürler gerçekten çok şey öğrendim)

Dostum zaten açık bir şekilde dile getirilmiş. Atıyorum normal bir şekilde sistemi kur . Ama ekran kartı problemi yaşıyorsan eğer, sistemi kurduktan hemen sonrada kexts.com'a girip ekran kartı modelini yazıp arama yap. Sonrada bulduğun kext'leri yani sürücüleri kext utiliy ile yükleyip sistemi restart etmek. Olay bu kadar basit anlayacağın . Temel kurulumu gerçekleştirebilirsen bir şekilde ekran kartını falanda kurabilirsin tabi eğer tamamen uyumsuz bir kart değilse.

Johnny_

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Dostum zaten açık bir şekilde dile getirilmiş. Atıyorum normal bir şekilde sistemi kur . Ama ekran kartı problemi yaşıyorsan eğer, sistemi kurduktan hemen sonrada kexts.com'a girip ekran kartı modelini yazıp arama yapmak. Sonrada bulduğun kext'leri yani sürücüleri kext utiliy ile yükleyip sistemi restart etmek. Olay bu kadar basit anlayacağın . Temel kurulumu gerçekleştirebilirsen bir şekilde ekran kartını falanda kurabilirsin tabi eğer tamamen uyumsuz bir kart değilse.
Abi, sistemi kuruyorum ama bios ekranları geçtikten sonra ekran kararıyor. Görüntü yok. Eğer görüntü olsaydı ekran kext'ini yükleyebilirdim.

Son mesajlar