Soru i7 13700K RTX 4070 sistemim için öneriler

aunrova

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak iş ağırlıklı bir sistem toplayacağım.

Intel i7-13700K On Altı Çekirdek 3.4 GHz İşlemci

Asus RTX 4070 DUAL-RTX4070-O12G 192 Bit GDDR6X 12 GB Ekran Kartı

Asus PRIME B660M-A Wi-Fi D4 Intel LGA1700 DDR4 Micro ATX Anakart

Kingston Fury Beast 32 GB 3200 MHz DDR4 CL16 KF432C16BB/32 Ram

Kingston KC2500 SKC2500M8/1000G PCI-Express 3.0 1 TB M.2 SSD

Ana Bileşenler olarak bunlara karar verdim. Sorularım şunlar:
1-Bu 5 bileşen aralarında uyuşmazlık çıkartır mı? Darboğaz vs.
2-Bellek ve Disk olarak Kingston'ı uygun gördüm eskiden beri kullandığım için, sizce Corsair ya da Gskill gibi markaları mı tercih etmeliyim?
3-Açıkcası Kasa PSU ve Sıvı Soğutmaya karar veremedim. 850w tam modüler bir PSU alacağım. Kasa ve sıvı soğutma tercih ederken nelere dikkat etmem lazım. Bu üçü açısından fiyatı kısmaya çalışacağım. Buna göre önerilerinizi bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler. Sorularım dışında ekstra öneri ve yorumlarınızı da bekliyorum.

Son düzenleyen moderatör:

Tokuni

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
3-Açıkcası Kasa PSU ve Sıvı Soğutmaya karar veremedim. 850w tam modüler bir PSU alacağım. Kasa ve sıvı soğutma tercih ederken nelere dikkat etmem lazım. Bu üçü açısından fiyatı kısmaya çalışacağım. Buna göre önerilerinizi bekliyorum.

Eğer kasayı soğuk tutmak istiyorsan o işlemciyi alma. Bende var i7 13700K. Kasanın üzerine çaydanlık koysam çay demlerim yeminle. Oyunlarda 100C yi görüyor sistem. O işlemciyi soğutabilen bir iki kişi görebildim internette. Onlar da kasa boyutunda radyatörlü, 8 fanlı falan değişik sıvı soğutma kullanmışlar. Kasanın dışına monte etmişler boydan boya. İşlemci soğumuyor. Yanıyor. Sanırsın cehennem aleviyle çalışıyor o derece sıcak.

** Ayrıca o fiyatlarda veya az bir şey üstüne alabileceğin DDR 5 anakartlar varken neden DDR 4 seçtin acaba? ileriye yönelik düşününce daha iyi olmaz mı DDR 5?