Soru Grafik tasarım programları i9 9900K ve RTX 4070'lı sistemde kasıyor

Bu konuyu okuyanlar

dalgicmithat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle herkese merhaba. Yönetmenlik, grafik tasarım ve video editörlüğü gibi işlerle ilgileniyorum. Sistemimi zamanında buna göre toplamıştım aşağıda bilgisayarımın bileşenlerine ve yaşadığım bazı ilginç problemlere yer vereceğim. Yardımcı olan, olmayan herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

- - - -

Ekran kartı: RTX 4070 MSI 12g (3 fanlı modelden)
İşlemci: i9-9900K
RAM: 32 GB HyperX Fury DDR4.
Anakart: Z370 Gaming Plus.
SSD: Kingston 2TB Fury Renegade GEN4x4 M.2 SSD (7300 MB okuma / 7000 MB yazma)
Power: 600W.
Sıvı soğutma: MSI CoreLiquid 360r V2 white 360mm.
Monitör: 144Hz, Curved ViewSonic 1920x1080 - HDMI.

- - - -

Bilgisayar toplamadan ve parçalarından tam olarak anlamadığımdan dolayı elimden geldiği şekilde parçalarımı açıklamaya çalıştım. Aynı zamanda bir m2Pro MacBook kullanıcısıyım ve ne yazık ki Premiere Pro, After Effects gibi programlar bu bilgisayarımda da kasmakta. Karşılaştığım bazı sorunları aşağıda sizlere yazacağım.

1 - Google Chrome kullanıyorum ve indirme yaparken bilgisayar neredeyse kendini kaybediyor. Üstelik yeni format atıldığı halde aşırı derecede kasmalar yaşıyorum. Bu kasmalar özellikle indirme işlemi sırasında yaşanıyor.

2 - masaüstünde bulunan bir videoyu "medya oynatıcısı" ile açtığım zaman kesinlikle akıcı bir şekilde izleyemiyorum. Bilgisayarım muhakkak bu videoyu kasarak oynatıyor. Bunu ne yaptıysam yapayım engelleyemedim. Farklı aç kullanarak diğer oynatıcılardan denediğim zaman bir problem yaşamadığımı fark ettim.

3 - Premiere Pro'da aşırı derecede basit videolar editlemeye çalıştığım zaman, örneğin bu cut kurgu yapılan, sıradan bir 1920x1080 çözünürlüğe sahip video olsa bile kasmalar yaşıyorum. Kaldı ki üzerine efekt eklediğim zaman kasmadan oynatmam neredeyse imkansız hale geliyor. Sürekli pahalı ve yeni parçalar toplamaya çalıştığım halde 1/4, 1/8, 1/16 ve hatta neredeyse proxy çıktı alarak edit işlemi yapmak gerek mod gerekse zaman olarak insanı aşırı geriletiyor.

4 - After Effects sorunlarımı anlatmakla bitiremem. Full çözünürlük resmen hayal haline geldi artık. Quarter çözünürlükte bile yüzde yüz kasarak oynatabiliyorum anca. Ben güzel görmekten ziyade efektleri rahatlıkla atabilsem yeter gözüyle bakıyorum.

- - - -

SSD'min tam performansını anakartımdan dolayı alamıyorum. 7000'in yarısı kadar okuma yazma hızı sunuyor bana. Yakın bir zamanda 32GB ram takviyesi ile ramlerimi 64'e anakartı ve işlemcimi de yine i9 14. Nesillere çıkartmayı düşünüyordum açıkçası ama sistemimin bu seviyede bile bu kadar kasması beni ne kadar yatırım yaparsam yapayım aynı kasmayı yaşayacağım konusunda korkutuyor ve bundan dolayı da gerekli yatırımı yapamıyorum.

Arkadaşlar sorunlarım bu kadar. Yardımcı olabilecek olan varsa gerçekten beni çok büyük dertlerden kurtarır. Şimdiden herkese sonsuz teşekkürler.

Son mesajlar