i5 10210U çok ısınırsa kendini kapatır mı?

Bu konuyu okuyanlar

yusufalonee

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Arkadaşlar genelde laptoplar kendini çok ısıtırsa kapanır diyorlar benim sıcaklıklarım yük altındayken en fazla 77 gördü. İşlemcimin modeli çok ısınırsa kendini kapatır mı? Yoksa (Allah korusun) yanar mı? Kaç dereceden sonra önlem almam gerekir dediğim gibi yük altındayken (anlık) yani 1 2 saniye durdu, 77 derece gördüm.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
77 derece laptop için yüksek bir sıcaklık sayılmaz zaten yük altındayken. Ayrıca yeni nesil işlemcilerin hepsinde termal kilit var diye biliyorum. Belirli bir sıcaklığa geldiğinde ya gücünü düşürerek sıcaklığını düşürür ya da kendini kapatır. 10210U işlemci için bu sıcaklık sınırı 100 derece olarak belirlenmiş kontrol ettiğimde. Benim mesela 10850K işlemcim var ve 100 dereceye ulaştığında dediğim gibi bir şekilde sıcaklığı daha da yükseltmiyor. Kapanması gibi bir durumla karşlılaşmadım hiç. Şu siteden işlemcinizin özelliklerini kontrol edebilirsiniz: Intel® Core™ i5-10210U Processor (6M Cache, Up to 4.20 GHz)
T junction değeri kısmında yazan değer maksimum ulaşabileceği sıcaklık değeridir.

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Arkadaşlar genelde laptoplar kendini çok ısıtırsa kapanır diyorlar benim sıcaklıklarım yük altındayken en fazla 77 gördü. İşlemcimin modeli çok ısınırsa kendini kapatır mı? Yoksa (Allah korusun) yanar mı? Kaç dereceden sonra önlem almam gerekir dediğim gibi yük altındayken (anlık) yani 1 2 saniye durdu, 77 derece gördüm.
Şimdiki modeller belirli bir sıcaklığa gelince daha fazla ısınmasın diye performansı düşürüyor. Bir türlü maksimum sıcaklığa gelirse de son çare olarak laptop kapanıyor.

Yük altındayken 77 derece bir laptop için şahsen çok iyi bir değer. Genelde laptoplar yük altında 80 üstü,hatta 90 üstü dereceleri bile görüyor. Elbette bu değerler laptoptan laptopa değişiyor.