Hürriyet En Çok Şikayet Edilen Gazete

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
HÜRRİYET EN ÇOK ŞİKAYET EDİLEN GAZETE
801677900.jpg

25 Haziran 2009 11:05

Geçtiğimiz günlerde Medya Tekzip Merkezi'nin en çok yalan yazan gazete ilan ettiği Hürriyet, illegal konseye de en çok şikayet edilen gazete çıktı. İkinci sırada kim mi var?

Hürriyet gazetesinin yalan haberlerle vatandaşı mağdur ettiği yönünde bir istatistik veri daha ortaya çıktı. Daha önce de Medya Tekzip Merkezi yalan haberler yapan gazetelerin sıralamalarını açıklamış, Doğan Grubu gazeteleri başı çekmişti. Şimdi de İllegal Basın Konseyi'nin yaptığı araştırmada açıklanan rakamlar, Doğan Grubu gazetelerine şikayetler yağdığını gözler önüne seriyor.

İllegal Basın Konseyi, ulusal ve yerel basın hakkında son 5 yılda yapılan şikayet başvuruları ile Konsey Yüksek Kurulu'nun bunlara yönelik aldığı kararları açıkladı. Kararda, en çok şikayet, Aydın Doğan'ın yayın organlarına geldi. Son 5 yılda en çok şikayet başvurusu 46 taneyle Hürriyet gazetesi hakkında yapılırken, Vatan gazetesine 22, Milliyet gazetesine 19 ve Posta gazetesine de 10 şikayet geldi. Bu şikayetlerle Doğan Grubu gazeteleri yine başı çekti.

HÜRRİYET'İN YALANLARI
Medya Tekzip Merkezi, son bir yıl içinde, 26 gazetede yayınlanan 350 yalan haberden 146'sının Doğan Medya Grubu'na bağlı Hürriyet, Milliyet, Radikal, Posta, Referans gazetelerinde çıktığını tespit etmişti.

İKİNCİ YALANCI MİLLİYET
Medya Tekzip Merkezi tarafından yapılan araştırmada gazetelerin yalan haber çıkarması sıralamasında başı ise Hürriyet gazetesi, ikinci olarak da yine Doğan Grubu'na bağlı Milliyet gazetesi takip etmişti. Araştırmada gazete olarak, Hürriyet (16 yalan haber, 13 tekzip, 18 düzeltme) ve Milliyet (16 yalan haber, 4 tekzip, 1 ihtarname, 26 düzeltme) 47'şer puanla birinciliği paylaşmıştı.

CAFESİYASET

TazzzY

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Tabikide şikayet edilicek Full yalan Haber Aydın doğan medyası...

leomessi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
ben genelde cumhuriyet ve vatan alıyorum ikiside iyi gazete

mc92001

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Kurum Tekzip Raporu - Gazeteler

site günlük takip yapıyor.

son 1 yılda türkiye gazetesi ve türkiye gazetesi sadece 1 tane düzeltme almış. helal olsun valla.

vatan:16 yalan haber ,5 tekzip , 9 düzeltme
cumhuriyet: 2 yalan haber, 6 tekzip, 1 ihtar,7 düzeltme

ilk beş yine doğan grubunun.

google da aratırsanız sürü ile yalan "Hürriyet yalan haber envanteri" ile karşılaşırsınız. artık birileri bunun takibini yapmaya başlamış.

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
eskiden gazete olsun tv olsun haber ve benzeri programların jeneriği yapılırken kesinlikle jeneriğin içinde TARAFSIZ ibaresi yer alırdı şimdi varmı öyle bi gazete yada tv.Yalan sadece yanlış bilgimidir, yoksa eksik yada tek yanlı bilgimi? ozaman yalncı olmayanı nerdeyse yok benim görüşüm

yengec

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bende şikayette bulunmuştum bir seferinde hürriyeti yalan haberinden dolayı.Doğan nasıl bir adamdır anlamadım

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2

son 1 yılda türkiye gazetesi ve türkiye gazetesi sadece 1 tane düzeltme almış. helal olsun valla.

google da aratırsanız sürü ile yalan "Hürriyet yalan haber envanteri" ile karşılaşırsınız. artık birileri bunun takibini yapmaya başlamış.

Sabah ve Zaman'da Milliyet ve Hürriyetin ardından geliyor :glare:

mc92001

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Sabah ve Zaman'da Milliyet ve Hürriyetin ardından geliyor :glare:

kardeşim iyice incelersen sabah ve zaman fazla DÜZELTME ile 3 ve 4. sıraya geçmiş. hürriyet -milliyet-vatan gazetelerine bakarsan YALAN HABER ' de diğerlerini katlamış.

Haberin yanlış verilmesi başka uydurulması başkadır.

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
kardeşim iyice incelersen sabah ve zaman fazla DÜZELTME ile 3 ve 4. sıraya geçmiş. hürriyet -milliyet-vatan gazetelerine bakarsan YALAN HABER ' de diğerlerini katlamış.

Haberin yanlış verilmesi başka uydurulması başkadır.

Tamam ama ilk mesajında ilk beş Doğan grubunun demişsin. Her halükarda Sabah dördüncülüğe oturuyor.

Bu arada Hürriyet'i ya da Doğan grubunu savunur duruma da düşmeyeyim. Hepimiz şuna katılırız sanırım; Bu ülkede özgür ve dürüst basın yok!

Flood yapmış olacağım ama "düzelt" butonu yok! :)

Aynı siteden, televiyon kanalları bazında arama yapınca, yalan haber sunumunda Star, NTV ve ATV ilk üç de...

anarchst

Profesör
Reaksiyon puanı
4
dini gazeteler yalan haber yapmazlar allah çarpar adamı. yalan haber yaptıklarını iddia edenler yapanlar yine o yalan haber yapan gazetelerdir. :4:

mc92001

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Tamam ama ilk mesajında ilk beş Doğan grubunun demişsin. Her halükarda Sabah dördüncülüğe oturuyor.

burda haklısın . O zaman bende şöyle Liste vereyim .Herkes kendi yorumlasın:

YALAN HABER İLK BEŞ:
1.Milliyet
2.Hürriyet
3.Vatan
4.Sabah
5.Habertürk

TEKZİP İLK BEŞ:
1.Hürriyet,
2Yeniçağ-Sabah
3.milliyet-zaman-cumhuriyet
4.Vatan-akşam-star-bugün
5.sıra birçok gazetede paylaşılmış.

DÜZELTME İLK BEŞ:
1.Milliyet
2.Sabah-Zaman
3.Hürriyet
4.Taraf-Akşam
5.Vatan-Yeniçağ

isteyen baksın:

sansür

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Siyasi tartışma yaratmak istemem ama en iyisi bence soL :)

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
haberlerin yorumlarına bakılırsa vatandaş bu yalan haberlerden pek bi memnun :D birde hürriyetin yorum sistemindeki adaletsizliğe kızıyorum karşı görüşlü bir yorum yapıldığı zaman kesinlikle yayınlanmıyor heleki yazdığınız doğruysa

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Sorgulamadan okuyanların yayını gibi çalışıyor doğan medyası :)

tolgacakiroglu

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ve insanlar hala daha o gazeteyi alıyor ya ona şaşıyorum.

Yani diyelim ki Hürriyet'te 3+5 = 12 yazıyor. Diğer bir gazete de 3+5=8 yazıyor. Adama Hürriyet'teki yanlış diyorsun. Hala daha o gazeteyi alıyor. Ardından adam dollu matematik problemi çözüyor ve yanlış sonuç ile tabi. Ama sonucun yanlış olduğunu öğreninceye aradan biraz zaman geçiyor.

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5

Şu medya tekzip merkezi Link'i çok iyi oldu. Teşekkürler.

aGrasiwe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ya ne diyelim ki doğan grubunun durumun ortada benim anlamadığım hala onları savunan insanlar var arkadasım ben akp yi savunmuyorum veya zamanı sabahı savunmuyorum hatta tam anlamı ile müslüman olduğum bile söylenemez anmaladığım neden insanlar gözün gördüğünü milletten saklarlar ki ?

legolas4444

Profesör
Reaksiyon puanı
16
valla ben bu habere pek inanmadım..Ona bakarsanız yandaş ve kukla medyada yalan yazıyor sürekli bana göre..

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
valla ben bu habere pek inanmadım..Ona bakarsanız yandaş ve kukla medyada yalan yazıyor sürekli bana göre..

Yalan haberin bana göre gerçek sana göre yalan ı da mı var... Yalan haber yalan haberdir kim yazarsa yazsın...

Ha Hürriyet başı çekiyor...
Bunu da toplumu belli bir şekilde yönetmek için
bir şeylere inandırmak için yapıyor...
Yani toplum mühendisliği yapmaya çalışıyor...

Yani hangi gazeteyi okursan oku yalan haberi görürsen onun yalan olduğunu farket... Benim gazetem yazdıysa doğrudur deme...