Hızlı Şarj (Quick Charge) Telefon Bataryasına Zarar Veriyor Mu ?

Bu konuyu okuyanlar

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Merhabalar :)

Yakın zamanda kendime Redmi Note 7 alacağım fakat içerisinden 5V/2A bir adaptör çıkıyormuş ve evde 9V/2A bir adaptör var fakat internette hızlı şarjın batarya ömrünü olumsuz yönde etkilediğine dair birkaç bilgi gördüm,size de danışmak istedim.Sizce normal (5V/2A) adapteri mi kullanayım yoksa hızlı şarjı (9V/2A) mi kullanayım ?

Isaac42

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,526
Redmi note 7 9v 2A destekliyor neden zarar versin ki. Ben böyle bir saçmalık duymadım. Bende Quick şarj destekleyen telefonumu Quick şarj adaptörü ile şarj ediyorum hiç bir şekilde olumsuz etkisini görmedim tam tersine hızlı doluyor uzun ömürlü gidiyor.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Bana da mantıklı gelmedi fakat internette bir çok söylenti duydum buradan da bilgili kişilerin kesin bir bilgi yazmasını istedim. :)

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Zarar verecek olan şey, uyumsuz adaptör, basit ürünler ve bozuk ya da zarar verme ihtimali olan adaptörlerdir.
Çözüm yolu da, telefon ve batarya ile orijinal ürün kullanmak veya birebir uyumlu olduğunu bildiğimiz muadilleri kullanmaktır.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Annemde P20 lite var,onun yanından çıkan hızlı şarj adaptörü ile çok bir zararı olur mu ? (Sonuçta memleketler aynı :) )

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Teşekkür ederim,aklımda uzun yıllar 5V/2A'e takılma korkusu vardı içim rahatladı :)

cihaneken

Asistan
Reaksiyon puanı
64
Zarar vermek demeyelim fakat...

Li-on yada Li-po piller ne kadar çok kez ve ne kadar hızlı şarj edilirse ömürleride bu orantıda azalmaktadır. Esasında ömürlerinin azalması demek, kapasitenin azalmasıdır.

Bu tip pillerin en sağlıklı kullanımı için, en düşük akımda olabildiğince yavaş şarj etmek gerekir, tam doldurulmaması ve doldurulduğunda da uzun süre tam dolu vaziyette bekletilmemeli, sonuna kadar bitmeden şarj edilmelidir ve son olarak ta olabildiğince az defa şarj edilmelidir.

Bu işlemlerin bir çoğu elektronik olarak zaten üretici tarafından kısmen, büyük ölçüde ayarlanmaktadır. Kullanıcıya çok fazla bir iş düşmemektedir.

Günümüzde telefonlarda kullanılan pillerin ortalama 3000-4000 mah kapasitede olduğunu düşünürsek en kötü kullanımda bile en az 2,5-3 sene yeterli kapasitede çalışacaktır. Telefonların maksimum 5 yıl kullanılması için üretildiğini de hesaba katarsak, zaten pilin ömrü fazlasıyla azalmadan siz o cihazı yeni bir modeli ile değiştirmiş olursunuz. Düzen bu şekilde yönetiliyor.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Zarar vermek demeyelim fakat...

Li-on yada Li-po piller ne kadar çok kez ve ne kadar hızlı şarj edilirse ömürleride bu orantıda azalmaktadır. Esasında ömürlerinin azalması demek, kapasitenin azalmasıdır.

Bu tip pillerin en sağlıklı kullanımı için, en düşük akımda olabildiğince yavaş şarj etmek gerekir, tam doldurulmaması ve doldurulduğunda da uzun süre tam dolu vaziyette bekletilmemeli, sonuna kadar bitmeden şarj edilmelidir ve son olarak ta olabildiğince az defa şarj edilmelidir.

Bu işlemlerin bir çoğu elektronik olarak zaten üretici tarafından kısmen, büyük ölçüde ayarlanmaktadır. Kullanıcıya çok fazla bir iş düşmemektedir.

Günümüzde telefonlarda kullanılan pillerin ortalama 3000-4000 mah kapasitede olduğunu düşünürsek en kötü kullanımda bile en az 2,5-3 sene yeterli kapasitede çalışacaktır. Telefonların maksimum 5 yıl kullanılması için üretildiğini de hesaba katarsak, zaten pilin ömrü fazlasıyla azalmadan siz o cihazı yeni bir modeli ile değiştirmiş olursunuz. Düzen bu şekilde yönetiliyor.
Bu durumda hızlı şarj normal şarja göre daha zararlı oluyor.
Aklıma direk şu geldi,gece yatarken normal adaptörü kullanırım fakat gün içerisinde bir yere acelem varsa hızlı şarj adaptörünü kullanırım.