Hipernet için fiber şart mı?

Bu konuyu okuyanlar

xCode

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Arkadaşlar telekomun sitesinden fiber altyapı sorgulaması yaptığımda bulunduğum yerde yok gözüküyor hipernet varmış. Hipernetinde ne olduğuna baktım "HİPERNET Paketlerinde, mahallenize ya da sokağınıza kadar gelen fiber altyapı ile 100 Mbps’ye kadar hızlı internet hizmeti sunulmaktadır." yazıyor. E benim bulunduğum yerde fiber yok ki. Hatta telekom bayisinde sordum bulunduğum semtte bile fiber yok dedi.

Birde şöyle birşey var ben 4-5 ay önce m.hizmetleriyle görüşmüştüm bana fiber altyapı döşendi ama aktif edilmedi dendi, ertesi günü aradıklarında tekrar sordum bu seferde fiber altyapı hazırlanıyor ağustosta aktif edilecek dendi. bi dedikleri bi dediklerini tutmuyor...

benim isteğimle bulunduğum yerde en azından fiber olmuyorsa bile bi altyapı değişikliği yapamazlar mı çünkü altyapı çok eski ve kötü. hatta interneti bağlatırken gelen ekipte söylemişti.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Bende yeni aldım Vodafone'dan Türk Telekomun altyapısı ile. Bulunduğum yerde Fiber yok ama VDSL üzerinden 100Mbit'e kadar verebileceklerini söylediler. Hipernet olarak geçtiğini söylediler. Şu an paketim 32Mbit'e kadar ama henüz ADSL'den VDSL'e geçiş yapmadıkları için 6-7 Mbit hız alıyorum orası ayrı bir konu ama 100Mbit'e kadar VDSL üzerinden verebiliyorlar eğer bulunduğun yerde VDSL var ise.

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Bakır kablolar üstünden yüksek hız vermelerine hiper diyorlar. Yakın zamanda bakır kabloların fiber kablolara yakın performans verdiği b haber okudum. Şuan için bakır kablolardan maksimum 100 Mbps verebiliyor Türk Telekom.

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
Bulunduğum bölgede saha dolabına kadar fiber döşendi. Henüz sokak aralarına girmedikleri için bakır kablo üzerinden alabildiğim en fazla hız 65 mbite kadar görünüyor.

bbA3Xm.png

xCode

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Arkadaşlar dağbaşında da yaşamıyorum ya ne yapacam ben böyle, fiber altyapı için başvursam kabul ederler mi ki 1 kişi için.

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Bulunduğum bölgede saha dolabına kadar fiber döşendi. Henüz sokak aralarına girmedikleri için bakır kablo üzerinden alabildiğim en fazla hız 65 mbite kadar görünüyor.

bbA3Xm.png
Aynı benim durumum.

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar telekomun sitesinden fiber altyapı sorgulaması yaptığımda bulunduğum yerde yok gözüküyor hipernet varmış. Hipernetinde ne olduğuna baktım "HİPERNET Paketlerinde, mahallenize ya da sokağınıza kadar gelen fiber altyapı ile 100 Mbps’ye kadar hızlı internet hizmeti sunulmaktadır." yazıyor. E benim bulunduğum yerde fiber yok ki. Hatta telekom bayisinde sordum bulunduğum semtte bile fiber yok dedi.

Birde şöyle birşey var ben 4-5 ay önce m.hizmetleriyle görüşmüştüm bana fiber altyapı döşendi ama aktif edilmedi dendi, ertesi günü aradıklarında tekrar sordum bu seferde fiber altyapı hazırlanıyor ağustosta aktif edilecek dendi. bi dedikleri bi dediklerini tutmuyor...

benim isteğimle bulunduğum yerde en azından fiber olmuyorsa bile bi altyapı değişikliği yapamazlar mı çünkü altyapı çok eski ve kötü. hatta interneti bağlatırken gelen ekipte söylemişti.

öncelikle bir altyapı döşendiğinde aktif edilmesi en az 6 ayı buluyor. Testler dağılımlar v.s

Evet sizin bulunduğunuz yerde fiber yok. Fiber olsaydı direk sizi geçirirler ve yeni kablolar çekerledi.

Fiber olmayan yerlere eski altyapıyı kullanarak ADSL sinyali yerine VDSL sinyali yollayarak interneti hızlı şekilde sunabiliyorlar ama işte bir nebze iyi diyebiliriz. Gerçek fiber tadını veremiyor.

Bu yüzden eğer hipernet varsa ilk olarak 24 mbps pakete geçiş yapın ve modeminizi değiştirmek zorundasınız VDSL destekli olmaı gerekiyor airties modem öneririm sizlere.

Olay budur. Eski alyapı üzerinden farklı sinyal yollayarak çakma fiber yani hipernet sağlıyorlar

Faydaları şudur.

ADSL'de
maximum 16 mbps download hızı 1 mbps upload hızı verilir
VDSL'de
maximum 100 mbps download hızı 2 mbps upload hızı verilir (70 mbps upload verilebiliyor ama firma 2 mbps ile kısıtlıyor)
Fiber'de
maximum 1000 mbps download hızı 5 mbps upload hızı verilir (100 mbps upload veriliyor ama firma 5 mbps ile kısıtlıyor)
Metroethernet'de
maximum 10000 mbps download hızı 10000 mbps upload hızı verilir (Asıl fiber duru ama aşırı pahalıdır.) ÖZEL HAT

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
Fiber altyapı döşense bile aktif edilmesi ve abonelere sunulması en az 6 ay sürüyor. Ha diye geçilmiyor :)

Fiber altyapı hazır olduğunda türk telekom tüm abonelerin evine kadar veya binalarına kadar fiber hat çekip yeni hediye modem vererek geçiş yaptırıyor.
Hipernette ise abone kendi isterse geçiş oluyor

Şimdi gelelim hipernet nedir neyin nesidir. .

Hiperneti biz çakma fiber diye tanımlarız.
ADSL yani eski telefon hattı teknolojisi üzerinden vdsl sinyali yollanarak ve vdsl destekli modem takılarak
bir nebzede olsn 50 mbps hız almamız sağlamaktadır.
Kısaca hattınız bir nebze de olsa iyi oluyor.. Gerçek fiber tadını veremiyor tabi

Hipernette maximum 100 mbps diyor ama bölgeden bölgeye değişiyor 100 mbps pakette bile 80 mbps bile anca alırsınız.

Gelelim fiberin hiperin farklarına

ADSL ---> Maximum 16~ MBPS Download Hızı _ Maximum 1~ MBPS Upload Hızı
VDSL ---> Maximum 100~ MBPS Download Hızı _ Maximum 2~ MBPS Upload Hızı (Max 50 MBPS upload verebiliyor ama firma kısıtlıyor.)
FTTX Fiber ---> Maximum 1.000 MBPS Download Hızı _ Maximum 100 MBPS Upload Hızı.
MetroETH ---> Maximum 10.000 MBPS Download Hızı _ Maximum 10.000 MBPS Upload Hızı (Upload ve Download Eşit)

Eğer bütceniz varsa aylık en az 4-5 bin tl internete veririm diyorsanız uploadım yüksek olsun diyorsanız metro ethernet öneririm asıl fiber odur.
Asıl en yüksek hız metro ethernettedir. Kota yok sınır yok istediğini yap
İstediğin her yere hat çekiyorlar. Köye bile çekmişler :D

Dipnot : VDSL (Hipernet) 24 MBPS paketine geçiş yap modemini değiştir bakalım
bir nebze de olsun internetin hızlanır

xCode

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Fiber altyapı döşense bile aktif edilmesi ve abonelere sunulması en az 6 ay sürüyor. Ha diye geçilmiyor :)

Fiber altyapı hazır olduğunda türk telekom tüm abonelerin evine kadar veya binalarına kadar fiber hat çekip yeni hediye modem vererek geçiş yaptırıyor.
Hipernette ise abone kendi isterse geçiş oluyor

Şimdi gelelim hipernet nedir neyin nesidir. .

Hiperneti biz çakma fiber diye tanımlarız.
ADSL yani eski telefon hattı teknolojisi üzerinden vdsl sinyali yollanarak ve vdsl destekli modem takılarak
bir nebzede olsn 50 mbps hız almamız sağlamaktadır.
Kısaca hattınız bir nebze de olsa iyi oluyor.. Gerçek fiber tadını veremiyor tabi

Hipernette maximum 100 mbps diyor ama bölgeden bölgeye değişiyor 100 mbps pakette bile 80 mbps bile anca alırsınız.

Gelelim fiberin hiperin farklarına

ADSL ---> Maximum 16~ MBPS Download Hızı _ Maximum 1~ MBPS Upload Hızı
VDSL ---> Maximum 100~ MBPS Download Hızı _ Maximum 2~ MBPS Upload Hızı (Max 50 MBPS upload verebiliyor ama firma kısıtlıyor.)
FTTX Fiber ---> Maximum 1.000 MBPS Download Hızı _ Maximum 100 MBPS Upload Hızı.
MetroETH ---> Maximum 10.000 MBPS Download Hızı _ Maximum 10.000 MBPS Upload Hızı (Upload ve Download Eşit)

Eğer bütceniz varsa aylık en az 4-5 bin tl internete veririm diyorsanız uploadım yüksek olsun diyorsanız metro ethernet öneririm asıl fiber odur.
Asıl en yüksek hız metro ethernettedir. Kota yok sınır yok istediğini yap
İstediğin her yere hat çekiyorlar. Köye bile çekmişler :D

Dipnot : VDSL (Hipernet) 24 MBPS paketine geçiş yap modemini değiştir bakalım
bir nebze de olsun internetin hızlanır

nasıl yani bu metro int paketinde parayı bastırdın mı altyapıyı kuruyorlar mı ? o_O

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
sazan.avi fiberin gerçek olduğu tek Turkcell Superonline var onda 1Gbps hızda var apartmanın tamamı isterse olurbizim apartmanın tamamında superonline fiber var.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
zaten o kadar para verenin sağlam avukatı olur yamuk olursa son kuruşuna kadar geri alır...

Tr-turqx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Merhaba,

Yanlış bilinen doğrular var konuda biraz değinmek istedim @helpmert arkadaşımızın dediği gibi fiber döşense bile sunulması 6 ay sürmüyor fiber evlere kadar söşendiğinde MDU veya ONT diye adlandırılan cihazlar ile sonlandırıyor ve aktif hale gelmesi max 2 gün oluyor oda CBS ( Corafi bilgi sistemleri ) tanımlanması için ortalama geçen süre sonrasında bahsini ettiğiniz gibi Türk Telekom ücretsiz modem ile evinize kadar hizmetinizi sunuyor.

Hipernet Kullanımı ise bahsini ettiğiniz gibi sokağınıza mahallenize kadar fiber gelmesi ile oluyor mahallenize bir nevi telekom daki bütün işlemleri yapabilen cihazlar konuyor Bunların adına ise HAES ( Harici aktif erişim sistemleri ) deniyor bunlarda ADSL için ADSL kartları VDSL için VDSL Kartları GHDSL için ise GHDSL kartları Aynı slot üzerinden hizmet verilecek şekilde konumlu oluyor sadece aldığınız paket doğrultusunda internet sinyaliniz Size uygun kartlardan veri iletimini yapıyor.

Mesele ise Bakır şebeke, Bina girişlerinde bulunan Kutular , Bina içi ankastre, Kablo kesidi , Ekler derken bunlara daha çok şıklarda eklenebilir tabiki büyük ölçüde hızınız buralarda gözle görünür seviyede düşüş yaşamanıza neden oluyor..

Son olarak inernetin tabiki fibernet , hipernet olması önemli ama dahada önemli olanı bi üst kısımda belirttiğim etkilerin en az seviyede olması sizin daha sağlıklı internete girmenizi sağlayacaktır ..

Hayırlı geceler.

Tr-turqx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Fiberlerin hepsi gerçek Superonline de Türk Telekom Fiber de asıl en önemlisi BTK seninde belirttiğin gibi. Umarım en güzel hizmeti alabilmek adına BTK mız güzek çalışmalar yapar.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
bazı yerlerde vofofone'nun fiber kabloları var galiba döşeme işi belediyelerin insafına kalmış.

xCode

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Fiberlerin hepsi gerçek Superonline de Türk Telekom Fiber de asıl en önemlisi BTK seninde belirttiğin gibi. Umarım en güzel hizmeti alabilmek adına BTK mız güzek çalışmalar yapar.
Hocam siz telekomda mı çalısıyorsunuz? bir sorum olacakta

Tr-turqx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Bulunduğun bölgenin telekom müdürlüğüne eğer tek değilsen imza toplayıp dilekce vererek girişte bulunabilirsin. Toplu haldeki talepler daha göz önünde olur ve işlem hızı daha çabuk olabilir. Lokasyonunuz çok kırsal değilse ve talep çok varsa en kısa planlamada yaparlar gerekli yatırımı.

Tr-turqx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Bu arada fiberden kastınız hipernet mi fibernet mi (GPON) ?

xCode

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Bulunduğun bölgenin telekom müdürlüğüne eğer tek değilsen imza toplayıp dilekce vererek girişte bulunabilirsin. Toplu haldeki talepler daha göz önünde olur ve işlem hızı daha çabuk olabilir. Lokasyonunuz çok kırsal değilse ve talep çok varsa en kısa planlamada yaparlar gerekli yatırımı.

Valla bulabileceğim maximum 10 imza olur yeter mi?

Tr-turqx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Fibernet yani GPON bölgedeki santral kaynaklı yapılan bi hizmet bölgenizde GPON için santral binanızda GPON OLT diye adlandırdıgımız cihaz varsa daha kolau gelir yoksa gelmesi biraz zor zamanla diyebilirim .