Harici Ses Kartı Cızırtı Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

canersatilmis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Herkese iyi günler dilerim.

Harici bağladığım ses kartı ile prodüksiyon programları üzerinden kayıt alırken yaşadığım sorun hakkında yardım almak istiyorum.

Lenovo Legion Y520 performans bilgisayarım, Zoom H6 kayıt/ses kartı cihazım, M-Audio Code61 midi klavyem var. Kullandığım programlar Ableton Live Lite, Reason Lite 11, Pro Tools First ve crackli olarak kullandığım Cubase 5 var. Hepsinde yaşadığım sorun aynı.

Zoom H6 cihazımı bilgisayara ses kartı olarak tanıtıyorum. Midi klavyemle bilgisayara sinyal yollarken belirsiz aralıklarla anlık cızırtı sesleri geliyor. (Bu onboard ses kartını kullanırken de geçerli.) H6'nın mikrofonu ile ses kaydı alırken de aynı şekilde kaydın belirli kısımlarında anlık cızırtı sesi geliyor. H6 driverini kaldırıp tekrar kurdum, sürücülerim güncel.

Aynı sistemi ortalama bir bilgisayar üzerinde kurdum. İki bilgisayar da windows 10 işletim sistemine sahip. Bu bahsettiğim sorunların hiçbirini yaşamadım. Problemin benim bilgisayarımdan kaynaklandığını düşünüyorum doğal olarak fakat bu alanda çok tecrübesizim, sebebi ve çözümü hakkında fikir yürütemiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Onboard ses kartını denediniz mi? Problem ses kartından kaynaklanıyor olabilir.

canersatilmis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Evet onboard ses kartı kullanımında da aynı sorun geçerli

canersatilmis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Konuyu tekrar okudum da zaten belirtmişsiniz, kusura bakmayın fark etmemişim. Donanımsal bir problem olabilir, bağlantı yaparken farklı USB portlarını denediniz mi?
Estağfurullah ne demek. Tüm USB portlarını denedim, driver güncellemelerini kontrol ettim.

Şu anda bu sorunu başka komutlarda da yaşadığımı fark ettim. Bilgisayarıma bağladığım harici harddisk'i "Donanımı Güvenle Kaldır" ile devre dışı bıraktığımda Windows'un verdiği uyarı sesi de çıtırtılı geliyor her seferinde. Yani anladığım kadarıyla Windows'un verdiği uyarı seslerinde de aynı şekilde ses çıtırtılı geliyor. Çok garip bir sorun bu ancak kaynağını bulamamak daha garip geliyor.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Estağfurullah ne demek. Tüm USB portlarını denedim, driver güncellemelerini kontrol ettim.

Şu anda bu sorunu başka komutlarda da yaşadığımı fark ettim. Bilgisayarıma bağladığım harici harddisk'i "Donanımı Güvenle Kaldır" ile devre dışı bıraktığımda Windows'un verdiği uyarı sesi de çıtırtılı geliyor her seferinde. Yani anladığım kadarıyla Windows'un verdiği uyarı seslerinde de aynı şekilde ses çıtırtılı geliyor. Çok garip bir sorun bu ancak kaynağını bulamamak daha garip geliyor.
Anlaşılan problem ses kaydını alırken oluşmuyor*, hoparlörü kontrol ettin mi? Eğer harici hoparlör kullanıyorsan çıkartıp cihazın kendi hoparlörü ile test edebilirsin.

canersatilmis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Anlaşılan problem ses kartından kaynaklanmıyor, hoparlörü kontrol ettin mi? Eğer harici hoparlör kullanıyorsan çıkartıp cihazın kendi hoparlörü ile test edebilirsin.
Kontrol ettim laptopun hoparlörünü kullanırken onboard ses kartında bu sorunu alıyorum. Harici ses kartını bağladığımda kulaklık kullanırken de aynı şekilde sorunlar devam ediyor.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Kontrol ettim laptopun hoparlörünü kullanırken onboard ses kartında bu sorunu alıyorum. Harici ses kartını bağladığımda kulaklık kullanırken de aynı şekilde sorunlar devam ediyor.
Asio veya benzer yazılım kullanıyorsanız kaldırıp test ettiniz mi? Bazen ses için ek yazılım kullanıldığında bu tür problemlerle karşılaşılabiliyor.

canersatilmis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Asio veya benzer yazılım kullanıyorsanız kaldırıp test ettiniz mi? Bazen ses için ek yazılım kullanıldığında bu tür problemlerle karşılaşılabiliyor.
Evet test ettim, ses kartı driverının asio yazılımını kullanırken de onbard kullanımda da aynı problemler mevcut. Midi klavye ve harici mikrofonlu kayıt alırken anlık parazitler oluşmaya devam ediyor.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Evet test ettim, ses kartı driverının asio yazılımını kullanırken de onbard kullanımda da aynı problemler mevcut. Midi klavye ve harici mikrofonlu kayıt alırken anlık parazitler oluşmaya devam ediyor.
Windows bildirim seslerinde de böyle bir problem olduğu için sorunun donanımsal veya ses aktarım görevini gören herhangi bir yazılımdan kaynaklandığını düşünüyorum, sistemi güvenli modda başlattıktan sonra herhangi bir ses dosyası açıp kontrol eder misiniz?

canersatilmis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Windows bildirim seslerinde de böyle bir problem olduğu için sorunun donanımsal veya ses aktarım görevini gören herhangi bir yazılımdan kaynaklandığını düşünüyorum, sistemi güvenli modda başlattıktan sonra herhangi bir ses dosyası açıp kontrol eder misiniz?
Bahsettiğiniz yöntem işime yaramadı maalesef teşekkür ederim yine de. Araştırır ve kurcalarken çözüm sayılabilecek bir durumla karşılaştım. Bilgisayarın uçak modu özelliğini açıp kablosuz ve bluetooth gibi birimleri devre dışı bıraktım ve bu şekilde %90 oranında sorunumda iyileşme sağladım diyebilirim. Bu şekilde çalıştığımda ses kaydımın çok nadir anlarında parazit duyarken midi klavye ile çalışmalarımda bu cızırtı sorununu sıfıra indirdim diyebilirim. Bilgisayarım sinyal dolaşımından etkilendiği için bu sıkıntıyı yaşıyorum sanırım.

Son mesajlar