Hard Disk Yavaşlar Mı? Yada Sorun Olur Mu?

Mehmet Aldemir

Profesör
Reaksiyon puanı
712
Bilgisayar da 1 tb 5400 rpm hdd var aynı zaman da hdd yi hızlandırmak için optane var 880 gb boş yer var ben bilgisayara 2 tane yüksek boyutlu 1 tane düşük boyutlu oyun yüklemek istiyorum yüklesem hdd yavaşlar mı yada bir sorun olur mu acaba?

umuteker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
HDD bazı durumlarda ağır çalışır.Örneğin bilgisayarı açarken yoğun bir ses duyarsın çünkü bilgisayar kendini zorlar ve bu yıllar içerisinde yavaşlamaya neden olur.Büyük bir oyun içerisindeyken eğer harita büyükse HDD kendini zorlar ama sizin bu yavaşlama dediğiniz olay öyle kısa vadede yaşanmaz.Çok uzun bir süre ister.Doluluk oranına göre diyorsanız eğer çok kısmi bir yavaşlama olacaktır.Ağır çalıştırılan her öğe HDD yi uzun vadede yavaşlatmaya götürür.Ancak yükleyeceğin oyunlar orijinal olacaksa yani içinde korsan ürün barındırmayacaksa pek bir sorun olmaz.HDD yi daha kötü yapan etmenler vardır(virüs,3.parti yazılımlar vs).Belirli periyorlarla diski birleştir yaparsan en az hasarı vermiş olursun.Bu tür teknolojik aletler işin en yoğun halini baz alarak yapılır.Yani 1TB diskin varsa 1TB doldurmaya hakkın var demektir.Nacizane tavsiyem kısa zaman içerisinde düşük alanlı bir ssd alıp sistemini oraya kurman.Bu şekilde HDD ye ne yaparsan yap bilgisayarında bir yavaşlama hissetmezsin.

Mehmet Aldemir

Profesör
Reaksiyon puanı
712
HDD bazı durumlarda ağır çalışır.Örneğin bilgisayarı açarken yoğun bir ses duyarsın çünkü bilgisayar kendini zorlar ve bu yıllar içerisinde yavaşlamaya neden olur.Büyük bir oyun içerisindeyken eğer harita büyükse HDD kendini zorlar ama sizin bu yavaşlama dediğiniz olay öyle kısa vadede yaşanmaz.Çok uzun bir süre ister.Doluluk oranına göre diyorsanız eğer çok kısmi bir yavaşlama olacaktır.Ağır çalıştırılan her öğe HDD yi uzun vadede yavaşlatmaya götürür.Ancak yükleyeceğin oyunlar orijinal olacaksa yani içinde korsan ürün barındırmayacaksa pek bir sorun olmaz.HDD yi daha kötü yapan etmenler vardır(virüs,3.parti yazılımlar vs).Belirli periyorlarla diski birleştir yaparsan en az hasarı vermiş olursun.Bu tür teknolojik aletler işin en yoğun halini baz alarak yapılır.Yani 1TB diskin varsa 1TB doldurmaya hakkın var demektir.Nacizane tavsiyem kısa zaman içerisinde düşük alanlı bir ssd alıp sistemini oraya kurman.Bu şekilde HDD ye ne yaparsan yap bilgisayarında bir yavaşlama hissetmezsin.
Anladım aslında m2 ssd almayı düşünüyorum oyunlar için peki korsan yüklersem sorun olur mu virüs olmasa bile

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,569
Korsan emek hırsızlığıdır ayrıca kimse kimseye korsanı babasının hayrına yapmıyor bulaşma hiç.

umuteker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Anladım aslında m2 ssd almayı düşünüyorum oyunlar için peki korsan yüklersem sorun olur mu virüs olmasa bile
Günümüzde güvenilir olduğu söylense de bedavaya olan hiçbir yazılım hayra alamet değildir.Bir online oyunsa sürümden kazanıyordur fazla kişi oynadığı için ve oyun içi satın alma olduğu için bedavadır.Ama milyon dolarlar harcanmış oyunları birileri crackleyip bir medyaya sunuyorsa bunun altında bir şeyler aranmalıdır.Emek hırsızlığını falan da geçtim.Bir dosyayı içeri alarak bütün bilgisayarına erişme hakkı veriyorsun.Yani sevgilinin sana güvenip attığı fotoğrafları veya aile ortamında çekildiğiniz için biraz açık olan fotoğrafları yarın boy boy ifşa sitelerinde görme imkanın var bu sadece basit bir örneği.O yüzden korsandan her daim uzak dur periyotlarla bilgisayarını formatla.

Reaksiyon puanı
16,118
zaten yavaş birde dizinleme yapınca %100 disk kullanımı...