Hangisini seçmeliyim?

Bu konuyu okuyanlar

wpa_supplicant

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,544
Aosp tabanlı rom oluşturmak istiyorum. BBQ Linux mu yoksa Ubuntu mu seçmeliyim, ubuntuyu kullanmak daha rahat ama millet BBQ kullanmamın daha rahat olucağını söylüyor, bilemedim

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Yani o konuda BBQ kullanmak web sitesinde söylendiğine göre daha rahat olur ama diğer konularda tabi ki Ubuntu daha rahat olur.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Aosp tabanlı rom oluşturmak istiyorum. BBQ Linux mu yoksa Ubuntu mu seçmeliyim, ubuntuyu kullanmak daha rahat ama millet BBQ kullanmamın daha rahat olucağını söylüyor, bilemedim
Rom derleyecekseniz tartışmasız ubuntu kullanmalısınız, ben öyle yapıyorum. Pek çok geliştiricinin de ubuntu kullandığına şahit oldum. BBQ yu hiç kullanmadım kullananı da pek görmedim.

Reaksiyon puanı
5,172
Cevabım takip edeceğin rehber hangisi ile anlatım yaptıysa onu tercih etmen.

Rom derleme işlemine gireceksen ve önden tecrüben yoksa öncelikle gözüne güncel ve ayrıntılı bir rehber kestirmeli ve o rehberden bir hata almadığın müddetçe sapmamalısın. Hatta hata alsan bile amacın aldığın hatayı başka yollarla çözüp yine bağlı kaldığın rehberin bir sonraki adımına geçmek olmalı.

Aksi takdirde tecrübeli bir linux kullanıcısı değilsen, neredeyse rom port işleminin tamamını oluşturan log alıp logdaki hataları düzeltme işlemine ek birde işletim sistemi farklılıklarından kaynaklı hatalarla uğraşırsın ve bu seni iyicene bunaltır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer mtk yada sd işlemci kullanıyorsan pekte sıkıntı yaşamazsın ancak exynos ve kirin işlemciler tamamen kapalı kutu olduğu için seni olabildiğince uğraştıracaktır.

Özellikle samsung gibi bir cihaza daha yüksek sürümlü bir android sürümü port edeceksen pek çok donanım çalışmayacak ve çeşitli .lib dosyalarını aynı donanımı kullanan daha güncel android sürümüne sahip telefonlarda araman gerekecektir.

Son düzenleme:

wpa_supplicant

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,544
Ben kafaya koydum, yapıcam

Cevabım takip edeceğin rehber hangisi ile anlatım yaptıysa onu tercih etmen.

Rom derleme işlemine gireceksen ve önden tecrüben yoksa öncelikle gözüne güncel ve ayrıntılı bir rehber kestirmeli ve o rehberden bir hata almadığın müddetçe sapmamalısın. Hatta hata alsan bile amacın aldığın hatayı başka yollarla çözüp yine bağlı kaldığın rehberin bir sonraki adımına geçmek olmalı.

Aksi takdirde tecrübeli bir linux kullanıcısı değilsen, neredeyse rom port işleminin tamamını oluşturan log alıp logdaki hataları düzeltme işlemine ek birde işletim sistemi farklılıklarından kaynaklı hatalarla uğraşırsın ve bu seni iyicene bunaltır.

Eğer mtk yada sd işlemci kullanıyorsan pekte sıkıntı yaşamazsın ancak exynos ve kirin işlemciler tamamen kapalı kutu olduğu için seni olabildiğince uğraştıracaktır.

Özellikle samsung gibi bir cihaza daha yüksek sürümlü bir android sürümü port edeceksen pek çok donanım çalışmayacak ve çeşitli .lib dosyalarını aynı donanımı kullanan daha güncel android sürümüne sahip telefonlarda araman gerekecektir.
Kirin☹️

Reaksiyon puanı
5,172
Ben kafaya koydum, yapıcam
Öncelikle stock rom üstünde ufak değişiklikler system.ui modlaması vs deneyin. Android root dizinine iyicene aşina olun. Sonrasında log nasıl okunur nasıl yorumlanır meselesine yoğunlaşın. Ve son aşama olarak port işlemine girişin.

wpa_supplicant

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,544
Bildiğim kadarıyla 2018 sonrası çıkan hiçbir HUAWEI modele rom derlenemiyor

kaan.chnr000

Asistan
Reaksiyon puanı
186
BBQ Linux mu yoksa Ubuntu mu seçmeliyim
Arkadaşım ROM derliyordu Ubuntuda. Derlerken yolda kernel panic yedi. Yani nerede derleyeceksen derle Ubuntu based sistemlerde derleme.

Aslında MTK da aynı şey. Allahın belası işlemcisine bugsuz ROM bulamıyorum :D