Hangisi alınmalı? Hem sorayım hem cevaplayayım

trustno1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar,
Ben şu an samsung galaxy s3 mini kullanıcısıyım. Aslında yeni telefon almaya niyetim yoktu ama babam ufak bir akıllı telefon almak istedi. Takdir edersiniz ki yeni telefonların hepsi oldukça büyük. Gel gelelim ben s3 miniyi ona verip kendime bir telefon almak istiyorum.

Biraz piyasa araştırması yaptım. Lg g2 , samsung galaxy s4 vb. telefonlar tercih edebileceğim fiyat aralığında ama biraz paraya kıyıp buna değeceğine inanırsam lg g3 , samsung s5 gibi telefonlar listemde yok değil. Peki hangisini almak lazım?

Forumda çoğu arkadaş lg g2nin s4'e üstünlüğünden bahsetmiş, karşılaştırmalara sayısal değerlere baktığımızda gerçekten de lg g2 iyi bir telefon ama kimse şu eksikliklerine dikkat çekmemiş:

1) Arka kapağı açılmıyor, yarın bir gün batarya öldüğünde ( batarya illa ki eskiyecek) ne olacak?
2) Hafıza kartı girişi yok; hafızanız her zaman sınırlı kalacak ve hafıza kartı kullanmanın bazı rahatlığından faydalanamayacaksınız. Rahatlıktan kastım şu telefondan bilgisayara televizyona oraya buraya kolayca aktardığımız şeyleri yapmak için kablo arayacağız, biraz daha zor olacak. Hafıza kartında bütün verilerimi saklamak bana ayrıca güven veriyor telefon bozulsa hafıza kartını al verilerin güvende. Telefonunu mu değiştireceksin eskisinden çıkar yenisine tak işlem tamam.

Sizin için bu iki sebep pek önemli olmayabilir ama benim için g2 seçeneğini elemek için yeterli.

Gelelim samsung galaxy S4'e;
Bir samsung kullanıcısı olarak bu telefonu almaya sıcak bakıyorum. Ama forumda yorum yapanlara ve kullanan kişilere baktığımda bir kısmı pek memnun değil.
Bunun nedenini sorabilir miyim? Touchwiz kasma yapıyor pek kullanışlı değil vs. deniyor gerçekten böyle mi? Biraz somut yazarsanız iyi olur

S4'ün şu an için son teknoloji olmadığının farkındayım. Ama performansı benim için yeterli olacağını düşünüyorum. Belki dalga geçeceksiniz ama benim için şu an S3 mini bile yeterli. Bugüne kadar hiç "ah telefonum biraz daha iyi olsaydı şunları şunları yapardım" dediğim olmadı.

Hadi paraya kıydık son teknolojiyi aldık , G3 ve S5 için de bildiğim bir iki şey söyleyeyim;
G3 boyut olarak biraz fazla büyük cebe falan sığacak gibi durmuyor: 146.3 x 74.6 x 8.9 mm , S5 de bunun gibi :142 x 72.5 x 8.1 mm

G3 için şu sıkıntıları duydum ekranın fazla büyük (5.5 inç) ve çözünürlüğün çok fazla olması(534 ppi pixel yoğunluğu) beraberinde bazı problemler getiriyor:
1) Fazla pil tüketimi; ekran pili çok fazla yoruyor
2) GPU kullanımı; son model telefonların hemen hepsinde Adreno 330 kullanılıyor.G3'te GPU daha fazla pixelle meşgul olduğu için oyunlardaki mükemmel akıcılıkta ufak problemler olabilir.
3) Isınma sorunu; telefon yoğun kullanımda ciddi ısınmalara sebep oluyormuş aynı zamanda performansı da düşürdüğünü öğrendim. Her telefonda bu az da olsa yaşanabilir ancak G3te biraz daha bariz diyorlar.

Fiyatları da yazalım şu an için internetten satın almaya kalkarsanız:
LG G2 16 GB :1.120 lira 32 GB: 1200 lira
Samsung S4: 1.000 lira
Lg G3 16 GB : 1.450 lira
Samsung S5: 1.550 lira

Bir de işin şu boyutu var: eğri oturup doğru konuşalım ,teknoloji düşkünüyüz. Ben de dahil hepimiz telefon alacak olduğumuz zaman almışken en iyisini alalım her şeyi süper olsun diyoruz. Ama şunu diyemiyoruz: Bana bu telefon yeter, en iyisini almasam da olur. Asphalt 8 oynarken en ufak ayrıntıyı net görmesem ne olur?
Bakıyoruz haklı olarak işlemcileri karşılaştırıyoruz. Biri 1.6 Ghz diğer 2.2 Ghz. Vermişken 300 lira fazla vereyim 2.2 Ghz olsun. Neden peki? Bu iki işlemci arasındaki fark günlük kullanım sırasında ( internette gezinme, facebook, whatsapp vs...) fark edilmez ki. Fark edilir mi yanlış düşünüyorsam söyleyin?
Ancak oyun oynarken işlemciyi zorlarken hissedilir, o da ne derecede hissedilir? Bariz bi fark olacağını düşünmüyorum.

Söyleyeceklerim bu kadar. Yanlış düşündüğüm noktalar varsa lütfen beni düzeltin. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu kafayla hangi telefonu almalıyım? Benim tercihim S4'ten yana ama yapılan yorumlar beni korkutuyor. S4 kullanıcıları şikeyetlerini yazarsa sevinirim. Kafam karışık benim de :rolleyes:

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
ben de senin gibi çok düşündüm ve sonunda lg g2 32gb aldım. galaxy s4 e göre bariz üstünlükleri var. evet günlük kullanımda işlemci gücünü çok farketmeyeceksin ama benim için kamera önemli ve kamera kullanımında işlemci çok önemli. g2 nin mükemmel bir kamerası var. ayrıca ois destekli bir kamera. 1080p 60fps video ve 720p de 120fps (slow-mo) video çekebiliyorum. ayrıca telefonu modlayarak 4K video çekimi de yapabiliyorsun. bunları galaxy s4 ile yapamazsın çünkü işlemci uygun değil. batarya konusuna gelirsek g2 de çok tatmin edici bir batarya var. 2 günü gördüğüm oldu ve bence batarya değiştirme ihtiyacını en az 2 sene duymayacaksın. 32gb lık modeli aldığım için hafıza kartı gereksinimi duymadım hiç. ama dosya transferi yapacağım zaman flash disk ile bu işi hallediyorum (bir ucu normal usb diğer ucu micro usb olan flash disk almıştım) mesela video çektiğimde yada telefona dizi filan yükleyeceğim zaman flash disk ile kolayca hallediyorum. hafıza kartları telefonun performansını çok düşürdüğü için dahili hafızanın yüksek olması bence daha önemli. Lg G3 konusuna gelecek olursak performansı 2K ekranı dolayısıyla G2 den daha kötü. yine batarya performansı da daha kötü (2K ekran enerjiyi emiyor resmen) ama çok daha şık bir telefon. galaxy s5 den bahsedecek olursak benim beğendiğim bir telefon ama fiyat/performans açısından G2 daha üstün. tercih senin..

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Allah aşkına onlarca konu var forumu takip ediyorsan uzun uzun yazmisin emek vermisin o yuzden kalsın .
Kisaca cevaplayayim Lg G2 32 gb alirsan micro sd girisine gerek kalmaz ayrica dahili hafiza daha kullanisli.
Batarya değişmiyor diye bir sey yok günlük kullanimda degismez servisler ise isterse değiştirir bu da diger gerekcene yanit. Ama şimdiki aklim olsa ben ise xperia z1 compact alirdim bu da kendi görüşüm .

trustno1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sevgili moderatör yazdıklarım gereksiz geldiyse sil gitsin. Forumu takip ediyorum ki son iki günde telefonlar hakkında hiç bi fikrim yokken bu kadar bilgi edindim. Bu konunun geçtiği paylaşımlarda herkes şöyle karşılaştırıyor: G2nin işlemci hızı yüksek o yüzden G2 daha iyi vs.
Hiç şunu diyen görmedim; tamam g2 iyi de gerek var mı bi telefondan bu kadar işlemci performansı beklemeye?
Kimsenin telefonda bilimsel bi araştırma yapacak hali yok. Günlük işler + bir iki oyun. Nedir peki bu işlemci sevdası bana onun cevabı lazım

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Sevgili moderatör yazdıklarım gereksiz geldiyse sil gitsin. Forumu takip ediyorum ki son iki günde telefonlar hakkında hiç bi fikrim yokken bu kadar bilgi edindim. Bu konunun geçtiği paylaşımlarda herkes şöyle karşılaştırıyor: G2nin işlemci hızı yüksek o yüzden G2 daha iyi vs.
Hiç şunu diyen görmedim; tamam g2 iyi de gerek var mı bi telefondan bu kadar işlemci performansı beklemeye?
Kimsenin telefonda bilimsel bi araştırma yapacak hali yok. Günlük işler + bir iki oyun. Nedir peki bu işlemci sevdası bana onun cevabı lazım
Sabitlerde g2 ve s4 un ayrintili karsilastirmasi var. Onda aslinda ayrıntılı yaziyor ancak genede
Sorunu cevaplayim evet gerek var çünkü oyunlar uygulamalar zamanla daha çok donanım ister hale geliyor.
S4 un ise ekrani full hd ama snapdragon 600 var ve ustune ağır bir touchwiz arayuzu yerlestirilmis secim senin

Halkulvad

Profesör
Reaksiyon puanı
53
İkisi arasında alınacak olan G2 tabiki. Şu o bütçe ile alacağım Z1C olurdu.

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
Merhaba arkadaşlar,
Ben şu an samsung galaxy s3 mini kullanıcısıyım. Aslında yeni telefon almaya niyetim yoktu ama babam ufak bir akıllı telefon almak istedi. Takdir edersiniz ki yeni telefonların hepsi oldukça büyük. Gel gelelim ben s3 miniyi ona verip kendime bir telefon almak istiyorum.

Biraz piyasa araştırması yaptım. Lg g2 , samsung galaxy s4 vb. telefonlar tercih edebileceğim fiyat aralığında ama biraz paraya kıyıp buna değeceğine inanırsam lg g3 , samsung s5 gibi telefonlar listemde yok değil. Peki hangisini almak lazım?

Forumda çoğu arkadaş lg g2nin s4'e üstünlüğünden bahsetmiş, karşılaştırmalara sayısal değerlere baktığımızda gerçekten de lg g2 iyi bir telefon ama kimse şu eksikliklerine dikkat çekmemiş:

1) Arka kapağı açılmıyor, yarın bir gün batarya öldüğünde ( batarya illa ki eskiyecek) ne olacak?
2) Hafıza kartı girişi yok; hafızanız her zaman sınırlı kalacak ve hafıza kartı kullanmanın bazı rahatlığından faydalanamayacaksınız. Rahatlıktan kastım şu telefondan bilgisayara televizyona oraya buraya kolayca aktardığımız şeyleri yapmak için kablo arayacağız, biraz daha zor olacak. Hafıza kartında bütün verilerimi saklamak bana ayrıca güven veriyor telefon bozulsa hafıza kartını al verilerin güvende. Telefonunu mu değiştireceksin eskisinden çıkar yenisine tak işlem tamam.

Sizin için bu iki sebep pek önemli olmayabilir ama benim için g2 seçeneğini elemek için yeterli.

Gelelim samsung galaxy S4'e;
Bir samsung kullanıcısı olarak bu telefonu almaya sıcak bakıyorum. Ama forumda yorum yapanlara ve kullanan kişilere baktığımda bir kısmı pek memnun değil.
Bunun nedenini sorabilir miyim? Touchwiz kasma yapıyor pek kullanışlı değil vs. deniyor gerçekten böyle mi? Biraz somut yazarsanız iyi olur

S4'ün şu an için son teknoloji olmadığının farkındayım. Ama performansı benim için yeterli olacağını düşünüyorum. Belki dalga geçeceksiniz ama benim için şu an S3 mini bile yeterli. Bugüne kadar hiç "ah telefonum biraz daha iyi olsaydı şunları şunları yapardım" dediğim olmadı.

Hadi paraya kıydık son teknolojiyi aldık , G3 ve S5 için de bildiğim bir iki şey söyleyeyim;
G3 boyut olarak biraz fazla büyük cebe falan sığacak gibi durmuyor: 146.3 x 74.6 x 8.9 mm , S5 de bunun gibi :142 x 72.5 x 8.1 mm

G3 için şu sıkıntıları duydum ekranın fazla büyük (5.5 inç) ve çözünürlüğün çok fazla olması(534 ppi pixel yoğunluğu) beraberinde bazı problemler getiriyor:
1) Fazla pil tüketimi; ekran pili çok fazla yoruyor
2) GPU kullanımı; son model telefonların hemen hepsinde Adreno 330 kullanılıyor.G3'te GPU daha fazla pixelle meşgul olduğu için oyunlardaki mükemmel akıcılıkta ufak problemler olabilir.
3) Isınma sorunu; telefon yoğun kullanımda ciddi ısınmalara sebep oluyormuş aynı zamanda performansı da düşürdüğünü öğrendim. Her telefonda bu az da olsa yaşanabilir ancak G3te biraz daha bariz diyorlar.

Fiyatları da yazalım şu an için internetten satın almaya kalkarsanız:
LG G2 16 GB :1.120 lira 32 GB: 1200 lira
Samsung S4: 1.000 lira
Lg G3 16 GB : 1.450 lira
Samsung S5: 1.550 lira

Bir de işin şu boyutu var: eğri oturup doğru konuşalım ,teknoloji düşkünüyüz. Ben de dahil hepimiz telefon alacak olduğumuz zaman almışken en iyisini alalım her şeyi süper olsun diyoruz. Ama şunu diyemiyoruz: Bana bu telefon yeter, en iyisini almasam da olur. Asphalt 8 oynarken en ufak ayrıntıyı net görmesem ne olur?
Bakıyoruz haklı olarak işlemcileri karşılaştırıyoruz. Biri 1.6 Ghz diğer 2.2 Ghz. Vermişken 300 lira fazla vereyim 2.2 Ghz olsun. Neden peki? Bu iki işlemci arasındaki fark günlük kullanım sırasında ( internette gezinme, facebook, whatsapp vs...) fark edilmez ki. Fark edilir mi yanlış düşünüyorsam söyleyin?
Ancak oyun oynarken işlemciyi zorlarken hissedilir, o da ne derecede hissedilir? Bariz bi fark olacağını düşünmüyorum.

Söyleyeceklerim bu kadar. Yanlış düşündüğüm noktalar varsa lütfen beni düzeltin. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu kafayla hangi telefonu almalıyım? Benim tercihim S4'ten yana ama yapılan yorumlar beni korkutuyor. S4 kullanıcıları şikeyetlerini yazarsa sevinirim. Kafam karışık benim de :rolleyes:
bak kardeş bende bir s4 kullanıcısıyım 2013 ün 7.ayının 30 unda aldım bir problemim yok sadece biraz şarjı çabuk bitiyor onuda güç tasarrufu modunu açınca normale geliyor bide binde bir touchwiz kasma donma yapabiliyor buda en fazla telefonu aç kapa yapınca düzeliyor bazende kendi düzeliyor gerek kalmıyor kapayıp açmaya kamerası gayet iyi ekran güzel sadece güne altında parlaklık yetmiyor işlemciside gayet iyi facebook gibi sosyal aglarda hiç sıkıntısı yok takır takır açıyor öyle aşırı ısınması yok malzeme kalitesi açık söylüyorum somut konuşuyorum kötü yan çerçeve en ufak darbe yada sürtmede çizik yada göçük oluyor yanları korursan malzeme kalitesindede sıkıntısı yok bende spıgen in neo hybrıd kılıfını aldım kullanıyorum yanları şuan sıfırdan farksız :) android 4.4.2 de şuan stabil android l ile s5 deki yeni touchwizde gelecek muhtemelen daha da stabil olcak şuanki eski touchwizde rehber ve galeri geç açılıyor yeni arayüzde bu sorun yok mesela :) yani kısacası s4 ün 32 gb lık modelini öneririm neden 32 gb mı ? dersen 16 hiç yetmiyor bendeki 16 sana kalan 11 gb a yakın oda çabuk doluyor müzik video resim dedinmi bide 1 gb lık 2-3 oyun dednmi doluyor o yüzden 32 gb lık al ben sana g2 al dicektim o bundan işlemci ve tasarım bazında daha iyi ama sana göre sd kart eksigi varmış o yüzden önermedim s4 bu şekilde son model cihaz alacaksanda note 4 öneririm 2300 tl 2 gün sonra satışta s5 e g3 filan bakma 32 bit işlemci artık android l ile bitti artık 64 bit devrine geçti yeni cihazlar 2000 tl verip s5 yada g3 alınmaz ama mote 4 alınır ondaki işlemci 64 bit :) KISACASI S4 Ü ÖNERİRİM SON MODEL DE DERSEN NOTE 4 AL BU ARADA ALCAGIN YERİN GARANTİSİ NE TELPAMI SAMSUNG İSTANBUL MU DİSTBRÜTÖR MÜ EN İYİSİ DİSBRÜTÖR OLAN SONRA SIKINTI YAŞAMA GARANTİDE UCUZA ALCAM DİYE ....

samiemrec

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Arkadasim iphone 6 veya 5 al benim en guvendigim marka apple dir eğer iphone secersen uzun sure yavaslamaz ve ozwllikleri neredeyse hepsinden üstün. Bluetooth yok filan bunlar bahane bilgisayardan telini itunes ile yedekle. Kesinlikle iphone