Hangi Ses Sistemini Tavsiye Edersiniz?

Bu konuyu okuyanlar

CLOUD

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sbs serisinden al alacaksan creative in ekonomik ve kaliteli

tamam teşekkürler tekrardan, beklemekten sıkıldım valla bunu almaya gideceğim yarın , bir de 230u var diyorlar buna benzer onun için çok iyi yorumlar yapıyorlar arada çok fark yoksa onu da alabilirim hele bir yarın olsun :)

CLOUD

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar bugün itibari ile gidip ses sistemlerini deneyerek idareten creative inspire t6160 aldım,daha evvel kullanan,yorum yapacak olan var mı? henüz deneyemedim malum hava karardı :D yarın inşallah :D

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
40-50 liralık 2+1 birşey bakıyordun, gidip 100 küsür liralık 5+1 sistem almışsın. bütçeni tam olarak söyleseydin daha sağlıklı tavsiyelerde bulunurdum. neyse hayırlı olsun... :)

CLOUD

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ne bileyim oraya çıkmış bulunduk 2+1lere baktım beğenmedim film vb. için bu yeter. denediğimde bir bu memnun etti beni özellikle bassı . zaten bizimkilerden söz aldım evin bir katına stüdyo kuracağım o zaman fikirlerin lazım olacak asıl. çok teşekkürler yine de. (14 şubat bunalımındayım o sebepten)

CLOUD

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar tekrar merhaba bir sorunla yine karşınızdayım :D ya bu aldığım 5+1 ses sistemini getirip bilgisayara takayım dedim ama farkettim ki bilgisayardaki ses kartı onboard. mavi,yeşil ve pembe girişleri var.(ama anakartın kılavuzunda 5.1 ses desteklediği yazıyor.en güncel driverları kurulu) ben sadece yeşil olanı taktım girişe. mavi ve yeşil girişler mikrofon ve linein için. şimdi sorunum şu: hoparlörlerin 2sinden ses geliyor sadece. diğer hoparlörlerden nasıl ses alırım? ilgilenen herkese şimdiden teşekkürler...

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
anakartın kılavuzunda 5.1 yazıyorsa o mikrafon için dediğin girişler aslında ses sitemi içindir... ses sisteminin ne kadar kablosu varsa girişlere takmalısın, yoksa tüm hoparlörlerden ses alalmazsın.

benim anakartım da 5.1 onbord ama 5 tane girişi var...

CLOUD

Asistan
Reaksiyon puanı
0
anakartın kılavuzunda 5.1 yazıyorsa o mikrafon için dediğin girişler aslında ses sitemi içindir... ses sisteminin ne kadar kablosu varsa girişlere takmalısın, yoksa tüm hoparlörlerden ses alalmazsın.

benim anakartım da 5.1 onbord ama 5 tane girişi var...

hocam sağolasın ama üstünde mikrofon ve linein girişi resmi var anakart kılavuzunda da öyle yazıyor ama 5.1 desteği var yazıyor. şimdi o girişlere takıp bozmayayım ses sistemini? :s anakart asus p5ld2 se pembe olan mikrofon,mavi line in

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
ses siteminin 3 jakı mı var? (benim sistemin 3 tane var). tek girişi bağlayarak mümkün değil 5+1 ses elde edemezsin.

senin anakartı google'da aratınca karşıma bu çıktı. nasıl iş anlamadım, 6 girişi var :)

13-131-539-01.jpg

--- Mesaj Güncellendi ---

benim anakartın girişleri de aynen yukardaki gibi. ben turuncu, siyah ve yeşili kullanıyorum...

CLOUD

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ses siteminin 3 jakı mı var? (benim sistemin 3 tane var). tek girişi bağlayarak mümkün değil 5+1 ses elde edemezsin.

senin anakartı google'da aratınca karşıma bu çıktı. nasıl iş anlamadım, 6 girişi var :)

benim anakartın girişleri de aynen yukardaki gibi. ben turuncu, siyah ve yeşili kullanıyorum...

hocam benim anakartta malzemeden çalmış çinliler yaaa sinirden ağlıycam ne olacaksa olsun dedim diğer girişleri de farklı kombinasyonlar yaparak denedim,tekl,ikili ve üçlü kombinasyonlar sonuç olarak 2 uydu hoparlörden ses geliyor

ADI1986A 6-kanal Audio CODEC
Jack Sensing ve Enumeration
S/PDIF çıkış arayüzü

yazıyor asusun kendi sitesinde

resmi de bu hocam bak üç tane var mavi yeşil pembe kutusu da bu zaten hala duruyor
images

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
gerçekten ilginç. şu anki durumda yapacak bir şey yok gibi görünüyor...

Bu arada mp3 lerden ve 5 kanal çıkışı olmayan düşük ripli filmlerden zaten 5 kanaldan ses çıkışı alamıyorsun. bazı sanal 5 kanal çıkışı sağlayan programlar ve benim sistemde olduğu gibi sistemin üzerindeki tek tuşla yapabilmenin dışında.

yani asıl 5 kanal çıkışını 5.1 çıkışlı dvd filmlerden ve bluraylerdan alabiliyorsun.

demem o ki 2 hoperlorden çıkan ses ile 5'inden çıkan ses arasındna çok büyük fark var sanma. mesela ben daha hiç kullanmadım diyebilirim :)

yani bu şekilde de çok kaliteli ses alabileceğini düşünüyorum. yine de sistemi geri iade etme gibi bir düşüncen varsa karar senin.

CLOUD

Asistan
Reaksiyon puanı
0
gerçekten ilginç. şu anki durumda yapacak bir şey yok gibi görünüyor...

Bu arada mp3 lerden ve 5 kanal çıkışı olmayan düşük ripli filmlerden zaten 5 kanaldan ses çıkışı alamıyorsun. bazı sanal 5 kanal çıkışı sağlayan programlar ve benim sistemde olduğu gibi sistemin üzerindeki tek tuşla yapabilmenin dışında.

yani asıl 5 kanal çıkışını 5.1 çıkışlı dvd filmlerden ve bluraylerdan alabiliyorsun.

demem o ki 2 hoperlorden çıkan ses ile 5'inden çıkan ses arasındna çok büyük fark var sanma. mesela ben daha hiç kullanmadım diyebilirim :)

yani bu şekilde de çok kaliteli ses alabileceğini düşünüyorum. yine de sistemi geri iade etme gibi bir düşüncen varsa karar senin.

hocam o bahsettiiğin sanal çıkış sağlayan program nedir? onu kursam diğer hoparlörlerden de ses gelir mi acaba? boş boş yatmasın diyorum 3 hoparlör yedek futbolcu gibi :D gidip bir de ses kartı alacağım,ses sistemini iade etmem :D iş inada bindi o ses ya çıkacak ya çıkacak hoparlör efendiler :D ses kartı olarak şunu buldum ilki 7.1 destekli ( olur mu acaba bu) ikincisi 5.1 destekli hangisini almam daha mantıklı olur bir de anakart asus p5ld2se demiştim buna uyar mı acaba bu ses kartları?
http://www.vatanbilgisayar.com/oem-...-pci-ses-karti/productdetails.aspx?I_ID=20253

http://www.vatanbilgisayar.com/oem-muhtelif-kart/creative-sb_51_cmss-sound-blaster-51-pci-ses-karti/productdetails.aspx?I_ID=21168#allImages

ya da şöyle bir şey mi alsam? tvde de kullanabilirim bu sistemi olursa odamdaki televizyon samsung le -40c650 [h=2]http://www.exa.com.tr/creative/ses_kartlari/creative_sb-341-8532.html[/h]

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
alman gerek ses kartı normal pci slota uyacak birşey olması lazım. zaten bunlar standart oluyor heralde. ilk verdiğin linktekilerde bir sorun çıkacağını sanmıyorum...

bu son verdiğin linkteki usb ses kartının üzerindei elindeki sistemin jaklarının gireceği yer varsa neden olmasın. aldığın sistemin kaç jakı vardı?

CLOUD

Asistan
Reaksiyon puanı
0
alman gerek ses kartı normal pci slota uyacak birşey olması lazım. zaten bunlar standart oluyor heralde. ilk verdiğin linktekilerde bir sorun çıkacağını sanmıyorum...

bu son verdiğin linkteki usb ses kartının üzerindei elindeki sistemin jaklarının gireceği yer varsa neden olmasın. aldığın sistemin kaç jakı vardı?

aldığım sistemin 3 jackı var hocam sarı, siyah ve yeşil olmak üzere...

CLOUD

Asistan
Reaksiyon puanı
0
o halde tercih senin. seç beğen al :)

7.1 olanı alacağım ilk verdiğim linkteki getirip takalım inşallah olur. şu tvye bağlama olayı da galiba dönüştürücüyle oluyormuş aptal kafam ne diye gidip 2+1 almadım ki :D adam gaza getirdi ya vatanda kampanya var diye...

havadisler süper sistemde 5.1 seçili olduğu halde test ettiğimde sadece 2 tane hoparlörden ses geliyordu araştırdım biraz daha yabancı forumlara baktım orada 3 bağlantı noktasının(anakarttaki mavi,yeşil ve pembe) çıkışa dönüştüğü yazılıydı eğer ayarlardan 5.1 seçiliyse ama ben seçtiğimde bu olmamış sistem hala 2.1 gibi tepki vermekteydi. bilgisayara reset attım farklı bir nedenden ötürü ve bir daha test edeyim dedim. şu anda sistem tüm hoparlörlere yanıt veriyor hepsinden ayrı ayrı ses geliyor. çooooooooooooooooooooooook mutlu oldum ses kartı almama,ayrı parça almama gerek kalmadı. bir gürültü duyarsanız korkmayın arkadaşlar film izleyeceğim patlamalı çatlamalı :D hepinize ayrı ayrı çooooooooooooook teşekkürler ,iyi ki varsınız :)

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
Sistemin 2 kablosu boşta ise nasıl tüm hoparlörler çalışiyor anlamadım.

CLOUD

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sistemin 2 kablosu boşta ise nasıl tüm hoparlörler çalışiyor anlamadım.

yok hocam şimdi okuduğuma göre eğer işletim sisteminden 5.1 olarak çalışma opsiyonunu seçersem ses kartının pembe mavi yeşil girişleri ses çıkışı olarak çalışıyormuş(yabancı forumlarda böyle okudum her ne kadar birinin üstünde mikrofon diğerinde line in işareti bulunsa da) ben de bunu okuduktan ve makineyi resetledikten sonra bütün kabloları taktım o üç girişe de. maviye girişe ses sisteminin siyah kablosunu taktım,yeşile yeşil, pembeye de sarı olanı taktım şu an boşta kablo yok mikrofon ve line in kısmı ses çıkışı şeklinde çalışıyor şu anda. bu anakartlarda sistem böyleymiş bu sayede 6 kanal destekliyorlarmış okuduğuma göre ki test ettiğim üzere boşta hiçbir kablom yok boşta hiç yuva yok ve ses 5.1 geliyor bariz... tüm hoparlörler çalışıyor :) misal şarkı açıyorum vokal bi yerden geliyor arkadaki gitarlar bi yerden değişik değişik işte gayet hoş daha evvelki sistemle karşılaştırınca şahane,maşallah :)

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Marka olarak Logitech dışına çıkmayın, ayrıca Creative' e hiç bulaşmayın başınız ağrır... Logitech 5.1 ses sistemi, Logitech Momo Racing Force kullanıyorum, memnunum... Verdiğiniz paranın hakkını veriyor bu firma...

CLOUD

Asistan
Reaksiyon puanı
0

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Hayırlı olsun memnunsanız gerisi teferruattır...

CLOUD

Asistan
Reaksiyon puanı
0
teşekkürler hocam memnunum ses gayet kaliteli geliyor bu onboard kartla bile,şimdi bu sistemi televizyona nasıl bağlarım derdim bu. dert hiç bitmiyor bende :D

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
Benim yaptığım gibi tv yi pc ye bağla. Çok kullanışli oluyor.

acabuco4

Profesör
Reaksiyon puanı
23
[MENTION=101833]topalsolucan[/MENTION]

Hocam bende logitech z-506 5+1 var , kasaya sadece yeşil kablo ile bağlı ama 5 hoparlördende ses geliyor , 3 kablo bağlamadım yani , bu ilginç bi durum mu ?

CLOUD

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=101833]topalsolucan[/MENTION] tamam bir bakayım becerebilecek miyim? sağol tüm yardımların için kanka...

[MENTION=46939]acabuco4[/MENTION] seninki de ayrı bir garip beş hoparlörden de ses gelmesi çünkü dünden beri okuduğum kaynaklarda ikişer ikişer bölünmüş kablolara hoparlörler bazılarında üçer üçer bölünmüş yani birden fazla hoparlöre gidiyor her bir kablodan ses... bilen biri daha iyi yardımcı olur...

acabuco4

Profesör
Reaksiyon puanı
23
[MENTION=108307]CLOUD[/MENTION] mesela şöyle bir durumda var çoğu mp3 parçada 5+1 desteği olmuyor üstteki 2 hoparlörden ses gelmiyor , ses gelen mp3lerde ise konuşma sesleri değilde beat sesleri geliyor yani parçanın altyapı sesleri geliyor , bu 5+1 olayını hala tam olarak çözemedim ben , 3 hoparlörde olay tamamda , 2 hoparlördeki olay garip

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
@topalsolucan

Hocam bende logitech z-506 5+1 var , kasaya sadece yeşil kablo ile bağlı ama 5 hoparlördende ses geliyor , 3 kablo bağlamadım yani , bu ilginç bi durum mu ?

şöyle ki; kullandığın müzik oynatıcının, dinlediğin müziği sanal olarak 5 kanala yaymasında dolayı 5 hoparlöründen ses alıyorsun. aslında 3 kablon da takılı olsa mp3 lerde 5 kanaldan ses alamazsın. yanlız ikisinden ses gelir.

gerçek 5.1 sesi ancak 5.1 ses çıkışı veren dvd ya da bluray film üzerinde deneyebilirsin...

Mesela şuan ben 3 kablodan ikisini söküp 5.1 çıkış veren bluray bir film açtım, sadece 2 hoparlörden ses geliyor. kabloları taktığımda ise diğer 3 hoparlörden sinema salonlarında olduğu gibi, filmin içindeki arka plan sesleri ya da konuşan kişinin bulunduğu konuma göre sesler o yöndeki ağırlıklı geliyor.

kısacası; aslında sen 5.1 sistemi 2.1 olarak kullanıyorsun. tüm hoparlörlerden, tüm sesleri, aynı ses yüksekliğinde alıyorsun...

Son mesajlar