Hangi Programlama Dilini Öğrenmeli?

nevuser

Profesör
Reaksiyon puanı
2
merhaba arkadaşlar ben programlamya yni başlamış sayılırm öncden de bilgilerm okul vs. olsun çalışmışlığım vardır ama kafamı karıştıran bi durm var oda yeni başladğım için hangi dilden çalışmaya başlayacağımdan emin deilm sizce hangi dilden başlamalyım ve devam etmeylim :) şimdiden yorumlarınız için tşk.

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
Bunun için öncelikle amaçlarını ve hedeflerini ortaya koymalısın.
Amacına, yapacaklarına göre dillerin verimli kullanımı değişiklik gösterebilir.

Ama genel birşeyler diyorsan C++ ile başlayıp OOP mantığını öğrenebilirsin. (C++ biliyo olmak, PHP ve JavaScript biliyor olmak sayılabilir. birbirlerine çok benzerler ve çok çaba harcamadan öğrenebiirsin.)

Daha sonrasında tavsiyem JAVA öğrenmendir. Platform bağımsız + web uygulamaları da geliştirilebiliyor.

nevuser

Profesör
Reaksiyon puanı
2
peki bunları öğrendikten sonra nasıl bir bilgiye sahip olurm neler yapabilirm :)

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
c++ ve oop öğrenirsen windows ve linux'da istediğin türden programlar yazabilirsin. php'ye geçince bu kullandığımız forum gibi şeyler yapabilirsin. biraz tasarım olsun dersen flash actionscript'e geçebilirsin (c++'a ciddi benzerlik gösterir).
nokia tarafından desteklenen qt projesini kullanıp symbian, linux ve windows'a program yazabilirsin.

sadece php ile bile hayatını kazanabilirsin aslında fakat ne kadar çok bilgi o kadar çok para demek.

nevuser

Profesör
Reaksiyon puanı
2
peki ben asp.NET ile başlıyacağım sonrada c# öğrencem bu aradada 3ds max'lede ilgilinceğim bunları adam akıllı öğrenirsem bana yararı olrmu para açısından

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Bence önce adam akıllıca bi C öğren sonra'da Java da kendini geliştirin, gerisini zaten yaparsın. :)

nevuser

Profesör
Reaksiyon puanı
2
hımm çok teşekkürler arkadaşlar saolun yorumlarınız için :)

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Ben de programlama ogrenmek istiyorum ama ayni sekilde kararsizim. Oncelikle web programla mi olmali yoksa normal mi? Ona karar veremiyorum. Bazi forumlardan okudum, kimisi Ruby yada Python oneriyor. Her iki platformda da program yaziliyormus bunlarla. Bi de su var, ogrenince cok iyi ogrenmek lazim eger para kazanmak istiyorsak. Gunumuzde de artik bi cok sey nesnel. Bircok arayuz programlari da mevcut. Ve CMS sistemler de var. Oyle bi ogrenmek lazim ki ortaya guzel bi sey cikmasi lazim. En azindan mevcut olanlari gecemesede gerisinde kalmamali. Ve takim calismasi da gerekiyor buyuk projelerde.

Bana gore programciliktan para kazanmak icin profesyonel olmak lazim. Sizin dusunceniz nedir? Sizce sartlar boyleyken hangi programlama dilini ogrenmek lazim, yada olaya nerden baslamak lazim? Veya hangi alana yogunlasmak gerek?

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Aslında günümüzde masaüstü programlama ve web programalama ayrımı yavaş yavaş kalkmaya başladı. Artık masaüstü programcıları web programcılığından da anlamak zorunda. Çünkü web programlamadaki bazı diller masaüstü programlama için de geçerli olmaya başladı.

Örneğin Qt'de form tasarımı yaparken herhangi bir komponent için css ile daha da görselleştirebiliyorsunuz. Ya da Firefox'a bakın. Firefox'un temaları javascript ve css ile yapılıyor.

Bir de artık işin şu yönü var: Mobil programlama. Mobil programalama da kendi başına ayrı bir dal.

Uso!

Doçent
Reaksiyon puanı
27
Basit programlama temelini oluşturmak için VB ve VB.Net öneriyorum, ama diğer dilleri gördükten sorna aslında pek de işe yarar diller olmadığını öğreneceksin! :D C tabanlı dillerde gerek kullanım kolaylığı gerek kaynak genişliğinden daha rahat ilerleyebiliyorsun.

Gene de dediğim gibi, programlamaya ilk kez girecek biri için her zaman VB öneriririm.Kendi görüşümce insan diline daha yakın. :)

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Ben de aksine kimseye VB önermem. Syantax yapısı C dil ailesine çok uzak. İlerde C ailesinden bir dile geçeceğin zaman sudan çıkmış balık gibi oluverirsin alimallah :)

Uso!

Doçent
Reaksiyon puanı
27
Syntax arasında dağlar var o kesin, ben de pek alışamadım başlarda, VB6 ile başladım oradan VB.Net, üstüne PHP! Allahtan biraz JS bilgim vardı ki kısa sürede syntax gözüme alıştı.

Ama işte en başlıca sebebim insan diline yakın olması VB'nin.Hani bilgisayarla konuşur gibi geliyor insana ya! Ya da bana öyle geliyor. :D Text1.Text = "Değer"

Syntax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Temel olan C dilini başlangıçta öğrenmek en mantıklısı çünkü çoğu dil ile syntax benzerliği olduğu için diğer dillere geçişleriniz kolay olur (php, java.. vs) tabi syntax'i C ile alakasız derecede farklı olan dillerde mevcut.

annttiigs

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
24
C'yi öğrenmeden hiç birini öğrenme. sonrasında eğer network işi yapmak istiyorum dersen Java öğren. Web yapıcam dersen php ve ya C#.Net öğren ki ASP.Net de yazabilesin. yanlışsam düzeltin de ASP.Net temelde C#'ın kendisidir. Yorumlayıcı katmanı bunu web projesi olarak kullanmanızı sağlar.

anlıcan hepsinin temeli C !!!!!!!!!!!!!

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
VB ile başlamak otomatik viteste araba sürmeyi öğrenmeye benzer. Kesinlikle önermiyorum.
Öncelikle her işi sana yaptıran, tüm hataları senin düzeltmen gereken C ile başlamak işin temelini öğrenmek için çok önemli.

ben ilk C öğrendim, çok çok kısa süreler çalışarak VB ve Fortran öğrendim, her ikisinde de temel düzeyde dersler verdim.
Yani C iyi öğrendikten sonra gerisini zaten çok efor sarfetmeden öğrenebilirsin.

MtHan

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bu konu hakkında yüzlerce konu açılıyor ilgili sitelerde. Hala soruyorsanız hiç başlamayın bu işe.