Hangi Linux?

PROVDR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar linux'a geçmeyi planlıyorum ama hangi linuxa geçmem gerektiğine karar veremiyorum.
sizin önerileriniz nelerdir?:helpsmilie:

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Ben Ubuntu kullanıyorum. Kullanımı kolay, alışması kolay. Görsel olarakta neredeyse çok iyi.. Programları yüklemek kolay. İyi bir sistem.

Pardus bazılarına göre görsel olarak Ubuntu dan daha iyi bir sistem. TUBITAK dağıtımı olduğu için Türkler açısındanda önem taşıyor. Ubuntu gibi depoda olan programları tek tıkla yükleyebilirsiniz.

Bu iki sistemden birini yüklemenizi tavsiye ederim. Hatta ikisini yükleyip beğendiğinizi kullanabilirsiniz.

Ubuntuyu görsel olarak Pardus gibi yapmak ta mümkün.

Pardus 2009 KDE4 masaüstü ortamını kullanıyor. Ubuntu 9.04 GNOME masaüstü ortamını. Kubuntu dağıtımı sistem olarak Ubuntunun aynısıdır fakat KDE4 yüklenmiş halidir.

Pardusun görselliğini, Ubuntunun sistemi derseniz Kubuntu derim.

Aramıza hoşgeldin.. :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
arkadaşlar linux'a geçmeyi planlıyorum ama hangi linuxa geçmem gerektiğine karar veremiyorum.
sizin önerileriniz nelerdir?:helpsmilie:

Pardus kullanacaksan, 2009 sürümünü kullan. 2008 iğrenç. :)

Ubuntu'yu ben de öneriyorum. Ancak alışman uzun süreceği için, hemen geçme. Veya bir sanal makine üzerinde birkaç hafta kullan. Olmadı, sabit diskini bölümlendir. İkinci bölüme Ubuntu kur. Çünkü ben bile uzun zamandır Linux dağıtımlarını kurcukladığım halde ana sistemime kurduğumda dumur olmuştum. :) Bazen fazlaca arıyor insan Windows'u. Alternatif programlarda sorun yaşanıyor özellikle.

Ubuntu hemen hemen her türlü paketi destekliyor. Yani aradığın bir şeyin Linux alternatifi varsa emin ol ki Ubuntu'da da çalışıyordur. Ancak Türkçeleştirme konusunda sana %100 Türkçe bir sistem olduğunu söyleyemem. Şayet ki gördüğüm kadarıyla bazı İngilizce kısımla hala mevcut. İngilizce bilginin yetersiz olduğunu düşünüyor ve sistemine %100 hakim olmak istiyorsan, Pardus. Eğer basit bir kullanıcı olarak sorunsuz bir sistem istiyorsan, Ubuntu.

Windows Live Messenger, Microsoft Office gibi programlardan başka alternatiflere alışamayacaksan, hemen geçmemeni öneririm. Microsoft Office'in Open Office adında çok güzel bir alternatifi var. Microsoft Office'in açtığı her dosyayı açıyor. Ancak Windows Live Messenger'ın alternatifleri hakkında iyi bir şey diyemeyeceğim. Alternatiflerin arasında en iyisi aMSN isimli program. Ama dosya aktarımı çok yavaş. Ortalama 5 KB/sn hızla aktarım yapıyor. Sebebi ise Windows Live Messenger'ın bu konuda daha üst bir teknoloji kullanması ve bu teknolojiyi kendine saklaması. Ayrıca Windows kullanan bir arkadaşınla kameralı görüşme yapman da neredeyse imkansız çünkü Windows bunu da engellemiş.

Dediğim gibi, Linux dağıtımları iyidir ama hemen geçmemek gerekir.

Ben bir de yukarıdakilere alternatif olarak sana OpenSuSE'u öneriyorum. Şahsen benim "Ubuntu mu OpenSuSE mu?" diye kendime uzun süre sormama ve bu yüzden kararsız kalmama sebep olan bir sistem. Görünüm olarak çok hoşuna gidecektir. Alabildiğine yeşil bir ekranı var. :) Yeşil rengi çok seven çok sevdiğim biri var, bu yüzden erkeklerin yeşili sevdiğini biliyorum. :rolleyes:

Bak şimdi sana yazınca içim gitti. :) Sistemime 3. olarak OpenSuSE kurayım bari. Ubuntu'yu silmeye kıyamıyorum. Çok şey yükledim, çok ayar yaptım. Bir de eğer Ubuntu'yu tercih edersen şu iki arka planı sana öneriyorum. Mavi olan orijinali, kırmızı olanı ise yeşili çok seven cgrszone yaptı sağ olsun. :)

ubuntuinblueflames.jpg

ubuntuinredflames.jpg

Ben şahsen, kırmızı olanı tercih ettim. :rolleyes:

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Aldım kırmızı olanını ama o alevlerle yazıların birleştiği yerdeki parlak beyaz yerleri turuncumsu yapsaymış çok hoş olurmuş :D

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
GNOME kullanan dağıtımlara alışman zor olur KDE kullanan dağıtımları seç alışması daha kolay bana göre. Bence Pardus'a geç.

aakgun78

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Pardus 2009'un son versiyonunu kullanmanı tavsiye ederim. Kullanması ve alışması senin için daha kolay olur.

Reaksiyon puanı
188
aa ne zaman sordu :D ben ole bişi demedim :D

her renk olur sorun değil. :D yeter ki yapmak zor gelmesin bana :D üşendimmi hiç bişey yapamıyorum :D

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Uygun zamanda yaparsın ozaman :D bi faydan olur :D

Bu arada Virtual Box a Pardus 2009 yükledim süper olmuş ya. Eski anılarım canlandı. 2008 hiç güzel değildi. 2009 süper olmuş tebrik ettim tubitakı :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
aa ne zaman sordu :D ben ole bişi demedim :D

her renk olur sorun değil. :D yeter ki yapmak zor gelmesin bana :D üşendimmi hiç bişey yapamıyorum :D

Litfen açık kaynağa destekte bulunalım arkidişim. :D

Bu arada Exploit Coder, benim de hala fena derecede OpenSuSE yükleyesim var. :) VirtualBox'takini de çökertmişim. :D Böyle konular açılınca insanın canı çekiyor.

Reaksiyon puanı
188
istediğiniz duvar kağıdını biraz yaptım umarım hoşunuza gider...

Farklı istediğiniz renkler olursa yine yapabilriim sorun değil :)

ubuntuinblueflames2.jpg

istediğiniz bu deilmiş pardon :D olsun bu da alternatif oldu :D

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Wallp konusuna dönmüş :D

Pardus ya Ubuntu kurucaksın arkadaşım.. Yukarda Exploit Coder arkadaşın da dediği gibi ikisi arasında bir tercih yaparsan Kubuntu'da güzel..
Mint var Pardus var Ubuntu var Kubundu var Mandriva var.. :)
KDE ve Gnome olayını çözersen gerisi keyfinde :)

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Ben Çoğunu Denedim

En Basit Kullanımı Olan Ubuntu

Daha kolay Alışırsın

bybilal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ubuntu linux kullan.netten sipariş veriyorsun hollandadan ücretsiz orjinal cd yolluyorlar.

PROVDR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
o konu çoşmuş:))
neyse ben bikaç çalışan cd indirip öyle karar vermeyi planlıyorum,
büyük ihtimal sizin önerilerinizin çalışan cdleri....

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
cıvıl cıvıl olmuş maşallah :D

ben vermeye çalıştımda beceremedim galiba adres kısmında türkçe karakter yazılmadığı için.

ben daha önceki sürümlerde 4 defa istekte bulundum.15-20 gün içinde geldi.Hatta kargo parası bile ödemedim. :))

birinde de sticker bile göndermişlerdi.

Eğer üniversite hocasıyım,bilgisayarcıyım deyip çok cd istersen 8-10 tane gönderiyorlar.

Bir arkadaşım o şekilde sipariş vermişti.Edubuntu,Kubuntu ve ubuntudan 4'er tane gönderdiler.

Bu arada wallpaper'lar güzel.Ellerinize sağlık.Bi ara ben de bişeyler yapayım diyorum.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
cıvıl cıvıl olmuş maşallah :D

ben vermeye çalıştımda beceremedim galiba adres kısmında türkçe karakter yazılmadığı için.

Ben de sipariş etmiştim. Türkçe karakterlerle yazdım hatırladığım kadarıyla. 1 ay sonra elimdeydi. :)

İçinde de Ubuntu etiketleriyle geldi. :) Bir daha isteyesim var. :D