Yardım Hangi Lİnux işletim sistemini kurmalıyım ?

Bu konuyu okuyanlar

?????????

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,016
Şuan pardus işletim sistemi kurdum idareten

şöyle güzel linux işletim sistemi varsa güzel olur steam falan açabilen bide güzel arayüzü falan varsada iyi olur bilmedimden soruyorum

şimdiden teşşekkür ederim...

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
ilk önce bilgisayar özelliklerin nedir
ikinci olarak steam tüm işletim sistemlerinde mevcut yeter ki depolarında mevcut olsun

şimdiden teşekkür ederim

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Linux dünyasında en iyi dağıtım yoktur zaten herkes bilir kişisel ihtiyaçlara bağlı tamamen. Ben aşağıya önerilerimi bırakıp kaçıyorum :)

Bağımsız Taban
* Fedora
* Solus
* PiSi Linux [Daha zamana ihtiyacı var.]

Arch Taban
* Endeavour OS
* Manjaro

Debian Taban
* Pop_OS!
* MX Linux
* Zorin OS

Türk dağıtımlar olarakta Pardus ve PiSi hariç Archman eklenebilir. Ben olsam bağımsız taban kullanırım çünkü sistemin direkt kendisini öğrenirim ki son kullanıcıya hitap eden en iyi bağımsız taban linuxlar Fedora ve Solus. Debian biraz daha orta seviye ama donanımın yeniyse çok tavsiye etmem kernel ve paketler geriden geliyor baya çünkü. Arch'ta olabilir ama Arch'ın kendisinin kurulumu zor olduğu için onun yerine Endeavour OS yükleyip üzerinde Arch öğrenebilirsin.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Linux dünyasında en iyi dağıtım yoktur zaten herkes bilir kişisel ihtiyaçlara bağlı tamamen. Ben aşağıya önerilerimi bırakıp kaçıyorum :)

Bağımsız Taban
* Fedora
* Solus
* PiSi Linux [Daha zamana ihtiyacı var.]

Arch Taban
* Endeavour OS
* Manjaro

Debian Taban
* Pop_OS!
* MX Linux
* Zorin OS

Türk dağıtımlar olarakta Pardus ve PiSi hariç Archman eklenebilir. Ben olsam bağımsız taban kullanırım çünkü sistemin direkt kendisini öğrenirim ki son kullanıcıya hitap eden en iyi bağımsız taban linuxlar Fedora ve Solus. Debian biraz daha orta seviye ama donanımın yeniyse çok tavsiye etmem kernel ve paketler geriden geliyor baya çünkü. Arch'ta olabilir ama Arch'ın kendisinin kurulumu zor olduğu için onun yerine Endeavour OS yükleyip üzerinde Arch öğrenebilirsin.
Oyun için demiş PiSi demişsiniz? Ayrıca Fedora ve Zorinde pek oyun oynatmak gibi bi hedef yok (fazla sistem tuketiyorlar) Pop!_OS ve mx biraz daha uygun sistem kullanma stabilite acisindan

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Oyun için demiş PiSi demişsiniz? Ayrıca Fedora ve Zorinde pek oyun oynatmak gibi bi hedef yok (fazla sistem tuketiyorlar) Pop!_OS ve mx biraz daha uygun sistem kullanma stabilite acisindan
Ben genel olarak önerdim. Oyun odaklı düşünmedim. PiSi yerli ve milli olduğu için damarım kabarıyor her yerde koyasım geliyor :) Fedora yalnız Pop!_OS'ten hızlı çalışıyor bence.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Ben genel olarak önerdim. Oyun odaklı düşünmedim. PiSi yerli ve milli olduğu için damarım kabarıyor her yerde koyasım geliyor :) Fedora yalnız Pop!_OS'ten hızlı çalışıyor bence.
Hız konusu bir kenara. Fedora Gnome 40 fazla ram yiyor. Oyun oynayan birisi için bu - bir yön.

AVG Brave

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Bence Pardus 21 (Gnome) gayet iyi. Gerekirse Pantheon yükler, kullanırsın. Debian tabanlı olduğu için birçok programı da açarsın. Yazılım Merkezi'nde depolarda Steam var zaten. Onu kullanabilirsin.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Hız konusu bir kenara. Fedora Gnome 40 fazla ram yiyor. Oyun oynayan birisi için bu - bir yön.
Fedora 33'te evet biraz fazlaydı ama 34'te sistem komple boştayken sadece 1.05 civarı ram tüketiyor yani bu bana çok fazla gelmedi GNOME için normal olduğunu düşünüyorum. Zaten ağır oyun oynayacaksa bir insan gidipte GNOME, KDE, Budgie yada Deepin yüklemez, en iyi ihtimal i3wm gibi pencere yöneticisi yükler masaüstü kurmaz, en kötü ihtimal de XFCE yükler üstüne de çıkmaz.

Fedora Games Lab var XFCE ile geliyor mesela oyun oynayacak adam onu yükler :)

Son düzenleme:

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Fedora 33'te evet biraz fazlaydı ama 34'te sistem komple boştayken sadece 1.05 civarı ram tüketiyor yani bu bana çok fazla gelmedi GNOME için normal olduğunu düşünüyorum. Zaten ağır oyun oynayacaksa bir insan gidipte GNOME, KDE, Budgie yada Deepin yüklemez, en iyi ihtimal i3wm gibi pencere yöneticisi yükler masaüstü kurmaz, en kötü ihtimal de XFCE yükler üstüne de çıkmaz.

Fedora Games Lab var XFCE ile geliyor mesela oyun oynayacak adam onu yükler :)
1.05 mi? :D dostum gnome 40 var içinde bizzat kendim kurdum kullandım boşta yediği ram 1.4G civarıydı. Bunun daha da altında değerler veren ditrolar varken Fedora seçme yanlış olur.
Zaten ağır oyun oynayacaksa bir insan gidipte GNOME, KDE, Budgie yada Deepin yüklemez, en iyi ihtimal i3wm gibi pencere yöneticisi yükler masaüstü kurmaz, en kötü ihtimal de XFCE yükler üstüne de çıkmaz.
Fedora 34'de öntanımlı Gnome 40 var.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
1.05 mi? :D dostum gnome 40 var içinde bizzat kendim kurdum kullandım boşta yediği ram 1.4G civarıydı. Bunun daha da altında değerler veren ditrolar varken Fedora seçme yanlış olur.

Linux burada ayrılmıyor mu zaten? Her sistemde aynı RAM'i tüketmiyor 8 GB ve 4 GB ramli iki farklı PC'ye dene orada ortaya çıkıyor. Workstation ön tanımlı GNOME ama farklı arayüzlü ISO'larda var sonuçta. Niye Fedora seçmeyelim ki eğer güncel olan teknolojileri sistemi patlatmadan kullanabileceğimiz bir bağımsız taban varsa söyle biz de kullanalım :)

Kenan24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Şuan pardus işletim sistemi kurdum idareten

şöyle güzel linux işletim sistemi varsa güzel olur steam falan açabilen bide güzel arayüzü falan varsada iyi olur bilmedimden soruyorum

şimdiden teşşekkür ederim...
Kullanım amacına göre değişir. Örneğin hacking ile uğraşmak istersen kali birebir veya windows gibi normal bir kullanıcı isen ubuntu ya bakabilirsin. İnternetten kullanım amacına göre en uygun linux u bulabilirsin. Şunu da söylemekte fayda var ki linux ta windows ta oynayabildiğin kadar çeşitli oyun oynayamazsın.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
i5 650 3.20 ghz 8 ram 1 gb amd hd 5570
Mesaj otomatik birleştirildi:

640 GB Harddiskim var
üstad linux geniş yelpazeye dağılmış bir işletim sistemi
ben normalde manjaro cuyum ama pc için linux mint kurmam gerekti ekran kartını bir tek linux mint tanıdı çünkü
diğer bilgisayarımda ise manjaro deepin kurulu kısacası sana demem o ki sıradan başla bütün dağıtımları dene hoşuna gitmeyen olursa diğerine geç ama ben linux mint cinnamon u sevdim manjarocu olmama rağmen yani her şey sana kalmış bir şey

Eminkrkt

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,777

şuanda Fedora 34 kullanıyorum ve boşta Ram tüketimi 840 civarı .

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Bende durum bu değildi. Yani en azından 2 ay önce baktığımda fazla idi Fedora. Şuan ArtiX Linux gnome kullanıyorum bende boşta 480M. Gentoo'da da 580M falandı.

Eminkrkt

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,777
Bende durum bu değildi. Yani en azından 2 ay önce baktığımda fazla idi Fedora. Şuan ArtiX Linux gnome kullanıyorum bende boşta 480M. Gentoo'da da 580M falandı.
zaten çok tuhaf bazen boşta tüketimi 800 (arka planda hiç bir şey yok)
bazen 1.2 (arka planda hiç bir şey yok)
bazen 1.4 oluyor (arka planda hiç bir şey yok)
bende kısa süre içinde değiştirmeyi düşünüyorum

LinuxIsNotUniX

Doçent
Reaksiyon puanı
963
Arch'tan başka OS kartaltan başka kuş tanımam! :p

Hocam bloat ne varsa kurmuşsunuzdur. Ben uzun süre fedora 34 kullandım hiç birşey aöıl değilken Sadece gnome 40 açıkken 400-500 mb arası ram tüketimi vardı.

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Pop OS, Mint, Endeavour.

Fedora 34 WS kurdum ve 900 MB RAM kullanımı vardı. GNOME 40 kendi başına fazla ram harcayan bir DE değil ayrıca. Fedora kapalı kaynak uygulamaları kullanabileceğiniz en iyi dağıtımlardan birisi. Birçok kapalı kaynak programın direkt olarak RPM paketi var ve depoda bulunuyor.

@Linus Torvalds neye "haha" attınız söyleyin de bilelim? Çok merak ettim önerilerinizi.