Hangi işletim sistemini kurmalıyım ?

Bu konuyu okuyanlar

ReeLegend

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
İntel celeron 1000m 1.8ghz
4 gb ddr3 ram
240 gb crucial ssd
intel hd graphics 2500

Eskiden bu bilgisayarda lol oynayabiliyordum windows 10 kurdum lolde dakika 10 civarına gelince takılmalar başladı. Windows 7 home kurmak istiyorum. Kurmalımıyım ?

Hollywoo

Profesör
Reaksiyon puanı
1,462
4 gb ddr3 ram
240 gb crucial ssd
intel hd graphics 2500

Eskiden bu bilgisayarda lol oynayabiliyordum windows 10 kurdum lolde dakika 10 civarına gelince takılmalar başladı. Windows 7 home kurmak istiyorum. Kurmalımıyım ?
Evet bende windows 10 kurunca lolde düşük performans almıştım.Şimdi Windows 7 kullanıyorum sorunum yok.

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
4 gb ddr3 ram
240 gb crucial ssd
intel hd graphics 2500

Windows 7 kurmayınız ya windows 8.1 ya da hafif bir GNU/Linux dağıtımı iyi olur hatta windows 8.1 bile biraz ağır olabilir

_mirror_

Profesör
Reaksiyon puanı
1,938
4 gb ddr3 ram
240 gb crucial ssd
intel hd graphics 2500

Win 8.1 veya linux kurun (hafif bir dağıtım olanlardan)

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Wine ile lol oynanıyordu galiba yanlış hatırlamıyorsam eğer düzgün çalışıyorsa Linux yükle bence. XFCE arayüzü tercih et dağıtım olarak çok farketmez.

Windows kullanacaksan illa modifiye Windows kullanmanı tavsiye ederim internette bulabilirsin Vista'nın Lite versiyonunu falan yaptılar şimdi 7'nin de olması lazım. Windows 8.1 tavsiye edesim gelmedi hiç sevmiyorum :)

Son düzenleme:

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Wine ile lol oynanıyordu galiba yanlış hatırlamıyorsam eğer düzgün çalışıyorsa Linux yükle bence. XFCE arayüzü tercih et dağıtım olarak çok farketmez.

Windows kullanacaksan ile modifiye Windows kullanmanı tavsiye ederim internette bulabilirsin Vista'nın Lite versiyonunu falan yaptılar şimdi 7'nin de olması lazım. Windows 8.1 tavsiye edesim gelmedi hiç sevmiyorum :)
Oynanıyor, hatta @UmutsuzAdam bizzat kendisi oynamıştı sanırım.

4 gb ddr3 ram
240 gb crucial ssd
intel hd graphics 2500

Linux Mint XFCE vb. dağıtımlara bakabilirsiniz.

UmutsuzAdam

Profesör
Reaksiyon puanı
1,031

Windows kullanacaksan ile modifiye Windows kullanmanı tavsiye ederim internette bulabilirsin Vista'nın Lite versiyonunu falan yaptılar şimdi 7'nin de olması lazım. Windows 8.1 tavsiye edesim gelmedi hiç sevmiyorum :)
ben her oyunu oynuyorum şuan hatta lol de fps artışı aldım
Mesaj otomatik birleştirildi:

wine değilde lutris aracılığı ile oynuyorum ama wine da lazım oluyor

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
ben her oyunu oynuyorum şuan hatta lol de fps artışı aldım
Linux'ta oyun oynanmaz diyenlere gelsin o zaman :)

wine değilde lutris aracılığı ile oynuyorum ama wine da lazım oluyor
Ben de linux'ta oyun denemiştim CS GO, Tomb Raider vs. FPS artışının yanısıra genel olarak Linux'ta Windows'a göre renkler hani telefonlarda IPS ekran AMOLED ekran farkı vardır ya o muhabbet. Linux'ta renkler çok güzel görünüyor buna oyunlarda dahil. Bu farkın neyden kaynaklandığını da hala bilmiyorum Mac OS X'te mesela Unix tabanlı onda da aynı şekilde renkler çok iyi.

Son düzenleme:

UmutsuzAdam

Profesör
Reaksiyon puanı
1,031
Linux'ta oyun oynanmaz diyenlere gelsin o zaman :)

Ben de linux'ta oyun denemiştim CS GO, Tomb Raider vs. FPS artışının yanısıra genel olarak Linux'ta Windows'a göre renkler hani telefonlarda IPS ekran AMOLED ekran farkı vardır ya o muhabbet. Linux'ta renkler çok güzel görünüyor buna oyunlarda dahil. Bu farkın neyden kaynaklandığını da hala bilmiyorum Mac OS X'te mesela Unix tabanlı onda da aynı şekilde renkler çok iyi.
nvidia kullananlar sıkıntı yaşıyormu bilmiyorum ama ben amd de hiç sıkıntı yaşamadım oyunlarda grafikleri yükseğe çekince normalde win de drop girip donar kalırdı linuxda donup kalmıyor. renk konusunda pek fark göremedim ama masaüstü dizaynı falan çok hoş. bende asla kullanmam diyordum @Ram_kafasi teşvik etti iyikide teşvik etmiş ve ayrıca çok yardımcı oldu burdan tekrar teşekkür edeyim

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
nvidia kullananlar sıkıntı yaşıyormu bilmiyorum ama ben amd de hiç sıkıntı yaşamadım oyunlarda grafikleri yükseğe çekince normalde win de drop girip donar kalırdı linuxda donup kalmıyor. renk konusunda pek fark göremedim ama masaüstü dizaynı falan çok hoş. bende asla kullanmam diyordum @Ram_kafasi teşvik etti iyikide teşvik etmiş ve ayrıca çok yardımcı oldu burdan tekrar teşekkür edeyim
Nvidia bilgisayarım vardı eğer Proprietary sürücüleri yüklersen yani Nvidia'nın kendisine ait 3. parti herhangi bir sorun yaşamıyorsun ama açık kaynak sürücülerde bazı oyunlarda problem yaşayabilirsin.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Nvidia kullanıyorum ve en sağlam sürücüler şu anda NVIDIA'da, baya iyi ve stabiller, Linux Mint XFCE vb. OS'lar tercih edilebilir.

Nvidia bilgisayarım vardı eğer Proprietary sürücüleri yüklersen yani Nvidia'nın kendisine ait 3. parti herhangi bir sorun yaşamıyorsun ama açık kaynak sürücülerde bazı oyunlarda problem yaşayabilirsin.
Açık kaynak sürücüleri NVIDIA ekran kartı kullanıyorsan kullanma bir zahmet. :D Açık kaynak sürücüler bir iş yapamıyor, NVIDIA'nın kendi sürücüleri en iyisi şu anlık.

UmutsuzAdam

Profesör
Reaksiyon puanı
1,031
Nvidia kullanıyorum ve en sağlam sürücüler şu anda NVIDIA'da, baya iyi ve stabiller, Linux Mint XFCE vb. OS'lar tercih edilebilir.

Açık kaynak sürücüleri NVIDIA kullanıyorsan kullanma bir zahmet. :D Açık kaynak sürücüler bir iş yapamıyor, NVIDIA'nın kendi sürücüleri en iyisi şu anlık.
AMD tarafında vulkan sürücüleri çok iş görüyor NVİDİA tarafında ne kullanılıyor

Kadir ARSLANn

Asistan
Reaksiyon puanı
288
Bir söylentiye göre (tam emin değilim) Zoom yeni güncelemeyle W7'ye desteğini kesicekmiş. Canlı Dersler filan varsa w7 kurma bence w8'i ben bir türlü sevemedim neden bilmiyorum ama Eğer sen seviyorsan kurabilirsin. Ama bence Hafif bir Linux iyi olur o pcye...

UmutsuzAdam

Profesör
Reaksiyon puanı
1,031
ben ikinci laptopuma linux mint kurdum can çekişti. ondada celeren n4000 var sonrasında lubuntu kurdum tıkır tıkır çalışıyor

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Bu arada Debian temelli hafif bir GNU/Linux dağıtımı kulllanacaksanız bkz. Linux Mint XFCE benden tavsiye yanında Terminalden kurtulun programını da yükleyiniz, bu program işlerinizi daha da kolaylaştıracaktır, projeye bakmak için şuraya gidebilirsiniz:

Reaksiyon puanı
6
Bence windows 7 ultimate ideal olur. 8.1 pek stabil değil. Windows 10 ise bilgisayarına ağır gelir