Eski Bilgisayarıma Hangi İşletim Sistemini Kurmalıyım

Bu konuyu okuyanlar

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
herkes farklı birşey söylüyor kafam karıştı hangisi daha iyi arayüzlü ve daha az kaynak tüketiyor
Arayüzlere bakarak saydığımız dağıtımlardan hoşunuza giden birini seçebilirsiniz bence
Mesaj otomatik birleştirildi:

O zaman Windows 7 Home Basic veya Ubuntu MATE kullanabilirsiniz.
Windows7 yi 2021 de hiç önermiyorum desteği kesildiği için

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,092
Windows7 yi 2021 de hiç önermiyorum desteği kesildiği için
Heleki o kadar güvenlik açığı varken ?
2018 Falan olsa hadi neyse Windows 8.1 Windows ailesi içinde en Stabil olan işletim sistemi şuan.

Evet. Peppermint'de güzel ancak paket ve görünüm konusunda Linux mint daha iyi. Ayrıca Peppermint'in Türkçe dil desteği hala yok.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,092
2 GB'a bence Windows 8.1 veya 10 KURULMAZ. O yüzden bence iki seçenek var. Windows 7 veya linux.
32-Bit Windows 8.1 rahatlıkla kurulabilir. Ancak Stabil olmayabilir [Donma,kasma].
Windows 7, 2021 yılında şakamısınız? Evet kurulabilir ancak hiçbir güncelleme yko yeni çıkan programların Windows 7'ye destek vereceğini zannetmiyorum.

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,092
32 bit Windows (hem 7, hem 8.1, hem de 10) bence 2021 yılında önermiyorum. Bence Win 7 64-bit, Linux veya dediğiniz gibi Win 8.1 32-bit kurulabilir ama dediğim gibi 32-bit windows önermiyorum.
Windows 7 gerçekten 2021 yılında tercih edilmesi komik veya saçma olur. Çünkü Güvenlik ve program güncellemesi almıyor. Artık ömrünü tamamladı. Güncel ve hergün kb boyutunda güvenlik güncellemesi alan Linux distrosu kurulabilir. Zaten sistem toplamış oyun falan oynamayacak. E sistemde kötü Wİndows 7 kasıyor diyor zaten. Kesinlikle Linux kurulmalı bana kalırsa. Ben Sİstemi iyi olmasına rağmen birçok kişiye Linux kurdurttum. Sizide Linux'a davet ediyorum.

Windows 7’de Yeni Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi​

Microsoft, Windows 7 için güncelleme desteğini bitirmiş olsa da işletim sisteminde güvenlik açıkları tespit edilmeye devam etmekte. Fransız güvenlik araştırmacısı Clément Labro, bir Windows güvenlik aracına yönelik güncelleme üzerinde çalışırken Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 işletim sistemlerini etkileyen bir zero-day güvenlik açığı tespit ettiğini açıkladı. Tespit edilen güvenlik açığı, RPC Endpoint Mapper ve DNSCache hizmetlerinin yanlış yapılandırılmış iki kayıt defterinde tespit edildi.
Labro’ya göre bir saldırgan, Windows Performans İzleme sistemi tarafından kullanılan bir alt anahtarı etkinleştirmek için, güvenlik açığı bulunan kayıt defteri anahtarlarını değiştirebilme imkanına sahip olabilmektedir. Performans alt anahtarları genellikle bir uygulamanın performansını izlemek için kullanılmaktadır ve yapıları gereği geliştiriciler, performansı izlemek için kendi DLL dosyalarını yükleyerek kendi özel araçlarını kullanabilirler. Normal şartlarda Windows’un güncel sürümlerinde söz konusu DLL’lerin nitelikleri kısıtlanmış ve sınırlı sayıda ayrıcalık tanınmış olsa da Labro’ya göre Windows 7 ve Windows Server 2008’de sistem düzeyinde ayrıcalıklara sahip özel DLL’ler yüklemek hala mümkün.
Çoğu güvenlik araştırmacısı, ciddi bir güvenlik açığı tespit ettiğinde bunu direkt olarak Microsoft’a bildirmiş olsa da Labro, güvenlik açığını tespit ettiğinde bildirmek için geç kaldığı için, tespit edilen sorunu Microsoft’a bildirmek yerine kişisel blogundan bir makale paylaşmayı tercih etti. Microsoft ise henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.
on 27/11/2020

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
366
Windows 7 gerçekten 2021 yılında tercih edilmesi komik veya saçma olur. Çünkü Güvenlik ve program güncellemesi almıyor. Artık ömrünü tamamladı. Güncel ve hergün kb boyutunda güvenlik güncellemesi alan Linux distrosu kurulabilir. Zaten sistem toplamış oyun falan oynamayacak. E sistemde kötü Wİndows 7 kasıyor diyor zaten. Kesinlikle Linux kurulmalı bana kalırsa. Ben Sİstemi iyi olmasına rağmen birçok kişiye Linux kurdurttum. Sizide Linux'a davet ediyorum.

Windows 7’de Yeni Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi​

Microsoft, Windows 7 için güncelleme desteğini bitirmiş olsa da işletim sisteminde güvenlik açıkları tespit edilmeye devam etmekte. Fransız güvenlik araştırmacısı Clément Labro, bir Windows güvenlik aracına yönelik güncelleme üzerinde çalışırken Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 işletim sistemlerini etkileyen bir zero-day güvenlik açığı tespit ettiğini açıkladı. Tespit edilen güvenlik açığı, RPC Endpoint Mapper ve DNSCache hizmetlerinin yanlış yapılandırılmış iki kayıt defterinde tespit edildi.
Labro’ya göre bir saldırgan, Windows Performans İzleme sistemi tarafından kullanılan bir alt anahtarı etkinleştirmek için, güvenlik açığı bulunan kayıt defteri anahtarlarını değiştirebilme imkanına sahip olabilmektedir. Performans alt anahtarları genellikle bir uygulamanın performansını izlemek için kullanılmaktadır ve yapıları gereği geliştiriciler, performansı izlemek için kendi DLL dosyalarını yükleyerek kendi özel araçlarını kullanabilirler. Normal şartlarda Windows’un güncel sürümlerinde söz konusu DLL’lerin nitelikleri kısıtlanmış ve sınırlı sayıda ayrıcalık tanınmış olsa da Labro’ya göre Windows 7 ve Windows Server 2008’de sistem düzeyinde ayrıcalıklara sahip özel DLL’ler yüklemek hala mümkün.
Çoğu güvenlik araştırmacısı, ciddi bir güvenlik açığı tespit ettiğinde bunu direkt olarak Microsoft’a bildirmiş olsa da Labro, güvenlik açığını tespit ettiğinde bildirmek için geç kaldığı için, tespit edilen sorunu Microsoft’a bildirmek yerine kişisel blogundan bir makale paylaşmayı tercih etti. Microsoft ise henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.
on 27/11/2020
Aslında Windows+Linux dualboot kullanıyorum. (Windows 7 Professional+Ubuntu MATE)

KovboyBey

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,001
xp kurdum ben , ama 4 gb ramı 3.95 gb gostermişti ama kasmıyordu

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
win 7, 2021 yılında hala kullanılabilir.

Eğer işlemci mimarisi 64 bit ise 32 bit kurmayın demiştim.
32 bit kurması daha iyi olur daha hafif olur ama bazen uygulamalar destek vermeyebiliyor

linux kurmanız iyi olur o sisteme