hangi ekran kartini tercih etmeliyim??

FasterArtz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oncelikle herkese merhabalar, ben bir ekran karti almak istiyorum eski bir bilgisayarim var baya eski ben bunu yenilemek istiyorum ilk ekran kartindan baslayayim dedim. Oncelikle ekran kartini neye gore sececegim hakkinda hicbirbilgim yok bunun icin yardim istiyorum 350 tl lik bir ekran karti butcem var hangi ekran kartini almaliyim simdiden tesekkurler.

Emir Aydın

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Öncelikle sistemdeki parçaları yazman gerek ki ekran kartının sistemde çalışıp çalışmayacağını kontrol edelim.(İşlemci,anakart,ram,power supply)

Darboğaz denilen bir olay var,darboğaz işlemcinin ekran kartının hızına yetişememesi diyebiliriz,bunun sonucunda örnek veriyorum senin işlemcin ekran kartına yetişemiyorsa sen 350TL ye aldığın ekran kartının %70 gücünü kullanabilirsin çünkü işlemci ekran kartını aşağılara çeker,işlemci düşük olunca ekran kartına verdiğin para biraz boşa gidiyor diyebilirim.
Ayrıca diğer bir etken Pcı Express,bunlar pcı express 1.0 , 1.1 , 2.0 diye gidiyor size önereceğim ekran kartı pcı express 3 .0 olursa ve sizin anakartınız pcı express 1.0 gibi çok düşük bir teknoloji destekliyorsa ekran kartının çalışmama gibi bir ihtimali var,anakart modelini yazmanız bu yüzden çok önemli.

FasterArtz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle sistemdeki parçaları yazman gerek ki ekran kartının sistemde çalışıp çalışmayacağını kontrol edelim.(İşlemci,anakart,ram,power supply)

Darboğaz denilen bir olay var,darboğaz işlemcinin ekran kartının hızına yetişememesi diyebiliriz,bunun sonucunda örnek veriyorum senin işlemcin ekran kartına yetişemiyorsa sen 350TL ye aldığın ekran kartının %70 gücünü kullanabilirsin çünkü işlemci ekran kartını aşağılara çeker,işlemci düşük olunca ekran kartına verdiğin para biraz boşa gidiyor diyebilirim.
Ayrıca diğer bir etken Pcı Express,bunlar pcı express 1.0 , 1.1 , 2.0 diye gidiyor size önereceğim ekran kartı pcı express 3 .0 olursa ve sizin anakartınız pcı express 1.0 gibi çok düşük bir teknoloji destekliyorsa ekran kartının çalışmama gibi bir ihtimali var,anakart modelini yazmanız bu yüzden çok önemli.

merhabalar islemci intel core 2 duo islemci 2.33GHZ

anakartimi degistirmek istiyorum

power supply ise 450 watt dı sanırsam su an tatilde oldugum icin bakamiyorum kasa yanimda deil

ram im ise 2gb 2adet ddr 2 667 hi-level ama anakarti degistirince bunuda degistirmeyi dusunuyorum

insanimsi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
450
merhabalar islemci intel core 2 duo islemci 2.33GHZ

anakartimi degistirmek istiyorum

power supply ise 450 watt dı sanırsam su an tatilde oldugum icin bakamiyorum kasa yanimda deil

ram im ise 2gb 2adet ddr 2 667 hi-level ama anakarti degistirince bunuda degistirmeyi dusunuyorum
yeni toplayalım :D

şaka bir yana siz en iyisi 2. el modlanmış bir xeon takın kasaya

FasterArtz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

??? bencede zaten ben zamanla tum parcalari degistirmeyi dusunuyorum ekran kartinda baslayarak anakart a kadar hepsini degistirecegim
Mesaj otomatik birleştirildi:

??? bencede zaten ben zamanla tum parcalari degistirmeyi dusunuyorum ekran kartinda baslayarak anakart a kadar hepsini degistirecegim

Emir Aydın

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Tavsiyem biraz para biriktirip tek seferde tüm sistemi değiştirmeniz yönünde olur çünkü tek tek değiştirdiğiniz takdirde sırf diğer para ile uyumlu olsun diye alacağınız parçayı da düşük alıyorsunuz,sistemi tek tek geliştirirseniz hiç ileriye dönük bir bilgisayar olmaz.
Bir de şöyle bir durum var diyelim ki anakartı değiştirdiniz ve güzel bir anakart aldınız ancak bu anakartı aldıktan sonra kullanamazsınız çünkü ona uygun işlemci ve ramde gerekli yani durum en başta söylediğim şeye çıkıyor hepsini tek seferde alın.

Şu ekran kartı gayet güçlüdür fakat işlemcin çok eski bu ekran kartıyla kesin bir şekilde darboğaz yapacaktır,oyun oynatmaz yani en kısa sürede yeni bir işlemci alman gerek ki oyun oynayabilesin.

insanimsi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
450
Tavsiyem biraz para biriktirip tek seferde tüm sistemi değiştirmeniz yönünde olur çünkü tek tek değiştirdiğiniz takdirde sırf diğer para ile uyumlu olsun diye alacağınız parçayı da düşük alıyorsunuz,sistemi tek tek geliştirirseniz hiç ileriye dönük bir bilgisayar olmaz.
Bir de şöyle bir durum var diyelim ki anakartı değiştirdiniz ve güzel bir anakart aldınız ancak bu anakartı aldıktan sonra kullanamazsınız çünkü ona uygun işlemci ve ramde gerekli yani durum en başta söylediğim şeye çıkıyor hepsini tek seferde alın.

Şu ekran kartı gayet güçlüdür fakat işlemcin çok eski bu ekran kartıyla kesin bir şekilde darboğaz yapacaktır,oyun oynatmaz yani en kısa sürede yeni bir işlemci alman gerek ki oyun oynayabilesin.
o kartın yanına bi xeon takılır ve haklısınız hocam

FasterArtz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o kartın yanına bi xeon takılır ve haklısınız hocam
zaten ben o bilgisayar in parcalarini tavas yavas takip en son birlestirmeyi dusunuyorum zaten o bilgisayar yazlikta duruyor sadece yazlari kullanabilecegim simdiden parcalari almaya basliyim yazin da takarim diye dusunuyorum. bide oyle cok iyi bir bilgisayar olmasina gerek yok o bilgisayar ile zaten ben cizim yapmayi dusunuyorum bos zamanlarimda ise oyun oynamayi yani tam bir oyuncu bilgisayari olmasina gerek yok hocam ama yinede butceye gore en iyi parcalari istiyorum. tesekkurler

BilgisayarUzmani

Müdavim
Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
640
zaten ben o bilgisayar in parcalarini tavas yavas takip en son birlestirmeyi dusunuyorum zaten o bilgisayar yazlikta duruyor sadece yazlari kullanabilecegim simdiden parcalari almaya basliyim yazin da takarim diye dusunuyorum. bide oyle cok iyi bir bilgisayar olmasina gerek yok o bilgisayar ile zaten ben cizim yapmayi dusunuyorum bos zamanlarimda ise oyun oynamayi yani tam bir oyuncu bilgisayari olmasina gerek yok hocam ama yinede butceye gore en iyi parcalari istiyorum. tesekkurler
Xeon x3430
Gigabyte P55 UDH3
OEM RX 460 al geç.

554950

Dekan
Moderatör
Reaksiyon puanı
5,873
2. el gtx 750 alınmaz sorunlu olabilir.

Emir Aydın

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Tamamdır o zaman tavsiyem kesinlikle parayı biriktirmeniz yönünde olur,tamam çok iyi bir bilgisayar istemiyorsunuz fakat şimdiden almanız verdiğiniz paraya değmeyecek bir performans verir.
Zaten kullanmayacaksınız şimdiden almaya hiç gerek yok.

2. el gtx 750 alınmaz sorunlu olabilir.
İkinci elde her parça sorunlu olabilir bu sadece GTX 750 ti modeline ait bir sorun değil,önemli olan güzelce testini yapıp temizini bulmak :)

554950

Dekan
Moderatör
Reaksiyon puanı
5,873
2. el bu.

garanti filan da yok olmaz o en iyisi p/f canavarı gtx 750

sahibindendekinden daha ucuz gtx 750 ti 120 tane filan yorumu var.

xeon alsa ona 70 tl ye coolermaster termal macun filan gerekebilir. D:

Son düzenleme:

Emir Aydın

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
2. el bu.

garanti filan da yok olmaz o en iyisi p/f canavarı gtx 750
Sıfıra 350 TL GTX 750 mi var piyasada ?

Bu sıfır değil ki bunlar da ikinci el ?

554950

Dekan
Moderatör
Reaksiyon puanı
5,873
denenmiş toptan satışları var fakat 215 tl.

Bu sıfır değil ki bunlar da ikinci el ?
Onlar aslında toplu sökülüp satılıyor mesela 9667 tane var şuan fakat 2. el sitelerinden almaktan daha güvenli çünkü yorum filan yapabilirsin ve denenmiş ürün.

tek sorun gelmesi 1 ay filan sürecek. :D

bu arada yanlışlıkla gtx 750 atmışım :D gtx 750 ti 2 gb bu.

Son düzenleme: