Hangi ASUS anakart ?

Bu konuyu okuyanlar

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yani niye o zaman 90 derecelere çıktı ki.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
Yani niye o zaman 90 derecelere çıktı ki.
o konuda bilgim yok biostan watt ayarlarını inceledikten sonra hiçbir dokunuş yapılmadan kapatılıp açılmış bir sistem test devamında sabit 82 derecede kalıyor ve fan baya hızlı çalışıyor. 4.6 sabit test devam ediyor. 2 dakka bekledim yaklaşık fakat sonunu göremedim. sabit dahi olsa endişelenip kapattım.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
eskiden cinebench 23 te o kadar ısınmıyordu, Kardeşin bi şeyleri biosta değiştirmiş.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Çok garip,videon da sıcaklıklar hiç o kadar yükselmiyordu,ne yaptında şimdi 90 derecelere fırladı.Anakartın üzerindeki clearcmosdan resetlemeyi dene bi de olmazsa.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Çok garip,videon da sıcaklıklar hiç o kadar yükselmiyordu,ne yaptında şimdi 90 derecelere fırladı.Anakartın üzerindeki clearcmosdan resetlemeyi dene bi de olmazsa.
Hocam video ve resimler tek çekirdek testiydi..

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hocam video ve resimler tek çekirdek testiydi..
Atılan bu foto multicore testi.
nn.PNG

Her neyse,sonuçta renderingde işlemci ısınıyor.250-300 tl lik bi 4 ısı borulu, orta şekerde olsa bi soğutucu lazım.İntelin o zar gibi soğutucusundan, kat be kat daha iyidir.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Atılan bu foto multicore testi.
Ekli dosyayı görüntüle 135990
Her neyse,sonuçta renderingde işlemci ısınıyor.250-300 tl lik bi 4 ısı borulu, orta şekerde olsa bi soğutucu lazım.İntelin o zar gibi soğutucusundan, kat be kat daha iyidir.
Abi bu fotoğraftan birşey anlaşılmıyor. Oyunda attığı resim 68 derece, cinebench te attığı resim 68 derece sabit. Multicore testinde video istemiştim ısrarla onu atsaydı anlasilirdi durum. Bu resim de test bittikten sonra o yüzden bu resim üzerinden bir yorum yapamıyorum. Ama üşenmeyip olayı anlayacam birazdan yazarım
Mesaj otomatik birleştirildi:

@met 35 Şimdi şöyle bir test yaptım 65 watt TDP sınırını koyunca 8660 puan aldı benim sistem. Hadi 460 ına Anakart, Ram, Arka plan uygulamaları dersek. Bu test çalışırken 65 watt TDP sınırı olduğu anlaşılıyor. Bir keresinde başıma gelen şey ram değiştirmiştim, bios eski ramin ayarlarını sakladığı için pc açılmamıştı. Eğer işlemci değiştirdiyse eski işlemcinin değerlerini saklamış olabilir biosa girip çıkmak belki save etmek oto ayarlarına tetiklemiş olabilir. Ya da başka bir sebep her neyse, işin özü işlemcide 65 watt TDP sınırı vardı bu kesin net. internetten baktım MSİ in oto ayarı son attığı resimdeki gibi (PL2 180w, PL1 135w) ... Oyun konusunda tek veya az çekirdek oyunlar oynuyorsa ve/veya TDP sınırından dolayı ve/veya ekran kartı işlemciyi darboğaz durumuna getirmekten çok uzak olduğu gibi sebeplerle düşük değerler alıyordu.

İşlemci testlerine devam ediyorum, soğutucu konusunda şöyle söyleyeyim güç limitlerini serbest bırakıp 4 çekirdeği kapattım. İşlemciyi oyunda darboğaza soktum, 90 watt'a ulaştı ve işlemci sıcaklığı 85 dereceyi geçti 4 çekirdek ve stock soğutucu ile... Yani işlemcinin hakkını tam vereceksek eğer gördüğün gibi 4 çekirdeği bile soğutamıyor bu soğutucu.. Ve bahsettiğin tarzda bir soğutucu kaliteli ise hakkını vere vere bu işlemcinin anca 4 çekirdeğini soğutur. Ortalamada da tam emin değilim ama 10400F için düşünülebilir. Şuan ki kanım bu yönde..

Durumu 8 çekirdeğe uyarlarsak, 180 watt çekecek oyunda %80-%100 kullanımda. Bu da eğer soğutucular doğru değer veriyorsa minimum 200 watt üstü TDP değeri olan bir soğutucu lazım ki hakkını verebilsin. Diğer türlü işlemci full kullanıma geçtiğinde performans kaybı olması kaçınılmaz..

Tabi bu en kötü senaryoyu her oyunda ve kolay kolay çoğu kartla yaşamayacaz ama en kötüsüne göre konuşmak lazım ki bir fikrimiz olsun diğer türlü kişiden kişiye değişen sonuçlar olacaktır diye düşünüyorum. Bu yüzden burdan bir oranlama yapıp kullanım durumuna PC ekran kartına vs. bakıp ona göre biraz daha düşük birşeyler de alınabilir..

Bi de ısınma arkadaşın özel durumunu saymazsak sadece renderda değil, oyunda da ısınıyor hem de renderdan daha çok ısınıyor çünkü PL2 devrede olduğu için bir kaç çekirdeği daha yüksek frekansa itiyor bu da ısınmayı artıyor...

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yazdıklarına ve 4 çekirdekli testine göre ,bu işlemciye orta şeker değilde,biraz daha üst bi hava soğutma gerekiyor.Yalnız 4 çekirdekte,oyunda, işlemci kullanımı ile 8 çekirdekte, işlemci kullanım yüzdesi aynı olmayacak haliyle. Yani 85 derece olarak gördüğün sıcaklık biraz daha düşebilir.O şekil bi tekrar denermisin. Aynı oyun olsun tabi ki.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Yazdıklarına ve 4 çekirdekli testine göre ,bu işlemciye orta şeker değilde,biraz daha üst bi hava soğutma gerekiyor.Yalnız 4 çekirdekte,oyunda, işlemci kullanımı ile 8 çekirdekte, işlemci kullanım yüzdesi aynı olmayacak haliyle. Yani 85 derece olarak gördüğün sıcaklık biraz daha düşebilir. O şekil bi tekrar denermisin. Aynı oyun olsun tabi ki.
Güç limitlerini serbest bırakıp deneyemiyorum hocam sıcaklıklar çok saçma sapan yerlere gidiyor daha oyuna girmeden. İşlemciye zarar vermek istemiyorum :) 4 çekirdek %100 kullanım bilerek darboğaza soktum yani durumu görmek için. 8 çekirdekte bu işlemciyi darboğaza sokamam zaten 1650 superle aynı durum olmaz. Ama şöyle söyliyim ilk aldığımda bu kartla high ayarlarda yük karttayken bile çok saçma değerlere çıktı oynayamadım yani. Güç limitlerini sınırlamayınca oyuna girerken olsun oyun içi anlık yüklenmelerde olsun bir anda yüksek watt çekecektir. Ama bir 90 watt ayarlayıp deneyeyim. Bakalım oraya çıkacak mı..

Hocam şimdi fanı %100 e ayarladım. Aynı senaryoda oyuna girdim. İşlemci kullanımı ortalama %40 civarıydı, bu ekran kartıyla bu işlemciyi zorlamak zor. 90 watt limit koydum, Max 86 watt çekti oyun içinde sıcaklık pick 85 derece, ortalama 80 derece civarında seyretti. Anlık sahnelerde işlemci kullanımı arttığında watt çok artar diye düşünüyordum ama artmadı. 4 çekirdek darboğaza sokulmuş halinden bir 5 derece 5 watt daha düşük değer geldi.

Diye düşünüyordum...

Acaba sınır mı diye limiti sırasıyla 95 watt, 105 watt, 115 watt olarak ayarladım. Sıcaklıklarda paralel olarak artı, watt çekimi ben limiti artırdıkça arttı...
PL2 yi 115 watt, PL1 i 105 watt ayarladığımda oyun içi 105 watt civarı çekiyordu ve sıcaklık 92 derece çıktı. Bu ayarda 1-2 dakka oynayabildim sonra kapattım.

Yani verdikçe yiyor hocam :D Kendini daha yukarı atmaya çalışıyor her zaman... Nerde durur bilmiyorum bu soğutucu ile buraya kadar.

@met 35 Hocam sence bu soğutucu iş görür mü? Dark Freezer X128, 2x12cm FRGB LED'li, Intel & AMD Uyumlu, 4pin PWM Fanlı, 4x Isı Borusu, Direkt Kontak İşlemci Soğutucu (DKCCX128) | Teknobiyotik 8 çekirdek son hız tutmasa da zaten benim o kadar kullanacağım birşey yok :D 125 watt TDP ayarlasam soğutur mu acaba bu onu sence ? Gerçi 220watt yazmışlar soğutucuya da markasından heralde hiç güven vermiyor :D

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
6 ısı borulu olduğu için çok rahat görmesi lazım. Dış görünüm,yaprakçıklar,taban kalitesi gayet iyi. ,Ancak ,ısı boruları konstrüksiyonu düzgün değilse,oradan biraz darbe yiyebilir. Ama ,Dark kalite olarak kendini bayağı geliştirdi. Bence al,fiat olarak iyi çünkü.
4 ısı borulu soğutucular ,bu işlemciyi pek kurtaramayacak gibi görünüyor.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
6 ısı borulu olduğu için çok rahat görmesi lazım. Dış görünüm,yaprakçıklar,taban kalitesi gayet iyi. ,Ancak ,ısı boruları konstrüksiyonu düzgün değilse,oradan biraz darbe yiyebilir. Ama ,Dark kalite olarak kendini bayağı geliştirdi. Bence al,fiat olarak iyi çünkü.
4 ısı borulu soğutucular ,bu işlemciyi pek kurtaramayacak gibi görünüyor.
Yorumları okudum da stock fan ile 10 derece falan farketti diyorlar yorumlara bakacak olursak pek iyi değil gibi, görünüşte iyi görünüyor ama güvenemedim. Bi de ayakları intel fanı gibi tirnakliymis anakarta çok yük bindirir ağırlıkla diye de tedirgin oldum vazgeçtim. Msi frozer l alacaktım o da 1kg fan çok ağır diye ondan da vazgeçtim. Deep cool 240mm sıvı soğutma alacaktım o da kasaya sığar mı emin olamıyorum :s arayışlar devam ediyor :)

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Tipi çok kayık ya :)
Raijintek LETO PRO RGB 2 Adet RGB PWM Fanlı, 4 Adet Isı Borulu, Intel & AMD Uyumlu Yüksek Performans İşlemci Soğutucu - İşlemci Soğutucu - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik bu soğutucu nasıl olur hocam sence 4 borulu ama çift fanlı. Fiyatını gözardı edersen, bi 125 watt tdp yi soğutacak gibi görünüyor mu?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Fiatına göre ,pek başarılı değil,gibi.Çift fan olayını pek kaale alma. Yıllardır yaptığım overclock denemeleirnde ,bi çok işlemci de ,bi çok farklı soğutucuda,müsait olanlarda, tek fan/çift fan ile denemeler yaptım.Yükte , 1-2 derece ,anca farkediyordu.

Bu soğutucunun versiyon 2 olmayanını,zamanında kullandım .

Son düzenleme:

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Fiatına göre ,pek başarılı değil,gibi.Çift fan olayını pek kaale alma. Yıllardır yaptığım overclock denemeleirnde ,bi çok işlemci de ,bi çok farklı soğutucuda,müsait olanlarda, tek fan/çift fan ile denemeler yaptım.Yükte , 1-2 derece ,anca farkediyordu.

Bu soğutucunun versiyon 2 olmayanını,zamanında kullandım .
Hocam sıkıntı şu ki kule tiplere isinamiyorum ama mantıklı olan da onlar fiyata bakınca lakin, kasa derinliğim iyi değil 155mm veya altı olması lazım, öyle bir sıkıntı var. 240mm sıvı soğutucu mu alsam 400-500 liralık hava soğutucu kadar performans verir mi acaba?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
240 mm sıvı soğutma tabi ki bu yukardaki soğutuculardan çok dahA iyidir. Ben bi kaç tane,120 mm sıvı soğutma kullandım. Hava soğutma da ise elimden geçenlerin sayısını unuttum.Hava soğutmada, noctua efsanedir. 120 mm sıvı soğutmalarda, 4 ila 6 ısı borulu arası bi hava soğutma kadar performans gözlemledim.

Fakat 240 mm alırsan fiat epey artar.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Ben arctic liquid freezer 2 kullanıyorum. Fiyatına göre performansı çok iyi. İşlemcim de delidli stok değerlerde 51 dereceyi görüyor en son.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
9600K ,evet o da ısınan bi işlemi. ARCTİC zaten çok iyi sıvı soğutma yapan bi firma ,bi de delid olunca daha da düşmüş.Delidsiz bile yeterli olurdu bence ,o soğutucu.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yok k olan modeli. Tüm çekirdekler 5.0 ghz da sync core da 1.400 voltaj ile overclock da maksimum 81 görüyor.
Biraz fazla gibi geldi bana,delidli bi işlemci için Delidi kime yaptırdınız,sizmi yaptınız.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
9600K ,evet o da ısınan bi işlemi. ARCTİC zaten çok iyi sıvı soğutma yapan bi firma ,bi de delid olunca daha da düşmüş.Delidsiz bile yeterli olurdu bence ,o soğutucu.
Yok baya ısınıyordu. 70 civarı görüyordu. Oyunlarda özellikle. Stok haliyle. Delidle inanılmaz değerler alıyorum. Hatta bazı oyunlarda 45 dereceyi geçmiyor.

Biraz fazla gibi geldi bana,delidli bi işlemci için Delidi kime yaptırdınız,sizmi yaptınız.
Kendim uyguladım.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Oyunlarda ağırlıklı olarak kullanıyorsanız,o zaman zaten sorun olmaz Ben 81 derece ,yani full yükte kullanıyorsanız diye ,rahatsızlığımı belirtmek istemiştim.:)

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Oyunlarda ağırlıklı olarak kullanıyorsanız,o zaman zaten sorun olmaz Ben 81 derece ,yani full yükte kullanıyorsanız diye ,rahatsızlığımı belirtmek istemiştim.:)
Stres testlerinde maksimum gördüğü değer sadece :D

Overcloklu 5 GHZ.png

Overcloksuz Otomatik.png

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
240 mm sıvı soğutma tabi ki bu yukardaki soğutuculardan çok dahA iyidir. Ben bi kaç tane,120 mm sıvı soğutma kullandım. Hava soğutma da ise elimden geçenlerin sayısını unuttum.Hava soğutmada, noctua efsanedir. 120 mm sıvı soğutmalarda, 4 ila 6 ısı borulu arası bi hava soğutma kadar performans gözlemledim.

Fakat 240 mm alırsan fiat epey artar.
4-6 işi boru kadar 120mm soğutuyorsa çok iyi o zaman, esasen benim sorunum kasa. 155mm hava soğutucu desteği, 120mm sıvı soğutma desteği var. Hava soğutucu biraz hafif ve şekli de biraz düzgün olsun istedim ama şuana kadar bulamadım. 120mm sıvı soğutma da yetmez diye düşündüm açıkçası 240mm alırsam biraz kumar olacak ama 500-600 vermişken 200 daha verilir diyorum sıvı soğutma alınacaksa. O zaman herhangi bir 240mm işimi görür gibi duruyor. İstediğim gibi hava soğutmada bulamadım zaten, o zaman sıvı sogutmalara bakayım biraz da..

Bi de bir şey sorayım hiç sıvı soğutma kullanmadım hava soğutmaya göre çok ses yapıyor mu?

Mesela soğutma olarak; bu Cooler Master Mlw-d12m-a18pc-r2 Cm Masterliquid Ml120l V2 Rgb Led Fanlı Işlemci Sıvı Soğutma Kiti Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
vs
bunun kadar Cooler Master Hyper 212 Spectrum RGB RR-212A-20PD-R1 İşlemci Soğutucu Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe soğutur mu? tahminen ve ses olarak ekstra aşırı bir ses yapıyor mu sıvı soğutma?

Yok k olan modeli. Tüm çekirdekler 5.0 ghz da sync core da 1.400 voltaj ile overclock da maksimum 81 görüyor.
Hocam sana da sorayım hava soğutmaya göre, sıvı soğutma extra çok fazla ses yapıyor mu?

Son düzenleme:

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
4-6 işi boru kadar 120mm soğutuyorsa çok iyi o zaman, esasen benim sorunum kasa. 155mm hava soğutucu desteği, 120mm sıvı soğutma desteği var. Hava soğutucu biraz hafif ve şekli de biraz düzgün olsun istedim ama şuana kadar bulamadım. 120mm sıvı soğutma da yetmez diye düşündüm açıkçası 240mm alırsam biraz kumar olacak ama 500-600 vermişken 200 daha verilir diyorum sıvı soğutma alınacaksa. O zaman herhangi bir 240mm işimi görür gibi duruyor. İstediğim gibi hava soğutmada bulamadım zaten, o zaman sıvı sogutmalara bakayım biraz da..

Bi de bir şey sorayım hiç sıvı soğutma kullanmadım hava soğutmaya göre çok ses yapıyor mu?

Mesela soğutma olarak; bu Cooler Master Mlw-d12m-a18pc-r2 Cm Masterliquid Ml120l V2 Rgb Led Fanlı Işlemci Sıvı Soğutma Kiti Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
vs
bunun kadar Cooler Master Hyper 212 Spectrum RGB RR-212A-20PD-R1 İşlemci Soğutucu Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe soğutur mu? tahminen ve ses olarak ekstra aşırı bir ses yapıyor mu sıvı soğutma?

Hocam sana da sorayım hava soğutmaya göre, sıvı soğutma extra çok fazla ses yapıyor mu?
Herşey sıcaklık değerlerine bakar. İşlemcin ısınırsa ikiside ses yapar. İdeal ısıda normal çalışır.