Hangi ASUS anakart ?

Bu konuyu okuyanlar

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İntel işlemcilerde iki güç tanımlaması var. Biri temel frekans, yani base frekansta çektiği güç değeri olan PLI ,diğeri ise ,turbo frekansta çektiği güç olan PL2.
10700F in 65 watt diye tanımladıkları TDP değeri 2,7 ghz olan temel frekansına ait bi değer.
10700K nin 125 watt TDP olarak piasada görülmesi ise, temel frekansının 3,8 ghz olmasından.
Ama her iki işlemcide turboboost ile hemen hemen aynı tepe değerlerine çıktığından(100mhz kadar bi fark var) bu tepe değerinde PL2 ,210 wattı basabiliyor.
Yani burada anakartta önem kazanıyor. Frekansın yükselememesinin iki faktörü var.Hem sıcaklık hemde ,işlemcinin bu PL2 gücüne erişememesi.Bu anakarttan da olabilir. VRM ler çok ısınırsa , işlemciyi tam besliyemeyebilir.Veya VRM lerin amper değeri düşük olabilir.Veya biosta bu güç limiti kapalı olabilir. Bu işlerde çok inanılmaz bilgisi olan bi eleman vardı zamanında. Asus anakartlarda z390 için,biosda power limitlerinin varsayılan olarak kapalı geldiğini ve son kullanıcı tarafından açılması gerektiğini yazmıştı.

Yani sonuçta,, bi ihtimal,B460 anakrttan da olabilir

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Anakart şakaya veya ucuza gelecek bir parça değil.

B460 kartları I3 işlemcilerin yukarısında kullanmak başlı başına bir saçmalık. 10400F'in özellikle 3600 MHz Cl16 ve sonrası belleklerle verdiği performans ile 2666MHz ile verdiği performans arasında dağ var. Aynı şey 10500, 10700 vs. işlemciler için de geçerli.

2666MHz bellek ile Ryzen 5 3600 ile yarışan işlemci, 3600 belleği yapıştırdığınızda 3700X'i solluyor çoğu oyunda. Render performansı istemeyen adama 3700X+B450 kombosundan daha mantıklı olan kombo Z490+10400F. Bundan ötesi var mı?

Diğer bir konu ise anakartın işlemci beslemesi. Dengesiz güç, dengesiz işlemci, dengesiz sıcaklıklar getirir.

Belki de dünyanın en kötü B450 anakartı diye sıfatlandırabileceğimiz B450-F Rog Strix ile 2700X kullanırken 4.1 GHz 1.42V Overclock profilinde 85 derece çalışan işlemcim, Prime X470-Pro anakarta geçinde 75 derece seviyelerine geriledi. Bunda 110 derecede çalışan B450-F Mosfetleri çok büyük bir rol oynuyor.

Aynı şekilde 150-225W'a kadar güç çekebilen 10700F işlemciyi, basit bir B460 anakarta takarsanız, aynı hezimete uğrayabilirsiniz.

Benzer örnekler AMD Bulldozer mimarisinde de çok oluyordu. FX9590 işlemcinin 300W'a ulaşabilen güç tüketimini, Asus'un en tepe model Sabetrooth 990FX kartı bile besleme garantisi vermiyordu. Özellikle not düşülüyordu. Milletin aklı ya FX8370 ya da FX9370'e kayıyordu. 970 çipset karta zaten 9590 takan, 120 derece çalışan mosfetlerle karşılaşıyordu. Ne oyun kalıyordu ne de render. Intel bu sayede sıçradı.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
Anakart şakaya veya ucuza gelecek bir parça değil.

B460 kartları I3 işlemcilerin yukarısında kullanmak başlı başına bir saçmalık. 10400F'in özellikle 3600 MHz Cl16 ve sonrası belleklerle verdiği performans ile 2666MHz ile verdiği performans arasında dağ var. Aynı şey 10500, 10700 vs. işlemciler için de geçerli.

2666MHz bellek ile Ryzen 5 3600 ile yarışan işlemci, 3600 belleği yapıştırdığınızda 3700X'i solluyor çoğu oyunda. Render performansı istemeyen adama 3700X+B450 kombosundan daha mantıklı olan kombo Z490+10400F. Bundan ötesi var mı?

Diğer bir konu ise anakartın işlemci beslemesi. Dengesiz güç, dengesiz işlemci, dengesiz sıcaklıklar getirir.

Belki de dünyanın en kötü B450 anakartı diye sıfatlandırabileceğimiz B450-F Rog Strix ile 2700X kullanırken 4.1 GHz 1.42V Overclock profilinde 85 derece çalışan işlemcim, Prime X470-Pro anakarta geçinde 75 derece seviyelerine geriledi. Bunda 110 derecede çalışan B450-F Mosfetleri çok büyük bir rol oynuyor.

Aynı şekilde 150-225W'a kadar güç çekebilen 10700F işlemciyi, basit bir B460 anakarta takarsanız, aynı hezimete uğrayabilirsiniz.

Benzer örnekler AMD Bulldozer mimarisinde de çok oluyordu. FX9590 işlemcinin 300W'a ulaşabilen güç tüketimini, Asus'un en tepe model Sabetrooth 990FX kartı bile besleme garantisi vermiyordu. Özellikle not düşülüyordu. Milletin aklı ya FX8370 ya da FX9370'e kayıyordu. 970 çipset karta zaten 9590 takan, 120 derece çalışan mosfetlerle karşılaşıyordu. Ne oyun kalıyordu ne de render. Intel bu sayede sıçradı.
Haklı ve dolu cümleler...

Anakartımın linkini bırakıyorum;

Yakın zaman z490 a geçmeyi düşünüyorum ve aklımdaki model sepetimde duruyor. En fazla 1 taş patlasın 2 ayı var. Nedeni ise 3000 mhz ram ile 3600 arasındaki kaliteli fark.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Haklı ve dolu cümleler...

Anakartımın linkini bırakıyorum;

Yakın zaman z490 a geçmeyi düşünüyorum ve aklımdaki model sepetimde duruyor. En fazla 1 taş patlasın 2 ayı var. Nedeni ise 3000 mhz ram ile 3600 arasındaki kaliteli fark.
Oyun içinse ekran kartına yatırım yapmalısın bence. Anakart değiştirmek oyunda extra fps getirmeyecektir. 2060 super ve üstü bir kombinasyonda farkeder ama 2060 ve altı için oyunda sıfır fark olacak.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İntel platformunda aslında yeniyim 1-2 Hafta anca kullandım yeni yeni kurcalıyorum ve yeni öğrendiğim bazı şeyleri yazayım yeri gelmişken. Aslında bir konu açacam ama yeni sogutucu da gelince biraz daha kullanıp eğrisi doğrusu paylaşmayı düşünüyorum.

Edindiğim bilgiler doğrultusunda şunu açıklayayım. Asus haricinde diğer anakart üreticileri güç limitlerini (PL2) tdp düzeyine baskılıyor. Asus diğerlerinden farklı olarak stockta pl2 değerini ve cekirdek kullanımlarını (MCE) yüksek tutuyor. Esasen benim sıcaklığa yüksek dememin, Dister'in sıcaklık düşük demesinin nedeni bu sanırım. Çünkü bende baskılamıyor üst frekansa 4.6 Ghz e tüm cekirdeklerde koşmaya çalışıyor. Bu da mevcut soğutucu yeterli olmadığından aşırı bir ısınmaya sebep oluyor. Stock soğutucu yeterli değil dediğim nokta burası. Çünkü işlemcinin max frekanslarında çalışması beklenen, en azından benim beklediğim şey bu.

Peki diğer anakartlar ne yapıyor base frekans ile yani 2.9 / 4.6-4.7 Ghz arasında TDP eşiğini aşmayacak şekilde hareket ediyor. Frekanslar bu bantta gidip geliyor. Bios ta ayarı var ve ben de PL2 yi TDP değerine, 65 watt olarak ayarlarsam benimki de diğerleri gibi hareket ediyor.

Yani sonuç olarak evet PL1 ve PL2 değerleri TDP değeri ya da yakın bir değere ayarlanırsa (otomatik ayarlı değilse) stock fan ile kullanılabilir, TDP değerleri ile sınırlandırılınca 70 derece civarı çalışıyor. Ama bu şekilde ayarlandığında veya oto olarak bu şekilde geldiğinde frekansın 2.9 ile 4.6 arasında anlık olarak sürekli değişeceğini unutmamak gerekir. (Oyunda işlemci sınırına gelinirse performans kaybı olacak demek)

Eğer tüm çekirdekleri max turbo frekansına itmek yani işlemcinin verebileceği max gücü almak istiyorsan stock fan kesinlikle yetersiz hatta çok çok yetersiz. 65 watt TDP için yapılmış bir fan tecrübe ettiğim kadarıyla ve tüm çekirdekler 65 watt TDP ile sınırlandırınca işlemci 3.4Ghz değerine ulaşıyor. Yani arada 1.2 Ghz daha fark var ve bu farkı dolduracak bir soğutucu lazım.

Şimdilik bu kadar yazayım yeni fan geldiğinde daha uzun kullanıp konu açacam tekrar. Her ne kadar ana konunun dışına çıksak da güzel bir konu oldu ..

Son düzenleme:

Ananim

Profesör
Reaksiyon puanı
2,406

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Oyun içinse ekran kartına yatırım yapmalısın bence. Anakart değiştirmek oyunda extra fps getirmeyecektir. 2060 super ve üstü bir kombinasyonda farkeder ama 2060 ve altı için oyunda sıfır fark olacak.

İntel platformunda aslında yeniyim 1-2 Hafta anca kullandım yeni yeni kurcalıyorum ve yeni öğrendiğim bazı şeyleri yazayım yeri gelmişken. Aslında bir konu açacam ama yeni sogutucu da gelince biraz daha kullanıp eğrisi doğrusu paylaşmayı düşünüyorum.

Edindiğim bilgiler doğrultusunda şunu açıklayayım. Asus haricinde diğer anakart üreticileri güç limitlerini (PL2) tdp düzeyine baskılıyor. Asus diğerlerinden farklı olarak stockta pl2 değerini ve cekirdek kullanımlarını (MCE) yüksek tutuyor. Esasen benim sıcaklığa yüksek dememin, Dister'in sıcaklık düşük demesinin nedeni bu sanırım. Çünkü bende baskılamıyor üst frekansa 4.6 Ghz e tüm cekirdeklerde koşmaya çalışıyor. Bu da mevcut soğutucu yeterli olmadığından aşırı bir ısınmaya sebep oluyor. Stock soğutucu yeterli değil dediğim nokta burası. Çünkü işlemcinin max frekanslarında çalışması beklenen, en azından benim beklediğim şey bu.

Peki diğer anakartlar ne yapıyor base frekans ile yani 2.9 / 4.6-4.7 Ghz arasında TDP eşiğini aşmayacak şekilde hareket ediyor. Frekanslar bu bantta gidip geliyor. Bios ta ayarı var ve ben de PL2 yi TDP değerine, 65 watt olarak ayarlarsam benimki de diğerleri gibi hareket ediyor.

Yani sonuç olarak evet PL1 ve PL2 değerleri TDP değeri ya da yakın bir değere ayarlanırsa (otomatik ayarlı değilse) stock fan ile kullanılabilir, TDP değerleri ile sınırlandırılınca 70 derece civarı çalışıyor. Ama bu şekilde ayarlandığında veya oto olarak bu şekilde geldiğinde frekansın 2.9 ile 4.6 arasında anlık olarak sürekli değişeceğini unutmamak gerekir. (Oyunda işlemci sınırına gelinirse performans kaybı olacak demek)

Eğer tüm çekirdekleri max turbo frekansına itmek yani işlemcinin verebileceği max gücü almak istiyorsan stock fan kesinlikle yetersiz hatta çok çok yetersiz. 65 watt TDP için yapılmış bir fan tecrübe ettiğim kadarıyla ve tüm çekirdekler 65 watt TDP ile sınırlandırınca 3.4Ghz değerine ulaşıyor. Yani arada 1.2 Ghz daha fark var ve bu farkı dolduracak bir soğutucu lazım.

Şimdilik bu kadar yazayım yeni fan geldiğinde daha uzun kullanıp konu açacam tekrar. Her ne kadar ana konunun dışına çıksak da güzel bir konu oldu ..
Yani önce düzgün bi anakart şart. Isınmanın limitlerini de anakart belirliyor PL2 değeri ile.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Yani önce düzgün bi anakart şart. Isınmanın limitlerini de anakart belirliyor PL2 değeri ile.
Yani iyi bir soğutucu alırsam pl2 yi artırmam gerekiyor ki turbo frekansları düşmesin. Bu da daha fazla güç ihtiyacı demek, sanıyorum 125 watt'tan yükseğe ayarlamam gerekecek. İnteli sevdim ama ya ihtiyaca yönelik istediğim ayarları bios ta bulabildim hemen. Dün turbo frekansını 3.6 ghz sınırlandırmıştım sıcaklıktan dolayı, şimdi pl2 yi 65 watt olarak ayarladım. Bu şekilde frekans gezinsede tdp içinde kaldıkça değişken olarak 1-2-4-6-8 çekirdeği 4.6ghz a atabiliyor. Sanıyorum 3.6Ghz sınır koymaktan daha iyi performans verir en azından karma kullnımda.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
65 watt PL1 için, Tam performans için 200 watt yapmalısın.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
65 watt PL1 için, Tam performans için 200 watt yapmalısın.
İşte bu soğutucuyla mümkün değil önce iyi bir soğutucu alıp sonra deneyecem Asus stock olarak 224 watt ayarlamış ben de soğutucunun kapasitesine göre değiştircem artık. Bu soğutucu ile mümkün olan en yüksek değer 65 watt.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Aşağıdaki tablo intelin açıkladığı.
Ekran Alıntısı.PNG
Aşağıdaki ise turbonun pik yaptığında çektiği watt. Anandtechden alıntı.
gg.PNG

Yani iyi bi soğutucu işte o zaman,lazım.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Aşağıdaki tablo intelin açıkladığı.Ekli dosyayı görüntüle 135740Aşağıdaki ise turbonun pik yaptığında çektiği watt. Anandtechden alıntı.
Ekli dosyayı görüntüle 135741
Yani iyi bi soğutucu işte o zaman,lazım.
Güzel bir bilgi Asusun stock ayarları da aynı şekilde. Ama forumları karıştırdım ve diasterin yorumlarını da birleştirince diğer üreticiler pl2 ve tau ayarlarını bu şekilde vermiyor stockta anladığım kadarıyla. Aslında @IDisaster biosta bulabilirse ''package power time window'' ve ''short duration power limit'' değerlerini ve MCE (multi core enhancement) aktif mi değil mi paylaşırsa bu konuyu netleştirmiş oluruz.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
Güzel bir bilgi Asusun stock ayarları da aynı şekilde. Ama forumları karıştırdım ve diasterin yorumlarını da birleştirince diğer üreticiler pl2 ve tau ayarlarını bu şekilde vermiyor stockta anladığım kadarıyla. Aslında @IDisaster biosta bulabilirse ''package power time window'' ve ''short duration power limit'' değerlerini ve MCE (multi core enhancement) aktif mi değil mi paylaşırsa bu konuyu netleştirmiş oluruz.
Biosa bi uğrayıp ses veririm, bu ayarları bana açıklar mısın?

Söylediğiniz değerlerin ikiside default olarak ''Auto'' modunda.

Son düzenleme:

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961

Söylediğiniz değerlerin ikiside default olarak ''Auto'' modunda.
Auto da ama yazmıyor mu açıklaması ya da yanında kaç olduğu mesela?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Mce ,overclock gibi bişey. Onla alakası yok..Multi core enhancement ın kısaltılmışı.
Diğer ayarlar olabilir ve başka seçeneklerde olabilir.

Idisaster, autoyu tıklayınca neler çıkıyor.

Tau süresini anakart üreticileri zaten sınırsız yapıyorlar. Yani, turbo boostta ,sn olarak, çalışma süresini.
Yoksa işlemci ,turbo hızında Tau süresi kadar kalabilirsin,sonra tekrar base frekansına in, ,tekrar turbo hızına çık yapacak olursa ,o işlemciden pek performans alınamaz.

Son düzenleme:

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Mce ,overclock gibi bişey. Onla alakası yok..Multi core enhancement ın kısaltılmışı.
Diğer ayarlar olabilir ve başka seçeneklerde olabilir.

Idisaster, autoyu tıklayınca neler çıkıyor.

Tau süresini anakart üreticileri zaten sınırsız yapıyorlar. Yani, turbo boostta ,sn olarak, çalışma süresini.
Yoksa işlemci ,turbo hızında Tau süresi kadar kalabilirsin,sonra tekrar base frekansına in, ,tekrar turbo hızına çık yapacak olursa ,o işlemciden pek performans alınamaz.
Onu da kurcaladım biraz da senin attığın tabloda da varya sınırsız değil 28 saniye. Aslında o PL2 den PL1 e geçiş süresi. 28 saniye PL2 de full güç kullandığında PL1 e indiriyor seni turbonun bazı işlevleri devre dışı kalıyor ama base frekansa da atmıyor tüm çekirdekler eşitlenip PL1 in izin verdiği frekansta sabit kalıyor. Ama direk PL1 e inmiyor sürekli-kesintisiz, tdp yi aşması lazım/tam güç uygulaması lazım 28 saniye boyunca.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anandtech ,sürenin anakart üreticileri tarafından sınırsız yapıldığını yazıyor.Yoksa ,bu şekilde bi çık ,bi in ,işlemciden dediğim gibi pek performans alınamaz.PL1 ,in izin verdiği sadece base frekansı çünkü.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Belki temel frekansa inmeyi kastetmiş olabilirler. Ama Tau PL2 ile PL1 arasındaki süre en azından ben öyle anladım. Anakartta ayar olarak ''package power time window'' bu isimde. Misal 5 sn olarak ayarlıyorum cinebench çalıştırıyorum 5 sn boyunca turbo modları çalışıyor, atarak söylüyorum tek çekirdek 4600mhz, 4 tanesi 2900mhz 2 tanesi 4000mhz falan anlık değişe değişe çalışıyor sonra 5sn sonra PL1 devreye giriyor tüm çekirdekler 3400mhz oluyor. Eğer Tau yu yanlış anladıysam, terimi yanlış kullandıysam bilmiyorum. Ama senin attığın tablodaki değerle bu ayarda değer uyuşuyor ve extra bir Tau ayarı da mevcut değil.

Bi de işlemci kolay kolay PL1 e inmiyor gördüğüm kadarıyla, işlemci testi, render ya da işlemci sınırlarını sürekli kesintiye uğramadan çok zorlayan bir oyunda olabilir. Denediğim oyunda PL1 e indiremedim ama ekran kartım düşük olduğu için anca %40-50 ara ara %70 e falan çıkan bir kullanım senaryom vardı. PL1 e geçtikten sonra sürekli PL1 de de kalmıyor, Mesela cinebench te test yaparken PL1 e geçiyor anlık testi durdurup başlattığımda yine PL2 den devam ediyor ve 5sn geçmesi gerekiyor, yani sürekli güç talebi anlık olarak da azalsa/kesilse kendini hemen PL2 ye atıp turboya devam ediyor.

PL1 base frekansa mı izin veriyor o biraz şaibeli şuan çünkü cinebench te 65 watt değerinde 3.4ghz a sabitliyor. 75 watt da 3.6 ya sabitliyor. Prime95 senaryosunda ne oluyor onu bi deneyeyim birazdan yazarım.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Tau ,kesinlikle turbo hızında çalışma süresi .Anandtech çok güzel açıklamış.

Ekran Alıntısı.PNG

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Şimdi tekrar başka testler ve Prime95 ve oyunda baktım.
Prime95 de 2.9Ghz a indi. Başka testte başka rakamlara 3.5ghz gibi rakamlara indi. Anladığım kadarıyla base frekansı olabilecek en kötü koşulda 65 watt TDP ile indiği değer demek. Ama kullandığın programa göre bu değer değişiyor asıl olan işlemcinin 65 watt TDP yi geçip geçmemesi Prime95 çok zorladığı için 2.9a iniyor ama cinebench onun kadar güç istemediği için onda 3.4 oluyor ve turbonun hala çalışmaya devam ettiğini de gözlemledim Prime95 çalışırken tek çekirdek 3.0ghz, 3.2 ghz gibi değerlere, cinebench çalışırken tek çekirdek 3.5ghz değerine kendini yükseltiyordu. Aslında bu anlamda PL1 ve PL2 nin çalışmasında herhangi bir farklılık yok sadece bir basamak koymuşlar. Ve turbo iki durumda da çalışıyor. Değişken koşullarla PL2 değerini vermişler ki daha çok performans alsın diye nispeten sabit güce yüklenen durumda da PL1 i vermişler. Ama oyun açısından sürekli işlemci kullanımı değiştiği için yine TDP değeri içinde frekanslar sürekli değişkenlik gösteriyor. Oyun açısından daha geniş deneyler yapmam lazım PL1 ve PL2 konusunda. Tam netleştirebilmiş değilim soğutucu iyi olmadığı için PL2 yi çok artıramıyorum çünkü.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
3,4 ghz ,işlemciye verilen bi tolerans.PL1 watt limitinde. 65-75 WATT SINIRINDA.. Yani bu değerlerde, PL1 de turbo çalışıyor ama bu kadar güdük,yani sınırlı. 4,6 GHZ de,mutlaka power limiti arttırmak,şart.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Bi de ek olarak turbo çalışmaya devam ediyor ama yukarda da belirttiğim gibi bazı işlevleri PL1 de değişkenlik gösteriyor. PL2 de 4 çekirdek 4.6, 4 çekirdek 2.9, 2 çekirdek 3.3 gibi değişken oluyor ama PL1 e geçince frekanslar bir noktada eşitleniyor sonra tek çekirdek artarsa artıyor diğerleri sabitleniyor. Test programlarında böyleydi. Oyunda dediğim gibi ya PL1 e geçiremiyorum ya da farklı tam emin olamadım henüz PL2 yi çok artıramadığımdan.

3,4 ghz ,işlemciye verilen bi tolerans.PL1 watt limitinde. 65-75 WATT SINIRINDA.. Yani bu değerlerde, PL1 de turbo çalışıyor ama bu kadar güdük,yani sınırlı. 4,6 GHZ de,mutlaka power limiti arttırmak,şart.
Evet herşey limitle alakalı ve intel tüm kontrolü vermiş çok hoşuma gitti açıkçası. İşlemcinin TDP sini değiştirebileceğimi düşünmezdim :D

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
Auto ya tıklayınca ne oluyor denemedim fakat oyunlarda frekansımı görmeyi başardım. 4.612 mhz olarak gözüküyor. Autoya tıklayınca ne çıkıyor eve gittim gibi akşam deneyip sizle paylaşacağım.

Auto ya tıklayınca ne oluyor denemedim fakat oyunlarda frekansımı görmeyi başardım. 4.612 mhz olarak gözüküyor. Autoya tıklayınca ne çıkıyor eve gittim gibi akşam deneyip sizle paylaşacağım.
Kardeşime hallettirdim durum bu şekilde

Son düzenleme:

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961

Kardeşime hallettirdim durum bu şekilde
İşte bu süpriz oldu kendi sistemimdeki varsayımlarım senin sistemindeki ile uyuşmuyor. Sende TDP yi sınırlayan ne o zaman, aslında TDP sınırlanıyor mu onu görmek lazım önce anlamak için. Cinebench multicore testi yaparken HWMonitör den Powers>Package burayı izleyebilirmisin kaç watt güç çekiyor işlemci?

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
İşte bu süpriz oldu kendi sistemimdeki varsayımlarım senin sistemindeki ile uyuşmuyor. Sende TDP yi sınırlayan ne o zaman, aslında TDP sınırlanıyor mu onu görmek lazım önce anlamak için. Cinebench multicore testi yaparken HWMonitör den Powers>Package burayı izleyebilirmisin kaç watt güç çekiyor işlemci?
Tamam hemen bakıyorum ama hep sil yükle sil yükle canımı sıktı iyice :D :D

Çözüyorum hemen.

şu watt sınırlama sistemini nasıl kapatabiliriz. Isınsın yeterki ama watt sınırlamasın.

Çözüyorum hemen.

şu watt sınırlama sistemini nasıl kapatabiliriz. Isınsın yeterki ama watt sınırlamasın.
Evet dereceler 90 a dayandı. Ve çektiği watt 160 sabit idi. Testi devam ettirmedim, sistemin zarar görme ihtimali varmı? testi devam ettireyim mi ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
işlemcinin max. sınırı 100 derece, ama 90derecede yüksek,devam ettirme.

duration power limitten iki tane var. birinci,ikinci diye bi ibare varmı başlarında. Çıkmamış o kısım.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961

Çözüyorum hemen.

Evet dereceler 90 a dayandı. Ve çektiği watt 160 sabit idi. Testi devam ettirmedim, sistemin zarar görme ihtimali varmı? testi devam ettireyim mi ?
Devam ettirme aynen.. Hiç bir ayara dokunmadan mı 90 oldu? dün az çıkıyordu?

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
Devam ettirme aynen.. Hiç bir ayara dokunmadan mı 90 oldu? dün az çıkıyordu?
evet şu biosta dediğiniz yere baktım oynama yapmadım ve çoklu çekirdekte 4.6 çalışmaya başaldı hiçbir fikrim yok.

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
evet şu biosta dediğiniz yere baktım oynama yapmadım ve çoklu çekirdekte 4.6 çalışmaya başaldı hiçbir fikrim yok.
Şimdi o ayarlarda zaten yükselmesi lazım normal olarak. İstersen bir bios default ayarlara tekrar al. Yanlışlıkla birşey değişmiş olabilir.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
135 watt ile 180 wattı kardeşin ayarlamamışmıydı.
Sıcaklığın daha evvelden düşük seyretmesinin,işlemci ısınmaya başlayınca frekans düşürmeye başladığı olayı olmadığını da anladık artık. Bütün hikaye, anakart ve bios .

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
135 watt ile 180 wattı kardeşin ayarlamamışmıydı.
Sıcaklığın daha evvelden düşük seyretmesinin,işlemci ısınmaya başlayınca frekans düşürmeye başladığı olayı olmadığını da anladık artık. Bütün hikaye, anakart ve bios .
yok be hocam nerden çıktı dokundururmuyum. Bu arada o olay sadece renderda geçerli. Alakam dahi olmaz. İşimi görüyor.