Hangi ASUS anakart ?

Bu konuyu okuyanlar

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
10400F için, en ucuz bi, Z490 anakart bile fazlasıyla kafidir. V serisini alın,geçin.
Hocam, konuyla ilgisiz ama 10700F yanıyor :D Hiç öyle stock sogutucuyla çalışacak bir işlemci değil, yanından bile geçmiyor o derece yani söyliyim dedim sizi görünce aklıma geldi. Turbo 3,6 Ghz ile sınırladım anca yani..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada konu ile ilgili görüşüm benim de aynı z490 çipsete sahip en ucuz kartı almanız kafidir.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hocam, konuyla ilgisiz ama 10700F yanıyor :D Hiç öyle stock sogutucuyla çalışacak bir işlemci değil, yanından bile geçmiyor o derece yani söyliyim dedim sizi görünce aklıma geldi. Turbo 3,6 Ghz ile sınırladım anca yani..

Bu arada konu ile ilgili görüşüm benim de aynı z490 çipsete sahip en ucuz kartı almanız kafidir.
İlginç. @IDisaster öyle yazmıyordu.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
İlginç. @IDisaster öyle yazmıyordu.
Turbo kapalı mı kullanıyor bilmiyorum ama anca 3.6ghz da tutabiliyor stock sogutucu. 10100F de de benzer bir şekilde beklediğimden yüksek sıcaklıklar almıştım. Bu insanlar ya çok iyimser ya da incelemeyi bilmiyorlar :s başka bir seçenek göremiyorum :) Ya da işlemci sıcaklıkları bir süre tepe yaptıktan sonra voltaj frekans düşürüyor o şekilde ısınmıyor mu diyorlar napıyorlar bilmiyorum. 3,6 turbo frekansında %50 üstü kullanımda oyunda 65 derece civarı seyrediyor. Ama hoşuma giden şey turbo frekansını değişirmek/sınırlandırabilmek, güzel bir şey :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Neyse,tabi ki senin yazdıklarına da kesin güvenirim.Kasanın havalandırması ,iyi ,demi.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Neyse,tabi ki senin yazdıklarına da kesin güvenirim.Kasanın havalandırması ,iyi ,demi.
Güzel hocam, 3 fan önde mesh panel, bir arkada, üstte delikli boş. Yani hemen hemen her yeri açık ve süper olmasa da havalandırma kötü değil, iyi. Seride i5 denemedim ama 2 çekirdeği kapattığımda yine de soğutamadı. 10400F e de yeteceğini pek sanmıyorum stock soğutucunun :) İşlemcinin zorlandığı senaryolarda tabi. Yani burda kıstas aldığım turbo frekanlarına veya yakın frekanslarda tutabiliyor mu o. Yoksa herkesin bildiği gibi frekans voltaj düşürüyor ısı düşüyor haliyle ama pek anlamı kalmıyor o işin.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İntel ,soğutucuları incelte incelte ,çok hacimsiz hale getirdi.. Eski 775 pinde kullandığı ,hacimli soğutucuları kullansa,şimdikinden daha iyi,performanslı olabilirdi.

Deneyimlerine göre ,demekki, 10700F gibi bi işlemci için ,en azından 150-200 tl lik bi soğutucu gerekecek.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
İntel ,soğutucuları incelte incelte ,çok hacimsiz hale getirdi.. Eski 775 pinde kullandığı ,hacimli soğutucuları kullansa,şimdikinden daha iyi,performanslı olabilirdi.

Deneyimlerine göre ,demekki, 10700F gibi bi işlemci için ,en azından 150-200 tl lik bi soğutucu gerekecek.
Valla tüm çekirdek turbo frekansı 4.6GHZ, stock fan 3.6GHZ de tutabiliyor arada 1 GHZ fark var. 0,20-0,25 de voltaj farkı var. Yani tüm çekirdekleri %50 üstü bir kullanımda oyun senaryosunda 4.6 da ve makul ısılarda tutmak için çok daha fazlası lazım gibi hissediyorum. Yani hakkını vermesi için. Tabi bunları söylerken diğer bir kıstasımda fan ayarı otomatikte ve normal sayılabilecek bir ses seviyesi için konusuyorum. Fanı %100 çalıştırmak gibi bir senaryo için konuşmuyorum, çünkü o şekilde kullanmak kimse istemez sanıyorum :)

Sonradan aldığım fan garantide iade çıkarsa, tahmini bir fan alıp deneyecem sonra bir konu açıp sonuçları yazmayı düşünüyorum.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
@aimnil, Kardeşim istediğin gibi sana derecelerini atarım hatta şuanda sana dereceleri paylaşayım. Stok soğutucu kullanıyorum. Ve yanma falan yok insan oğlu yalan konuşmaya bayılıyor. Yanıyor dediğin işlemci 4.7 sabit. C2 gibi boşta frekans azaltma ayarlarının hepsi kapalı bir şekilde turbo boost açık şekilde kullanıyorum. Resimleri paylaşıyorum. @met 35

Kimseye yalan konuştuğumuz yok. Sakince ss lerimi bekle!

@aimnil, Kardeşim istediğin gibi sana derecelerini atarım hatta şuanda sana dereceleri paylaşayım. Stok soğutucu kullanıyorum. Ve yanma falan yok insan oğlu yalan konuşmaya bayılıyor. Yanıyor dediğin işlemci 4.7 sabit. C2 gibi boşta frekans azaltma ayarlarının hepsi kapalı bir şekilde turbo boost açık şekilde kullanıyorum. Resimleri paylaşıyorum. @met 35

Kimseye yalan konuştuğumuz yok. Sakince ss lerimi bekle!

İşlemci fanı %50 de ultra ayarlar cyberpunk. derece 68 turbo boost açık tüm çekirdekler max 4.6ghz sabit. tek çekirdek 4.7. Ne diyodun sen en son anlatsana azcık daha?

Son düzenleme:

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Kardeşim senle tartışmayacam. İşlemci frekansını da göster oyun içinde tüm çekirdekler için ve cinebench testinde voltaj, sıcaklık, frekans gösteren bir programı da yanında aç bir video at. Kamerayı da kasaya çevir testlerin sonunda olsun bitsin. Bu resimin hiçbir şeyi kanitladigi yok. Sabaha karşı gireyim de şu foruma birşeyler uydurayim demedim heralde. Belki bir hatam vardır diye sorunu kendimde aradım, biraz araştırdım dünya genelinde stock fanın yettiğini söyleyen tek insan sensin.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Kardeşim senle tartışmayacam. İşlemci frekansını da göster oyun içinde tüm çekirdekler için ve cinebench testinde voltaj, sıcaklık, frekans gösteren bir programı da yanında aç bir video at. Kamerayı da kasaya çevir testlerin sonunda olsun bitsin. Bu resimin hiçbir şeyi kanitladigi yok. Sabaha karşı gireyim de şu foruma birşeyler uydurayim demedim heralde. Belki bir hatam vardır diye sorunu kendimde aradım, biraz araştırdım dünya genelinde stock fanın yettiğini söyleyen tek insan sensin.

İşlemci frekansını oyun içinde açamadım. MSİ afterburnerda işlemci frekans değerini göremedim. Cinebench testini de yolluyorum.

Video çektim daha uzun istersen, veya daha fazla test istiyorsan söyle bana yollayayayım.

İşlemci frekansını oyun içinde açamadım. MSİ afterburnerda işlemci frekans değerini göremedim. Cinebench testini de yolluyorum.

Video çektim daha uzun istersen, veya daha fazla test istiyorsan söyle bana yollayayayım.

Kasa içi görüntüsü başka bişey ?

Kasa içi görüntüsü başka bişey ?
Kasamnın içinde ne önde 3 tane nede arkada 1 tane egsoz fanı yok bunuda bilmeni isterim.

Sonuç...

Son düzenleme:

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
son olarak sana şunu söylemek istiyorum. Ben inteli savununca intel bana ödeme yapmıyor. İntelden para almıyorum, veya ünvan kazanmmıyorum, kariyerime etki etmiyor...

Ben sadece doğru olanı kullandığımı ve bu senaryoyu seninle paylaştım. Durum bu şekilde ve soğutucu almayı dahi düşünmüyorum. Gayet yeterli. Kasama fan dahi almayacağım, çünkü ihtiyacım yok. İşlemcide, ekran kartımda serin çalışıyor. Çoğu insanın görüşü senin şeklindeydi ve gözlerinin önüne koyduğumda sistemimi gelip oturup başına incelediklerinde hepsi şaşkınlıkla karşıladı. 10700f çok kaliteli bir işlemci. Gerçekten çok memnunum. Verdiğim parayı sonuna kadar hakediyor ve herkesede önerimdir!

Bu arada @met 35 uzun zamandır bekliyordun sende şaşırmıştın şöyle önüne koyayım bilgileri. Herkese iyi forumlar dilerim.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Prime Z490-V ile birlikte kullanmanız kafidir, ayrıca stock soğutucu ile değilde harici bir soğutucu almanızı öneriyorum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
son olarak sana şunu söylemek istiyorum. Ben inteli savununca intel bana ödeme yapmıyor. İntelden para almıyorum, veya ünvan kazanmmıyorum, kariyerime etki etmiyor...

Ben sadece doğru olanı kullandığımı ve bu senaryoyu seninle paylaştım. Durum bu şekilde ve soğutucu almayı dahi düşünmüyorum. Gayet yeterli. Kasama fan dahi almayacağım, çünkü ihtiyacım yok. İşlemcide, ekran kartımda serin çalışıyor. Çoğu insanın görüşü senin şeklindeydi ve gözlerinin önüne koyduğumda sistemimi gelip oturup başına incelediklerinde hepsi şaşkınlıkla karşıladı. 10700f çok kaliteli bir işlemci. Gerçekten çok memnunum. Verdiğim parayı sonuna kadar hakediyor ve herkesede önerimdir!

Bu arada @met 35 uzun zamandır bekliyordun sende şaşırmıştın şöyle önüne koyayım bilgileri. Herkese iyi forumlar dilerim.
@IDisaster
Sıcaklıklar çok iyi, ama bi şey dikkatimi çekti benim. Neden puan hem single de,hemde multi de, o kadar düşük çıkmış.Misal, multi de 12000 civarı çıkmalıydı. Bi kontrol etsene.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961

Şimdi bu yazdıklarımı ön yargısız bir şekilde oku, sana intel savunucusu falan dediğim yok, intele bir garezim de yok. FREKANS İZLEMİYORSUN, benim yukarıda bahsettiğim ihtimallerden biri senin durumun. Sen de görüyorsun ki kaç yıl önce çıkmış 1700X işlemci senin işlemcinden daha yüksek puan almış. Bir gariplik yok mu şimdi? Cinebench R23 (Multi-Core) CPU benchmark list sitesinden aldığım resimi ekledim. İnceleyebilirsin.. Ayrıca; 3.6GHZ ile sınırlandırılmış 10700F in kendi yaptığım aynı test sonu verilerini de attım aşağıya ona da bakabilirsin. (9332 puan, 3.6GHZ max frekans, 73 derece, stock fan)

Peki ne oluyor? İşlemcinin 65 Watt TDP değeri, 2,9GHZ base frekansı, tüm çekirdekler 4.6GHZ max turbo frekansı var. İntel şunu diyor bu işlemci 2.9GHz ama turbo ile max 4.6ghz a çıkar tüm çekirdekler düzeyinde ancak TDP eşiğini aşmadan YETERİNCE İYİ SOĞUTULURSA ve anakart tarafından iyi şekilde beslenebilirse... Stock fan kullanıyorsun işlemci TDP değeri 65 Watt olduğu için, işlemci 65 Watt ı geçmemek üzere frekans ve voltaj kısıyor. Turbo frekansını yakalamak bir yana, yanına bile yaklaşamıyorsun. Basit bir oran orantı ile yeterince soğutamadığın için tüm çekirdeklerde işlemcinin potasiyelinin %66 sını kullanıyorsun. Tahminim 3.3GHZ lara kadar düştü frekansın R23 testinde. Olan bu...

Kısaca; hayır stock fan yeterli değil. Hatta yeterli olmaktan çok uzak. Senin de gördüğün gibi tüm çekirdeklerde 1700x den, Ryzen 3600 dan daha kötü bir performansın var stock fan ile.. Frekans izlemediğin için işlemci kendini kısmış göremiyorsun ve benim sıcaklığım iyi zannediyorsun.. Umarım anlatabilmişimdir..

Adsız2.png

Adsız.jpg

Son düzenleme:

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Şimdi bu yazdıklarımı ön yargısız bir şekilde oku, sana intel savunucusu falan dediğim yok, intele bir garezim de yok. FREKANS İZLEMİYORSUN, benim yukarıda bahsettiğim ihtimallerden biri senin durumun. Sen de görüyorsun ki kaç yıl önce çıkmış 1700X işlemci senin işlemcinden daha yüksek puan almış. Bir gariplik yok mu şimdi? Cinebench R23 (Multi-Core) CPU benchmark list sitesinden aldığım resimi ekledim. İnceleyebilirsin.. Ayrıca; 3.6GHZ ile sınırlandırılmış 10700F in kendi yaptığım aynı test sonu verilerini de attım aşağıya ona da bakabilirsin. (9332 puan, 3.6GHZ max frekans, 73 derece, stock fan)

Peki ne oluyor? İşlemcinin 65 Watt TDP değeri, 2,9GHZ base frekansı, tüm çekirdekler 4.6GHZ max turbo frekansı var. İntel şunu diyor bu işlemci max 4.6ghz a çıkar tüm çekirdekler düzeyinde ancak YETERİNCE İYİ SOĞUTULURSA ve anakart tarafından iyi şekilde beslenebilirse... Stock fan kullanıyorsun işlemci TDP değeri 65 Watt olduğu için, işlemci 65 Watt ı geçmemek üzere frekans ve voltaj kısıyor. Turbo frekansını yakalamak bir yana, yanına bile yaklaşamıyorsun. Basit bir oran orantı ile yeterince soğutamadığın için tüm çekirdeklerde işlemcinin potasiyelinin %66 sını kullanıyorsun. Tahminim 3.3GHZ lara kadar düştü frekansın R23 testinde. Olan bu...

Kısaca; hayır stock fan yeterli değil. Hatta yeterli olmaktan çok uzak. Senin de gördüğün gibi tüm çekirdeklerde 1700x den, Ryzen 3600 dan daha kötü bir performansın var stock fan ile.. Frekans izlemediğin için işlemci kendini kısmış göremiyorsun ve benim sıcaklığım iyi zannediyorsun.. Umarım anlatabilmişimdir..

Ekli dosyayı görüntüle 135692
Ekli dosyayı görüntüle 135691
test boyunca 4.6 izledi performansının düşük çıkmasının hakkında bir fikrim yok. Sürekli kontolüm altında izledim testi fakat 4.3 e düştü ve tekrar 4.6 ya çıktı. Performans kaybı sebebini anlayamadım. Fakat oyunlarda hissettiğim bi eksiklik yok. Yinede yarın arkadaşın sıvı soğutucusu ile test edeceğim istedim ve kabul etti. bilgilendirirm.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
test boyunca 4.6 izledi performansının düşük çıkmasının hakkında bir fikrim yok. Sürekli kontolüm altında izledim testi fakat 4.3 e düştü ve tekrar 4.6 ya çıktı. Performans kaybı sebebini anlayamadım. Fakat oyunlarda hissettiğim bi eksiklik yok. Yinede yarın arkadaşın sıvı soğutucusu ile test edeceğim istedim ve kabul etti. bilgilendirirm.
Hw monitörü indirsene iki dakka ücretsiz bir program zaten test ederken bir taraftan izle..

Oyunda eksiklik hissetmen için 1080P de 2060 super ve üstü bir kartın olması lazım. Bu düşüşe rağmen daha düşük bir kartın varsa gereksinimlerini karşıladığı için darboğaz yapmayacaktır.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Hw monitörü indirsene iki dakka ücretsiz bir program zaten test ederken bir taraftan izle..

Oyunda eksiklik hissetmen için 1080P de 2060 super ve üstü bir kartın olması lazım. Bu düşüşe rağmen daha düşük bir kartın varsa gereksinimlerini karşıladığı için darboğaz yapmayacaktır.

rx 5700 gibi bir kart ile 1 aylık serüvenim olmuştu. Fakat kart benim olmadığı için geri vermek durumunda kalıp, 1660s e geri döndüm. Warzone adlı oyunda 1080p low ayarlarda oynuyordum yüksek değerlerde ve darboğazın d sini dahi hissetmedim hani ayarları yüksekte tutmak gibi bir mevzu dahi söz konusu değil, düşükte darboğazsız gayet ideal kullanıyordum.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Çok çekirdeği izle demiştim hwmonitör le tek çekirdeği değil. Multicore testi yaparken izle yani.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Çok çekirdeği izle demiştim hwmonitör le tek çekirdeği değil. Multicore testi yaparken izle yani.
çok çekirdeği başlattığımda 4.1 sabitleniyor. neden 4.6 olmuyor? soğutma burda mı devreye giriyor?

çok çekirdeği başlattığımda 4.1 sabitleniyor. neden 4.6 olmuyor? soğutma burda mı devreye giriyor?
Ama şöyle söyleyeyim şu program dışında 4.1 de çalıştığnı görmedim. Yani beni rahatsız eden bir durum değil.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
@IDisaster
Senin kullandığın anakart ne idi.

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
@IDisaster
Senin kullandığın anakart ne idi.
Şöyle güzel bi tartışma bulunca atlayayım dedim arkadaş B460 anakart kullanıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Ve görüntülerden anladığım kadarıyla işlemciyi tam güçte kullanamadığı için sıcaklık sorunu olmuyor ve stok fan yeterli oluyor. Cinebench skorunda bir gariplik var cidden.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961

Ama şöyle söyleyeyim şu program dışında 4.1 de çalıştığnı görmedim. Yani beni rahatsız eden bir durum değil.
Soğutmadan dolayı ama daha aşağı indirmesi lazım, 3.6GHZ ile 9330 puan alıyor benim işlemci seninki 8200 puan almış. Daha aşağı düşüyordur iyi izle..

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
İntel işlemcilere olan cahilliğimden sorayım, R 5 3600 alıp boost açmadan kullanmakla aynı şey oluyor yanlış mı anlıyorum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
İntel işlemcilere olan cahilliğimden sorayım, R 5 3600 alıp boost açmadan kullanmakla aynı şey oluyor yanlış mı anlıyorum.
Boost açık zaten ALP. Başka bi tutarsızlık var.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Ya aslında AMD'de de varya mesela Ryzen 3600, Boost 4,2Ghz diyor ama oyuna giriyorsun 4.0GHZ, Render alıyorsun 3.8GHZ e düşüyor ya TDP den dolayı. Kullandığın sogutucuya bağlı olarak tabi aynı durum aslında fakat burda makas çok açık 2.9Ghz den Turbo da 4.6 ya çıkıyor. arada 1.7Ghz lık bir turbo mesafesi var. Fark burda yani. Amd de 200-300 kaybetmişsin önemi yok ama burda frekans kaybı daha yüksek önemli oluyor o yüzden.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Ya şöyle söyleyeyim render yapmadıkça ben bu hissi fark etmiyorum bile. Şu oyunda anlattığın darboğaz muhabbetini rx5700 ile 1080p de yaşamadıysam dahada yaşamam. Renderla işim yok. Olmazda hiçbir oyunda bugüne kadar başımı ağırtmadı ve ağırtacağını da düşünmüyorum. Stok soğutucu beni uzun zamandır idare ediyor. Böyle kaliteli işlemciye de 200 tl daha verir alırsın soğutucu mesele oyun oynayan bi insan için 4/4 bir işlemci olması. Oyunlarda gayet 4.6 sözünü tutuyor ve o civarda izliyor. Stok işlemciyle gayet kullanılabilir. En azından bana göre. Renderla işim yok, işimi gören bir işlemci. @met 35 de bilir ki ben ona oyunlarda bu derecelerde diye bir başlık açıp yorum yapmıştım. Render performansını denemedim bile. Gayet işimi görüyor ve ekleme yapayım 4.1-3.6 arası izliyor daha aşağsına düşmüyor sabit değil sürekli oynuıyor yerinde durmuyor hiç.