[HAFTANIN DAĞITIMI]Lubuntu'ya merhaba deyin!

Gelecek hafta hangi dağıtımı incelemeliyim?

• Kubuntu

Kullanılan: 2 7.4%
  • UbuntuDDE

Kullanılan: 1 3.7%
  • Pardus

Kullanılan: 9 33.3%
  • Pisi Linux

Kullanılan: 14 51.9%
  • Xubuntu

Kullanılan: 1 3.7%

• Kullanılan toplam oy
    27
  • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhabalar,haftanın dağıtımı konseptimizin sizlerin seçtiği Lubuntu'yu bugün inceleyeceğiz.Direkt kısa kesip madde madde anlatmaya başlıyorum hemen.

1.Lubuntu nedir?
Lubuntu, Canonical firmasının geliştirmiş olduğu Ubuntu dağıtımını ve Debian'ı temel alan,LXDE ve LXQT masaüstü ortamlarını kullanan, özellikle güncel donanımlara sahip olamayan insanları daha seri ve hızlı bir deneyim vaat eder.Çoğu GNU/Linux dağıtımlarından daha hafif olması Lubuntu'nun daha çok tercih edilmesini sağladı.

2.Lubuntu kullanıcı dostu bir dağıtım mıdır?
Lubuntu,Linux Mint veya Ubuntu kadar kullanıcıya kolay bir deneyim vaat edemese de kendisi gayet iyi iş çıkartabiliyor, sistemi eski bir son kullanıcı için tercih edilebilecek bir dağıtım olabilir.

3.Lubuntu'nun tam olarak Ubuntu'dan farklı olarak yaptığı şey nedir?
Aslında Lubuntu'nun, Ubuntu'dan farklı ve daha hafif bir masaüstü ortamı ile beraber gelmesi dışında son kullanıcıyı ilgilendirecek Ubuntu'dan pek bir farkı bulunmuyor, Lubuntu'nun tercih edilmesindeki ana sebep LXDE/LXQT gibi diğer masaüstü ortamlarına kıyasla daha hafif bir masaüstü ortamı kullanması ve daha stabil ve hızlı bir deneyim vaat etmesi Lubuntu'nun tercih edilmesindeki ana sebeplerden biridir.

4.Lubuntu kullanmalı mıyız?

Lubuntu'nun her kesim tarafından kullanılmasına pek sıcak bakmıyorum açıkçası, GNU/Linux dağıtımları ile yeni tanışan birinin tercih edebilmesi normaldir ama Lubuntu yerine hem daha stabil, hem daha kullanışlı, hemde daha güçlü dağıtımların var olması Lubuntu'nun düşük sistemler için tercih edilen ana dağıtım rolünün elinden kaymasına sebebiyet verebilir, Lubuntu yerine İlledeLinux, Linux Mint XFCE veya Peppermint gayet iyidir ama bu demek olmuyor ki Lubuntu kullanılmamalı veya gereksiz, aksine Lubuntu GNU/Linux dağıtımlarına yeni başlayan insanlar için gayet iyi bir tercih olabilir açıkçası, Lubuntu'yu ofis programları ile uğraşan insanlar, görünüşe takılmayan bir son kullanıcı, günlük işlerini halletmek isteyen ve gereksiz yere kendi sisteminin kaynaklarını tüketen dağıtımları kullanmak istemeyen insanlar, GNU/Linux dağıtımlarına yeni girecek insanlar vb. kullanabilirler.

5.Lubuntu'nun sistem optimizasyonu nasıldır?

Lubuntu'nun sistem optimizasyonu gayet iyidir, sistemi çok yormaz ve hızlı çalışır, Lubuntu'nun gayet hızlı ve akıcı bir deneyim sunabileceğini belirtmekte yarar vardır.

6.Lubuntu'da güncellemeler nasıl yapılıyor?

Lubuntu, Ubuntu ile aynı güncelleme mantığında olan bir dağıtımdır, Lubuntu aynı Ubuntu dağıtımı gibi LTS(uzun süreli destek) sürümleri yayınlanır ve genelde son kullanıcı da bu LTS sürümlerini tercih eder.

7.Lubuntu artık hangi masaüstü ortamını kullanıyor?

Lubuntu 18.04 sürümüne kadar LXDE masaüstü ortamı ile beraber gelmiştir, daha sonra da 18.10 güncellemesi ile beraber LXQT masaüstü ortamına geçiş yapmıştır.

8.Lubuntu'da ne kadar özelleştirme yapabiliriz, tema bulabilir miyiz?

Lubuntu'nun bana göre en büyük sıkıntılarından biri bu özelleştirme ve tema olayıdır, Lubuntu diğer dağıtımlara göre çok daha az özelleştirme imkanını kullanıcıya tanır, buda sistemini özelleştirmek isteyen kullanıcılar için kötü bir özelliktir, Lubuntu tema konusunda da diğer masaüstü ortamlarını kullanan dağıtımlar kadar zengin değildir, biraz eski bir görünüme sahip olan Lubuntu'da aradığınız temayı bulmak biraz zor olabilir, tabi bu özelleştirme işine hiç girmek istemeyen kullanıcılar için önemsiz bir sıkıntı olabilir ama diğer kullanıcılar için Lubuntu'nun tercih edilmesini engelleyebilecek bir sıkıntı olduğu da doğrudur.

9.Lubuntu'yu bilgisayarıma nasıl kurarım?

Öncelikle Downloads | Lubuntu sitesine giriyoruz ve istediğimiz Lubuntu sürümünün ISO dosyasını bilgisayarımıza indiriyoruz, LTS(uzun süreli destek) sürümlerinin tercih edilmesinde yarar vardır, LTS sürümleri diğer sürümlere göre daha kararlı ve daha az problemli çalışır, bundan sonra ise USB belleğimize indirdiğimiz ISO dosyasını yazdırabileceğimiz bir program indiriyoruz, bu Rufus vb. bir program olabilir bu tercih kısımı size kalmış aslında. Bundan sonra ise bilgisayarımızı yeniden başlatıp BIOS menüsüne giriyoruz ve buradan Secure Boot seçeneğini kapatıyoruz ve USB belleğimizi Boot edip aşırı basit bir kurulum yapıp ana bilgisayarımızda Lubuntu dağıtımını kullanmaya hazır hale gelebiliyoruz.

10.Lubuntu GNU/Linux dağıtımlarına yeni başlayacak kullanıcılar için uygun mudur?

Bu soruya cevabım gayet net, evet Lubuntu son kullanıcı dediğimiz kesim ve yeni GNU/Linux dağıtımlarına başlayacak insanlar için gayet uygun bir dağıtımdır, stabil çalışması ve hızlı olması, günlük kullanım için ideal bir dağıtım olması ve kolay kullanımı ile yeni GNU/Linux dağıtımlarına başlayacak kişiler için Lubuntu gayet uygun bir dağıtımdır.

Evet,bir haftanın dağıtımı konusunun daha sonuna geldik,eksik veya hatalı bir anlatım yaptıysam bana bunları söylerseniz memnun olurum,gelecek hafta incelememi istediğiniz dağıtımı anketten seçerek bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum,iyi günler dilerim.

Son düzenleme:

ılgaz37

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34
LUBUNTU kullanan kişinin çok görsellik falan arayacağını sanmam. benim gibi chromium açsın işte film indirirsen izletsin,netflix de sorunsuz izlesin yeter.
ayrıca görünümü benim hoşuma gidiyor mesela. kötü değil :)

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
LUBUNTU kullanan kişinin çok görsellik falan arayacağını sanmam. benim gibi chromium açsın işte film indirirsen izletsin,netflix de sorunsuz izlesin yeter.
Diğer dağıtımlara göre biraz kötü olabiliyor, Lubuntu yerine İlledeLinux OpenBox hem daha iyi görünüyor hemde daha hızlı çalışıyor, bence daha iyi bir tercih olabilir. Bu demek değil ki Lubuntu kötü bir dağıtım aksine iyi bir dağıtımdır ama bazı kusurları var.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,603
Chromium'u görünce hep gülüyorum, bilgisayardan anlayan dayım Chromium'a Chrome'un virüslü versiyonu demişti agkldujhlfjfşjk

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Elinize sağlık. Lubuntu ne kadar hafif bir arayüzle gelse de sonucunda canımı sıkmış bir dağıtımdı. Beklediğimden çok daha akıcı çalıştığı için Ubuntu'ya (gnome) devam (belki 2 gb ram ekleyerek 4 gb ram yapmalıyım, o zaman laptop bayağı rahatlar diye düşünüyorum).

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Pisi Linux gelecek haftanın dağıtımı olma yolunda ilerliyor ve böyle giderse gelecek hafta onu inceleyeceğim, oylama sonuçları şu anlık bunlar:

Ekran Görüntüsü - 2021-02-01 19-03-14.png

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Arch tabanlı dağıtımları da seçeneklerde sunarsanız iyi olur. Pardus oylamıştım, haftaya kaldı. Pisi de iyidir.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Arch tabanlı dağıtımları da seçeneklerde sunarsanız iyi olur. Pardus oylamıştım, haftaya kaldı. Pisi de iyidir.
Arch tabanlı dağıtımlara geçmeden önce daha basit olanlardan başlamayı istiyorum, daha sonra seviyeyi arttırıp o dağıtımları da inceleriz.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
O daha kolay hâlbuki. :)

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,093
Lubuntu daha çok bilgisayarı eski veya görsel yönden güzellik aramayanlara yönelik bir dağıtım.
Çok kullanmadım ancak 2-3 kişinin bilgisayarına kurdum. Memnun olduklarını söylediler.
Lubuntu yerine Linux Lite veya Peppermint kurulabilir. Güzel olmuş ancak daha çok görsel olan bir rehber hazırlayabilirsiniz.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Lubuntu daha çok bilgisayarı eski veya görsel yönden güzellik aramayanlara yönelik bir dağıtım.
Çok kullanmadım ancak 2-3 kişinin bilgisayarına kurdum. Memnun olduklarını söylediler.
Lubuntu yerine Linux Lite veya Peppermint kurulabilir. Güzel olmuş ancak daha çok görsel olan bir rehber hazırlayabilirsiniz.
Bence de, Peppermint veya Linux Lite bence bu konularda daha avantajlı oluyor.

durmayann

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,203
Neden son kullanıcı ibaresi kullanılıyor?

ılgaz37

Öğrenci
Reaksiyon puanı
34
Diğer dağıtımlara göre biraz kötü olabiliyor, Lubuntu yerine İlledeLinux OpenBox hem daha iyi görünüyor hemde daha hızlı çalışıyor, bence daha iyi bir tercih olabilir. Bu demek değil ki Lubuntu kötü bir dağıtım aksine iyi bir dağıtımdır ama bazı kusurları var.
tak çalıştır bir cihaz yüzünden xubuntu kurdum mecburen. bir müddet ara verdim lubuntuya :)
ikisi arasında öyle çok aman aman fark yok gibi.
kaynak sınırlı ise lubuntu. fazlası varsa bakmak gerek

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Hep Ubuntu tabanlı ağırlıklı olmasın farklı tabanlar da olsun. Void Arco openSUSE v.s
Dediğim gibi, o tür dağıtımları seviyeyi yükselttikten sonra incelemeyi planlıyorum, ilk başta basit dağıtımlardan başlayıp daha sonra daha zor dağıtımları incelemek daha sağlıklı olacaktır bence.

Son mesajlar